Размишления по Акваскутера

Модератор: nkolev66

gomu
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Ное 11, 2015 5:23 pm

Re: Размишления по Акваскутера

Мнение от gomu »

Благодаря за съвета !
Може ли да използвам CORROSION GUARD на QUICKSILVER вместо CRC 6-66 Marine след ежедневна употреба и изсушаване. От къде да закупя CRC 6-66 ?
Може ли да се използва STORAGE SEAL от QUICKSILVER при зазимяване допълнително към препоръчаното от теб
Аз също давих скутера но веднага излезнах, източих водата смених свеща запалих и карах 15 минути
Месец след това го карах 2 часа, само стартерното въже се опъна първите няколко опита повече
Затова питам дали да го разглобя измия от солената вода и смажа с WD-40 например
Благодаря отново за съвета!
Весели празници!
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Размишления по Акваскутера

Мнение от spear »

WD-40 не е подходящ за пластмаси и каучук, може да ги повреди. CRC 6-66 Marine може да купиш от магазините на Ауто Плюс те са вносителите на CRC, но последния път нямаха и си го купих от тука: http://www.e-moto.gr/.
Това CORROSION GUARD не съм го чувал. Пробвай го, ако е морско изпълнение след ползване на скутера 1-2 часа като излезеш пак трябва да е мазен. CRC 6-66 Marine се измива от морската вода при движение чак след 10-я час.
STORAGE SEAL от QUICKSILVER и него не бях чувал, но сега го погледнах и сигурно и аз ще го ползвам, добра консервация ще прави.

За удавянето мога да допълня нещо научено от Коцето(seal). Той изкарал свеща сипал малко бензин директно върху буталото, подсушил свеща и въздушния сектор и веднага запалил.
Весели празници и на теб!
gomu
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Ное 11, 2015 5:23 pm

Re: Размишления по Акваскутера

Мнение от gomu »

Благодаря! Жив и здрав да си и всички покрай теб!
gomu
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Ное 11, 2015 5:23 pm

Re: Размишления по Акваскутера

Мнение от gomu »

Живот и здраве, по празниците мисля да го пробвам Аквамата става ли за возене на любители по повърхноста
Аватар
metero
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Фев 17, 2006 7:41 pm
Местоположение: Sf

Re: Размишления по Акваскутера

Мнение от metero »

Да споделя и аз. Сдобих се с акваскутер в началото на април и едвам дочаках първомайските празници да се топна с него в гръцкото море ( че нашето още студено, а за язовирите да не говорим).
Карането на акваскутер се оказа като карането на колело- трябва да се научиш.
Първата ми работа беше да го пробвам без плавници и харпун. Запалих го лесно, пуснах го във водата и газ...Колана веднага се изхлузи от кръста и падна до глезените, едвам го удържах с пръстите и газ към брега, а това зверче като му дадеш газ се извърта нагоре и изобщо си има свои виждания по движението. Както и да е, излязох, затегнах по-силно колана, пък си рекох: "айде като за пръв ден в сезона да не нахалствам", оставих скутерчето на брега под наблюдението на приятел и влязох да гмуркам щатно.
На другия ден отидохме към Лас Бандидас, оставих колегите там, а аз се преместих към един голям залив на север с някакви новостройки в дъното и удобен за пускане на лодки, с бетонен път във водата. Там вече, спокойно и уверено, без колан и плавници го покарах 10тина минути с цел свикване. Дървената седалка се оказа много удобна и по случайност с правилна дължина на въжето. Зверчето дърпаше яко, обиколих 200-300м и излязох на брега да си взема екипировката и да отивам към входа на залива. Обаче апапите през това време дойдоха , гладни били, и си тръгнахме с идеята след обяд да идем на едни скали.
Отидохме. Почнах да се подготвям, обличане, тежести, плавници, буй с харпун, помощници...
Запалихме скутера и вече легнах с него във водата, когато някой с най-добри намерения метна въжето на буя във водата "да не се обърка". Зверо веднага го засмука и го овъртя иколо перката. Изгасна. Опитах се за извадя въжето, не успях. Ядосан излязох, отвързах тъпите въжета и влязох във водата без скутер и без буй. Естествено, нищо не видях, излязох уморен и се прибрах в хотела. Измих скутера с душа , сложих го на масата на балкона почнах да се мъча да вадя въжето. Не можах, решетката е с едни шестограни, каквито нямах, а да ходя за тях чак в Никитис ме домързя, пък и на другия ден влизаше забраната ( първи май), така че безславно си тръгнах.
placet experiri
Аватар
metero
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Фев 17, 2006 7:41 pm
Местоположение: Sf

Re: Размишления по Акваскутера

Мнение от metero »

