Морска лястовица

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

MARLIN
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 409
Регистриран на: Сря Сеп 09, 2009 1:42 am
Местоположение: Варна

Морска лястовица

Мнение от MARLIN »

Гледах, търсих неоткрих такава тема. За инфо и тези, които не са виждали и чували рибата излежда така: http://webcache.googleusercontent.com/s ... .google.bg . Моля мод. да поставят снимките правилно ,че нещо на мен не ми се получава. Това е рядко срещан екземпляр за нашето море и живеят по двойки. Ако едната умре или е уловена другата умира от мъка. Доста тъжно нали :? ,но е факт и оределено това пречи на размножаването и. Дънна риба е хищик и достига размери 5-6 кг. възможно е да има и по-големи екземпляри в Ч. море. Месото наподобава вкуса на лихнуса на каквато и прилича самата риба само, че с криле. Два пъти съм вкусвал в ресторант (приготвя се на пара с зеленчуци ) наистина мн.вкусна. На мен ми вървеше повече виното , че мисълта за другата не ме остави .. Това, което ми е любопитно е дали има уловени на въдица. Преди 1965 год. съм чувал от рибари, че е била по-разпространена.
карид
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1740
Регистриран на: Чет Авг 30, 2007 2:55 pm
Местоположение: Бургас

Re: Морска лястовица

Мнение от карид »

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
MARLIN
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 409
Регистриран на: Сря Сеп 09, 2009 1:42 am
Местоположение: Варна

Re: Морска лястовица

Мнение от MARLIN »

Мерси Карид, за помоща със снимките :D . От много риболов не можах да се науча как става да го ева :lol: Между другото се сещам за един стар рибар в Резово. При него имаше доста препарирани такива морски и речни зверове. Изгеждаха , като живи, свирепи с отворени усти готови да те глътнат :D
MARLIN
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 409
Регистриран на: Сря Сеп 09, 2009 1:42 am
Местоположение: Варна

Re: Морска лястовица

Мнение от MARLIN »

Eеее.....толкова пък никой ли не е чувал за такава риба :D днес стана на въпрос в един риболовен магазин за този вид. Енин познат се похвали , че на тъкъм за лихнус преди 2 години е имал извадена м.лястовица около 1 кг близо до устието на р.Камчия. Стръв месо от рапан кука номер 1 . Имало е силен удар , яко дърпане изкучително борбена риба. Поуплашили са, като я извадили в първия момент я помислили за вид дракон с перки :D рагледали я и после върналали в морето... За което браво! отишла е при другата . Е значи си кълве на тъкъм това, което ми беше любопитно.. Жалко, че не е по-масова риба и дано не изчезне...
Аватар
mitiogt
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 589
Регистриран на: Съб Фев 21, 2009 1:58 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Морска лястовица

Мнение от mitiogt »

бяха докарали миналата година за препариране една такава 45 см дълга лястовица , хваната на мрежа около китен , мн красиво чудо
Любими Риболовни сайтове:
Най-добрият риболовен магазин Ribata.eu
roko-koko
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 08, 2009 8:33 am

Re: Морска лястовица

Мнение от roko-koko »

Във водата е още по-красива.
Аватар
tiho_roev
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 823
Регистриран на: Нед Ное 02, 2008 12:09 pm
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Морска лястовица

Мнение от tiho_roev »

Наистина е много красива риба и за радост мога да кажа че се разпространява доста бързо поради факта че няма хранителна стоиност. Преди 4-5год. хванах такава риба на фарватера до потъналата подводница и не е чак толкова борбена риба в сравнение с кефал от същия размер. Калването и дърпането което направи имах чуството че съм хванал 2 лихмоса по 300-400г.Другото което е по важно да се знае че умира много бързо също като меджита глътнели въздух и край поради тази причина я задържах и препарирах.От вкуса на месото не съм очарован то затова и няма търговска стойност иначе веднага виж са я метнали на промишлен риболов а иначе я има и пред Евсиновград но рядко ето и снимка на рибата дъл.40см тегло 650-700г

