Страница 1 от 3

Линчета без ... линч!

Публикувано на: Пон Юни 27, 2011 3:47 pm
от docenta
Здравейте, приятели,
Вчерашният ветровит и хладен ден не бе най-подходящото време за риболов на лин, но отдавна по здравословни причини не бях се завирал в стотиците линови джендеми около София и реших да пробвам привечер. Мястото е труднодостъпно, гази се с ботуши в дивашки шавари с неизвестно дъно, но там са линовете. Не ме питайте къде е, по-долу ще разберете защо!
Като стигнах, разположих се в полуседнало, полулегнало положение с директен телескоп петица, плувка 1 грам, утежнение две малки сачми и един минидропер на повод 0,083 на десет сантима над кука №16, гаче ли ще ловя уклей. Но вЕрвайте ми, това е печеливш монтаж за капризни и наплашени линове, ако ловиш без захранка, а се ориентираш само по риенето. Ловя линове без захранка, когато отивам само за два-три часа, както беше в случая. Захранката помага, ако си за цял ден и я изсипеш рано сутрин или предната вечер, та да свикнат рибите, а не да ги плашиш.
На кука 16 номер трудно се закачва торен червей, но и за това си има чалъм. Избират се тънки червеи и не се бодат в най-дебелата част, а през двата по-тънки края, така че да се получи нещо във формата на пионерска връзка. Двата свободни края мърдат, а куката си е скрита във "възела" на връзката. Линът смуква и опитва единия край, не усеща кука, после опитва другия край, не усеща кука, плувката потрепва леко-леко и накрая като налапа и отвора на "връзката" почва да движи встрани и тогава се засича. Обикновено с този монтаж се закачва за върха на горната устна, а не гълта дълбоко. Това ще се види по-надолу от снимките.
Макар, че снимката с монтажа на червея не е добра, все пак става ясна идеята- прави се така:
Изображение
Още на второто замятане, защото при първото закачих в шаварите, при абсолютно мълчание хванах първия мушморок.
Изображение
Малък, ама лин!
За да се види по-добре размера - ето го в сравнение с мен.
Изображение
Голям доцент с малък лин и тънък торен червей - неочаквано добра комбинация!
После се започна прилична серия и фотосесия. Не съм ги снимал всичките, за да не доскучавам.
На три лина излизаше и по един слънчак за цвят!
Изображение
Линчетата бяха един и същи калибър като по калъп.
Изображение
А и доцентът си беше от същия калибър и същия ахмак - с една ръка лови, с другата снима.
Изображение
Накрая ми свършиха торните червеи и го обърнах на комбинация от три цветни. Обикновено леко осмукан бе най-светлия на цвят червей.
Ето какво се получи:
Изображение
Тук по-добре си личи
Изображение
За три часа това бе крайният резултат - само от линчета.
Изображение

После с едно приятелче, което хвана само едно линче, отидохме да ги пуснем в езерцата на Южния парк, защото бяха маломерни и красиви, а там има добри условия за тях. Не казвам нарочно в кое от езерцата стана преселването, но бе извършено с много любов по тъмно вече. Ето вижте?
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Тази синя кофа напоследък спаси доста риба, а сега спаси и една дузина линчета от линч, защото и на онова гьолче, дето бяхме - имаше хищни пенсионери, които си прибираха рибетата за тигана. Да им преседне дано. Радостното е, че не бяха в час нито с такъмите, нито с монтажа. Залагаха за стръв червеи като змии на куки ченгели, като мислеха, че така ще ловят грамадански линове, но хващаха главно слънчаци. А и големите линове си кълват като малките на фини такъми, ако имам късмет следващия път ще ви го покажа.
Като се прибрах вкъщи - погледнах си ръцете.
Изображение
Целите бяха в слуз като от туткал. Отдавна не съм бил толкова щастлив от подобна мръсотия.
Хайде със здраве.

И наслука!

П.П. Вардете линчетата от линч!

Re: Линчета без ... линч!

