Спининг макари - кой, какво развърта ???

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Публикувай отговор
Аватар
radogagov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 354
Регистриран на: Пон Юни 15, 2009 9:59 pm
Местоположение: Габрово / Ловеч

Re: Спининг макари - кой, какво развърта ???

Мнение от radogagov »

Не бях чувал за тази пръчка
formax black shadow
ще да е хибрид :D
Не съм и виждал даже новия Легалис, но имайки предвид къде е позициониран като модел, не очаквай чудеса. Сега навлизаш в спининга, започни с по-евтини такъми и наблягай повече на риболова. Такъмчето ще издържи 1-2 сезона, докато натрупаш опит, пък после ще мислиш за хубави макари и пръчки, мерак и парички само си трябват.
Изображение Изображение Изображение
Аватар
preparatos
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 254
Регистриран на: Пет Авг 05, 2011 4:38 pm

Re: Спининг макари - кой, какво развърта ???

Мнение от preparatos »

Опс не е бил хибрид, ами по-бил на филстар... :lol: :mrgreen:

Не мисля, че е задължително опита, да започне, да се трупа с по бюджетни такъми, с повече стаж... И старите такъми какво да ги правя?! Като не ми се правят нито обяви, нито колекции, нито подаръци.. :lol: .Искам като ми се отвори парушута за някой излет, да разпъна що-годе приличен комплект. Да бъде що-годе сигурен и и надежден, който да ми служи доста повече от 2 сезона... :D :)

Моля, би ли сглобил един бърз комплект макаре със спининг от nordfishing77? Като макарето, примерно, може да е Shimano Stradic Ci4+ 4000 FB. Каквъв спининг би му подхождал, според теб? Като казвам спининг, то визирам универсален такъв. С акции ~ 10-30 гр.... :)


Благодаря. :D
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Спининг макари - кой, какво развърта ???

Мнение от Павел Иванов »

Нещеш бюджетен такъм а същото време възприемаш като "универсална" гега с тест 10 - 30 гр. :roll:
Не друго ами въдица с реален тест 10 - 30гр. , фаст акция и мидиъм строй си е по-скоро една що годе универсална щукарка , докато "универсалната" гега за нашите водоеми където се набляга основно на клен , щучета по две , три кила , сомета пак в тоя диапазон и пр. е с тест 3.5 - 14гр или 5 - 15 гр при строй мидиъм лайт и фаст акция .
Та сподели с какви примамки и основно къде ще търсиш рибата , та да ти бъдат по-полезни колегите .
Друго , незнам най-новите модели на Страдик как се представят при спинингов риболов , но относно по-старите споделям напълно мнението на един много голям Човек и Риболовец , лека му пръст , който казваше :
Ники Киров написа:Страдик произлиза от СТРАДАНИЕ !
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
preparatos
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 254
Регистриран на: Пет Авг 05, 2011 4:38 pm

Re: Спининг макари - кой, какво развърта ???

Мнение от preparatos »

Благодаря за включването. Ами на базата на набързо прочетеното във форумите, бях останал с впечатление, че универсалния такъм е именно универсалната щукарка - 10-30гр/ грубо / мярках теми за река марица, се препоръчват подобни, може би леко се презастраховат, не знам.....

Но, може би е по-правилния избор с по-малката акция. Щом го казва човек с огромен стаж в тази област, чудесно, ще се коригираме тогава....


8'0" - 2.44 ML 3 - 15 1.25 131
7'6"- 2.32 ML 3 - 15 1.19 129

Black shadow има я на различни дължини с минимална разлика. Мисля да се спра на по-дългата - 2.44м

Хубавото е че Филстар имат резервни части. Потвърдено е от дистрибуторите. Цвети, ми пожела да не се стига до там.... Ха дано, да ми е на късмет, но все пак за мен е важно една въдица да има части..... :D

За примамки и влакно още не съм информиран. Ще се ориентирам по темите със стойностните мнения. Ще предпочета такива доказани бойци с що-годе прилична цена, но е още рано. Нека първо да изберем пръчката и макарата....:)

За търсенето на риба основно на р. Марица, из околните обезрибени микроязовирчета, държащи по някоя наплашена щука, кефал, костурчета и сомчета. Като последните, май са на изчезване. Важно е и спининга да става и за пъстърва.

