За калмарчета на Халкидики

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
Аватар
чпс
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 397
Регистриран на: Чет Мар 22, 2007 5:03 pm
Местоположение: сред село

За калмарчета на Халкидики

Мнение от чпс »

Амулиани, вторник, 19.11

Подводно плато между Ситония и Атос - на 2-3 км срещу манастира св. Пантелеймон

Риболовен уред - калмариера

Стръв - сардела (сардина)

Дълбочина 30 - 70 м

Изображение

А някои разправят, че при пълнолуние калмарите уж не кълват
MarviN
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 358
Регистриран на: Нед Фев 12, 2006 9:44 pm

Re: За калмарчета на Халкидики

Мнение от MarviN »

Колега поздравления за улова. Искам да те питам кой вид каламарки ползваш металните на които се слага сардина или тези готовите пластмасови. И от къде ги купи?
По кое време вечерта кълвяха?
ГОЛ ШАРАН ...
Аватар
чпс
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 397
Регистриран на: Чет Мар 22, 2007 5:03 pm
Местоположение: сред село

Re: За калмарчета на Халкидики

Мнение от чпс »

Не мога да си представя колко време пластмасовите калмарообразни примамки (Yo Zuri ?) ще потъват докато стигнат 50-60 м. Допълнителното утежняване може би ще промени обичайната им анимация.
Тези, които използвах са дълги около 20 см, а в долния си край имат 2 или 3 концентрични пръстена с радиално разположени остриета без контри. Рибата се нанизва на централното стебло над остриетата. В горния си край централното стебло има отвор за вирбел-карабина. Някои калмариери са утежнени, други не. На моите закрепих отдолу тежест 60 г.
Влакно 0,30 Berkley Trilene - при по-големите калмари направо реже пръсти. Предполагам знаеш, че в долния край на влакното на 50см над вирбела-карабина има мигаща светлина, а между мигащата светлина и вирбела/карабина - немигаща светеща ампула за плувка.
Влизаш в първия гръцки магазин за риболовни стоки и казваш "kalmariera" (2,5-3 Eu)+ flashing fota (5 Eu). Светещи ампули - от Bg, ф4.
Зареждаш едната калмариера, закачаш и я хвърляш зад борда. Докато потъва - зареждаш друга калмариера. Като хванеш - можеш да сменяш веднага.
Важно е да знаеш подходящите места. Местните ги знаят.
Обикновено тръгваме на здрачаване и ловим до полунощ. През октомври хващахме и преди настъпването на мрака.
Важно е да знаеш подходящите места - няколко места - и да ги обикаляш.
Успех
Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: За калмарчета на Халкидики

Мнение от Тедо »

Пробвал ли си да влачиш с жив калмар за стръв?
Аватар
чпс
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 397
Регистриран на: Чет Мар 22, 2007 5:03 pm
Местоположение: сред село

Re: За калмарчета на Халкидики

Мнение от чпс »

Калмари съм ловил досега само от сдрачаване до около полунощ. Първият път отидох с въдица и изкуствена примамка. След 20-на минути напразно джигване (докато колегата в същата лодка вадеше калмар след калмар) убедено започнах да използвам калмариера с естествена стръв - сардела/сардина - и да държа влакното с пръсти. Има огромна разлика. Всъщност изваждането на закачен калмар с макара би трябвало да е много по-лесно.
Не съм бил подготвен след полунощ - непосредствено след нощния риболов на калмари - да продължа да ловя (вероятно чрез бавен тролинг или дрейф ?) с някой все още жив калмар (от хванатите).
Не знам колко време калмарът-стръв ще остане жив закачен например на кука 5/0 или по-голяма.

А ти пробвал ли си нощен тролинг ?
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: За калмарчета на Халкидики

Мнение от Troli Rapala »

Тролинга с жив калмар нема сми,а се прави монтаж с две куки като едната се забива в основата на някое пипало,а втората в края на тялото и с тежест се пуска на определена дълбочина,но като цяло май само по-дребни риби удрят на тоя такъм! :roll: :cry: На мъртъв Калмар влачат бавно с даунригер,ма не е много ефективно ми се струва,но и неам толкова познания защото доста се различава от тролинга на изкуствена примамка воблер или силикони къде си требва скорост! :rolleyes: Чипи дай моля те снимка на калмарския капан,да добием представа! :roll: Много ти е як улова,напрао къртиш! :rolleyes: Понякога удрят и Гиганти по 2 метра,та дано се срещнете за по-голема емоция! :wink: :drinkers:
Аватар
Тошето
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 755
Регистриран на: Съб Фев 23, 2008 12:25 pm
Местоположение: Варна

