Правилния монтаж за скобар на болонеза

Модератор: sapuna

jultopepi
фен клуб-скобар
Мнения: 1312
Регистриран на: Пон Сеп 14, 2009 8:16 pm
Местоположение: Червен бряг

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от jultopepi »

Да Благодаря ви от утре почвам да ходя по редовно и да ескпериментирам,явно има и друго ден с ден не си приличат
Има недохранени риби и жадни рибари
фен клуб скобар
ppetrov84
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Нед Яну 24, 2010 4:27 pm
Местоположение: Русе

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от ppetrov84 »

На Дунава залагам на малко по здрав монтаж, тъй като на няколко пъти болото щеше да отиде във водата. Как все така става ... като забравя да отпусна аванса и нещо голямо да се завърти. Миналата есен отивам за скобар, а се връщам с по няколко бели мрени. Лошо няма, но поради тази причина предпочитам основното да е по здраво.

На няколко пъти ми се случва да се протърка основното по камъните и монтажа си заминава, а след него и подвижната плувка.

Затова за по-големите дълбочини на Дунав съм съставил монтажа си по следният начин:
-основно 0.20, стопер, манисто, подвижна плувка, манисто, единичен вирбел (за номер не мога да кажа), 3-4м 0.18, оливета с кил (най-често Sensas), троен вирбел, повод 20-30см .

Относно куките винаги започвам с 18 или 16 номер, след това слизам и до 12.

Винаги поставям по един дропер на десетина сантиметра над куката.

Относно плувката, подвижна - както посочих, обикновено 5 или 6 гр. На Colmic има един модел, оранжева със възможност за сменяне на антената или поставяне на ампула.

Купих си наскоро и плувка Cralusso Bolo, страхотен дизайн, само дето още не съм я използвал достатъчно за да си дам мнението. Гледах няколко предавания за тези плувки, очевидно има разлика, надявам се и аз да я усетя ! :)

За по плитките участъци със глинесто дъно използвам горепосоченият монтаж (тук опростявам монтажа), като основното е 0.16, повод 0.12-0.14, а вирбела между двете влакна предпочитам да си остане троен !

Ами май това е. Наслука :)
Xpu100
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Дек 10, 2009 8:37 pm
Местоположение: София

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от Xpu100 »

Paublo_Eskobar написа:Аз си мисля че едно 0.14 основно с повод 0.12 и кука 14-ка си е съвсем приличен такъм за скобар на болонеза.Съчмите на една италянска синджирка с вирбелче и си ловиш.

Изображение

Мисля че не трябва да се прекалява с дебелината на влакното,все пак е доста капризен рибок,ако нещо не е наред винаги може да се експериментира със различни по големина куки и влакна....
Искам да попитам, тук имаме ли съчма която играе ролята на дропер? И защо на схемата в ляво се оставя място между съчмите?

Благодаря предварително.
Аватар
Paublo_Eskobar
Модератор
Модератор
Мнения: 3794
Регистриран на: Вто Ное 20, 2007 8:05 pm
Местоположение: София

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от Paublo_Eskobar »

Xpu100 написа: Искам да попитам, тук имаме ли съчма която играе ролята на дропер? И защо на схемата в ляво се оставя място между съчмите?
Ми в случая не може да се каже,че има съчма дропер.За дропер се смята съчмата(те),които се слагат под основното утежнение.В този случай са доста нагъчкани,инче целта да са на разтояние не на група нагъчкани всичките над повода е че при задържане на линията стръвта да се вдига плавно над дъното и по същия начин потъва плавно при отпускане.
Този който никога не е грешил, никога не е опитвал нещо ново!
Алберт Айнщайн
Xpu100
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Дек 10, 2009 8:37 pm
Местоположение: София

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от Xpu100 »

