САБИЦА(КАЛЪЧ)

Всичко за сладководния риболов.

Модератор: bobopeli

Аватар
трапера
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1471
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 10:27 am
Местоположение: Свилен Славов (Мюнхен-Русе)

САБИЦА(КАЛЪЧ)

Мнение от трапера »

Последните години тази риба нещо стана рядкост около Русе.Бих помолил колеги от други крайдунавски области да обменим впечатления и опит!Какви способи и такъми използвате?Аз ловя с 3.60м телескоп акция80-120гр,макарата събира 0.30-100м.Линията ми(чепаре) е следната:осн. влакно 0,30;голяма подв.плувка 60-70гр;вирбел;майка 0.25;през 25см поводи 0.20,с дължина 6-7см.В зависимост от сезона използвам различни номера куки- обикновено бели№9-10,а зимата№12-13.Аз слагам по 10 куки. Търся рибата на места с обратно течение(анафори),при мътна вода на 4-5м дълбочина,а при бистра на 7-8-10м.Стръвта е грозд бял червей,като понякога слагам топче стиропор и тогава 3 червея.Преди години беше голям кеф да се лови калъч,нерядко съм имал случаи колкото куки-толкова риби.Обаче напоследък се хваща инцидентно,даже през силния му сезон-есеннозимния.Моите впечатления са,че тази риба намаля, откакто популацията на попчетата се увеличи неимоверно много.Надявам се да стане добър лаф-моабет по темата!!!Поздрави от мен и НАСЛУКА :!: :D :!: :D
лягам си star
събуждам се super star


Alt ist man erst...wenn die Kerzen mehr kosten als die Geburtstagstorte!
Ivak
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3426
Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:14 pm
Местоположение: София, Русе
Обратна връзка:

Мнение от Ivak »

Не са ли различни сабицата и калъча :roll:
ей това е сабица
Изображение

а калъча за мен си е косата :roll:

Иначе съм съгласен че поизчезна, аз съм го ловил предимно лятото на дъно на бял червей
Аватар
велчев62
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 544
Регистриран на: Сря Фев 07, 2007 9:29 pm
Местоположение: Стара Загора-Стоян Велчев

Мнение от велчев62 »

Това не е ли УКЛЕЙ?
Николай-Русе
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1251
Регистриран на: Пет Юни 17, 2005 12:55 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Николай-Русе »

Едно и също е(сабица) и (калъч), доста го ловяхме едно време с чепарето, ама и аз не мога да си го обесня, защо толква много се изгуби, не вярвам че е от популацията на попчетата, тъй като и те доста се изгубиха, може да е от мръсните води, може да е от мрежите облесарки, а най-вероятно факторът е комплексен.
Давай на душата каквото иска,че ще дойде време нищо да не ще!!
Аватар
трапера
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1471
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 10:27 am
Местоположение: Свилен Славов (Мюнхен-Русе)

Мнение от трапера »

Ivak написа:Не са ли различни сабицата и калъча :roll:
ей това е сабица
Изображение

а калъча за мен си е косата :roll:

Иначе съм съгласен че поизчезна, аз съм го ловил предимно лятото на дъно на бял червей
Не са различни риби,даже в раздел РИБИТЕ в сайта става въпрос за тях,специално за името-произлиза от турски КАЛЪЧ-САБЯ,НОЖ,обръщал ли си внимание на корема?Ето от там и иде името.И аз съм хващал лятото на 26градуса на водата,което си е идиотска работа (все пак това е есенно-зимна риба),от разсъмване до около 8 часа(два часа риболов) 42риби.Такова нещо не помня от години.Тъкмо я зачесах и мина един кораб,а след него едни големи вълни,а след вълните тотално мъртвило все едно бях хвърлил на брега.Стоях до обяд без да хвана повече нищо.Интересното беше,че нивото на водата беше ниско-бях на буната под топлата вода,а преди ловяхме на висока вода горе от стената.Nick може и да е прав,че причините да изчезне са комплексни,но според мен калъча си обича мръсните канали.Друга причина мисля,че е промяната на местата,на които се хващаше а сега го няма никакъв.Преди даваше на всички буни сега(зимата)се обади само на 1и4 буна,те останаха най-дълбоки;на плажа на Мартен(под помпената)също се обаждаше-сега няма помпа няма и калъч.Говорил съм с мрежари,които пускат на русенска територия(х.Приста-безмитна зона)-в мрежите не влиза калъч.Все пак мрежите са навътре а калъча се държи по към брега в анафорите,само на Мартен в станоците се е наблъсквал и то в единични случаи (като знам как опасват брега) :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x Не ми остава нищо друго,освен да се надявам,че сабята отново ще се появи и ще пълним чепаретата :!: :!: :!:
лягам си star
събуждам се super star


Alt ist man erst...wenn die Kerzen mehr kosten als die Geburtstagstorte!
Tonkata 17
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Сря Фев 20, 2019 8:18 am

Re: САБИЦА(КАЛЪЧ)

Мнение от Tonkata 17 »

За много години колеги,при нас около Козлодуй все още излиза по някоя сабица,повечето колеги ги ловят на плувка на бял червей,но излизат малки рибки,аз ги ловя
на дъно на рибка и излизат по редки риби но пък едри по 40,50 см
Публикувай отговор

Обратно към “Сладководен Риболов”