Стардика за 300лв го има в австрийския сайт. Първоначално мислех от там да поръчвам, но след този цитат/ въпреки че звучи малко двузначно - не е ясно дали за жертвата или за ловеца се отнася/

ще се спрем на Shimano Sedona C3000 HG FI - чух се с колега от манията, леко ще я модифицира. Лекичка е. Ток и жица. После мога да дам и обратно мнение...та?


Black shadow 8'0" - 2.44 ML 3 - 15 1.25 131 гр + Shimano Sedona C3000 HG FI, Още по-добре, ще се поръчва от БГ... :mrgreen:
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: Спининг макари - кой, какво развърта ???

Мнение от аксел »

универсална пръчка,няма колега..........иначе да съм я купил отдавна.За нашата река Марица с 3-15гр. тест и МЛ мощност ще си хващаш кефалчета и щучки до килограм,за сомчета,може и да става стига да са миналогодишни...........Всеки си знае,но ако смяташ да ловиш в течение с воблери,като например Хорнет-4см,ще разбереш,че това едва ли ще е твоята пръчка.Другото важно нещо е,че поне тук около Пловдив реката се заблати и напълни с водорасли по края,късата пръчка си е мъчение,правилно държиш дължината да не е под 240см.
П.С.Последно време виждам много колеги използващи ултралайт и лайт такъми за спининг търсещи целенасочено сом и едра щука,обикновенно оставащи с пръст в уста при удар на мерна риба.Моят съвет е да не подценяваш местните условия при избор на подходяща пръчка.Помисли внимателно колко дебело влакно/конец ще използваш,колко ще тежат най-често използваните примамки и какъв ще е основния вид риба която смяташ да търсиш целенасочено.
валатът не най-лошото нещо на света
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Спининг макари - кой, какво развърта ???

Мнение от Don4o_62 »

Колега,не си губи акъла с някакви клечки с малки акций,и то за Марица,там няма компромис,ако ти удари един луд распер 6-7 кила,и като хукне да бяга,ще е интересно с 3 - 15 гр. пръчле как се вади,ти пак си вземи такава пръчка,но не за Марица а за селски гьолове и малки рекички
ако видиш чичо ти Аксел на Марица с какъв кол и въже лови,и вади сомове по 15- 20 кила,ще си промениш мерака за такива пръчки дето питаш,ама едва ли ще го видиш щото е потаен като видра :lol:
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
Аватар
къца - кълве
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1470
Регистриран на: Сря Ное 17, 2010 6:43 pm

Re: Спининг макари - кой, какво развърта ???

Мнение от къца - кълве »

Моята макара е FL 4000. Слабото място е ролката на скобата. Срязах няколко ролки и накрая помолих един приятел, зъботехник да ми я направи от металокерамика. От тогава нямам никакви ядове. Имам пръчка от същата марка с акция 5-15, но предпочитам шимано 10-30.
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2271
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Спининг макари - кой, какво развърта ???

Мнение от bobopeli »

аксел написа:Всеки си знае,но ако смяташ да ловиш в течение с воблери,като например Хорнет-4см,ще разбереш,че това едва ли ще е твоята пръчка
Don4o_62 написа:...........................................................................................................................................
къца - кълве написа:......................................................................................................................................

За Къцата знам че е далече от нещата :D Пръчка с реален тест 3-15 си е доста сериозен спининг, носи и доста здрави влакна единственото което не може да извади от Марица е трофеен сом,но и питащия не е споменавал че ще търси такива целенасочено.Салмо Хорнет 4 см. тежи 4 грама :D :D :D

Ще откажете доста хора от спининга с твърденията си че за риболов на щука 2 оки са нужни такъми за туни :D !
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: Спининг макари - кой, какво развърта ???

Мнение от аксел »

нямам предвид теглото на хорнета,съпротивлението,което оказва на пръчката при риболов в течение,нали няма само да хвърляме 4гр. нещо си.........надолу към Димитровград течението е два пъти по-силно.......трофейна риба може да се извади и лайт такъм,но като изключение.Почти винаги се налага силово спиране и изваждане на рибата от водорасли,паднали дървета и др.,така,че според мене специално за реката, бих препоръчал МЛ но с по-висок тест,да кажем 5-25 или дори по-висок,особенно при строй регуларфаст,според мене по-подходящ от екстрафастът на Бляк Шадоу.
валатът не най-лошото нещо на света
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: Спининг макари - кой, какво развърта ???

