Бъдещето и рибата в морето

Модератори: Димо Михалев, dobria1

babushka
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Ное 12, 2008 6:45 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Бъдещето и рибата в морето

Мнение от babushka »

Здравейте риболовци!
Питали ли сте се понякога " Защо няма риба в морето ", общо казано, рибата в морето намаля, тази която влиза в пристанищата вече е по-малко от колкото преди 2-3 години. На мен ми се е случвало да стоя като на "празна ясла" по час, два и да чакам някоя риба да се закачи на куката. Винаги си зареждам чантата с няколко такъма за различната риба - плувки и чепарета, но не винаги хващам. През пролетта и лятото рибата, макар че водата е по-топла е по-изобилна, но когато температурата на въздуха падне под 20 градуса, рибата сякаш намалява.
Какво е вашето мнение - защо рибата е толкова капризна?
Най-добрият начин да запазиш своите приятели е да не ги предаваш!
/Мизнер/
Йордан Марков
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1953
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 8:08 pm
Местоположение: Пловдив,с.Житница

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от Йордан Марков »

babushka написа:Питали ли сте се понякога " Защо няма риба в морето ",
Колега не е само в морето
Навсякъде е така
Светът е кръговрат. Всеки е отговорен за действията си. Всичко се връща..
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от snegk »

Замърсяването, траленето по дъното за рапани, безконтролното хващане с траловете(няма контрол за количеството уловена риба) и климата.Това са според мен причините за намаляването на рибите в бургаския регион. :wink:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
babushka
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Ное 12, 2008 6:45 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от babushka »

Дали има значение и вълнението на морето, защото съм забелязала, че при 2 и 3 бала, рибарите с лодките се връщат с пълни каси риба, но от стоянките, където са въдичарите, само някои по-опитните, ловят.
Най-добрият начин да запазиш своите приятели е да не ги предаваш!
/Мизнер/
krss
новобранец
новобранец
Мнения: 38
Регистриран на: Чет Фев 21, 2008 6:16 pm
Местоположение: началото на Бургас

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от krss »

snegk написа:Замърсяването, траленето по дъното за рапани, безконтролното хващане с траловете(няма контрол за количеството уловена риба) и климата.Това са според мен причините за намаляването на рибите в бургаския регион. :wink:
Да не забравяме и драгирането на Бургаския залив, което продължи няколко години, и взривените бомби, докато се изграждаше "японския" кей на пристанището.От тогава рязко намаля броя на кефаловите риби в залива според мен. И докато не се научим да връщаме поне малките рибки обратно, нищо добро не ни чака.
А представяте ли си залива след осъществяването на прословутия проект Бургас - Александрополис... :cry:
Животът е това, което ти се случва, докато правиш други планове.
Джон Ленън
Ваньо
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 141
Регистриран на: Сря Юли 23, 2008 8:59 pm
Местоположение: Бургас

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от Ваньо »

според мен тази година имаше много риба( сафрида се почна от средата април и го даваше 3месеца,
ами чернокопа от 2 месеца го дава сериозно и зарган даваше доволно още от август до сега)
това е моето скромно мнение
успех на всички
Аватар
justinian
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 572
Регистриран на: Пон Юли 25, 2005 7:19 pm
Местоположение: In Female Dreams
Обратна връзка:

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от justinian »

