Риболов с кльонк на Дунава!

Модератор: bobopeli

outsider 59
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Нед Ное 09, 2008 9:33 pm
Местоположение: Силистра,на Реката

Риболов с кльонк на Дунава!

Мнение от outsider 59 »

Поздрави от Силистра! Започвам тази тема с надеждата да предизвикам дискусия за този толкова стар и атрактивен начин на риболов свързвайки толкова различни хора в едно малко забулено в мъгла Братство!
Реката си пази тайните,и не само тя,ама с общи усилия може да повдигнем малко завесата и да опровергаем битуваното твърдение,че видите ли ги,братята сомаджий си пазят занаята и не си дават''евалла'' един на друг :smt023
Ще започна от там,че съм нов в занаята,но знам някой и друг номер,а пък и никой не се е родил научен....
С божията помощ събирам алат от шест-седем години и още не е пълен набора(остана само електромотор)
-коритото ми Ял-6 със SUZUKI-25(една година ремонтирах лодката)
-сонар tournament 1250 на Bottomline(с мен на години,ама ми върши работа)
-тояга-няква морска 10-30lbr,мулти TRABUCCO TMX300
-влакно-монофил 0,80 на 63кг(имам и въже,от което съм по доволен,но това са подробности които се разискват на маса)
-gps ''Garmin''(не можем да му качим картата)
и картината се допълва от едно фургонче на с.Ветрен шеснайсе квадрата-меко казано Базата
-и най-важния за нас атрибут кльонка-имам някой и друг собствено производство
Последно промяна от outsider 59 на Чет Мар 19, 2009 12:51 am, променено общо 1 път.
Аватар
prokop4o
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 592
Регистриран на: Нед Окт 12, 2008 9:17 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Риболов с кльонк на Дунава!

Мнение от prokop4o »

ами тогава кажи кой е добрият кльонк?
outsider 59
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Нед Ное 09, 2008 9:33 pm
Местоположение: Силистра,на Реката

Re: Риболов с кльонк на Дунава!

Мнение от outsider 59 »

Дървения! :lol: ,или меко казано,тоя дето ти залепя за ръката и с които си имал повече успехи,но всичко зависи от това къде биеш и каква риба има отдолу,ако си до брега ти трябва по насочен звук-с малка пета на дървенцето а за открити и по дълбоки с по голяма(това е само мое мнение и никого не ангажирам с него),а колкото до въпроса ти кой е най добрия кльонк-уловистия,без значение от какъв материал е направен.
Поздрави! :smt023
Последно промяна от outsider 59 на Чет Мар 19, 2009 10:28 am, променено общо 2 пъти.
Ivak
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3426
Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:14 pm
Местоположение: София, Русе
Обратна връзка:

Re: Риболов с кльонк на Дунава!

Мнение от Ivak »

Един въпрос от мен, който може би е от особена важност поне според мен за Дунав.

Че се вдига сома от всякаква дълбочина ясно, но от какво разстояние в страни от лодката може да се вдигне и да дойде. Идеята е да се разбере колко тигела трябва да направя през дадено място за да съм го обловил :roll:
Малко трудно обеснявам, но за новобранец толкова :lol:
outsider 59
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Нед Ное 09, 2008 9:33 pm
Местоположение: Силистра,на Реката

Re: Риболов с кльонк на Дунава!

Мнение от outsider 59 »

Нямам представа честно казано :oops: ,но според мене това зависи много от големината и формата на петата,голямата издава по дълбок и плътен звук а малката,дето се казва,дрънчи и още зависи колко е голям подмола(чел съм,че рибите които нападат стръвта са тия които са в периферията)и минаваики над него като си го маркирал можеш да го преслушваш през два часа и да сменяш кльонковете и тактиката :smt023
Последно промяна от outsider 59 на Чет Мар 19, 2009 4:21 pm, променено общо 2 пъти.
фишфрена
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 136
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 10:28 pm
Местоположение: ИСПЕРИХ

Re: Риболов с кльонк на Дунава!

Мнение от фишфрена »

Ivak, според мен точно неможе да се каже. Примерно на двоен лъч удърът идва отгоре,предполагам,че се е вдигнал
15_20м. пред мен или в страни.Друг път след пауза от 20_25сек. значи на около 40м. от последния удар атакува по линията на куките ,зависи колко сме го ядосали. Но където удари и не се засече, ако имаш gps маркирай мястото,на следващия ден мустакаткото атакува отново.
Моят скромен опит показва, че трябва да се покриват големи пространства от реката, защото два дена по рано под
коритото се вдигат сякаш някой стреля с букети отдоло ,а този ден на това място имам чувството, че съм в мъртво море. Слизам на 7_8км. по надолу и на 300м. на две пускания 5 сома.
Аватар
krankal
новобранец
новобранец
Мнения: 60
Регистриран на: Съб Май 17, 2008 11:27 am

Re: Риболов с кльонк на Дунава!

Мнение от krankal »

Колеги покъжете монтажа на въдицете тука!И кажете свободно ли висят въдиците/на какво растояние от дъното/ от лодката в движение или трябва да се закотвиш!
фишфрена
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 136
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 10:28 pm
Местоположение: ИСПЕРИХ

Re: Риболов с кльонк на Дунава!

Мнение от фишфрена »

Монтажа на линията за Дунава зависи от вятърът, ако има вятър се товари с 300/400g. тежест за да стои под лодката.
При безветрие 100g. са достатъчни. На70/100см. от тежестта се монтира куката и най важното според мен трябва
да се товари със стръв за да се получи голям обем.
фишфрена
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 136
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 10:28 pm
Местоположение: ИСПЕРИХ

Re: Риболов с кльонк на Дунава!

