Универсален монтаж за толстолоб и бял амур?

Модератор: sapuna

Carpkiller
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Пон Юли 18, 2011 12:22 pm

Универсален монтаж за толстолоб и бял амур?

Мнение от Carpkiller »

Здравейте, колеги! Преди няколко дена научих, че белият амур и толстолоба са "плъзнали" из язовира в града ми. Досега не съм се интересувал от ловенето на тези животни, та потърсих из един друг форум и намерих монтаж за толстолоб на тапа и един за амур. Та, отидох на язовира и пробвах монтажа за толстолоб (тапа, тежест, пружина с 2 куки от двата края) - доколкото разбрах за този монтаж времето трябва да е тихо и се изисква специална захранка (която да е и рохкава). На язовира имаше леко течение и лек ветрец, захранката беше от преди 2-3 дена и в нея имаше и хляб, та беше доста "неразпадлива", с две думи - нищо! Единствено имах нещо като кълване, но ако не се лъжа толстолоба смуче, та би трябвало да засмуче куките със стериопора (1-та беше с царевица). ВъпросИТЕ ми са следните: В четеното от мен пишеше "тапа, на 40-45см пружина..." - дълбочината ли ще рече да е 40-45см? Има ли определена дълбочина за риболов на толстолоб? Също пишеше, че поводът трябва да е около 6-8см, за номера на куките - нищо. Ако може някой професионалист в улова на тези риби да ми даде точна информация за монтажа за риболова на таза риба? Сега за амура - това което четох не беше много - 3ка кука, домат на косъм... И тук ще помоля за информация за монтажа на тапа (ако се лови на тапа) за белия амур. Също така, знаете ли за универсален монтаж за риболов на толстолоб и бял амур? 2-ма колеги хванаха по 1 риба на дъно, има ли монтаж на дъно за тези същества?За да не отварям друга подобна тема в раздела за стръв ще попитам в тази - ако може да дадете и информация за захранката за двата вида и различната стръв?
П.п. Постоянно се виждат как по повърхността изкачат разни рибоци, но не разбрах какви са, предполагам, че толстолоба скача? Или е амура?
П.п.(2) Знам, че въпросите са супер много, но просто си нямам никаква идея как да ги ловя... Ако има и желаещи да отидем заедно на язовирчето в Етрополе да ми пишат ЛС :)
Аватар
pacho69
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 873
Регистриран на: Вто Апр 15, 2008 4:12 pm

Re: Универсален монтаж за толстолоб и бял амур?

Мнение от pacho69 »

колега прочети тук http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f ... &start=105 със сигурност ще ти е от полза.Ама я почни от началото
По-голям шаран от рибаря няма...
driu
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 198
Регистриран на: Пет Фев 20, 2009 2:43 pm
Местоположение: Добрич

Re: Универсален монтаж за толстолоб и бял амур?

Мнение от driu »

В затворен водоем не храни големи надежди да хванеш амур на домат :wink: Пробвай на вкиснала царевица !

Поздрави! :drinkers:
Един боклук не е навредил на никой ...така мислиш ти и още 7 милиона българи :smt021
lz1igr
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 625
Регистриран на: Нед Май 01, 2005 7:56 pm
Местоположение: plovdiv

Re: Универсален монтаж за толстолоб и бял амур?

Мнение от lz1igr »

Да,такава е въдицата за толстолоб,но за дълбочината и захранката не съм съгласен.Ако си наблюдавал толстолоба,той се движи на около20-30см под повърхността.Е,какво ще стане,ако тази пружина не е на пътя му,а два пъти по-дълбоко?Колкото до захранката,трябва да има мирис на ягода и за кратко време след хвърляне,да направи голям облак.Има и още нещо-ако по някаква причина скочат много едри риби-това е толстолоб.Имам впредвид гръмотевица,гърмеж от ловец-изобщо силен шум.Мой съвет-хвърляй там,където се появява.Успеха е сигурен.Колкото за амура,хваща се и на букет от земен червей-куката ми беше№12.Наслука.
Carpkiller
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Пон Юли 18, 2011 12:22 pm

Re: Универсален монтаж за толстолоб и бял амур?

Мнение от Carpkiller »

lz1igr написа:той се движи на около20-30см под повърхността. Колкото до захранката,трябва да има мирис на ягода и за кратко време след хвърляне,да направи голям облак.Има и още нещо-ако по някаква причина скочат много едри риби-това е толстолоб.Имам впредвид гръмотевица,гърмеж от ловец-изобщо силен шум.Мой съвет-хвърляй там,където се появява.Успеха е сигурен.
Благодаря за информацията, колега! Ако можеш да ми кажеш добре ли съм нагласил монтажа?
1. ПОВОДА С КУКАТА: Изображение
2. САМАТА КУКА Е ЧЕРНА С ЧЕРЕН ПОВОД (КОНЕЦ): Изображение
3. ТЕЖЕСТА И ТАПАТА (40гр.) НА РАЗСТОЯНИЕ ОТ ПРУЖИНАТА ОКОЛО 40СМ.: Изображение
4. ЗАХРАНКАТА (ЯГОДА И КОНОП + СТЕПЧЕ ЯГОДА): Изображение
Доколкото разбрах захранката в пружината трябва да седи вътре, но и да пуска по малко, та черен хляб смесен със захранката ще свърши ли работа? И какво е горе-долу съотношението вода - захранка за да се постигне "рехавият" ефект, който да направи облака (трябва ли да добавя и кюспе?)?
batmiti0
новобранец
новобранец
Мнения: 8
Регистриран на: Пон Май 17, 2010 6:43 pm