Paublo_Eskobar написа:
Xpu100 написа: Искам да попитам, тук имаме ли съчма която играе ролята на дропер? И защо на схемата в ляво се оставя място между съчмите?
Ми в случая не може да се каже,че има съчма дропер.За дропер се смята съчмата(те),които се слагат под основното утежнение.В този случай са доста нагъчкани,инче целта да са на разтояние не на група нагъчкани всичките над повода е че при задържане на линията стръвта да се вдига плавно над дъното и по същия начин потъва плавно при отпускане.
Да, колега благодаря, но за скобар не е ли добре стръвта да лежи на дъното? И не е ли по-хубаво линията да потъва по-бързо? Дропера на самия повод ли се слага и на колко сантиметра от куката да приемем, че повода е 35см и колко да е тежък?
Смятам да ловя на река и няма да ползвам болонезе, а телескоп с водачи ( и макара ) 3м (ползвам го и за спининг тояга)
:)
Аватар
Paublo_Eskobar
Модератор
Модератор
Мнения: 3794
Регистриран на: Вто Ное 20, 2007 8:05 pm
Местоположение: София

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от Paublo_Eskobar »

Xpu100 написа:
Да, колега благодаря, но за скобар не е ли добре стръвта да лежи на дъното? Дропера на самия повод ли се слага и на колко сантиметра от куката да приемем, че повода е 35см и колко да е тежък?
Смятам да ловя на река и няма да ползвам болонезе, а телескоп с водачи ( и макара ) 3м (ползвам го и за спининг тояга)
:)
При риболов на река с плувка няма как да лежи стръвта на дъното,там просто го опипваш.Все пак има течение,а колко тежи повода не съм се замислял,ама не е много. :) Пробвай съветите от темата,като за старт и забрави термина "дропер",гледам че той ти е много важен ... :wink:
Този който никога не е грешил, никога не е опитвал нещо ново!
Алберт Айнщайн
jultopepi
фен клуб-скобар
Мнения: 1312
Регистриран на: Пон Сеп 14, 2009 8:16 pm
Местоположение: Червен бряг

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от jultopepi »

Здравейте колеги, кога според вас ще имаме по-големи успехи с оливетка или със синджир
Знам че съчмите обикалят около камъните и не се закачват често а при оливетката не е ли същото само дето трябва да се сложи за да не се редят безкрайно съчми при по големи грамажи на плувката
Има недохранени риби и жадни рибари
фен клуб скобар
spl77
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Пон Юни 01, 2009 10:23 am
Местоположение: Раковски

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от spl77 »

...
gevrek
фен клуб-скобар
Мнения: 110
Регистриран на: Пет Юли 09, 2010 6:46 pm
Местоположение: София

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от gevrek »

Никога не слагам само оливетка, защото има много фалшиви кълванета. В някои случаи с много тежка плувка, на края на верижката слагам оливетка не повече от 40% от носимостта на плувката. За мен най-доброто утежнение е само от съчми от един размер без разстояние между тях.
Аватар
JIRO
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 180
Регистриран на: Чет Май 14, 2009 1:49 am

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от JIRO »

Пробвайте за река със средно до бързо течение оливетка с кил 15см а самото олово посредата!Това при по гъста риба!Този вид кил придава голяма устоичивост на плувката и същевременно чувствителноста се запазва относително добра като заплитанията при замятане са сведени до минимум...
Аватар
КалинПетров
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 667
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2011 11:58 am
Местоположение: По бентовете на р.Марица(Димитровград)

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от КалинПетров »

аксел написа:Аз,пък ловя алаи само с пробита оливетка и повод,обикновенно 0.10 с дължина 30-40см.Ползвам плувки от 0,3гр. до 5,0 гр.При използването на нанизи от съчми линията се заплита доста по-често.
При използването на дропер ако стръвта се влачи по дъното често има "затърмъчване" на алаите.
Класиката е ловене с олово над дъното,поне на мене така ми харесва,защото кълването е мигновенно,както и реакцията на засичане.Интересното е,че във долното течение на реката няма голямо значение,воденето на стръвта.Само на около 10-20км под Пловдив,алаите си взимат дори и на зверско влачене.Също така мога да добавя,че притежавам завидна колекция от маркови плувки-Тубертини,Трабуко,Сенсас,Колмик и др.,но няма по успешни от саморъчно направените/обикновенно от стереупор/,направени специално за конкретното място.
тука колегата много е много прав
Изображение
Reel Tuning
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от аксел »

