ЯЗОВИР “ОВЧАРИЦА”-Топлото,студеното,всичко за водоема!
Считам,че ЩЕ бъде полезна на много колеги,а и новодошлите във този форум ще има откъде дачерпят инфо за най-вървежния водоем в България!
Нека всеки остави опита си за Овчарица тук.
Ето още по-отблизо...
http://www.visit.bg/zabelejitelnosti/?id=573
Язовир „Овчарица“ е изграден на едноименната река, непосредствено до ТЕЦ „Марица Изток 2“. Язовирната стена е земнонасипна с височина 22,0 м. и дължина по короната 1480.0 м. Общият завирен обем на водохранилището е 62,4 млн. м3.
Разположен на 50 км югоизточно от Стара Загора, непосредствено до централата на ТЕЦ “Марица-Изток” - 2. Колегите, на които се налага да преминат през града на липите, е добре да знаят, че се поема по отбивката за гр. Раднево, преминава се през него и селата Пет могили, Новоселец и Радецки. Асфалтовият път достига до самата стена. За разрешената част обаче се отбива по черен път преди комините.
Язовирът е разделен на две части-топла и студена, които обаче не са преградени и рибата си плува навсякъде, където реши. Водите му се използват за охлаждане на турбините и затова температурата в топлото езеро често преминава 30 градуса. Колкото и да е странно обаче, това не се отразява много на апетита на водните твари а дори нараства апетита им и за кратко време размерите им надминават 10-ката. Площта на студената част е с пъти по-голяма от тази на топлата и е забранена за риболов. Представлява нещо като развъдник, там са и садките. До миналата година достъп за риболов имаха определени хора, които срещу съответни връзки и пари получаваха годишни карти. През тази година настъпи свиване на квотата за картите и такива притежават само отделни личности, както се казва “от лъв нагоре”. Не знам обаче дали си струваше цялата истерия за там, но е показателен фактът, че мои познати шаранаджии, дори когато имаха карти, ходеха повече на “топлото”. За хищника спор няма - на студеното могат да се извадят колосални количества бяла риба и костур, но това са риби, които аз никога не съм преследвал.Аз също имам доста трофеи на така наречените
скендери.На първи скендер държи повече амур отколкото трофеен шаран,макар,че и там има огромни говеда,но на втори скендер шаранът и бялата риба са в плашещи размери.
Ето Ви и риба от първи скендер
Кефа на топлото е в пъти по-голям и безспорно най-голям интерес предизвиква топлото езеро, тъй като е свободно за риболов срещу заплащане на такса. Много често името “Овчарица” се свързва точно с тази част от язовира, представляваща доста голям ръкав, достигащ ширина 300 м на места. Дължината му е няколко километра - започва от така наречената “стена” още в широката част и достига на няколкостотин метра от последните къщи на село Бял кладенец, където завършва с гъст пояс от папур. Разрешен за риболов е само западният бряг, срещу източния действат “колегите” от стопанския риболов с мрежите. Таксата за риболов е
10 лв на денонощие за
3 броя въдици. Забранени са лодките, но са разрешени всякакви други плавателни средства-гуми, дюшеци, плавници. Ограничението е до 3 кг риба, но рядко се спазва, като се има предвид, че се вадят доста често риби над 10 кг. Бил съм свидетел на всякакви сцени по криене на риба в шаварите, извозването и с автомобили до вкъщи и т.н.
Брегът на топлото езеро е гол и лишен от растителност-по цялото му протежение няма нито едно дърво. С тази особеност е добре да се съобразяват всички, които го посещават през летните жеги. Присъствието на чадъри, сенници, шатри в багажа е задължително!
До местата за риболов отвежда черен път, който започва от асфалта на 1,5-2 км след село Радецки (отбива се вляво), долу-горе по средата на разстоянието между селото и централата с комините, и достига до село Бял кладенец. Пътят през цялото време е на десетина метра от водата. От последното село може да се попълнят поизчерпаните хранителни и питейни запаси /при по-дълъг престой/.
За риболова през всички сезони трябва да се има предвид една характерна особеност-при дъждовно време пътят покрай топлото езеро става труднопроходим.
