Кое влакно да избера за фидера

Модератор: Paublo_Eskobar

Публикувай отговор
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Кое влакно да избера за фидера

Мнение от butnik »

stridata написа:
Gocev написа:Никога не ползвам гъм или монофилен шок, не знам защо изобщо някой ги ползва.Ловя си на плетеняк и моно повод и никога не съм имал проблеми.Макарите имат аванси все пак.
Ако ловиш на дистанция с тънка плетка много ми е интерсно как ще заметнеш без ШОК? Гъма се ползва предимно от състезатели защото не могат да си позволят лукса да губят риби и да губят време във внимателното им вадене. Принципно гъма има само плюсове добавен на линия с плетеняк и тънък повод, не виждам причина освен мързел да не си го сложиш?
Ами справям се-120гр +храна на дистанция 60-70м без изгъзици и........нямам скъсана хранилка от замятане,ловя с с тези грамажи с влакно Шимано 0.280 фидер Team Daiwa 3.90m
а плетеняка съм го дал на баба да ми изплете шушони :lol: :lol: :lol: :lol:Не всичко което се пише по форумите трябва да го правите,включително и това което съм написал :lol: :lol: :lol:
Някой иска да изкара фидер риболова много сложен хахаха без практика с плувка се тъпче на едно място,аз казах хау :axe:
Чакам коментари,че ми е скука в .......няма риби :D
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
doktora27
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 143
Регистриран на: Вто Май 27, 2008 9:30 am
Местоположение: Варна

Re: Кое влакно да избера за фидера

Мнение от doktora27 »

butnik написа:.............
Ами справям се-120гр +храна на дистанция 60-70м без изгъзици и........нямам скъсана хранилка от замятане,ловя с с тези грамажи с влакно Шимано 0.280 фидер Team Daiwa 3.90m.............
Кое влакно на Шимано ,Техниум ли ?

Имаш ли някакви впечатления от тези :

http://ribarche.com/%D0%B2%D0%BB%D0%B0% ... 0-26-1855m

http://ribarche.com/%D0%B2%D0%BB%D0%B0% ... 1530%D0%BC
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Кое влакно да избера за фидера

Мнение от butnik »

И с Техниума ловя,но ми е за по айляшки риболов.В момента съм с Шимано Tribal carp.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Кое влакно да избера за фидера

Мнение от garfield_90 »

Здравейте колеги ! Искам и аз да използвам темата за да попитам. Имам 2 фидера Daiwa Aqualite 3.90 120 gr i Daiwa Powermesh 3.90 120 gr. Макарите ми са Риоби Оазис 5000 и 4000, като смятам 4000 да е сменя защото при по- големи натоварвания се изпотява малко. И на 2те имам навито Owner broad 0.28 , което за мен като влакно е много добро ( говоря за модела, не за дебелината ) , меко е, средна разтегливост , държи на възел, а и на опън си е здравичко. Та питането ми е дали тази дебелина на влакното е добра , като ползвам метед фидери между 40 и 60 ( основно 50гр ), за риби в порядъка 1-10 кг ( шаран , амур и толостолоб чат пат ) или да намаля на 0.26. На тези риби съм им свикнал и до сега късания съм нямал ( освен на една закачка, което се оказа доста трудна задача да го скъсам дори на ръка ). Притеснява ме единствено дали ще държи на силови хвърляния за дистанции около 80-90 м с тези хранили, които с храната стават около 70 -80 гр при положение, че не ползвам никакви шокове ? Благодаря и наслука през новия сезон :)
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Кое влакно да избера за фидера

Мнение от butnik »

То съвети лесно се дават-ловя със същата дебелина с хранилки 80-100 гр на дистанция 60-70 м,споредмен тази дебелина е точният избор и на границата на допустимите-0,25 може да е слабо,а 0,30прекалено дебело.Също ловя без лидери.Остави, ами един месец без вода и човек започва да влиза в ерес-монтирах конец с шок лидер на единия фидер,та утре ще разбера дали съм еретик или съм в правата вяра/конкретно за моя риболов,далеч съм от мисълта,че е погрешно/.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Кое влакно да избера за фидера

Мнение от garfield_90 »

И аз около месец не съм бил на вода и сега със затоплянето на времето започна да се появява и моята лудост. В момента кипи подготовка за новия сезон, монтажи, подрежданки,поръчки, даже в момента съм и резгевасал една макара, която бях решил да не смазвам този сезон. И аз съм се замислял за конец, но все не мога да се реша да го пробвам на фидера. Явно съм с такава психическа нагласа, че за фидера си е най-добре моното ( особено при шарански риблов), дори и на далечни дистанции. И обратно на спининга пък се мъчих 1-2 пъти с монофил, ама не е работа. БЛагодаря ти колега, и аз също мисля че 0.28 за хеви фидери и за по-едри риби и хранилки е оптимално и за това и първия път го сложих на 2те макари, но сега на 4000 трябва да го сменям, че намаля доста понеже след всеки риболов режа по 3-4 метра , иначе ако е бил интензивен с хубави рибки и бройки на следващо връзване се къса още докато го стягам, но при фидера си е нормално, все пак първите 1-3 меетра поемат цялото натоварване от замятането и ударите на рибата и стават на леш след 10-15 шарана по 3-4 кг при добър излет
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3646
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Кое влакно да избера за фидера

