Страница 1 от 1

Муховоблери и антивоблери

Публикувано на: Сря Яну 09, 2013 11:02 pm
от jagger1
Муховоблерите и антимуховоблерите са имитации на насекоми, рибки, ларви и други гадинки, които се изработват с мухарските техники и материали на вързване, като в същото време имат и елементи на спининговите примамки, вградени в тялото на мухите.
Спорно е към коя категория примамки да бъдат причислени. Има различни мнения - дали към мухаренето или към спининговите примамки, но в крайна сметка, това са едни добри примамки, които се използват както от мухарите, така и от спинингистите.

Както казах по-горе, тези примамки са разработени на базата на стримери, имитации на бръмбари, ларви, личинки на земноводни или малки рибета. Основният елемент, който ги отличава от останалите изкуствени мухи в мухарската практика е лопатката, която е взаимствана от воблерите.

Тези примамки могат да се разработят както като повърхностни, така и като примамки, които се движат в горните водни слоеве. В зависимост от начина им на изработка, могат да се разработят без утежняване (за мухарски цели), както и с утежнения (за спинингов УЛ или Л риболов).

В зависимост от разположението на лопатката, тези примамки се разработват с лопатка, обърната надолу, както е ориентирана и куката. Това са класическите муховоблери.

Вторият вид е антимуховоблера. При него, лопатката е обърната нагоре, а куката е ориентирана надолу. По този начин, при боравенето с примамката, лопатката избутва воблера към повърхността на водата, като в същото време примамката извършва и колебателни движения, подобно на воблер.

Третия вид монтаж е с обърната нагоре лопатка и кука. Примамката се движи в това състояние и във водата.

Четвъртия вид муховоблер е без лопатка, но с допълнително утежняване, подобно на воблерите, което позволява при воденето на примамката, тя да извършва движения, които имитират ранена рибка или изтощено насекомо. Този вид се води с придърпвания, отпускания и малки паузи (туичинг) и е подходящ за спининг.

За всички видове мухо-воблери е валидно едно основно правило:
Балансировката на примамката се извършва след нейното вързване и изпитание във вода, като основно се балансира лопатката (за първите три типа муховоблери). При четвъртия тип се балансира отново с водни проби, като се регулира долното (външно) утежнение.

За начало, ще започна с последния вид муховоблер (спинингов) - без лопатка, като в процеса на развитие на темата ще пусна и моделите, които са само за мухарски риболов. Показаният муховоблер може да се изработи в по-малки размери и без утежняване, като се монтира лопатка за класически воблер. По този начин, същият модел може да се използва с мухарка. В този му вариант (за мухарене), материалите и лопатката се монтират директно върху куката, като се избягва изработването на централен скелет, както е в показания спинингов вариант.
Ето го и муховоблерчето:

1. Основният скелет за изработка на примамката:
Изображение

2. Готов за балансиране:
Изображение

3. И с монтирана кука:
Изображение

Вместо тройка, за препоръчване е използването на двойна или единична кука с право рамо и ухо. В показания вариант на снимката по-горе, куката ще я сменя с единична (Но 8 - 10).

Параметрите на този утежнен специално за спинингова цел муховоблер са:
Тегло: 4,66 грама.
Дължина: 4 см.

Ще се радвам темата да се развие с помощта и на други колеги. Ще се постарая по-нататък в темата да пусна и поетапни снимки на мухарски воблерчета, имитиращи различни насекоми, рибета или ларви.

Поздрави.

Re: Муховоблери и антивоблери

Публикувано на: Сря Яну 09, 2013 11:09 pm
от vdo
Не мога да помогна за развитието на тази тема,щото не мога да права мухи,но ще я следя,много интересна е. :smt023 :smt023 :smt023

Re: Муховоблери и антивоблери

Публикувано на: Чет Яну 10, 2013 9:06 am
от antivik
Па ако има и отзиви за резултати постигнати с тези чудесии ще е арно, що я пробвах туй лято нещо подобно но без резултат.... :?

Re: Муховоблери и антивоблери

Публикувано на: Чет Яну 10, 2013 9:10 am
от P-etkan
:arrow: добра тема :wink: ...имам известно количество разработки(самоделки) по темата и ще се включа с тях като имам време.

