Страница 1 от 2

Купих лодка, незнам да троля ... събирам оборудване ... :(

Публикувано на: Пет Юли 02, 2010 9:13 pm
от bigfisherman
Здравейте колеги,
купих си лодка, но ... нито съм ловил от лодка до момента, нито съм тролил досега.
Практикувал съм спинингов риболов, което ми помага за спининг риболов от лодка.

1.Искам съвет за закопуване на въдици (дължина, акция) и макари за тролинг, воблери, влакна и първоначално необходимото оборудване за старт в този вид риболов.

2.Моля и за съвети с каква скорост се дърпат воблерите, на каква дълбочина ... начини на риболов на сом, бяла ...
май доста станаха въпросите, но бех искал максимално да се запозная теоретично, за да мога да трупам опит и да си вадя изводите, мерси засега колеги ! Втора точка не е толко фатална, но би ми била полезна с основни съвети.
Междувременно продължавам да чета темите за този вид риболов във форума ;) :drinkers:

Re: Купих лодка, незнам да троля ... ;(

Публикувано на: Пет Юли 02, 2010 9:17 pm
от Icko_
Опит се трупа най-добре чрез практикуване.
Наслука! :)

Re: Купих лодка, незнам да троля ... ;(

Публикувано на: Пет Юли 02, 2010 9:21 pm
от bigfisherman
Icko_ написа:Опит се трупа най-добре чрез практикуване.
Наслука! :)
Да де, ама засега нямам оборудване ... това е добро начало (желанието) ;)

Re: Купих лодка, незнам да троля ... ;(

Публикувано на: Пет Юли 02, 2010 9:25 pm
от VIKI_HARI
Здравей колега трябва да поясниш какъв е двигателя ел. или бензин за скороста.За воблерите колкото повече толкова по добре .За въдицата аз се доверих на Tica .Влакното плетено в зависимост от това дали само ще тролиш от мен толкова успех

Re: Купих лодка, незнам да троля ... ;(

Публикувано на: Пет Юли 02, 2010 9:35 pm
от bigfisherman
VIKI_HARI написа:Здравей колега ...
Мерси колега, двгатля е 40 кончета, бензинов с дистанционно управление, извънбордов ...
Относно въдиците, да те питам каква дължина си избрал, само за тролене и за сом (не че знам как се лови, но ми се ще) ги искам 2 или три пръчки да ползвам, незнам колко е оптимален варянт ... и дали няма да се оплитат ...

Re: Купих лодка, незнам да троля ... ;(

Публикувано на: Пет Юли 02, 2010 9:52 pm
от VIKI_HARI
bigfisherman написа:
VIKI_HARI написа:Здравей колега ...
Мерси колега, двгатля е 40 кончета, бензинов с дистанционно управление, извънбордов ...
Относно въдиците, да те питам каква дължина си избрал, само за тролене и за сом (не че знам как се лови, но ми се ще) ги искам 2 или три пръчки да ползвам, незнам колко е оптимален варянт ... и дали няма да се оплитат ...

Моята е Tica Graphite 2.4 аз лично влача една идея над мин . оборотите .Относно броя на въдиците може да ловиш и с повече но ти трябват приспособления погледни в екипировка там мисля беше показано аз все още ловя с две

Re: Купих лодка, незнам да троля ... ;(

Публикувано на: Пет Юли 02, 2010 10:00 pm
от bigfisherman
С каква акция ти е тиката, и какво влакно ползваш?

Re: Купих лодка, незнам да троля и нямам такъми ... :(

Публикувано на: Пет Юли 02, 2010 10:09 pm
от VIKI_HARI
Акция 14-43гр. влакно -12 либри.Но за сом май ще е малко

Re: Купих лодка, незнам да троля и нямам такъми ... :(

Публикувано на: Съб Юли 03, 2010 5:35 am
от Andrey_76
Колега мисля че като за начало 2 въдици са достатъчни/ако си сам/. Ако сте двама не е проблем дори и 6. Стига лодката да го позволява. При влачене скороста ми е 3 / 3,5 километра на скорост без газ. Ако позволява лодката можеш да вземеш и малко моторче само за тролене.
Успех в гоненето на мустакатия.