Мнение от dantho.mihov »

butnik написа: ........ един месец без вода и човек започва да влиза в ерес-монтирах конец с шок лидер на единия фидер,та утре ще разбера дали съм еретик или съм в правата вяра ...
Ице, шок към конец не е задължителен ако е над 0.20 мм. - бързо ще го разбереш. Зависи си от дебелината на конец-а, тегло на хранилките, дистанция на риболова и още фактори.
Точно заради това са споровете за или против.
И понеже обичаш да експериментираш, сигурен съм, че ще го схванеш.
ilkoks
новобранец
новобранец
Мнения: 59
Регистриран на: Сря Дек 07, 2011 8:44 pm

Re: Кое влакно да избера за фидера

Мнение от ilkoks »

и аз заприходих един хеви фидер и понеже първият водач е по голям ще сложа макара 6000 и влакно 0.28,а иначе макарите ми са 5000 на другите фидери
Balakchia
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 194
Регистриран на: Сря Сеп 04, 2013 5:31 am

Re: Кое влакно да избера за фидера

Мнение от Balakchia »

Здравейте,
реших да използвам дискусията и да попитам ,кой шок е за предпочитане-плетения или монофилния?
Досега не съм ползвал шок-лидер , а направо 0.28 влакно,като монтажите са ми директно на линията.
Сега се сдобих с една гаубица на 4.20 и имам опасението ,че ще сея хранилки.
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Кое влакно да избера за фидера

Мнение от garfield_90 »

Според мен разлика няма, да ли ще сложиш флурокарбон или плетено. Аз лично с такива шокове не се занимавам. Директно на 0.28 връзвам, но задължително преди следващия риболов като си правя монтажа режа по 3-4 метра, защото за амортизирани от мятане и вадене на риби. И пак с 200м влакно карам поне 2 сезона, и то при интезивен риболов поне 7-8 пъти в месеца
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Кое влакно да избера за фидера

Мнение от butnik »

dantho.mihov написа:
butnik написа: ........ един месец без вода и човек започва да влиза в ерес-монтирах конец с шок лидер на единия фидер,та утре ще разбера дали съм еретик или съм в правата вяра ...
Ице, шок към конец не е задължителен ако е над 0.20 мм. - бързо ще го разбереш. Зависи си от дебелината на конец-а, тегло на хранилките, дистанция на риболова и още фактори.
Точно заради това са споровете за или против.
И понеже обичаш да експериментираш, сигурен съм, че ще го схванеш.
Много ми е тънък конеца,няма да издържи натоварването,впрочем теста мина успешно
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Кое влакно да избера за фидера

Мнение от garfield_90 »

Здравейте колеги. Може ли малко помощ за избора на влакно. Понеже си заприходих още 1 фидер 3.65 медиум 90гр се чудя какво моно да му навия. Спрял съм се на едно шаранско CPK GLOW SUPERCAST със сечение 0.23. Дали е удачен вариант за ползване без шокове. Мисля от същата марка да навия и на 2те хевита само че 0.26. До сега на тях с 0.28 но ми се вижда вече леко дебело и реших малко да го намаля, но ме притеснява дали няма да има късания при силови хвърляния за дистанция 100тина метра? И като цяло дали някой е ползвал това влакно, ако може мнение за него. До сега си работих само с Owner broad и в интерес на истината съм много доволен от него, но реших да го сменя, понеже и на 2тр хевита дайва аквалайт и powermesh ми се прорязоха водачите и то само от ползване с монофил. Притеснявам се, че може проблема да е във влакното, макар че след дискусии с колеги стигнахме до извода, че най - вероятно проблема е в доста фалшивии кашкавалени водачи, на пръчки може би в най-ниския клас на дайва. Та понеже сега си взех един Fireblood и очаквам скоро да взема и един Монстър фидер на престън 3.90 120гр да не би да им се случи същото като на предните два, макар че ме съмнява да са с такива фълшиви водачи. Спининга ми, който никога не е виждал монофил, вече 4та година няма никакво износване на водачите, нищо че е за 60-70 лв румънска Баракуда. Благодаря
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Кое влакно да избера за фидера

Мнение от garfield_90 »

Ето малко инфо за влакното. Има го в разфасовки от 300 и 1000м.. Като инфо за макарите Ryobi Oasys 5000 събира около 270 м 0.28 ( 0.26 идва около 300), Ryobi Slam 6000 0.28 събира 300м (0.26 около 330) Ryobi Oasys 4000, която пасва добре на медиума ще събере около 250м от това 0.24. Смятам да взема 1 ролка 0.24 300м и 1 ролка 1000м 0.26
https://carpfishing-mall.com/produkt-16 ... D0%BE.html
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Кое влакно да избера за фидера

Мнение от garfield_90 »

Някой нещо?
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”