Prangov99 написа:Здравейте колеги, отскоро и аз се запалих по мухарския риболов и започнах да събирам отделните части. Преди няколко дена си взех пръчката, днес взех макарата и стигнах до шнура и ето го проблема ................................... кой клас шнур да си взема. Като въдицата е BFC - Discovery II на 2.40м и 4/5 клас и макара на същата фирма 3/5 клас. И като мисля шнура също да е от тази фирма , а пак като се замисля то и бекинга и тибета също. Благодаря на всички предварително.
Добре дошъл колега в прекрасния свят на мухарката.

Честита придобивка и много успех с нея. Ще се опитам да ти дам няколко съвета от моя скромен опит. Те не са общовалидно правило, но мисля, че ще ти помогнат за по-нататъшния избор в този вид риболов.
Ловил съм на муха повече от 40 години, но като казвам муха - разбирай на булдо.
От 3 години се запалих много по мухарката, защото за мен няма по-красив начин в риболова от този метод на поднасяне на стръвта и очакването - кой кого ще надхитри - рибока теб или ти рибока. Когато започнах да си комплектовам арсенала, много си задавах и аз въпроса с какво да започна. Нямах си и понятие колко много тънкости има този метод, колко време ще ми трябва и колко тренировки - на водоема и на сухо (на поляна), докато успея да накарам шнура да ме слуша. И не само да ме слуша, но и да изпълнява това, което искам. Започнах с мухарка Шекспир - 2 колена, 2.40 м, 5/6 клас, макара - също 5/6 клас (метална) за около 20 лв., шнур - DT6F (двойноконичен), лидер - какъвто ми предложиха в магазина, а впоследствие се научих сам да си правя лидер от три различни диаметри влакна и мухи - които сам съм си изработвал през годините за булдото и които продължавам да си изработвам и днес.
На какво ме научи първата мухарка:
1. Няма значение с каквъв комплект започваш! Първият комплект винаги е за усвояване на техниката на замятане на шнура, плавното му и леко поднасяне върху водата, а в последствие се включва и точността. Трябват изключително много тренировки! Мисля, че работата с мухарката при поднасянето на стръвта няма аналог по отношение на останалите разновидности на риболова - спиниг, дънен риболов, на плувка, тролинг .... В този смисъл, по мое мнение започни с шнур DT5 (двойно коничен) за твоята мухарка, която е 4/5 клас, с оглед по-оптималното й натоварване - поради факта, че след износване на едната му страна, можеш да го обърнеш обратно от към другия му край, който не е износен.
Препоръчвам ти да си вземеш като втори шнур и един WF5 (с торпетовидна глава) на малко по-късен етап, след като си "усетил" поведението на мухарката и DT-шнура след известен период от тренировки. В началото не гони изхвърляне на шнура на дистанция "на всяка цена", а се опитвай да го изхвърляш правилно до 6-7 метра, където ти искаш да отиде.
Нещо много важно ЗА БЕЗОПАСНОСТ: РАБОТИ С ОЧИЛА НА ОЧИТЕ И БЕЗ ВЪРЗАНА МУХА!!! докато не свикнеш с полета на шнура пред теб и зад теб.
2. Избирай докато не придобиеш някакъв първоначален опит чисти пространства около теб на дистанция (в радиус) поне 25-30 метра, в които да отсъстват дървета, хора или други високи прегради, до които може да достигне шнура при замятането.
Нещо много важно ЗА БЕЗОПАСНОСТ: Не работи с мухарката близо до далекопроводи или други надземни съоръжения под електрическо напрежение !!! Разстояние - не по-малко от 50 метра (радиус) от тях.
3. С течение на времето изучи техники на замятане на шнура, без прехвърляне "зад гърба" - ще ти бъде от полза най-вече при риболов на река.
4. Подсигури се с колан върху гащеризона - стегнат през кръста с цел при пропадане в яма, бързей или по-дълбоко място да се попречи на рязкото нахлуване на вода в гащеризона.
5. Избягвай газенето в тинестите дъна, както и торфените острови (яз. Батак).
Или като обобщение на всичко казано по-горе:
Избери си ниско бюджетен комплект като начало - особено шнур, който много скоро ще надереш от тренировките - моя препоръка DT5F (двойно коничен, 5-ти клас, плаващ - за да виждаш във водата къде отива, как се полага върху повърхността и как се движи при придърпването) и лидер - по твоя преценка.
След като усвоиш добре техниката с първия си мухарски комплект - ще знаеш вече много и за избора на следващата си мухарка, която вече ще бъде онова, което ще ти достави истинското удоволствие от риболовът на муха. Дано да съм успял да ти помогна в избора на началния ти комплект. Винаги можеш да си похарчиш парите за "Мерцедес", но е по-важно да се научиш най-напред да го управляваш, а обикновено - това не е първата ти "кола". Успех и наслука.
