"Сомска формула"-от Троли Рапала

Модератор: bobopeli

Emo-83
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1605
Регистриран на: Сря Ное 29, 2006 11:21 pm

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от Emo-83 »

Рабиша е най-старото езеро в Европа(над 3000г.).Пясъка го помня от дете,но не зная кога е зарибяван със сом. :roll:
Милко,когато е правил формулата е съдел главно по Ивайловградските сомове.А там често се срещат дълги,главести и не до там тежки.
Моите наблюдения са,че сомовете се различават....нещо,като породи.При прасетата едни се гледат за бекон,други за Прошуто,а трети за пържоли.Когато го гледаме от вън.....все е прасе. :rolleyes:
Хранителната база също е много важна.Както и устията на всеки язовир.
Стефан Лалев(има го в книгите,като размножител на риби за 1-ви път в Б-я и Европа) ми е споделял,че условие за добро размножаване са колко големи са устията и колко прясна вода влиза там.
Жребеца бил прекрасно място за това.Всяка година водата спада до острова.А ранна пролет се пълни яко с прясна вода....идеално за рибите.Освен това има две устия.
Искъра също има две,но са доста малки за този язовир.Едното си е направо вада.Все пак в другото и около него се ловят отлични риби.Но е явен недостига от към големина.
Ивайловград има прекрасно устие.А на Ст.Кладенец рибата е в плиткото(или водораслите) чак до късна есен.
Няма ли водорасли е идеално за тролене.Има ли не големи дълбочини е супер за кльонк,но чак когато от напичането на слънцето изчезне кислорода в плитките слоеве.Сома е топлолюбива риба.По това определяме къде лежи и ловува. :wink:
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от krokibg »

Нямам представа дали някои от ловящите по Марица носи кантар(аз винаги имам защото ми е в такъмитеобаче е до 25кг).Доста разминавания има и в повечето случай,се преувеличават килограмите с по 20 и отгоре.На повечето уловени сомове няма снимки а само приказки.Ние си носим и камери и винаги сме поне двама.Аз обаче от доста време спрях да се занимавам с фотография и ще снимам сом,само когато си подобря личния рекорд.Другите са просто повторения на предишни уловени килограме е няма как да ме искефят.Емо,Троли,не казвам че на Милко формелата не е правилна и че не излизат рибите по нея !!! Казвам само че като съпоставиш няколкото формули една до друга и видиш параметрите на десетина риби измерени по едната се разминават с другата,просто се обезверява човек.А аномалиите ги има и всеки водоем по различен начин храни,което е основния виновник за тези разминавания.Така че,масто за спорове няма. :wink: :wink: :wink:
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Emo-83
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1605
Регистриран на: Сря Ное 29, 2006 11:21 pm

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от Emo-83 »

Любе,не спорим....говорим си и уточняваме.Всеки има своите виждания и мисли.Аз уважавам много твоите,както и на Троли.Харесва ми,когато няма разправии.Трима винаги стигат по далече от един....освен,ако не си Дурасел(батерии и реклама). :wink:
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от krokibg »

Emo-83 написа:Любе,не спорим....говорим си и уточняваме.Всеки има своите виждания и мисли.Аз уважавам много твоите,както и на Троли.Харесва ми,когато няма разправии.Трима винаги стигат по далече от един....освен,ако не си Дурасел(батерии и реклама). :wink:
Това за батериите ми хареса :lol: :lol: :lol:

Емо,тези риби,които са с нормално телосложение,малко по истънени и видимо слабички,излизат по тази формула.Има обаче едни набити като сумисти сомове,не знам разновидност ли са,какво са,къси и дебели,те се разминават.Имам наблюдения че рибите които са по-тъмни и живеят на по-дълбоко (светла ли е една риба,значи живее и се храни на плитко)са по охранети,явно по-едри риби манджорят по дъното и са по дебели.Но пак повтарям,това са си мои наблюдения и разсъждения и като добавим че не съм Нептун,може да не ме взимате на сериозно :lol: :wink: :wink: :wink:
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от Troli Rapala »

Кроки,това дето го каза и аз го мисля!Наистина има различни видове сомове,точно това ми е направило впечатление!Изненадан съм от Стефан Лалев,нивото на познанията за устията е високо и се чудя от кога ги мисли нещата? :roll: При костурите,пак има дълбоководни-едри-тъмни и светли-дребни-плитки! :wink: Там е прието,че са два вида,може и при сомовете да е такава хавата? :roll: Сигурен съм в едно! :idea: Женският сом е по-агресивен и по-голям!Имам десетина по 1.05м. от 6.800гр до 7.800гр..,като три от тях бяха женски с хайвер и се съпротивляваха много яростно,но се уморяват по-бързо! :idea: Мъжкият се вади по-бавно и му липсва агресията!Май сомовете живеят в матриархат,демек са евреидни! :D :drinkers:
Emo-83
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1605
Регистриран на: Сря Ное 29, 2006 11:21 pm

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от Emo-83 »