Изображение
Изображение
Човек вижда , колкото знае !Човек е като самураѝски меч , или върши работа ,или е тъп.
Даѝ на умния акъл ,за да ти стане приятел . Даѝ на глупака акъл, за да те намрази .
MARLIN
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 409
Регистриран на: Сря Сеп 09, 2009 1:42 am
Местоположение: Варна

Re: Морска лястовица

Мнение от MARLIN »

За вкуса незнам... :D въпрос на вкус може би и на приготвяне. Тези, които аз съм вкусвал бяха едри екземпляри около 3-4 кг. Все пак това е в ресторант и то готвача си разбира доста от работата. Не е мазна риба и има вкус на лихнус и сварен калкан :D . Според мен големи екземпяри са рядкост понеже и в самия ресторант я предлагат много рядко в менюто, а цената и идва по-солена и от калкана.
Аватар
tiho_roev
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 823
Регистриран на: Нед Ное 02, 2008 12:09 pm
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Морска лястовица

Мнение от tiho_roev »

Напълно съм съгласен с тебе че вкуса идва от доброто приготвяне за цени в ресторанти не знам но на борсата съм виждал 2-3кг риба да се продава за 80лв като риба не на кг.
Човек вижда , колкото знае !Човек е като самураѝски меч , или върши работа ,или е тъп.
Даѝ на умния акъл ,за да ти стане приятел . Даѝ на глупака акъл, за да те намрази .
starcho
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1495
Регистриран на: Съб Фев 07, 2009 7:58 pm

Re: Морска лястовица

Мнение от starcho »

Хванах преди 6 години на Траката,рибето беше около 45 см. и на вкус наподобяваше черното попче.Виждал съм хванати по пролетно време предимно дребни рибета,един дядка бе фанал таман 3 бр. Много е борбена и се хваща инцидентно на попешки такъм,лесно може да скъса месината ако е под 0.30
sanka75
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Вто Фев 03, 2009 5:56 pm

Re: Морска лястовица

Мнение от sanka75 »

На 12.09.2011г. хванах тази която е в албума ми до о.Св.Иван.Улових я на сафридено чепаре,преди 2-3г. съм хващал пак но малка.
Аватар
Joro59
новобранец
новобранец
Мнения: 43
Регистриран на: Чет Юли 22, 2010 11:11 am

Re: Морска лястовица

Мнение от Joro59 »

Ето една такава хубавица ...................
Изображение
"Човек трябва да е достатъчно голям за да признае грешките си, достатъчно умен за да спечели от тях и достатъчно силен, за да ги поправи" Джон Максуел. Човек трябва да е достатъчно смел, за да ги сподели."
Аватар
modimitrov
новобранец
новобранец
Мнения: 28
Регистриран на: Съб Сеп 14, 2013 12:48 pm
Местоположение: Резово
Обратна връзка:

Re: Морска лястовица

Мнение от modimitrov »

Здравейте колеги.

При улов на чернокоп хванахме 2.2кг лястовица на чернокопено чепаре. Голяма емоция! Ето и линк лъм клипчето с улова:
http://www.youtube.com/watch?v=MgNNDFqNFnc" onclick="window.open(this.href);return false;
Лодката е най-бавното и най-скъпото превозно средство с което пътуваш от точка А до точка Б, без да имаш работа.
Аватар
minchoto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 328
Регистриран на: Сря Фев 22, 2012 9:39 pm
Местоположение: С ламята в пещерата...

Re: Морска лястовица

Мнение от minchoto »

modimitrov написа:Здравейте колеги.

При улов на чернокоп хванахме 2.2кг лястовица на чернокопено чепаре. Голяма емоция! Ето и линк лъм клипчето с улова:
http://www.youtube.com/watch?v=MgNNDFqNFnc" onclick="window.open(this.href);return false;
Страхотна слука, браво! Искрено се надявам да сте я върнали обратно! ...
zx9r
новобранец
новобранец
Мнения: 75
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2011 6:24 pm
Местоположение: Бургас-Сарафово

Re: Морска лястовица

Мнение от zx9r »

Между другото това ,че разделиш ли ги другата умирала не е вярно. Не знам кой го е измислил това....
Публикувай отговор

Обратно към “Рибите, навици, особености и как да ги ловим.”