Re: За калмарчета на Халкидики

Мнение от Тошето »

MarviN написа:Колега поздравления за улова. Искам да те питам кой вид каламарки ползваш металните на които се слага сардина или тези готовите пластмасови. И от къде ги купи?
По кое време вечерта кълвяха?
Завърти се покрай магазина на Наско и поразпитай за новите,, Джапанайски,, примамки акумолиращи светлината превръщайки я в топлина .Поздрави.
За да поискаш, трябва да дадеш
Аватар
чпс
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 397
Регистриран на: Чет Мар 22, 2007 5:03 pm
Местоположение: сред село

Re: За калмарчета на Халкидики

Мнение от чпс »

Troli Rapala написа:...дай моля те снимка на калмарския капан,да добием представа...
Не знам дали някой досега е обяснявал толкова подробно не съвсем познати калмароловни практики.

1) Първо си купих тоз джиг за калмари (втория отдясно), надявайки се да е фосфоресциращ.
Изображение
Започнах да ловя с него (с въдица + макара) на здрачаване, като стана тъмно видях, че наистина мъждука, но за сравнение с използваната от колегата Νίκος "strobe light" не може да става и дума.

2) Това са обикновените калмариери за естествена стръв. Аз видях 3 размера - 15 см, 20 см и по-голяма. Аз използвах калмариера с дължина 20 см, утежнена допълнително с 60 г.
Изображение
Някъде продават и утежнени
Изображение
Ясно е - рибата се нанизва отгоре и калмариерата е готова за калмаролов.

3) На около 50 см преди края на основното влакно се закрепва "strobe light" или както гърците и' казват - "флашинг фота".
Изображение
Има и други видове (работещи на друг принцип, с батерии) подводни светлинни атрактори. Аз използвах тази на снимката - няма батерии, няма "on-off". Понеже се усъмних в качествата и' при закупуването - продавачът близна един от пръстите си и я докосна (вместо потапяне във вода) - мигащата феерия в зелено започна тутакси. Имаше и синьомигащи.
Изображение
Това нещо нощем се забелязва от лодката как мига на дълбочини около 70 м

4) На края на основното влакно - подходяща карабина с вирбел. Между вирбела и "флашинг фота" се закрепва (с шлаух) и една купена от България немигаща ампула за плувка 4 мм.

5) Закача се заредената калмариера за карабината и ...
Основното влакно може е намотано на макара и прокарано през водачите на джигова въдица. Може да е намотано и на квадрат от полиуретан. Аз определено предпочитам да държа влакното с пръсти. Проблемите изникват като се хване нещо по-така. Трябват си ръкавици.

Колегата Νίκος съвсем безвъзмездно ме запозна с тези особености.
В България и особено в този форум може да изглежда глупаво, но и аз ще постъпя като него.

Трябва да си живял там - около това море - за да знаеш няколко подходящи места, на които може да очакваш да има калмари, но трябва да познаеш и на каква дълбочина са в даден момент.

Желая калмароловни успехи и най-важното - да оставате все на върха на хранителната верига.
Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: За калмарчета на Халкидики

Мнение от Тедо »

явно и през деня излизат



Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: За калмарчета на Халкидики

Мнение от Тедо »

Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: За калмарчета на Халкидики

Мнение от Тедо »

след това клипче, май няма да ги ловя по тъмно...

Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: За калмарчета на Халкидики

Мнение от Troli Rapala »

Чипи,благодарско за лекцията,доста интересно ми стана! :wink: :drinkers: Успелият по това се познава,че не се притеснява да споделя и само други като него могат да го разберат без да му пречат или да му досаждат с тъпотии! :idea: Добре е,че има и нормални риболовци в тоя Форум,които могат да се изразяват нормално и без задни мисли,както правят и всички Западняци,щот от селяци и комплексари човек не може да се дореди да прочете нещо свестно и истинско! :cry: Та говори редовно за калмарите и аз ги гледах една септемврийска нощ на Никити,как десетина корабчета светиха до полунощ насред морето,та знам кво са правили! :wink: Това ми аресва на Гърция,че всичко селско го резгат със зверски глоби и много боли после,та не смеят да пръднат спокойно пред публика! :mrgreen: :drinkers:
Публикувай отговор

Обратно към “Морски риболов в Гърция (с лодка)”