:drinkers:

Re: Муховоблери и антивоблери

Публикувано на: Чет Яну 10, 2013 10:37 am
от sashoart
Страхотно..С удоволсвие ще ги пробвам.Убеден съм,че в някои моменти и на определени локации ще са ненадминати.Благодаря за споделеното!

Re: Муховоблери и антивоблери

Публикувано на: Чет Яну 10, 2013 3:53 pm
от ilian_iliev
Макар да не съм муха и на мен темата ми се вижда интересна. Имам и две питания:
1) Мога ли да очаквам такъв тип примамка да работи с спиниг, някой пробвал ли е и какъв е резултата?
2) Каква е телта от която се изработва скелета? Медната предполагам лесно се пречупва или изправя при опън на по-голяма риба.

Re: Муховоблери и антивоблери

Публикувано на: Чет Яну 10, 2013 10:33 pm
от jagger1
ilian_iliev написа:Макар да не съм муха и на мен темата ми се вижда интересна. Имам и две питания:
1) Мога ли да очаквам такъв тип примамка да работи с спиниг, някой пробвал ли е и какъв е резултата?
2) Каква е телта от която се изработва скелета? Медната предполагам лесно се пречупва или изправя при опън на по-голяма риба.
В поста е написано, че показания муховоблер е специално за спинингова употреба (утежнен, безлопатков). Води се с леки, къси и чести придърпвания (туичинг). Работи и на пропадане.

Скелета е от заваръчна тел (стоманена и помеднена) Ф 0.8 мм.
= = = = = =

Петкане, с интерес ще чакам да покажеш нещо.

= = = = = =

Ето и два мухарски муховоблера, изпълнени по класическа схема (с долна лопатка и долно ориентиране на куката:

Изображение

Изображение

Примамките плуват в горния приповърхностен воден слой, между 20 и 60 см. в зависимост от воденето, като извършват и странични колебателни движения. Водят се с мухарка или с булдо. При водене с булдо се изисква известен тренинг на водоема, като се прави леко "къдрене" с пръчката, но без да се принуждава самото булдо да плиска водата!!! "Къдренето" трябва да кара булдото да се движи на тласъци, но без да плиска водата. С редовни тренировки се усвоява.
Иначе, най-добре е да се използват горните модели с мухарка.

Поздрави.

Re: Муховоблери и антивоблери

Публикувано на: Пет Яну 11, 2013 10:47 pm
от jagger1
Ето и още един вариант, изпълнен с долна ориентация на куката и лопатката:

Изображение

А тук е показан как се изработва поетапно:


Това, което трябва да се знае още за този тип примамки е, че се изисква много добро балансиране на примамката след нейната изработка. Балансирането се извършва в следния ред:
1. Водна проба на готовата примамка;
2. Ако примамката се движи с големи странични отклонения в една посока, от противоположната страна на посоката на отклонение от лопатката се отнема внимателно по малко материал, като пак се прави водна проба.
3. Точка 2 се повтаря до стабилизиране играта на примамката.
Материалът от лопатката се отнема много внимателно и по малко с пиличка или шкурка Но 1000.

Ако по време на първата водна проба муховоблерчето се движи с въртеливи движения (като блесна), това почти не може да се корегира. В този случай се изработва нов муховоблер.
Примамките са много капризни от към изработка и настройка на играта им, но времето, труда и търпението си заслужават.
Заради трудната им изработка, аз се бях отказал преди време да си ги правя, но сега съм решил да влязат стабилно в арсенала ми за този сезон. А и зимата нали е за занимания и подготовка?

Поздрави.

Re: Муховоблери и антивоблери

Публикувано на: Нед Яну 13, 2013 7:56 am
от antivik
Интересни инструкции и илюстриране, а от къде се взимат всички тези перушиняци, канапи, дъбинги абе изобщо цялата шарения? :? И трябва ли да се обработват с нещо да не се слепват във водата и да седят настръхнали или си се оставят да се намокрят и слепнат убавичко и тогава се водят?