Подкрепям изцяло казаното от Ванко. Дори ще допълня, че когато гмурках с харпуна през лятото, морето кипеше от живот- ята илария, платерина, кефал, саргос /спари/, много и едър барбун, атерина, сафрид. Започнаха много често да се срещат ята големи- над 500 грамови морски врани, които преди години бяха екзотична рядкост. Да не говорим за гофусите и лавраците- тази година бяха взети трофейни екземпляри- 4,200 кг гофус /голям лефер/ и 9 кг лаврак. На който му е интересно нека разгледа галерията на харпунджийския форум. Гарантирам, че ще остане впечатлен. А на въпроса- защо не кълве рибата, може да ви отговори само тя... :D В началото на лятото, докато гмурках на пристанището в Поморие около 18,00 часа един от колегите въдичари няколко пъти ме попита дали виждам сафрид. След няколко утвърдителни отговора от моя страна и недоверчиви гримаси от негова, отстрелях един и му го показах. Вероятно наличието на достатъчно храна прави рибата неактивна към стръвта, която и поднасят риболовците...
Предлагам на автора на темата да промени заглавието. Според мен така е доста неясна. Поясненията ,които е направил в постовете си, не допринасят за изясняване обхвата и съдържанието й.
Последно промяна от justinian на Пон Ное 02, 2009 2:11 pm, променено общо 1 път.
Сърцето на глупавите е в техните уста, а устата на мъдрите са в тяхното сърце.
Аватар
lisygera
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 149
Регистриран на: Нед Юли 08, 2007 9:44 pm
Местоположение: БУРГАС

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от lisygera »

justinian написа:Подкрепям изцяло казаното от Ванко. Дори ще допълня, че
И аз мисля че риба има бол, тази година даде чернокоп и софийска скумрия(карагьоз ;)), от брега е малко трудно да разбереш има ли риба.
от страх файда няма
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от КИРО »

Толкова много ува има тази година,морето вреше от нея.
Риба има тази година,и то разнообразна и в количества.
Мисля че морето идва на себе си вече.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
rumci
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5748
Регистриран на: Вто Окт 31, 2006 4:28 pm
Местоположение: Бургас

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от rumci »

Определено тази година е доста обнадеждаваща за всички, които обичаме морския риболов :D . Рибата сякаш наистина започна да се завръща по нашия бряг. Няма как да не сме доволни от това, че дори и през декември миналата година се хващаха добри количества сафрид, а тази изби още от април месец. Толкова зарган през юли и август, аз лично не си спомням да е имало. Количествата от чернокоп пък сякаш е нереално. Както писа в горните постове justinian, редки риби като морска врана, спари, лаврак, все по-често биват срещани от харпунистите. Надявам се тази година това изобилие от риба да не е случайно и постепенно рибните пасажи се завърнат трайно по родния бряг. :wink:
Аватар
lisygera
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 149
Регистриран на: Нед Юли 08, 2007 9:44 pm
Местоположение: БУРГАС

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от lisygera »

с началото на кризата и намаляването на корабоплаването и замърсяването от големите индустиални обекти природата може само да спечели
от страх файда няма
lefi
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 108
Регистриран на: Нед Ное 23, 2008 7:27 am

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от lefi »

абе де знам аз съм малък човек,дребна риба така да се каже ,но да казваш ,че рибата намаляла или я няма при този болук от риба... де да знам какво е ловила и има в предвид (като вид риба) колежката то верно скумрията намаля рязко и драстично ,туната и тя се запиля нейде другаде,но пък сафрид,кефалови,чернокоп,барбун,попче,дал господ. та колежката трябва да се примери само с тея видове.....
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от КИРО »

И дракон Lefi,и дракон. :D
Змарид( спари ) на живо видях,
поне от 20г насам.
Доста хамсия излезе тази година,
мисля че догодина ще е още по-добра.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от Моряка »

-Пасажна хищна риба тая година имаше и има.
-Аз съм Зазабраняване на траленето по дъното и увеличаването на броя водолази събиращи рапан
-Резултатите от брега и от лодка са различни,но кога не е било така.
-Не можем и да се сърдим на делфините,че не са набутали голям пасаж риба в определен залив :oops: че да има 1 месец сеч :wink:
А сега де? :roll:
lefera1
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 353
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 11:13 am

Re: Бъдещето и рибата в морето

Мнение от lefera1 »

Ало Мъдоратора обещавам повече да не пиша щом ме триеш без обяснение.

Щом има спам, има и гума :| . Обяснението ще си го получиш от когото трябва
rumci
Публикувай отговор

Обратно към “На раздумка за морето!”