И аз не зная Любе. :roll:
Казват,че основното количество годишна храна, сома приемал през пролетта и началото на лятото.
Освен това не случайно споменавам с примери как сом от 45кг. след 10 дена на въже става 38кг.
По принцип влизам в спор,когато го изкарат ебати набитака с 20 кила отклонение.Кажи ми според теб нормално ли е да си хванал сом.Да имаш снимки с него и да нямаш с кантара или някакъв сравнителен предмет.Нали си го мерил :!: Как така пропусна точно тази снимка!Ако ще в плод и зеленчук да си я правил....снимай поне касетки или домати.
Тук сме риболовен форум,а той не е за балъци.
Със сигурност има случаи в които не съм бил прав изразявайки недоверие.Но в 80% от тях съм имал основание за това.Сома не е ластик да го разтягаме до безкрай.Всеки ми вика знаеш ли този беше много дебел.Дебел е,защото преди това не си виждал голям сом(ей не говоря за теб Любе). :wink:
Лафа за Дунава и как ги карали с каруцата.....целия вътре и опашката му се влачи по калдаръма.Все едно е от NBA.
Същите приказки,като за водолазите.
В крайна сметка съм сигурен,че ти Любе знаеш колко са ти тежали големите сомове.....е защо някой не те обвини в лъжа :!: Защото всичко си е нормално. :wink:
Сега съм решил да пробвам друго.Ако ми даде Господ някой големец,въобще няма да го вадя на брега да се снимам.Искам да видя дали ще ми стане нещо,ако не го претегля или не се направя пред вас на герой.Един вид да надвиеш егото си. :wink:
Охххх,ма и това вече го е правил Наско от Варна.....ще опитам за себе си. :wink:
Последно промяна от Emo-83 на Съб Юли 10, 2010 8:42 pm, променено общо 2 пъти.
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от Troli Rapala »

Е,ми Емо дойде на мойто! :D Че дължината и ефектът от борбата е по-важен от килата! :idea: Като фанеш 50кила и кажеш,че са 70кила файда нема!Да заповяда следващият и се забравя! :wink: Ако се фане 103кила и го обявиш за 116кила има смисъл,май!Поне ще се запомни! :D :D
Emo-83
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1605
Регистриран на: Сря Ное 29, 2006 11:21 pm

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от Emo-83 »

Troli Rapala написа:Е,ми Емо дойде на мойто! :D Че дължината и ефектът от борбата е по-важен от килата! :idea: Като фанеш 50кила и кажеш,че са 70кила файда нема!Да заповяда следващият и се забравя! :wink: Ако се фане 103кила и го обявиш за 116кила има смисъл,май!Поне ще се запомни! :D :D
Сом над 90кг. вече е огромна риба в световен мащаб.Там бих смотал някое килце,колкото заради ония дългия.Че сега ме кара да му козирувам,когато мина покрай него. :evil: :axe: :D
Иначе за другите сомове,вече не е интересно....всеки хвана(майтапя се). :D :lol: :D
И да знаеш не е точно такъв ефекта.Още си мисля за ония дето ми скъса.Нали го държах за устата.Все едно съм стигнал до края......ДА,ама НЕ....кой ми го брои.Ни ти,ни Краси.Имам спомен и то велик,но ми е вътрешно. :idea: :arrow:
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от krokibg »

Оооо,аз съм го ял,добре че има снимка и че плочките се знаят колко санта са,че да не се занимавам с идиоти.Емо,повече от 3 до 5 кг максимум,може да има аномалии,другото наистина е лъжа.?0кг са много,някои да си ги добави.В повечето случаи до 2-3 кила да се разминават,така мисля.Процента на тези аномалии обаче не е голям,аз това съм забелязал.Има определени места в язовирите и реките,където храната на сома(далките риби) се задържат по-дълго време в с равнение от други места,където рибатга щом се стресне от пада на модата,веднага си бият петата.Нормално е,сомовете живеещи на и около тези места,да са по охраненени и да изразходват по-малко енергия за набавянето на храната.Абе,мислим,мислим и никои незнае какво мислят сомовете - ха ха :wink: :wink: :wink: :wink:

Опс,говоря за големи сомове,над 1.60 м :idea: :idea: :idea:
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от lusienn »

Е тука сега ми топло и разглеждам трофейте :arrow: http://i3.ytimg.com/vi/RbcwtuQcOks/defa ... -годзилите съществуват,що не пишете тука,или вече не е интересно.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Аватар
sampo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1218
Регистриран на: Сря Юли 13, 2005 7:38 am
Местоположение: София

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от sampo »

Колега, май ТОВА цък имаш предвид ?
Последно промяна от sampo на Съб Авг 25, 2012 9:19 pm, променено общо 1 път.
На платено не одим !
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: "Сомска формула"-от Троли Рапала

Мнение от lusienn »

sampo написа:Колега, май ТОВА цък имаш предвид ?
Мерси колега-точно за това ставаше въпрос :arrow:
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на кльонк”