Re: Купих лодка, незнам да троля и нямам такъми ... :(

Публикувано на: Съб Юли 03, 2010 7:55 am
от NaskoKJ
Колега, моята препоръка е
1) да си вземеш пръчка 2.10 м., с акция около 30-60. Ако ползваш такава с по-мек връх (каквато сигурно имащ, защото си практикувал спининг) ще ти бъде трудно с големите воблери, които трябва да използваш за сом. Аз съм привърженик на плетените влакна за този случай и затова ползвам такива с дебелина 0.22 - 0.30 мм
За макарата - трябва ти нещо яко... може и мултипликатор. Зависи от това колко пари си готов да дадеш, но може да се намерят хубави - PENN, Shimano и от сорта
2) за воблерите - май няма точна рецепта :) на всеки водоем е различно.... може да си пуснал някой дето са ти казали че е за сом, пък да хванеш бяла риба с него :D Вземи си повечко видове "потъващи"-Салмо, Рапала имат доста подходящи модели за сом и бял
Скорост - може би около 4 км/ч.
Наслука! :) А пък като извадиш големия сом - пиши на какво си го закачил :wink:

Re: Купих лодка, незнам да троля и нямам такъми ... :(

Публикувано на: Съб Юли 03, 2010 8:25 am
от yzyna
Здравей,най важното е,че имаш желание,лодката и мотора трябва да да са надеждни,във всеки един момент и всяка възможна ситуация да реагираш!Хубава лодка и качествен мотор струват пари,но биха ти спестили много нерви.Екстри от сорта на хидравлики,Z-колони и други са гъдел който прави риболова доста по приятен.Бих ти препоръчал две по дълги пръчки,примерно на 2,70мт. за странични и една по къса 2,10 или 2,40 за задна права с акции примерно 50-100гр.Все пак това пак опира до големина на лодката и колко души ще тролите в дадения момент.Ако смяташ да си сам,не ти препоръчвам повече от две въдици,защото при удар на едра риба става мазало!Макарите е добре да са качествени,големи за да събират поне 200-250мт. плетеняк(задължително)Както спомена колега в по горен пост избирай доказани марки,Пен,Финнор,Шимано,Дайва и др.Теглото на макарите да не те притеснява,все пак ще си седят на стойки,няма да уморяват ръката!Относно примамките,всичко опира до проба грешка,няма универсални такива,на единия гйол си ловят,но на другия нямат удар.Темата е доста обширна и няма как в един пост да се добие пълна представа за всичко свързано с този способ,но надявам се,че все пак съм бил полезен!

Re: Купих лодка, незнам да троля и нямам такъми ... :(

Публикувано на: Съб Юли 03, 2010 8:54 am
от speysi
Моята препоръка е да предвидиш в оборудването хубави и най-вече много яки стойки за въдиците.
Големите воблери правят много голямо съпротивление, а и при удар стойките също са подложени на
голямо натоварване.
Въдиците е добре да са къси, за по-лесно боравене в лодката. Аз лично съм се спрял на 2.40.
Макарата е хубаво да е мултипликатор с брояч на влакното, за да си наясно на каква дистанция
зад лодката се намира примамката.
Скоростта е променлива, зависи от вида примамка и се движи средно от 3 до 5 км/ч.

Re: Купих лодка, незнам да троля и нямам такъми ... :(

Публикувано на: Съб Юли 03, 2010 12:31 pm
от jovani
И може би не на последно място ,помисли за спасителни жилетки.От мен наслука.

Re: Купих лодка, незнам да троля и нямам такъми ... :(

Публикувано на: Нед Юли 04, 2010 3:21 am
от bigfisherman
Колеги, мерси много за дадените подробни съвети и мнения, не отговарям в темата за да може да не се разводнява, защото съм сигурен, че няма да съм последния новобранец за този вид риболов! :lol:
Значи лодката е 4,50 метра дълга, не е надуваема и мисля да сложа три стойки (съдейки по вашите препоръки),
две за странични въдици и една за средна изправена. Мисля, че почти никога няма да съм сам, затова мисля три да са ... едната мисля от 1,80 до 2.10м. пак по ваши препоръки, за двете странични, незнам дали 2,70 няма да са доста дълги!? Влакното - плетеняк (задължително, по ваши препоръки) 200 - 250м на маркови макари, само незнам с какъв диаметър да е плетеняка?
Мерси предварително на всички колеги, които писаха и ще пишат в темата, искренно се надявам да има един ден и аз какво да споделя с вас ... по темата :) :drinkers:
speysi написа:Моята препоръка е ... примамка и се движи средно от 3 до 5 км/ч.
Колега мисля стойките да са от неръждавейка, мисля дебелината да е 1,5мм на фи 21-25мм. по около 30-35см. добре ли е като варянт? Страничните мисля да са под ъгъл от 45 градуса, а средната да е под 20-30 градуса изправена назад.
Имам и едно друго питане, как си измервате скоростта, аз на таблото пред волана имам само волт метър, оборотомер и часовник ... :oops:

Re: Купих лодка, незнам да троля и нямам такъми ... :(

Публикувано на: Нед Юли 04, 2010 7:59 am
от ioska70
Като основен такъм ,ще ти трябва и сонар за по добър тролинг пък и с него ще си определяш и скороста и много други неща.