Лихнус

Модератори: Димо Михалев, dobria1

Аватар
hgtod
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 262
Регистриран на: Съб Юни 21, 2008 3:28 pm
Местоположение: Бургазъ Репутация: 0.1

Re: Лихнус

Мнение от hgtod »

Аз си ги ловя само на лятна блесна 8)
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Лихнус

Мнение от КИРО »

Търсих из галерията си,но май я няма тая снимка,но във втория видеорепортаж,се вижда как Петьо е хванал попче на пилкер.
Така,че,не се чудете.А аз имам хванати на чепаре.
В темата "с лодка в морето"
Аватар
Камбата
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2378
Регистриран на: Нед Ное 26, 2006 6:05 pm
Местоположение: Варна,Морето,сините вълни...
Обратна връзка:

Re: Лихнус

Мнение от Камбата »

STARTER написа:Тея блесни за попчетата ли? За сефте го чувам това.
Дайте малко повече инфо как се лови лихмус на зимна блесна.

Първо не е лихмус,а лихнус и второ бих пробвал на кастмастер. :lol: Само дет няма време за риба...
STARTER
новобранец
новобранец
Мнения: 19
Регистриран на: Съб Юли 19, 2008 9:49 am

Re: Лихнус

Мнение от STARTER »

И аз съм вадил попче на чепарето, но питах за съвсем друго.
От поста на бабушката останах с впечатление, че лови целенасочено лихмус на блесна и затова питах.
Ако не знаете, няма нужда да ми отговаряте, че се пълнят темите само.
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Лихнус

Мнение от Булти »

най-много попчета , кая , лихмуси , лихнуси , стронгили , монгили и за всяка една риба , за която можете да се сетите от същото семейство съм фащал на суров рапан , за мен това е стръвта убиец , с едно зареждане 10 риби мининум :wink:
Аватар
baretata
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто Сеп 05, 2006 6:55 pm
Местоположение: varna

Re: Лихнус

Мнение от baretata »

Булти има приятелю едни рачета приличат на скариди и доколкото знам се казват астракоста или нещо подобно, за мен това е най-страхотния ем за тези риби. Капитан Киро да каже нещо за тях.
Пашата обича смелите.
babushka
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Ное 12, 2008 6:45 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Лихнус

Мнение от babushka »

Как ловя лихнуси /попчета с блесна - парче ламаринка боядисана в жълто, блесната се връзва под основната на повод 20см, използват се малки - вертикални блесни с размер 25-35 мм с една или двойка кука за лихнуси/попчета, използват се също и за улов на щуки, като към куката се връзва оперение от червени нишки. Блесната трябва да е близо до дъното, попчетата са под камъните или близо до стената. При спокойни води блесната потъва нормално без допълнително утежнение. Ако има вълни, слагам тежест - едно вретеновидно олово с тегло 30-40г. Запасите ми винаги са поне 5-8 бр готови такъми за случаи когато късам, а то често се случва, късам много яко. Понякога си вадя такъма с божия помощ, но това се случва рядко. Тактиката - пускаш до дъното и чакаш, ако до 5 минути няма нищо, сменям мястото и почвам да влача такъма, като прескачам закачките - при бистра вода се виждат. Зимната блесна си я правя сама. Тя преставлява - 4 см лента от ламаринка към която запоявам единична кука от едната страна, а от другата слагам халка/ в дупката/, към която слагам вирбела. Има най-различни готови модели по рибарските магазини. Блесната може да имитира муха, хлебарка, червей, рибка или разни други подобия животинки, които са любимите на попчетата. При положение, че блесната е без тежест, винаги при падане се отклонява от мястото където е попчето, затова се прикрепя и тежестта, за да можем да поднесем точно пред устата на попчето т.н. стръв.
п.п. Не ме бива мнаго в писмените обяснения, ако нещо не сте разбрали, моля за изнинение.
Най-добрият начин да запазиш своите приятели е да не ги предаваш!
/Мизнер/
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Лихнус