Re: Универсален монтаж за толстолоб и бял амур?

Мнение от batmiti0 »

Моят съвет е пружината да е на 50-60 сантиметра от тапата и да сложиш сухо мляко в захранката ,вместо ягодата.Имам и опасения относно здравината и издръжливостта на такъмите ти.Толстолоба е доста голяма и силна риба.
Carpkiller
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Пон Юли 18, 2011 12:22 pm

Re: Универсален монтаж за толстолоб и бял амур?

Мнение от Carpkiller »

batmiti0 написа:Моят съвет е пружината да е на 50-60 сантиметра от тапата и да сложиш сухо мляко в захранката ,вместо ягодата.Имам и опасения относно здравината и издръжливостта на такъмите ти.Толстолоба е доста голяма и силна риба.
Опасенията ти са оправдани! Основното ми влакно е 0.20 - 0.30 (не си спомням какво купих последно :D ) Ама щом успях преди време с нищо и никакъв прът и влакно като за река да изкарам 2.5кг шаран на плувка, все си мисля, че ще успея някак си да се справя, апък и няма да съм сам... Тръгваме утре към 5:30 и към 6:00 някъде ще съм приготвил захранката, стериопор забравих да си купя, та от вкъщи намерих някакъв, ще го режа някак си, сигурно на купчета. Само се надявам да се развидели по-рано, че да видя, къде хвърлям захранката. Ще взема телефона с мен, та като хвърля и започне чакането ще се опитам да запиша невероятният звук, който идва от големите толупи на около 4-5 метра от брега. Просто рано сутрин е неописуемо, дано поне 1 толстолоб хвана, че така съм се надъх, че незнам дали и ще спя. А сега, докато пиша се сетих, как преди месец някъде пак ходих и на около 3-4 метра от брега се виждаше ято от големи риби на повърхността, предполагам са били толупи. Един колега пробва с тапата (на торен, май...) и се виждаше (бях на стената на язовира, която е височко) как рибата се изтрелва към тапата, но само толкова, не вземаше, а беше доста топло.....
todoroshko
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 964
Регистриран на: Пет Апр 25, 2008 3:22 pm
Местоположение: София

Re: Универсален монтаж за толстолоб и бял амур?

Мнение от todoroshko »

Моят съвет е следния: Първо си вземи здравичко влакно... поне 0,35,да не кажа 0,40... това е доста яко животно и се дърпа като биче,особено ако е някой по-голям.Пръчката също не е лошо да е здравичка,че съм се нагледал на счупени пръчки по водоемите. ;) Монтажа ти е правилен,тапата на 40 санта от пружината,а относно стръвта и захранката моят съвет е следния - отиваш и взимаш 15 кроасана + 1 пак захранка(може и от тая на снимката),взимаш 4 степчета,бъркаш всичко в едно и слагаш на пружината.На куките слагаш стериопорчета,можеш да изпробваш различни цветове,жълти,зелени,червени,всякакви,не ги забиваш в захранката,а ги оставяш да си висят.Топката да е толкова голяма,че когато падне да потъне и тапата(тя ще се покажа за отрицателно време,важното е в началото да потъне).Куките смятам,че 2-ки до 4-ки би трябвало да е добре.Пробвай тва което ти казах и ефекта ще е налице. ;)
плувката2006
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 158
Регистриран на: Вто Юни 07, 2011 2:38 pm

Re: Универсален монтаж за толстолоб и бял амур?

Мнение от плувката2006 »

15 кроасана ,абе ти даде ли си сметка колко струват.Колега,незнам кой колко е ловил,но като чета някои постове ми просветва.Купувай царевично брашно и буфкай смело в пружината.Тук се иска постоянно зареждане и презамятане през 5-10мин.Облака от захранката е важен,затова се лови с рехава такава..Да не мислиш ,че ще ти клъвне на куката на хранилката,засмуква я цялата.Добави и ароматизатор и дерзай смело.
todoroshko
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 964
Регистриран на: Пет Апр 25, 2008 3:22 pm
Местоположение: София

Re: Универсален монтаж за толстолоб и бял амур?