Мнение от фишфрена »

Куката е под тежестта. Дълбочината 4-5м. от повърхността.
outsider 59
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Нед Ное 09, 2008 9:33 pm
Местоположение: Силистра,на Реката

Re: Риболов с кльонк на Дунава!

Мнение от outsider 59 »

krankal написа:Колеги покъжете монтажа на въдицете тука!И кажете свободно ли висят въдиците/на какво растояние от дъното/ от лодката в движение или трябва да се закотвиш!
http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=78&t=13158-има доста писано по темата :smt023
фишфрена
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 136
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 10:28 pm
Местоположение: ИСПЕРИХ

Re: Риболов с кльонк на Дунава!

Мнение от фишфрена »

По Дунава се плава по течението с угасен двигател.За стъвта- пробвал съм рибка, печено врабче ,черен дроб идр. Значително по добри са резултатите на попово прасе и грозд червей. На една кука се слагат 2-3 големи п. прасета. На рибка по Дунав резултатите са ми много по слаби.
Аватар
krankal
новобранец
новобранец
Мнения: 60
Регистриран на: Съб Май 17, 2008 11:27 am

Re: Риболов с кльонк на Дунава!

Мнение от krankal »

БЛАГОДАРЯ ВИ КОЛЕГИ!!! ИМАМ ОБОРУДВАНЕТО-НА ЛЯТО ЩЕ ПРОБВАМ!!!
Ivak
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3426
Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:14 pm
Местоположение: София, Русе
Обратна връзка:

Re: Риболов с кльонк на Дунава!

Мнение от Ivak »

Да си продължим хубавата темичка. :D
Друго ми прави впечатление също, някой колеги минават с пълна газ нагоре през перспективните места(примерно до островите) и след това се пускат по течението по същите тези места. Каква е идеята да размърдат сома ли :lol: За мен не е правилно това.

Друго почти всички бухат във водата без ясни паузи, общо взето постоянно. Без значение на сила на течение и дълбочина. По язовирите са ме учили, че сома взема само в паузата и аз съм си на това мнение. Явно по Дунав е различно :roll: А дали е така кой ще ни каже :lol:
Аватар
GODzillata
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 16393
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 11:12 am
Местоположение: Outta space

Re: Риболов с кльонк на Дунава!

Мнение от GODzillata »

Ivak написа:Да си продължим хубавата темичка. :D
Друго ми прави впечатление също, някой колеги минават с пълна газ нагоре през перспективните места(примерно до островите) и след това се пускат по течението по същите тези места. Каква е идеята да размърдат сома ли :lol: За мен не е правилно това.

Друго почти всички бухат във водата без ясни паузи, общо взето постоянно. Без значение на сила на течение и дълбочина. По язовирите са ме учили, че сома взема само в паузата и аз съм си на това мнение. Явно по Дунав е различно :roll: А дали е така кой ще ни каже :lol:
Хората си се качват до местата и после пускат по течението, а това, че ще минат 10-на метра с мръсна газ над някой сом - к'во път колкова? :wink:

Има различни схващания за интервала на ударите - от 3 до 7-8 през няколко секунди пауза и т.н.
Учудващо е, но имахме цели 3 удара в рамките на около час и половина при абсолютно безразборно и почти безспирно, дори на места застъпващо се, кльонкане. :roll:
Днес пак така си бучкахме - имахме само 1 удар. Риби имаше, вдигаха се, но не пипаха. :evil:
На риба - като на война! Fish'n'chicks! :mrgreen:
Кеч & Рилийс...в тиганааа-аха-ха-хаааа...Изображение
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: Риболов с кльонк на Дунава!

Мнение от krokibg »

За първи път ходих на Дунава за сом на срещата която организира Павката"сестрата" Хванах си едно сомче и се бях вързал с 40 метрово тънко въже за една върба на самия край на остров Батин.През определено време се пусках по течението,като за целта отпусках въжето с по пет метра и продължавах бучкането като не се съобразявах много-много с броя на ударите които варираха от 2-3 до 10-11 !!!Това го пиша за да се знае от колегите които тепърва почват като мен да кльонкат.Когато се пусна няколко метра по сечението посредством въжето,самото течение отнася лодката не само надоло по течението а ми прави и занасяне на лодката в страни,като прави заходи от по 5-10 метра в страни в зависимост от силата на течението.По този начин се облавя доста голям диапазон от 40 метра по течението и 10-15 метра в страни.Това може да се прави постоянно и то цял ден,защото сомовете по Дунава постоянно обикалят и не лежат нон-стоп на едно място.Излезе ли да ловува,той прави преходи и винаги има вариант да мине риба в това петно над което се бучка.Както разбрах от пробите,най-удачната стръв за Дунава е поповото прасе и смятам че винаги има предимство пред другите стръви,макар че и те не са за подценяване изобщо.лошото е че на попово прасе,трябва да се слагат по няколко и доста често след празен удар,трябва да се слагат нови защото ги взима лесно.Мидите обаче в комбинация с торен и пиявица на голям грозд са супер деликатес и удрят по-едри екземпляри.Това имах да споделя по въпроса.Това видях аз от лодката на Митев,и го споделям с вас за да се пробва от колеги на такива ръбове,където водата задължително дълбае и винаги от едната страна е ръб и понякога има пад до метър,където в този пад големите сомове лежат и чакат жертвите си.Поздрав !!!
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на кльонк”