Мнение от КИРО »

baretata написа:Булти има приятелю едни рачета приличат на скариди и доколкото знам се казват астракоста или нещо подобно, за мен това е най-страхотния ем за тези риби. Капитан Киро да каже нещо за тях.
Чувал съм за тях,но не съм ги използвал.Основно,нарязан сафрид,лихнуса има само едно черво,на него също добре работи,а колкото до монтажа на бабушка,мисля,че щом гони чепаре номер 2-3,защо не и на блесна.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
tolio_pm
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 826
Регистриран на: Сря Мар 26, 2008 8:48 pm
Местоположение: Поморие

Re: Лихнус

Мнение от tolio_pm »

А за Белия глист или калмара нещо да кажете? :wink:
Пп: за рачетата е вярно,колегата е прав :wink:
Spear го каза в един друг форум:От вас зависи кога ще спрете и ще се задоволите с постигнатото, но едно е сигурно -
пътят е безкраен а бариерите си ги слагаме сами вървейки по него.
Аватар
Булти
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2744
Регистриран на: Чет Апр 27, 2006 11:23 am
Обратна връзка:

Re: Лихнус

Мнение от Булти »

в подкрепа на Рапана , ще кажа само , че е най-лесно достъпната стръв :idea: , слагаш маската и слизаш и вадиш и пълниш фризера .... после вадиш един замразен рапан от фризера , размразяваш го , вадиш го от черупката с вилица (излиза лесно след като е умрял от бяла смърт :D ) , отиваш на морето , вадиш една кофа риба и се прибираш :D .... който не може да се гмурка , да се разходи по пясъчен бряг след буря , да събере затворените :idea: рапанчета дет ги е изфърлило морето , да ги сложи във фризера и за една година ще има стръв :D ...де да ходя да ги търся тия рачета , аз името им не мога да произнеса само :D :D :D
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: Лихнус

Мнение от Моряка »

Тоя рапан наистина е готина стръв,бялата мида също :wink: пилешко тоже.А тези рачета наистина мязат на скариди и отвреме навреме ги продават на рибната борса,къде смесени със скариди,къде самостоятелно.Вкусни са :drinkers: Левче сто грама .
А сега де? :roll:
bokooll
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Ное 14, 2007 8:59 pm
Местоположение: Бургас

Re: Лихнус

Мнение от bokooll »

На Равда на буните дава добре и на маринована цаца.И ги има доста защото никои не ги търси.
Последно промяна от bokooll на Пон Яну 12, 2009 9:50 pm, променено общо 1 път.
dsa
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 155
Регистриран на: Вто Яну 03, 2006 11:06 am
Местоположение: BS

Re: Лихнус

Мнение от dsa »

Булти,ти ме разби!какъв беше тоя фризер-рапани с черупките!не ги ли чистиш преди да ги замразиш?
Аватар
var4o
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 289
Регистриран на: Нед Яну 04, 2009 11:47 pm
Местоположение: София-Люлин-Балчик

Re: Лихнус

Мнение от var4o »

На почти всякаква стръв от споменатите кълве,ама не нацелиш ли градинката.......обикаляш :D :wink:
babushka
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Ное 12, 2008 6:45 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Лихнус

Мнение от babushka »

Абе скаридата си остава най-добрата стръв за попчета/лихнуси, макар, че цяло лято миналата година лових тия риби и на парчета от морско куче или лапина, именно заради лапините, че ми ядяха стръвта - скаридата. Освен тези изброените съм пробвала и на сланина, маринована рибка, парчета от малки рапанчета, калмарчета даже и червей яде тоя лихнус. А като го чистя в търбуха му има даже и малки камъчета и мидички. Май тези рибоци са доста лакоми и си хапват всичко, което мърда и всичко, което му се изпречи пред погледа.
Най-добрият начин да запазиш своите приятели е да не ги предаваш!
/Мизнер/
Публикувай отговор

Обратно към “Стръв и захранка”