Вече съществува и така нареченото
малко топло.То се намира непосредствено зад първи скендер,като е заделено място пълно с риби над 10кг,като се стигне и до риби надвишаващи 40кг!Има също така шарани от вида КОИ,есетри,желаните от всички черни амури,шарани и т.н...Таксата за там е 80лв и не се пуска всеки а само спортисти!Там не се разешава взимането на риби...Хващаш,снимаш и пускаш.Ето и малко риби от малкото топло
Въпросът, който може би вълнува най-много всички, е рибното богатство на водоема. Тук обитават почти всички сладководни видове - като започнем от плевелна риба (червеноперка, каракуда-едри екземпляри до 2 кг) и стигнем до американски сом, шаран, толстолоб, бял амур и европейски сом, които достигат трофейни размери. “Овчарица” е един от язовирите с най-голямо количество едра риба, но въпреки това си остава капризен водоем и немалко риболовци, подценявайки обстановката, си тръгват без “удар”.
За разлика от повечето водоеми в страната съществени различия при активността през сезоните не може да има поради високата температура на водата през цялата година.Единственото е,че рибата сменя местата на които се храни,но си стои в топлото!Дори зимно време отива на по-дълбокото,местността на така наречения хангар.Там също не се пускат всички риболовци и таксата е 20лв!. Слабо кълване може да настъпи при много горещо време - когато температурата на въздуха достигне и премине 40 градуса. Въпреки, че амурът се храни през най-големите жеги една такава горещина му идва и на него в повече. Въпреки това най-големите ми амури съм ги хванал именно на 35-40 градуса на въздуха!
Този е от миналото лято!
Шаранът се храни интензивно през всички месеци -може да се направят запомнящи се излети при търсенето му както през август, така и през януари.По принцип шарана го търся с по-финни монтажи,именно по-малки куки,повече топчета и царевица,коноп,сусам и други семена...По принцип се спотайва в папура отсреща на около 200-250м от разрешения бряг.Взима със бясна скорост,защото е див,макар,че водоема е платен!
При белият амур е по-различно при тази топла вода всякакви изненади са възможни.Амурът съм го търсил на царевица и на топчета.Стига човек да има търпение може да се учуди какви екземпляри може да ти вземат топчетата.По принцип стръвта се повдига(аз вдигам само царевицата).Когато ловя на топче го оставям да лежи на дъното защото иначе те взимат каналните сомлета.На топче препоръчвам да се лови,когато излета е минимум 48часа.Аз за по-малко на топлото не съм стоял,защото единия ден го отписвам за захранване на петното.Добре е да се ползват сладки аромати,понеже всичко друго се лапа от каналетата.Аз лично ползвам карамел и скопекс.Ползвайте шок-лидер.По дъното има какви ли не закачки,миди,та дори капак от тенджера съм изкарвал.Естествено при повече късмет и знания резултата може да дойде и за 4 часа.Захранвам по два начина.Първият е със специално пригодената за захранване лодка с дистанционно управление.Аз обаче повече обичам да плувам и си храня повечето пъти с жилетката плавниците и латексовата кофа.Никога не ползвам повече от 3 въдици,защото на разстояние над 180-200м си е трудоемко да се обслужват.По принцип в периода април-септември може да бъде уловен по всяко време на денонощието. Точно нощното кълване на амура е едно от нещата, които съм виждал само тук. Предишни години бях чувал за такива случаи и естествено ги отдавах на рибарския фолклор, но когато през тази извадих две едри риби от този вид около полунощ се убедих с очите си. Но най-голямата интензивност на кълване си остава през горещата част на деня - от 11 ч до 17-18ч. Тогава въдиците трябва да се наблюдават с повишено внимание.
Язовир “Овчарица” определено е водоем, на който всеки може да подобри личните си рекорди и да присъства на какви ли не куриози. Риболовът там въобще не е лесен и си има своите специфични особености, с които редовните му посетители са длъжни да се съобразяват. Много хора се отказаха да ловят там поради голямата посещаемост и произтичащите от нея панаирни шумове, мръсотия както по брега, така и в язовира (все пак това са промишлени води). Също така пейзажът е доста индустриален и двата димящи комина едва ли ще са по вкуса на колегите природолюбители. Въпреки това водоемът си има своите плюсове и ви пожелавам да ги изпитате още при първия си излет там!
Искам да помоля колегите които са решили да пускат трофеите (
което е желателно)обратно във водата ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да носят дюшек.Тва са много борбени риби и след допир до твърда повърхност буквално се "самоубиват"Знам го от опит повярвайте ми!
И много ви моля чистете си боклуците,защото там прилича на сметище...Това лято с компанията,начело и с Миро сме изхвърлили над 10 чувала боклук само от 3 "просеки"Не е много приятно повярвайте,но след това е някак си комфортно.Късмет на всички които са решили да прекарат уйкенда си именно там
