БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Модератори: Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
irsh
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 361
Регистриран на: Нед Окт 23, 2005 1:10 pm
Местоположение: Varna

БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от irsh »

Всеки е чувал неприятния звук на скъсано влакно и излитаща нанякъде бомбарда :shock: Винаги съм си мислил, че трябва да има някаква зависимост мижду дебелината на влакното и грамажа на бомбардата :?: Може и да не съм прав, но нека прочетем мненията и на другите колеги :roll:
didopoli
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 730
Регистриран на: Пон Дек 04, 2006 7:37 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от didopoli »

аз лично понеже нямам много възможност за морски риболов ползвам 0.20 и 30гр. бомбарда даже последния път бях с 0.18 и засега е добре така
Изображение
Където качеството е от значение!
Аватар
чуруликпенчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1523
Регистриран на: Съб Ное 18, 2006 7:49 pm
Местоположение: Варна - Враца

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от чуруликпенчо »

Всеки е чувал неприятния звук на скъсано влакно и излитаща нанякъде бомбарда :shock:
Е,мен лично ме кефи и развеселява,но това е въпрос на вкус............
Те това са трофеи вследствие точно на този звук:
Изображение

Считам,че с бомбарда 26гр. и влакно 0,20мм. няма проблеми. Важното е:
1.Влакното /подходящо за морски риболов/ да се сменя всеки сезон с ново.
2.Ролката на бигела да се почиства редовно,за да може да се върти и да не надира влакното.
3.Преди всеки риболов /или смяна на бомбарда/, да се премахва последния един метър от основното влакно ,след което да се монтира такъма.
4.Да се внимава преди замятане да не се е пресукало влакното около върховия водач.При по-силен вятър това се случва често.
5.При по-висока вълна ,да се следи за неравномерно навито по шпулата влакно.Това води до "брада" , от което се получава възел и следва скъсване на влакното.
6.Риболова няма нищо общо с овчарлъка,т.е. не размахвайте пръта като овчарска гега. И без това няма да постигнете кой знае колко по-голяма дистанция.
Май за това се сещам на първо време.
Успех!
Няма дума в българския език,която в множествено число да завършва на "Й".
bokooll
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Ное 14, 2007 8:59 pm
Местоположение: Бургас

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от bokooll »

чуруликпенчо написа:
6.Риболова няма нищо общо с овчарлъка,т.е. не размахвайте пръта като овчарска гега. И без това няма да постигнете кой знае колко по-голяма дистанция.

Маи това е наи важното :D
Аватар
rumci
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5748
Регистриран на: Вто Окт 31, 2006 4:28 pm
Местоположение: Бургас

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от rumci »

Това е влакното, което използвам от 4 години-0,20мм. Съчетавам го с 30 грамова бомбарда. Важно аксесоарче, което предпазва кордата от притриване е силиконовото амортисьорче м/у бомбардата и вирбела!
Изображение

Изображение
bokooll
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Ное 14, 2007 8:59 pm
Местоположение: Бургас

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от bokooll »

Силиконката е задължителна.И вирбела има голямо значение.Ползвам влакно Eagle 0.2 и бобомбарда 26гр. за сега съм доболен.
irsh
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 361
Регистриран на: Нед Окт 23, 2005 1:10 pm
Местоположение: Varna

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от irsh »

А не смятате ли, че с 15гр. бомбарда и влакно 0.14 или 0.16 може да се постигне по голяма дистанция :?:
Имал съм случай, когато колега хвърля 10м повече от мен, при него ударите бяха почти на всяко хвърляне, а при мен през 5-6 замятания :roll:
Аватар
чуруликпенчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1523
Регистриран на: Съб Ное 18, 2006 7:49 pm
Местоположение: Варна - Враца

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от чуруликпенчо »

А не смятате ли, че с 15гр. бомбарда и влакно 0.14 или 0.16 може да се постигне по голяма дистанция :?:
Явно поради тази причина имам доста намерени 15гр. и 17гр. бомбарди. :D :D Все се чудя кой, и как ги ползва....
Инак след лека преработка вършат и на мен чудесна работа.
Няма дума в българския език,която в множествено число да завършва на "Й".
Аватар
rumci
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5748
Регистриран на: Вто Окт 31, 2006 4:28 pm
Местоположение: Бургас

