Страница 1 от 1

Тест на монтаж

Публикувано на: Вто Апр 12, 2011 4:16 pm
от snegk
Поради породилата се скоро дискусия за здравината на комби рига реших да направя няколко теста.Те станаха около стотина :shock:
Предимно пробвах здравината на този възел.
Изображение
Понеже него използвам за комби рига.
Изображение
За повод ползвах високоабразивен монофил на пелцер 0,42 с тест 13,5кг. и флурокарбон на корморан, 0,45 с тест 12,5кг.За монтажа към куката тествах всички видове на суфикс 25 либри, три повода на фокс, един плетеняк на корморан, един на Бъркли със селиконово покритие и накрая един плетеняк на суфикс с деаметър 0,58. Значи със всички тези влакна за двата повода и при основно 0,35, биг гейм, винаги се къса основното от възела на вирбела, понеже държа не повече от 20-30см. от монофила, ако линията е по-дълга, влакното ще се скъса някъде другаде.Това е без значение, важното е, че възела на комби рига издържа на тази линия.Нещата обаче се промениха, когато за основно сложих 0,41 с което е хванат директно комби рига.Тогава вече се късат всички плетени поводи, точно до възела.Само веднъж се скъса монофила, защото при направата на възела мушнах края на плетеняка от противоположната страна на повода в клупа(явно пресича монофила по-този начин и го прерязва).Нещата пак се промениха, когато сложих отпред, плетеното дебело на Суфикс, тогава вече възела издържа и се скъса основната линия, а тя бе цяла с основния повод0,42.Значи какъв е извода, при направата на този монтаж трябва да съобразим използваните влакна за поводи спрямо основното влакно.Самия възел Албрих специал си държи, но плетеняка трябва да е в пъти по здрав от основния повод, но това се отнася само, когато ловим с много здрава основна линия, иначе тя се къса преди това.Въпреки, че си изясних това което ми трябва, аз реших по-някакъв начин да направя този възел по здрав.Започнах пак с тестовете, за основен повод сложих флурокарбона на Корморан и отдолу започнах да пробвам плетените.Тука вече вързах в другия край на флурокарбона вирбел и вързах първо основно 0,35.При теста се скъса основното.Тогава вързах за основно Пелцера 0,42 и направих теста, скъса се флурокарбона от вирбела(полудях) какъвто и възел да мисля, все не издържа флурото. Тогава ми дойде на акъла, взех ледкор, отрязах парче от него и махнах вътрешноста, след това вкарах флурото в парчето ледкора и направих възела клинч.
http://www.animatedknots.com/improvedcl ... dknots.com
Стана чудо, възела на флурото с вирбела издържа.При тази здрава линия и здрав основен повод започна пак късане на плетеняка до възела Албрихт.Тогава трябваше да увелича диаметъра на плетеняка, но реших да подобря и този възел,Албрихт специал.Пак взех едно парче от празен ледкор и го сложих под намотките(слага се при направата на възела) като двата края на плетеняка трябва да са от двете му страни при затягане.Просто ледкора пречи на двата плетеняка да се прережат.
Изображение
Това подобрение повиши здравината на възела доста. Дано да е полезен теста за някой, ако не, на мен ми помогна доста. ;)

Re: Тест на монтаж

Публикувано на: Вто Апр 12, 2011 5:10 pm
от ivan.g.andonov
колега на мен ми помогна в смисъл че го направих монтажа и при първи възможен момент ще го приложа.да ти кажа това което си направил е като научен труд :D :D :drinkers: благодаря и наслука

Re: Тест на монтаж

Публикувано на: Вто Апр 12, 2011 6:11 pm
от jagger1
Snegk написа:Изображение



Няма ли да се получи така отслабване на възела, от гледна точка на саморазвиване след няколко премятания ? Получава се по-дебела сърцевина. Ама впрочем, то трябва да се пробва в реални условия и ще си покаже.

Re: Тест на монтаж

Публикувано на: Вто Апр 12, 2011 6:18 pm
от snegk
Не се притеснявай, ползвай смело :drinkers:

Re: Тест на монтаж

Публикувано на: Вто Апр 12, 2011 6:34 pm
от jagger1
Попитах, защото при мен се е получавало, при използване на монофил към монофил с дебелина 0.25 към 0.30, връзката с по-дебелото влакно да се развие и да се измъкне при по-дебела сърцевина. Имам предвид друг възел, но просто разсъждавах. Ще го пробвам. Аз не съм ползвал до този момент плетено влакно, но идеята мисля, че е много добра и приложима и за други възли. Както казва колегата по-горе си е направо научен труд. Дано да има повече хора във форума като теб. Истински поклон, пред това, което правиш и в други теми. То това не се учи. Това, човек си го носи отвътре :D . Успех :smt023

Re: Тест на монтаж

Публикувано на: Вто Апр 12, 2011 7:22 pm
от snegk
При този възел Албрихт има един тънак момент, самите намотки трябва да се пробутат напред с ръка при затягането, защото монофила се изплъзва ако преди това не се затегне.При монтаж на комби риг, самия възел идва на обратно, понеже използвам по-дебел флурокарбонов повод и няма как да го навия върху плетеняка, но дори и да го навия, няма да затегни и ще се получи точно това приплъзване(разплитане) :wink:

Re: Тест на монтаж

Публикувано на: Вто Апр 12, 2011 7:45 pm
от jagger1
Значи, ти ми подхвърли една много добра идея за един друг възел (просто трудно помня имена и по тази причина не го цитирам), който използвам за изработването на лидер на мухарка от няколко дебелини влакна - последователно, за да се имитира конуса на лидера. Ако се получи, ще споделя непремнно какво се е получило. Ще изпробвам и този възел. Не съм го ползвал досега, но като гледам е доста здрав. :smt023

Re: Тест на монтаж

Публикувано на: Вто Апр 12, 2011 7:51 pm
от snegk
Изображение

Re: Тест на монтаж

Публикувано на: Сря Май 11, 2011 11:35 pm
от cucko
Една капка огънче в стърчащия край на флуорото не е зле! :wink:

Re: Тест на монтаж

Публикувано на: Чет Май 12, 2011 5:39 am
от snegk
cucko написа:Една капка огънче в стърчащия край на флуорото не е зле! :wink:
Да, но умната :D