При ветровито време и евентуално течение, е грешка да се качва утежнението горе , при ваглера, както се написа някъде в темата. Освен ако не искаме да ловим "на изтичане"
Ако трябва монтажът да седи стабилно на дъното или поне да е в захраненото петно, то трябва да се свали повече тежест долу. Слайдерът е добро решение, но някак си не върви при дълбочини до 2-3 метра да се ползват (лично мнение).
Най-общо казано трябват си по-тежки ваглери/слайдери. Лично аз ползвам ваглери от порядъка на 12-16 грама, с които се замята безпроблемно и съответно носещи по 5-6 грама, за да седи стабилно монтажът. Това за дълбочини до към 4 метра върши работа. Всичко това е в ущърб на чувствителността, но ако е правилно утежнен и правилно подреден, монтажът ни позволява да ловим дори и във вятър.
Почти винаги ползвам класически монтаж:
- за ваглери: кука, повод, вирбел, дропер (тук може да се свалят и повече дропери, за да държат стръвта на дъното, ако това е целта), основно утежнение, вирбел, ваглер. Важно е да се знае, че разстоянието от дроперите до основното утежнение трябва да е по-голямо от дължината на повода, както и разстоянието от осн. утежнение до втория вирбел да е по-голямо от дължината на ваглера! Това предотвратява всякакви оплитания, като се получават такива единствено от кофти замятане!
- за слайдер: кука, повод, вирбел, дропер, втори вирбел, основно утежнение, върху което "лежи" слайдерът при замятане. При този монтаж, между вирбела на повода и втория вирбел може да се наредят дропери според това какво и как ловим! Пак е препоръчително да се спазят разстоянията, а именно: между първия и втория дропер да е по-голямо от дължината на повода и между последния дропер и основното утежнение да е по-голямо от дължината на слайдера!
Ми не е хич сложно, ама си требе тестване
И последно, ако при нормални метео условия ловим с около 1 грам на метър дълбочина, то при вятър нека са 1,5-2 грама! Най грубо казано
Ще се опитам да нарисувам схеми за двете подредби на утежненията и ще ги снимам.
Поздрав!