Прибрах се в София на 1ви май и на 3ти газ към Тюленово ( синът ми там вади рапани). Разтоварих багажа в квартирата и отидох на вълнореза. Морето-тава. Обаче вълните съсипали пътя до водата, домързя ме да влача и скутера до долу, влязох да проверя водата и да се балансирам. Обиколих залива- пълно безрибие и безебие, излязох и отидох на паметника. Мислех да влизам, като видях лодката на сина, уговорихме се да се видим на заливчето с лодките ("чикека"). Сега, казах си, ще го изненадам, пълна екипировка с акваскутер, запалих и почнах да бръмча край скалите. Кеф. Гледаш си надолу, извиваш се като змия покрай камънака, газ напред към ачика, айде обратно...По едно време дойдоха с лодката, накефих се от изненаданите им физиономии. Отидох до тях и помолих да снимат едно клипче. Звечето пере като мотопед във водата, кеф. Коментарите бяха " Бах мааму, нещо бръмчи, а лодка не се вижда, кво й туй, бе!" "я, как пере тая въшка"
Вечерта се напихме. Обсъждахме къде да ида, синът препоръча Болата.
-А бе, викам, там все е течение..
-Ми нали си имаш Балканче, тръгваш към носа и там чакаш ако мине нещо.
Отидох. Облякох, влязох, запалих и газ към Калиакра. За тапа на шнорхела изрязах парче от макарона, с който Юли опакова скутера за по-добра плаваемост и да го пази от камъните. Тапата вързах с много як възел тип констриктор за шнорхела. Минах няколко стотин метра и реших да пробвам местата. През това време излезе североизток, дигна вълна малко над 60 см. Откачих харпуна от гърба, развих въжето за буя, щрак с карабинката за скутера, сложих тапата на шнорхела и тръгнах. В интерес на истината, акваскутера като буй не даваше никакви ядове, теглеше се леко, не по-трудно от нормалния буй. Водата с видимост 3м, на дъното по-мътно, след 3тия метър адски студена. Корав кефал не мина, помотах се половин час и реших да излизам. Като погледнах-тапата я няма. Плуваше на 10тина метра във водата. Якия възел се беше изхлузил от тръбата без разрешение, явно вятъра с поривите си показа благия характер. Опитах да паля- по инструкция, едно дръпване на смукач, после без него . Тръгна и спря. Бе, мамкати, не стига че няма опорна точка, ами и не пали... Дърпах без смукач, дърпах със смукач, псувах в шнорхела- не братче, няма. Добре, че бях не толкова далеч (предвидливо!), изплувах до залива. Оставих скутера на стъпалото на пирса, свалих плавниците , колана и харпуна, съвзех се малко. Дръпнах въжето без смукач и запали веднага. Метнах го във водата, направих няколко кръгчета, излязох. Изчаках малко, дръпнах-запали. Гей! :twisted:
Явно сега трябва да се уча как се пали в студена вода. Хубаво ми казваше Юли да му вдигна оборотите, ама акъла на българина после идва.
placet experiri
Аватар
metero
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Фев 17, 2006 7:41 pm
Местоположение: Sf

Re: Размишления по Акваскутера

Мнение от metero »

въжето за буя се намотава тип осморка- това намотаване не оплита въжето и като дръпна края се размотава само без възли
въжето за буя се намотава тип осморка- това намотаване не оплита въжето и като дръпна края се размотава само без възли
sit2.jpg (197.66 KiB) Преглеждано 5512 пъти
Гледам, че повечето колеги правят салове, платформи, планшети...и Юли ми показа на снимка неговия. Обаче на мен не ми се мъкнат обемисти неща- неопрен, плавници, тежести, харпуни, буй, сега и планшет..много мъкнене става, а и място заема. Моретата са ми на няколко стотин км и с джипа ми излиза скъпо, карам дотам с леката кола, която харчи малко и върви бързо. Затова реших за себе си да направя следната конфигурация: акваскутера като буй, харпуна на гърба като нинджа, въжето за буя намотано на седалката. Като стигна мястото с безброй големи риби :) , слизам от седалката, свалям харпуна от гърба, хващам въжето на буя ( разбирай акваскутера) и си гмуркам класически. За целта на седалката направих прорези за въжето и за карабинка.
Прикачени файлове
sit1.jpg
sit1.jpg (185.47 KiB) Преглеждано 5511 пъти
седалката се връзва към едно въже за скутера
седалката се връзва към едно въже за скутера
sit3.jpg (213.77 KiB) Преглеждано 5512 пъти
placet experiri
Аватар
metero
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Фев 17, 2006 7:41 pm
Местоположение: Sf

Re: Размишления по Акваскутера

Мнение от metero »

