СИЛАТА НА МОРЕТО

Модератори: Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
gromost
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 126
Регистриран на: Пет Май 15, 2009 12:00 pm
Местоположение: ВАРНА

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от gromost »

Л.ВИЧЕВ- krokibg написа:Силата и физическите качества са като резервоар с бензин и винаги в един момент свършват.Запомни го това и него забравяи !!! Пожелавам ви на всички морски безаварийно плаване и
Браво!Много точно и най-важното казано простичко.Браво!
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от КИРО »

M.S.M написа:носете в морето компас, мъглата пада бързо и ако сте неопитен, лесно ще се заблудите за посоката ще ви свъши горивото и от там нататък не ми се мисли.
Да,това е задължително повече от жилетките.
Преди няма и месец излязохме пред Галата,сафрида си тръгна,но едно обаждане и спешно си тръгнахме към гаража.
След като подминахме носа,мъглата се показа и бързо се сгъсти.
Нашите лодки,винаги правят лек завой в зависимост в коя посока се върти винта.
Нося си 2 компаса,посегнах да вадя този с който съм работил,обаче явно за нещо ми е трябвал в дома,и не съм го върнал в багажа.
А мъглата стана много гъста,слънцето се скри.Отворих другия компас,едни малки цифри - и с очилата не ги виждам.
Та по стрелката,хеле не уцелих входа на пристанището,но излязох по средата на вълнолома.
Абе очите ми изтекоха да видя някакъв ориентир,само вода.
Вече в канала,леко леко от дясната страна се прибирам,друга страна на канала не се вижда.

Та изхабете малко време,и когато е хубаво времето засечете си градусите.
Едно знание в повече не е излишно.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от Булти »

...хубава дискусия стана ...явно не се изразих правилно :D ...мисълта ми беше , че рано или късно морето( щом влизате в него) ще ви гепи с бурни вълни и вятър и трябва да сте подготвени и физически и психически...страха поражда паника , панираните правят грешки и ...и се давят ...смелите оцеляват ...така мисля аз ...далеч съм от мисълта да се правя на герой :D :D :D ...мен пък ме е страх от високото :D :D :D ...на брега не стоя също , щото много , ама много лесно достигам с ръка бутилки разни :drinkers: :D
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от КИРО »

Тук пускам снимка на колегата Стефан Няголов.
Да,отскоро е във форума,но мноооогоо отдавна е в морето.
За сега помагам ( с качването на снимките ),скоро той сам ще ви дава съвети,не са за пренебрегване.
Стар морски вълк е но
Изображение

това неудобство около кръста за него е задължително когато стане бурунтия.

Както Дели писа,вълната може да те изхвърли от лодката
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Стефан Няголов
новобранец
новобранец
Мнения: 30
Регистриран на: Вто Май 05, 2009 8:49 am
Местоположение: Варна

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от Стефан Няголов »

Кире,
........ не ми прави "вятър" , да не настина.... !
Вие сър, сте "по-вълк"!
Не е лошо, да разкажеш на колегите за оня гаден вятър - " Кара йола" - най-страшния за надувните съдове.
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от krokibg »

Аз нямам кой-знае какви познания за морето,но знам няколко неща които човек трябва да спазва и няколко неща,които както каза Кирето,ако ги нямаш може да имаш огромен проблем и дори да загубиш живота си.Затова,колкото повече знае човек,толкова по спокоен ще е в морето и изненадите просто няма как да станат ако си подготвен за тях.Успех и с най-добри пожелания !!!
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
mr_nedkov
новобранец
новобранец
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Дек 12, 2008 6:28 pm

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от mr_nedkov »

Здравейте и от мен!Приветствия за темата!Риболова си е риболов, тръпката и тя, но да не забравяме, че "Safety First".
Имам доста опит с риболов от лодка, най вече като бях ученик.Тогава баща ми имаше лодки(гимена и дървена).
Основни моменти както и за повечето от вас са:
- Оценка на метеорологичната обстановка.Тук има един момент който според мен трябва да се отчита и то сериозно:В нашето море вълната вдига много барзо, както може и барзо да падне, според вятъра.Факт е че дължината на вълната е доста къса, и ударите които ще претърпи вашият съд ще бъдат доста на брой.Особено внимание за района северно от н.Калиакра - открито е, вятърът по силен, разгона на вълната по голям.Няма да усетите как за нула време ще вдигне вълна. Мъглата като друг метео елемент - много често се случва да падне ей така от изневиделица, и ако сте без компас или GPS трябва да се оправите.Затова първо може да ви ориентира слънцето, посоката на вятъра и вълната или шумове ако сте близо до брега.
- Изправен двигател и наличие на гребла.
- Спасително оборудване - наи малко спасителни жилетки, хубажо е и поне една сигнална ракета да имате, но...
- Средства за комуникация - GSM i VHF(хубава работа ще ви свърши)
- Храна вода и топли дрехи.........
Толкова от мен!
petaryanev
новобранец
новобранец
Мнения: 46
Регистриран на: Нед Юни 21, 2009 8:21 pm

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от petaryanev »