Мнение от todoroshko »

плувката2006 написа:15 кроасана ,абе ти даде ли си сметка колко струват.Колега,незнам кой колко е ловил,но като чета някои постове ми просветва.Купувай царевично брашно и буфкай смело в пружината.Тук се иска постоянно зареждане и презамятане през 5-10мин.Облака от захранката е важен,затова се лови с рехава такава..Да не мислиш ,че ще ти клъвне на куката на хранилката,засмуква я цялата.Добави и ароматизатор и дерзай смело.
Ако искаш да хващаш,ще трябва и да хвърлиш някой лев,тва да не е сирене,режи па яж.Пък и колко са 15 кроасана ?Вече в лидъла пуснаха и такива по 50 стотинки,демек 10 кроасана са ти 5 лева... е извинявай,ама ако 15 лева за захранка е много... риболова е скъпо хоби,всички го знаем прекрасно.
http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=135&t=27979 Сам прецени дали захранката няма ефект.
Аватар
ivelin_1976
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 838
Регистриран на: Сря Май 28, 2008 9:00 am
Местоположение: гр.Ямбол

Re: Универсален монтаж за толстолоб и бял амур?

Мнение от ivelin_1976 »

За паткарници тази захранка за толстолоб може и да ти стигне, но на свободни водоеми се иска мноооого хранене, кроасаните ще ги копуваш с кашони. Добра работа вършат и пилешките смески мисля, че са към 1лв. килограма. Слагаш сухо мляко и 4-5-6 степчета ягода, но няма да минеш и без купешка захранка, на пазара вече има и за толупи :wink:
shimano ANTARES BX FEEDER HEAVY Изображение
плувката2006
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 158
Регистриран на: Вто Юни 07, 2011 2:38 pm

Re: Универсален монтаж за толстолоб и бял амур?

Мнение от плувката2006 »

За риболова на толостолоп с пружина се изисква захранка,а не пластелин и то такава,която да прави хубав облак около хранилката.Няма значение дали е ярма за кокошки ,царевично брашно или някаква друга.Но ароматизирана с плодов аромат дава по-добър ефект.Всяка неделя сме на един приятел на водоема,където въпросните риби са с тегло между 2-4кг и ги ловим по този начин.Със същият успех се ловят и на щека с плувка,но щеката трябва да си е шаранска,че напъните са доста екстремални.За по-сигурно някои колеги монтират вместо единична кука тройна.80% от рибите са закачени в устата.При този риболов се хаби доста захранка и за целта се разбъркват5-6кг царевично брашно или някаква българска храна,задължително пресята през най-ситното сито.Добавя се ароматизатор на VDE-ягода или Big Fish.
А колкото до кроасаните не е лошо и да пробваш,пък ще споделиш с кое има по-добър ефект.
Carpkiller
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Пон Юли 18, 2011 12:22 pm

Re: Универсален монтаж за толстолоб и бял амур?

Мнение от Carpkiller »

Значи, днес ходих колкото да изпробвам метода, а пък и да събера повече информация от личен опит. Едно нещо ми направи впечатление - значи, като хвърля тапата, след нея хвърлям и захранка (нали за облака) и забелязах, че тапата се държи някак си странно - ту се потапя съвсем малко, ту тръгва леко на дясно, па после на ляво, но не е както някои колеги казват "да е полудяла", та нищо нямаше като засичах. Някой има ли обяснение, от монтажа ли е или уклея, дето прииждаше след захранката си прави майтап?
П.п. Ще пробвам захранките в горните постове, пък ще видим, какво ще излезе...
batmiti0
новобранец
новобранец
Мнения: 8
Регистриран на: Пон Май 17, 2010 6:43 pm

Re: Универсален монтаж за толстолоб и бял амур?

Мнение от batmiti0 »

За да имаш по-голям успех и за да може да получиш по-точни съвети сподели повече за водоема и размерът на рибите които плуват в него.Убеден съм,че с въдицата на снимката няма да можеш да изкараш дори и среден по размер толстолоб.
Carpkiller
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Пон Юли 18, 2011 12:22 pm

Re: Универсален монтаж за толстолоб и бял амур?

Мнение от Carpkiller »

batmiti0 написа:За да имаш по-голям успех и за да може да получиш по-точни съвети сподели повече за водоема и размерът на рибите които плуват в него.Убеден съм,че с въдицата на снимката няма да можеш да изкараш дори и среден по размер толстолоб.
Ами, водоема на ширина е малък (ако се хвърлят 2 дънни от 2-та бряга има голям шанс да се оплетът), на дължина е към 7-800 метра. Знам, че са вадили риби по 3-4кг, а когато преди няколко дена за шаран там, едни колеги извадиха 2 толупа около 1кг. А въдицата на снимката не е тази с която ловя, на тая само тествам монтажа, иначе въдицата ми е 2.7 метра, с акция 100-300гр. - цялата карбонова.
Публикувай отговор

Обратно към “Монтажи за риболов”