Юли писа, че ползва тапа от някакво Узо. Само че аз узо не употребявам, пробвах няколко различни тапи, все не ставаха и накрая си направих на стругчето за дърво една от хвойна. Може по-натам да направя от полиетилен или тефлон. Сложих два О ринга, един за вътре и един за насреща.
Прикачени файлове
с една скоба за по-сигурно
с една скоба за по-сигурно
tapa3.jpg (149.2 KiB) Преглеждано 5511 пъти
с калпаче за връзване
с калпаче за връзване
tapa2.jpg (127.45 KiB) Преглеждано 5511 пъти
един О пръстен и един силиконов с правоъгълно сечение за всеки случай
един О пръстен и един силиконов с правоъгълно сечение за всеки случай
tapa1.jpg (148.01 KiB) Преглеждано 5511 пъти
placet experiri
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Размишления по Акваскутера

Мнение от spear »

Много интересни коментари си напускал Петьо, с голям кеф ги четох :D
Аз ти обясних по телефона защо си имал проблем с паленето, но тук искам отново да го направя за да спестим подобен проблем на някой колега.
След като скутера не е бил ползван повече от 5 минути задължително първото дърпане, рязко и силно, е на смукач. Желателно е да се чуе нещо като припалване и ако не се чуе дъпаме 2-ри път на смукач. След това местим лостчето на смукача надолу, натискаме газта и дърпаме рязко и силно. Възможно е да се наложи да дръпнем 2 и 3 пъти.
В 1 от 10 случая не се получава запалване. Изчакваме 10-15 секунди да се отече бензина от камерата и пак без смукач дърпаме и палим.
В случай, че пак неще да запали най-вероятно е задавен с бензин. Ако се налага веднага да го ползваме, излизаме на сушата, дърпаме без смукач докато запали. Ако може да се изчака, пробваме пак след 10 минути, бензина трябва да се е изчистил от камерата.
Правилно отбелеза, че скутера е като колелото, трябва да се запознаете и опознаете :)
Аз на 2-я път бях останал без ръце да се мъча да го запаля, половин час.... и най-накрая погледнах и видях, че съм забравил да махна тапата от шнорхела :oops:
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Размишления по Акваскутера

Мнение от rikitikitavi »

Ъъъъ...приятели. Имате проблем с центровката. Вероятно поради разликите в бензина в европа и у нас. Идете на майстор по извънбордови двигатели да врътне малко винчетата на карбуратора. След първо палене всеки двутактов трябва да пали максимум от второ дърпане.
Професионален съвет!
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
spear
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Вто Дек 23, 2008 8:13 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Размишления по Акваскутера

Мнение от spear »

Ники знам че това ти е професия, но в случая Петър не е спазил процедурата по палене. Дърпал е много бавно и нежно дръжката за палене когато е на смукач а трябва рязко и силно издърпване.
Аватар
metero
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Фев 17, 2006 7:41 pm
Местоположение: Sf

Re: Размишления по Акваскутера

Мнение от metero »

Бензинът беше гръцки. Центровката на запалването едва ли. По-скоро регулировката на карбуратора може би. И още съм с разработващото масло 15:1.
Дзверо пали лесно на суша.
Подозирам, че или процедурата или на студено иска по-богата смес, която трябва да установя опитно.
Благодаря за включването.
placet experiri
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Размишления по Акваскутера

Мнение от rikitikitavi »

Говоря за центровка на карбуратора. А за дърпането е ясно. То трябва да е бясно.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
metero
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Фев 17, 2006 7:41 pm
Местоположение: Sf

Re: Размишления по Акваскутера

Мнение от metero »

Продължаваме със забавленията.
Понеже не съм висок с дълги ръце, във водата слагането-свалянето на тапата е трудно, трябва да наведа шнорхела за да стигна върха му. Това е проблем и при гасенето на мотора. При това като излезе вълна, шансът да влезе вода, колкото и да се внимава, е голям. С части за колело за 12 лв ( две лостчета за скорости, жило и броня) направих тапата да се слага отдолу.
https://youtu.be/nDU6Poe_3jI
https://youtu.be/bd9w6xTURj4
Надявам се тази събота да го пробвам на яз. Искър.
Жилото е неръждавейка, ще изкара един сезон, при тази цена всеки сезон да го сменям - майната му.
placet experiri
Аватар
metero
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Фев 17, 2006 7:41 pm
Местоположение: Sf

Re: Размишления по Акваскутера

Мнение от metero »

Вчера, както се заканих, пробвах новата система на яз. Искър. Имаше видимост м/у 2 и 4 метра и лека вълна. Долу беше чорба от дребни костури, стотици, ако не и хиляди.
С тези ръчки загасянето на скутера е елементарно и се оказа ефективно, паленето , имайки предвид съветите на колегите ( благодаря) също без проблем. Побръмчах няколко стотин метра, тъкмо изкъпах зверчето в сладка вода. Не ми стигна куража да наведа затапения шнорхел под вода.
Това с жилото се оказа удобно и от гледна точка на транспортиране- разглобява се шнорхела и вместо сопа един метър стават две по половин.
placet experiri
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”