Здравей колега. Ще ти кажа моето лично мнение, което не е задължително за никого.
За сонарите с подвижна сонда (така нареченото "пате") има доста противоречиви мнения. От суперлативи, до пълно отричане. Истината е винаги по средата. Първо, защото както при всяка техника, така и при подвижната сонда има и положителни страни, има и отрицателни. Всеки сам трябва да си претегли на кантара положителните и отрицателните. Аз ще засегна нещата от няколко страни, без да давам мнение, дали си заслужава покупката или не на такъв вид сонар, защото изборът на всеки е личен. Та за сондите тип "пате" и сонарите като цяло:
Има най-общо два вида сонари с подвижна сонда:
1. първи вид - сонари, които работят и със стационарна (с кабел), каквито са болшинството модели, но имат и като опция, възможността да използват и сонда тип "пате", т.е. безжична сонда.
2. втори вид - сонари, които работят само с безжична сонда (само със сонда тип "пате"). При тях за опцията с кабел (т.е. стационарна сонда) просто забравяш.
Третият вид сонари, които са и най-масовият случай, както от най-ниско ниво, така и до най-високо технологичните, работят само и единствено със стационарна сонда. Това не е случайно. Но пък това не отрича напълно сонарите с безжична сонда. Все пак това си е бизнес и щом има кой да ги купува, фирмите ги произвеждат. Друг е въпросът, какъв е пазарният дял на сонарите с безжична сонда и тези, които са със стационарна сонда. Пазарният дял е категорично в полза на сонарите със стационарна сонда (т.е. тези с кабел)
А и като разглеждам моделите на различните фирми, сонарите с безжични сонди са обикновено в най-ниския клас (погледнато от технически параметри на сонара и възможностите му).
Кои са предимствата на безжичната сонда:
1. сондата може да бъде използвана на дистанция от сонара до 30 метра, независимо от това, дали е от лодка или от брега, което за някои приложения на тази техника е голям плюс, докато сонарите с кабел позволяват максимална отдалеченост на сондата от сонара до 5-6 метра. (лично аз съм изнасял сондата си, която е с кабел на 5 метра от лодката с помощта на телескоп заради експеримент със сонара ми). Това е единственото предимство на безжичната сонда пред стационарната.
Кои са недостатъците на подвижните сонди (дистанционните) тип "пате"
1. Сондите се захранват от батерийка, която има определен живот, както всяка една батерия. С отслабване на капацитета на тази батерийка намалява и действителния обхват на сондата (т.е. разстоянието на връзка на сондата със сонара). Обикновено, тези сонди са херметично затворени и са за еднократна употреба. Това означава, че с изтощаването на батерийката, трябва да се закупи нова сонда (на цена около 70 лева). Разбира се българинът е хитра натура и умее да побългарява нещата, но няма никаква застраховка, че при отваряне на сондата, после нещата ще са същите, т.е., че ще може да се използва пак. Има и модели на сонди, които се отварят и може да се сменя батерийката, но пък обикновено тези сонди са със сонари, които са с много слаби параметри.
2. Сондата обикновено се завързва за влакно и се изхвърля на желаната дистанция. Зависи от водоема - дали е река или спокоен водоем - тип езеро/язовир. Сондата отчита характера на дъното при определена минимална дълбочина, т.е. за река, трябва да има вирове или дълбочини по-големи от 90 см., защото иначе сондата изпраща само смущения до сонара. Ако е вир, зависи колко е голям. И ако си решил да провериш вира, след като "цопнеш" вътре сондата се замисли дали ще остане наоколо риба. А дори и да остане, имай предвид, че сондата излъчва сигнал, който е като конус с връх в сондата и основа - дъното. Има различни сонди, но сам можеш да си сметнеш, в зависимост от ъгъла на лъча, колко ще е сонарното петно под нея за дълбочини от 1 или 2 или 3 метра (т.е. колко ще е основата на конуса като диаметър за съответната дълбочина). Помисли си, колко риби ще видиш за този диаметър и то на самото дъно. Да не говорим, че колкото рибата е по-близо до сондата (на по- малка дълбочина отколкото е петното на дъното), диаметърът на сонарното петно за този воден слой, в който се намира рибата е още по-малък.
Ето ти и една таблица, само за сравнение на сонарното петно в зависимост от дълбочината (за стационарна сонда, но то е същото и за сонда тип "пате", като само трябва да съобразиш ъгълът на сонарния лъч). За язовир или за езеро важи всичко казано по-горе за сонарното петно спрямо дълбочината.
Ако искаш повече информация, прочети двете големи теми за сонарите във форума. Там има и други диаграми.
3. Както споменах по-горе, сондата се завързва за влакно и се изхвърля на желаното разтояние. Ако времето е тихо, сондата обикновено остава на място до толкова, до колкото това е една голяма плувка, оставена свободно върху водната повърхност. Ако искаш да я закотвиш, тогава си приготви или бански, или лодка, или нещо, с което да можеш да стигнеш до нея, за да я откачиш, ако "котвата се закачи някъде по дъното. Все пак си хвърлил във водата 70 лева и трябва да си ги прибереш след излета. Има и още нещо: не забравяй, че този тип сонди се включват автоматично при допир с водата. Това означава, че колкото по-дълго е във водата, толкова по-бързо се изтощава батерийката.
4. Има още един вариант на доставяне на сондата на желаното разстояние - това е с помощта на лодка с дистанционно. Но при този вариант вече се намесват доста солидни парички, които са съизмерими с една надуваема лодка, т.е. цената на една лодка за захранка и монтирана на нея сонда започва някъде най-малко от 400 лева и върви нагоре до към 1000 лева. Е, ама за такава цена, мисля, че е по-разумно да се закупи надуваема лодка. Ползата е многократана. Но тогава възниква въпросът, за какво ще ти е тази подвижна (безжична) сонда ?
Описах ти основните неща за безжичните сонди към сонар. За бърза проверка на дъното от брега може и да ти върши някаква работа, но това зависи най-вече от възможностите на сонара, който визуализира на екрана данните от сондата. За това, да си пуснеш сондата и да очакваш да видиш рибата в захраненото петно - забрави. Или защото доста често ще трябва да си купуваш нови сонди (по 70 лева) заради бързо изтощаване на батерийката (при продължителен престой във водата), или защото дълбочината няма да е голяма и сонарното петно ще е много малко (сметни си го за съответната дълбочина) и вероятността да засечеш риба в него ще е много малка, или защото при често изхвърляне и вадене на сондата за проверка на състоянието под водата на съответната дистанция с пляскането ще изгониш рибата, или защото ако сондата не е закотвена, вятърът или течението ще я местят постоянно, или..... още много или.
Сигурно ще има и други мнения по въпроса. Моето мнение не е задължително за никой. Просто споделих това, което зная и съм проучил, защото отначало и аз исках да си взема такъв сонар, но лично аз твърдо се отказах от този вариант. А иначе, изборът си остава твой. Желая ти успех.