.....еми,така е алаите и карабалъците могат да го подтвърдят :D ,освен това тази година/може би,поради мързел/,ловя само на мъниста/над ВИХВП моста/,на единична кука №7 Оунър,като резултатите са аналогични с тези на колегите ловящи на стръв,а може би и по-добри.....За съжаление има много нагли търмъкчии,които съвсем необезпокоявано си косят на воля.Бесен съм,че под носа на ИАРА бракониерите съвсем спокойно си търмъчат и то ти хвърлят върху перото,ако видят,че хванеш риба.Като заключение мога да кажа,че все пак риболовът на изтичане си иска ръчичка и опит,като най-важното е да хванеш ритъма на изтичането,или когато алая се обърне странично и поеме стръвта,при заемането на вертикално положение плувката трябва да потъне.
валатът не най-лошото нещо на света
Аватар
КалинПетров
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 667
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2011 11:58 am
Местоположение: По бентовете на р.Марица(Димитровград)

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от КалинПетров »

аксел написа:.....еми,така е алаите и карабалъците могат да го подтвърдят :D ,освен това тази година/може би,поради мързел/,ловя само на мъниста/над ВИХВП моста/,на единична кука №7 Оунър,като резултатите са аналогични с тези на колегите ловящи на стръв,а може би и по-добри.....За съжаление има много нагли търмъкчии,които съвсем необезпокоявано си косят на воля.Бесен съм,че под носа на ИАРА бракониерите съвсем спокойно си търмъчат и то ти хвърлят върху перото,ако видят,че хванеш риба.Като заключение мога да кажа,че все пак риболовът на изтичане си иска ръчичка и опит,като най-важното е да хванеш ритъма на изтичането,или когато алая се обърне странично и поеме стръвта,при заемането на вертикално положение плувката трябва да потъне.
колега днес имах доста зимания на алай някой бяха направо си повежда а други върви със плувката и като тръпна да придърпам и става като засечка.....или просто ми задържа плувката на едно място и седи...ловя на 14 номер кука на Гамакатсу 2210 манисто със стръв немога да се оплача от резултат...но секи водоем различни начини...
Изображение
Reel Tuning
Аватар
petko_dimitrov_81
фен клуб-скобар
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Фев 22, 2011 9:58 pm
Местоположение: Yambol BG

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от petko_dimitrov_81 »

Paublo_Eskobar написа:Аз си мисля че едно 0.14 основно с повод 0.12 и кука 14-ка си е съвсем приличен такъм за скобар на болонеза.Съчмите на една италянска синджирка с вирбелче и си ловиш.

Изображение

Мисля че не трябва да се прекалява с дебелината на влакното,все пак е доста капризен рибок,ако нещо не е наред винаги може да се експериментира със различни по големина куки и влакна....
Аз ловя точно с този монтаж !!! Много добра работа ми върши за риболова ми по Тунджа ривър :) И доста добри риби се вадят !!! :drinkers: Поздрави и успех на всички !!!
ИзображениеНяма големи и малки...Има хванати и изтървани !!!
Аватар
КалинПетров
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 667
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2011 11:58 am
Местоположение: По бентовете на р.Марица(Димитровград)

Re: Правилния монтаж за скобар на болонеза

Мнение от КалинПетров »

това в ясно колега 90% от колегите така ловят...както и аз
Изображение
Reel Tuning
Публикувай отговор

Обратно към “Монтажи за риболов”