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от rumci »

Аз лично не съм привърженик на прекалено леките бомбарди при морски риболов. Според мен те са ефективни само при безветрие и спокойни море. Относно постигането на далечна дистанция трябва да се вземат в предвид и много други фактори.
gmurkacha
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 548
Регистриран на: Пон Ное 24, 2008 1:21 pm
Местоположение: Ахтопол София http://bungala-ahtopol.com/
Обратна връзка:

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от gmurkacha »

Използвах влакното което Румци използва сега минах на Teklon Marine и зи сега съм по доволен .Ловя с 0.20 влакно и 20 гр. потъващи и 23 гр. плаващи бомбарди.Според мен за достигане на дистанция не е неовходимо да се хвърля с огромни тежести а са фактор и влакното и тояжката и задвъдичното устройство.Тази година с един колега си хвърляме един до друг тои с стела на шимано плетено влакно 0.06 и бомбарда 40 гр. хвърляше не повече от 5 метра повече от мен.За това че всеки си прави такъма на него да му е кеф. :wink:
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от sapuna »

:arrow: БОМБАРДАТА-лични впечатления и субективен анализ от В.Косолапов

Статията е на руски,но смятам че нямате проблеми с езика!
На мен лично ми хареса! :wink:

Изображение
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
irsh
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 361
Регистриран на: Нед Окт 23, 2005 1:10 pm
Местоположение: Varna

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от irsh »

чуруликпенчо написа: Явно поради тази причина имам доста намерени 15гр. и 17гр. бомбарди. :D :D
Аз лично ловя с 20гр потъващи бомбарди, но ако са ти в повече намерените бомбарди може да се разберем нещо :drinkers:
Аватар
чуруликпенчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1523
Регистриран на: Съб Ное 18, 2006 7:49 pm
Местоположение: Варна - Враца

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от чуруликпенчо »

чуруликпенчо написа:Явно поради тази причина имам доста намерени 15гр. и 17гр. бомбарди. :D :D



Аз лично ловя с 20гр потъващи бомбарди, но ако са ти в повече намерените бомбарди може да се разберем нещо :drinkers:
Не ми се разделя с тях , че много ме кефят в кутията , но мога да помогна с информация за евтини бомбарди -цена 1,04лв. за брой,бели, полупотапящи, 20гр. Уловката е ,че трябва да се купуват по 20 бройки наведнъж. Инак им слагат надценка от 30% .Колегата Еxpoze ги ползва през целия изминал сезон и беше много доволен от тях.Аз също имам една трофейна ,но не съм я мятал още.
Няма дума в българския език,която в множествено число да завършва на "Й".
irsh
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 361
Регистриран на: Нед Окт 23, 2005 1:10 pm
Местоположение: Varna

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от irsh »

чуруликпенчо написа:мога да помогна с информация за евтини бомбарди -цена 1,04лв. за брой,
Няма проблем. Кой бяга от бомбарди за 2-3 сезона.


А какво ще кажете за бомбарда наподобяваща стреличка за дартс. Малко са скъпи,но ....... Някой ползвал ли е такава :?:
Аватар
чуруликпенчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1523
Регистриран на: Съб Ное 18, 2006 7:49 pm
Местоположение: Варна - Враца

Re: БОМБАРДИ И ВЛАКНА

Мнение от чуруликпенчо »

А какво ще кажете за бомбарда наподобяваща стреличка за дартс. Малко са скъпи,но ....... Някой ползвал ли е такава :?:
Oтвратителни!! В средата на снимката ми се вижда една такава.Наричат се "Дарткастър" и са добри само при безветрие. При страничен вятър можеш да заплетеш 1/3 от колегите на вълнолома.При насрещен пък набира височина и цопва пред теб.

Магазина за евтини бомбарди е една борса за китайски джунджурии. От светофара на гарата се тръгва нагоре /посока Полиграфията/ .На спирката до бившата "Ведомствена книжарница" се свива в дясната уличка.В края на уличката от дясната страна се намира въпросния склад.Като влезеш вътре ,веднага в дясно ,в торбички по10 бр. са бомбардите. Има и други евтини риболовни принадлежности.
Успех!
Няма дума в българския език,която в множествено число да завършва на "Й".
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици, макари и такъми”