Искам да споделя с вас един от начините, които използвам аз при изработване на линията за булдо при използване на олекотена изкуствена примамка до 1,5 грама.
Примамките са от вида:
Посочените на снимките примамки са около 1 грам.
Предназначение на линията: Затворен сладководен водоем - за плитки чисти участъци с дълбочина до 1,50 м
Въдица за спинингов риболов - от 1,80 м. до 2,40 м., натоварване - 10/30 грама
Елементи на линията:
1. основно влакно (аз използвам монофилно) 0,14 - 0,16 мм
2.
булдо+преден и заден вирбел - 4 гр. общо в сухо състояние и max 16 гр. при пълно с вода булдо (без въздух). Междинният грамаж се регулира според условията на водоема, чрез олекотяване или допълване на булдото с вода.
3. Лидер - 1,20 м (аз използвам монофил) 0,12 - 0,14 мм (при използване на основно - 0,14 мм, използвам 0,12 мм за лидер или при 0,16 мм основно - 0,14 мм за лидер)
4. Малка мокра муха (No 16, No 14) монтира се на лидера Т-образно с отделен повод (дължина около 12 см) и на разстояние от утежнението на лидера - около 20 см, считано от възела до утежнението.
5. горен стопер на утежнението на лидера
6. Утежнение на лидера - max. до 4 грама (при необходимост и в зависимост от използваната примамка, дълбочината на газене и чистотата на водоема)
7. долен стопер на утежнението на лидера.
8. Долен вирбел
Забележка: Елементи 5 и 7 могат да бъдат заменени с троен (Т-образен) вирбел
9. Повод - монофил 0,12-0,14 мм (според лидера), дължина 30-40 см.
10. Изкуствена примамка - олекотена (като на снимките) - до 1,5 грама
При необходимост от повърхностно водене на примамката, в слоевете до 20-30 см, елементите 5, 6 и 7 отпадат, като Т-образния повод на мухата се разполага на разстояние около 40 см от изкуствената примамка, считано от Т-образния възел (лидер-повод на мухата) до примамката.
Посочената схема на линията, в своята практика я използвам с водно утежняване на булдото в границите на 1/2 до 3/4 запълнен с вода обем на булдото. Тази схема и примамки използвам предимно в крайбрежната ивица, при косо водене спрямо брега за тихи затворени водоеми (тип езеро, язовир). Случаите на утежняване на лидера използвам, когато свалям примамката около дъното, а случаите на линия без утежняване на лидера използвам, когато водоема е затревен или силно неравен, или рибките са в най-горния воден слой - близо до повърхността. И едно малко пояснение относно ролята на мухата в цялата тази схема: Мухата не е уловистата примамка! В конкретния случай ролята й е да имитира "жертва", която е преследвана от "малкото хищно рибе" в края на линията. Често пъти точно тази малка хитрина, която не е мой патент, а я научих от един колега на язовира през далечната 1985-1986 г. ми е носила доста емоции по водоемите. Ще отбележа в подкрепа на горното само, че всички регистрирани с реален улов удари са били на основната примамка, а не на мухата.
Нямам претенции това да е най-добрия монтаж за този вид примамки в комбинация с булдо, но във всеки случай, не е и лош. Резултатите през изминалите години са го доказвали. Е, Имал съм и капо-та

, ама кой не е имал? Ако знаехме точно капризите на рибите в дадения момент - ами то нямаше да останат рибки

. Успех на всички колеги и дано да съм бил полезен.