много ми е интересно някой да ми каже с какъв акъл влизам са 6-6 сафрида или за 2 паламуда,сметка нямало,акъл съм нямал???Ами то ако се сложи на кантара колко струват лодки ,мотори,такъми,горива ,облекла ,загубено време и т.н. и т.н. и т.н. и цената на хваната риба то си е ясно че сме напълно луди.Е и???АЗ влизам щот ми е гот.Колкото до опасноста,ами който го е страх да си стои на брега.Живота си е на всеки и всеки сам да си прави сметката и да си рискува колкото му е кеф.Е ако някой ме пита ще му дам акъл,повече от 40 год. съм в морето,ама хайде стига сме го раздавали наляво и надясно без да ни питат.
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от Моряка »

petaryanev написа:Колкото до опасноста,ами който го е страх да си стои на брега
petaryanev написа:Е ако някой ме пита ще му дам акъл,повече от 40 год. съм в морето,ама хайде стига сме го раздавали наляво и надясно без да ни питат.
Да ама и теб някой те е учил и ти е обяснявал какво се прави и какво да очакваш :wink: Не си се родил научен.Тя темата е за такива,които незнаят,а,че въпроси от някой, да пита май не видях.То поне да четат стига :) Поне има кой да споделя :wink: пък ,който не ще -не ще :? Поздрав :smt023
А сега де? :roll:
Дели
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 538
Регистриран на: Вто Окт 26, 2004 4:48 pm

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от Дели »

Petaryanev, по повод на мнението ти, че е нескромно да раздаваш акъл тогава, когато не ти го искат, бих искал да споделя моя горчив опит . Първото ми влизане в морето преди пет години, когато си купих за първи път лодка с мотор беше трагично и едвам оттървах кожата. Влязох привечер, на силен западен вятър с мотор втора ръка , който не познавам. Веднага след това потърсих информация по форумите . Ако тази тема беше там щеше да ми спести много неприятности за в бъдеще. Учих се от грешките си . Много съм научил и от стари морски вълци, които са се качвали в лодката ми и продължавам да се уча. Обаче няма как да се предпазиш от опастности, за които не подозираш. Такъв е трагичния случай на Болата заради който отворихме тази тема.
Колегата надали е подозирал какво може да се случи ако се обърне в близост до буната. Смелост е когато си даваш сметка за опастностите . В случая мисля че става въпрос за незнание.
Много се гордея с един случай ,когато извадих удавник в безсъзнание от морето, направих му изкуствено дишане и той е жив до ден днешен. Petaryanev, няма ли да ти е приятно, ако предотвратиш неприятности на твои колеги , подсказвайки им къде трябва да са по внимателни. Вярно не са толкова ценни съветите на учени-недоучени, но съветите на морски с твоя опит биха били безценни. Пиши и споделяй без да се притесняваш че някой ще си помисли - "тоя пък, къде е тръгнал да раздава акъл, където не му го търсят" . В този форум влизаме и за информация, но има си поговорка - дай за да получиш.
gromost
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 126
Регистриран на: Пет Май 15, 2009 12:00 pm
Местоположение: ВАРНА

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от gromost »

Дели написа:В този форум влизаме и за информация, но има си поговорка - дай за да получиш.
Много добре си го написал!Защо мисля така,защото незапознатите или малко познаващите морето ,не разбират,че трябва да се страхуват от него.Мога да приведа много примери,защото и аз не съм от 1-2 год. в морето и всичко това ми прилича на онези нафукани момчета с мощните коли по пътищата ,които не зачитат физическите норми/физически имам пред вид на" ФИЗИКА"-та/.Колкото до споделянето на опит съм малко песимист,защото много малка част от по-възрастните рибари могат да се включат активно във форума.
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от КИРО »

gromost написа:......,защото много малка част от по-възрастните рибари могат да се включат активно във форума.
Да,но понякога те излизат и с по-млади колеги,дето могат. :wink: :wink: :wink:
Не знам какво пречи ( особенно на тези дето обикаляме морето ) да си пишат резултатите,пък били те и отрицателни.
Пак си е информация.
Особенно при риболова на сафрид,колкото повече лодки,толкова повече сафрида се завърта на едно място,и се задържа с дни.

Абе ваша си работа,аз се отчитам както мога.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
gromost
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 126
Регистриран на: Пет Май 15, 2009 12:00 pm
Местоположение: ВАРНА

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от gromost »

КИРО написа:Да,но понякога те излизат и с по-млади колеги,дето могат.
Киро,мисля,че сме почти набори-става въпрос за по-големи от нас,които все още не са малко/да им дава Господ живот и здраве/,те горките едва ли могат да се оправят с ком.,а че има какво да ни научат ,няма две мнения по въпроса.
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от КИРО »

Да,за това и аз говоря.
Познавам много такива,и каквото чуя и науча го споделям тук.За това става въпрос.
Няма си нося знанията в гроба,а и след време няма да е същото,
както беше преди време.
Ама не е лошо да се знае. :wink:

Ако повече се споделя тук преживяното от нас,
все на някой ще му влезе в главата нещо.
Което може да означава спасен живот.
Иначе дебели глави,наспорил господ. :D
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
Jack Daniels
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 813
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 4:05 pm
Местоположение: Бургас,морето, красивите жени :)

Re: СИЛАТА НА МОРЕТО

Мнение от Jack Daniels »

Фори написа:
Булти написа: ...телефон във водонепронецаема кутия ...
Ще ме прощаваш че те апострофирам, но телефон във водонепроницаема кутия е еквивалент на липса на телефон в критичен момент. Има едни китайски водонепроницаеми и което е по-важно - плуващи калъфчета. През тях съвсем спокойно се работи с телефона и се говори и струват 4-5 лв, а пестят много пари не само в лодката. Класика е когато спинингуваш по реките телефона ти да скочи от горният джоб на жилетката в реката :D
взе да става класика в жанра / при харпунджиите поне/ GSM да се се завързва в презерватив, гарантирано непромокаем става, остава само да убедиш жената че наистина за това ще ползваш презерватива отивайки за риба :lol:
Както и да се въртиш, гъза ти винаги ще е отзад
Публикувай отговор

Обратно към “На раздумка за морето!”