Мнение от аксел »

Да,Дончо право си дума......"не ходя на лов за слонове с пушка за пъдпъдъци"..........
валатът не най-лошото нещо на света
Аватар
къца - кълве
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1470
Регистриран на: Сря Ное 17, 2010 6:43 pm

Re: Спининг макари - кой, какво развърта ???

Мнение от къца - кълве »

bobopeli написа:
аксел написа:Всеки си знае,но
За Къцата знам че е далече от нещата :D

Аз ползвам само "къца-кълве". Те имат много силно изразена игра и работят много успешно с груб такъм. За "къца-кълве" не е проблем груб метален повод, дебел конец или голяма акция. Ако се приложи по-фин такъм, като за воблери които нямат такива качества, тогава става още по-добре. :D
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2271
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Спининг макари - кой, какво развърта ???

Мнение от bobopeli »

аксел написа:нямам предвид теглото на хорнета,съпротивлението,което оказва на пръчката при риболов в течение,нали няма само да хвърляме 4гр. нещо си.........надолу към Димитровград течението е два пъти по-силно.......трофейна риба може да се извади и лайт такъм,но като изключение.Почти винаги се налага силово спиране и изваждане на рибата от водорасли,паднали дървета и др.,така,че според мене специално за реката, бих препоръчал МЛ но с по-висок тест,да кажем 5-25 или дори по-висок,особенно при строй регуларфаст,според мене по-подходящ от екстрафастът на Бляк Шадоу.

Съгласен съм с всичко написано тук,но колегата не е написал че ще търси целенасочено трофеен сом.А и 5-15 (реални) не е лайт, с такъв спининг може да се работи с 16 либрово влакно,с което може да се извади почти всичко :D
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2271
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Спининг макари - кой, какво развърта ???

Мнение от bobopeli »

къца - кълве написа: Аз ползвам само "къца-кълве". Те имат много силно изразена игра и работят много успешно с груб такъм. За "къца-кълве" не е проблем груб метален повод, дебел конец или голяма акция. Ако се приложи по-фин такъм, като за воблери които нямат такива качества, тогава става още по-добре. :D
Предполагам че си боядисвал цял ден воблери и си леко замаян от органичните разтворители в лака, по тая причина ще обясня малко по подробно. Това 10-30 което го пише на твоето Шимано се нарича тест по примамки , и показва оптималното тегло на примамките с които въпросния спининг работи най добре(хвърляш най на далече и най точно) и няма почти нищо общо с играта на примамката,пък била и тя и съвременен шедьовър на воблеростроенето като ''къца - кълве''.
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Аватар
SUPER MARIO
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 584
Регистриран на: Нед Мар 02, 2008 11:13 am

Re: Спининг макари - кой, какво развърта ???

Мнение от SUPER MARIO »

Към колегата preparatos...Чети какво ти пишат колегите, които ловят по Марица...Спининг с акция 3-15 гр. не става за сериозен риболов на реката...Ти не можеш да предполагаш колко голяма щука, сом или распер ще ти удари..Безпроблемно ще можеш да ловиш само кефалчета.. На Марица най-ниската акция на спининговите пръчки, които ползвам е 10-30гр. Тази година и такава няма да ползвам... :D И няма такава въдица, която хем да става за пъстърва, хем за Марица..Към колегата bobopeli..С 16 либрово влакно, можеш да извадиш почти всичко на чист язовир и то ако имаш навито поне 300 метра от него...На Марица ще вадиш само дребосъци, а хубавите риби ще си ходят и ще гледаш жално... :D
Бързай бавно.
Аватар
къца - кълве
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1470
Регистриран на: Сря Ное 17, 2010 6:43 pm

Re: Спининг макари - кой, какво развърта ???

Мнение от къца - кълве »

bobopeli написа:
къца - кълве написа:
Предполагам че си боядисвал цял ден воблери и си леко замаян от органичните разтворители в лака,
Това ми е слабо, но се надишах с лепило. :D Ако ти е бистър мозъка, да ми кажеш. Мога ли да спечеля състезание с 10-30 и четири грама воблер ? :D
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”