Публикувано на: Пон Юни 27, 2011 4:24 pm
от topsoft
Браво! Не казвай за местата - масово се прибират маломерни риби и то не само от пенсионери, вчера на Искъра прибираха скимерчета по половин длан, когато си пуснах платиките щяха да им изпаднат очите!

Re: Линчета без ... линч!

Публикувано на: Пон Юни 27, 2011 4:43 pm
от Mr.Barry
Супер! И тука си имаме едно водоемче дето ловим линчета, но за жалост само такива мъничета. Пускаме ги да станат по 2 кг и тогава (гол след гол) :drinkers: :drinkers:

Re: Линчета без ... линч!

Публикувано на: Пон Юни 27, 2011 5:02 pm
от Вуйчо Ваньо
:prayer:

Re: Линчета без ... линч!

Публикувано на: Пон Юни 27, 2011 5:10 pm
от Katana
Браво, доценте! Трябва да има повече като тебе!

Re: Линчета без ... линч!

Публикувано на: Пон Юни 27, 2011 5:15 pm
от BERBALDO
:prayer: :prayer: :prayer:

Re: Линчета без ... линч!

Публикувано на: Пон Юни 27, 2011 5:49 pm
от ico 0208
:drinkers: :prayer:

Re: Линчета без ... линч!

Публикувано на: Пон Юни 27, 2011 6:07 pm
от desi
Много приятен и ползотворен репортаж. Дано много "колеги" се поучат от Вас.

Re: Линчета без ... линч!

Публикувано на: Пон Юни 27, 2011 6:27 pm
от dobrin_dinev
:smt038 :smt038 :smt038

Re: Линчета без ... линч!

Публикувано на: Пон Юни 27, 2011 6:40 pm
от batistuta
Страхотни репортажчета правиш!!!

Re: Линчета без ... линч!

Публикувано на: Пон Юни 27, 2011 6:55 pm
от akoto13
Браво за риболова.Лина е много красива риба и е жалко да се мори,особено с такива размери.На Огняново ги лових по подобна система и с много голям успех,но и размерите бяха същите.Това е радостно.

Re: Линчета без ... линч!

Публикувано на: Пон Юни 27, 2011 7:02 pm
от docenta
batistuta написа:Страхотни репортажчета правиш!!!
Понеже ходя пеша по джендемите и само за малки рибета :D Майтап, приятелю! Ако някой от тези линове бе надминал тежест от кило и половина и бе мъжки - като едното нищо щях кръвожадно да си го прибера и да го направя син на цвят във фурната. Това е една прекрасна немска рецепта за готвене на лин, която скоро ще пусна в съответния подфорум.
Защо мъжки лин, специално за ядене, и как се познава, че е мъжки?
Мъжки, защото мъжките линове, дори и да са с размера на тези, малките, пак могат да оплодят голяма женска абсолютно плодотворно, но ако прибереш за консумация голяма "майка" над кило, трябва да чакаш поне осем и повече години, според хранителната среда на водоема да се появи друга такава, която да може да "цвръцне" стотици хиляди хайверени зрънца. Мъжките линове се познават и отличават от женските по това, че дъгите на аналните им перки достигат назад след аналния отвор, а при женските - свършват непосредствено преди него. Имайте го всички това пред очите си. Първият лин /втората снимка от репортажа/ си е отвсякъде мъжки, жалко, че не съм го снимал специално да покажа половия диморфизъм, но следващ път ще сторя и това, живот и здраве.
Хайде, чао засега, отивам да почивам след работа. А ако има въпроси - утре пак :D

Re: Линчета без ... линч!

Публикувано на: Пон Юни 27, 2011 7:06 pm
от Ачо ♣
Адмирации!!! :smt023

Re: Линчета без ... линч!

Публикувано на: Пон Юни 27, 2011 7:14 pm
от Йордан Марков
Поздравления за добрия излет Доценте :smt041 :smt041 :smt023

Re: Линчета без ... линч!

Публикувано на: Пон Юни 27, 2011 8:37 pm
от tegov86
Браво Доценте :) добър репортаж. Кога ще направим пак един съвместен риболов? :D