Страница 1 от 1

влияе ли се шарана от жегите и как ?

Публикувано на: Сря Юли 25, 2007 12:40 pm
от ribarq
снощи пренощувах на един водоем , на който ходя често ! и какво ми се случи ? влизам тази сутрин с лодката и плувката да се разходя по сазовете дали няма някой заблуден шарко . Тръгвам по брега . язовира е доста обрасъл 20-30 метра от брега е в треви ! и не е дълбоко , не повече от 150см(това е дълбочината само в тревите , иначе водоема е дълбок 8 метра ) гледам аз едно барабунки викам си я да пусна там плувката , хващах на черей едър , тлъст . дилбочината бе 30 см ...нещо нешеше да взима барабунките(балончетата) взеха да излизат се едно че има спукана кислородна бутилка под тревите . вадя пак пускам отгоре ! и викам я да вадя и да се местя , при ваденето един шаран колкото греблото на лодката ако искате вервайте , беше към 10-15 кг така се извартя от горе , че нямаше как да не го видя зацепи водата като торпедо , и си минавам по брега и на 20-30 метра някви шопари минават по повърхноста и се виждат целите на 30-40 сантиметра дълбочина ! гледам пак барабунки на едно место до сазовете пускам и хоп ,,, смех червеноперка 300 гр :) продължавам си и направо жална гледка шарани колкото щеш но ъъ нещът да взимат ..... Всичката риба бе на тънката вода до 50 см ! искарах няколко шаранчета по този начин но все по 500 гр , тъкмо да се прибирам гледам пак барабонки ...УЖАС викам си ся те хванах .... рааз два три да метна точно там и един като ми се упули ама жълт жълт скочи ми на плувката отгоре пак беше от порядъка на 8-10 кила ,.....
на връщаня към брега , към бивака срещнах пак от тез барабунки , пускам на тях , няма и 10 сек и ЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗз абанса взе да се отвърта , Така се зарадвах че съм Ловил някой по едър шаран . като лъсна едно СОМче 2 кг , направо се разплаках ! исипах всичката риба във водата обръщайки лодката , поне се разхладих , часът вече бе към 11 и нямаше как да стоя на тези жеги ! измих лодката прибрах въдицата и в колата ! и У дома ! :)
---------------------//-----------------------
Та мисълта ми е такава нали едрия шаран би трябвало да е на дълбоко , там кадето е хладно през лятото ? а там го няма никакъв !
какво правят тези шарани в тревите в тая жега ? нали когато има треви и видораслии други растение и водни въшки и разни буболечки, всички те се нуждаят от кислород ! както и рибата ! но там кадето са тревите кислорода е по малко и е по плитко и топло ! а кадето е по чисто и по хладно на вътре няма риба? нещо немога да си обясня ? можеби когато подуха малко ветрец и прави кислород се усеща първо най на плиткото . такали ще да е ?
Влияе ли се шарана от жегите и как ? споделете вашите наблюдения и опити ? за да може да си помогнем взаимно !

Публикувано на: Сря Юли 25, 2007 1:45 pm
от AL KAPONE
:lol: :lol: :lol: Батко с тия барабунки ме сабори от стола ....... много смях :lol: :lol: :lol:

:lol: Миналата седмица ти писах за шарановаденето дето направих !!! всичките бяха на 1-1,70 дълбочина :smt017 :smt017 :smt017 има нещо тука дето не сме научили :roll: :roll: :roll:

И аз ще ти дам една история ! отивам на морето да си вида :lol: Яхтата :lol: голяма, бяла, с платна, двигатели, спални абе като във приказка :roll: и почвам да званя на разни приятели да се съберем за риба !!! И в това време ......... ЖЕНАТА МЕ БУТА :twisted: :twisted: :twisted: Айде ставай за работа, пак се успиваш :evil: :evil: :evil: Батко като скочих и и викам ..... Ама жено поне да бях видял къде я паркирах ..... та довечера да си досънувам :roll: :roll: :roll:
Я утре ходи ги виж там ли са шаровците , че другата седмица си идвам :smt023

Публикувано на: Сря Юли 25, 2007 2:41 pm
от наблюдател
Точно тревите отделят кислород. Нали фотосинтезират. Но това е отговор на конкретен въпрос, не разсъждение върху темата.

Колкото до аномалиите (или грешните разсъждения) ще ти кажа, че най-много шарани съм хващал все през юли в най-голямата жега. Противно на разпространеното схващане за кислорода и т.н.

А на тия ще им намериш цаката. Сигурен съм.

Аре накука!

Публикувано на: Сря Юли 25, 2007 3:31 pm
от dedeff
По принцип знам,че шарана се храни най-интензивно при температура на водата около 28 градуса.При по-висока температура храненето силно намалява,като в отделни случаи може напълно да спре и шаранът да изпадне в летаргия,подобна на зимната.За зимната летаргия знам,че зимува в най дълбоките части на водоема.Културният шаран е по-невзискателен към кислородното съдържаниена водата от дивия,така че не се чуди че пляска и играе в сазовете около брега.

Публикувано на: Чет Юли 26, 2007 7:49 am
от demorock
и според мен шарана не кълве на много голяма жега заштото преди няколко седмици ходих за риба и излизаха по 500-600 гр. шаранчета а сега когато температурите се качиха рязко 3-4 дни ходим за риба и не иска и да опита от стравта :cry: :(

Публикувано на: Чет Юли 26, 2007 2:47 pm
от www.***.com
Както по-горе колегите са написали шараните са били там заради кислорода, а следователно и повечето храна. Шараните наистина не са придирчиви кой знае колко към кислородното съдържание, но колкото повече кислород има в един водоем, толкова по-добре се хранят и нарастват. След кислорода на второ място в голямите жеги идва и атмосферното налягане, което при такива топли дни е изключително високо и без да навлизам в подробности ще кажа, че влияе изключително негативно на храненето на рибите. На трето место е температурата на водата. Комбинацията от тези три фактора са ключа към успеха.
За твоята случка рибите са се движели там рано сутринта, защотот тънкия слой вода се охлажда нощно време по-бързо от дълбоките води, а и наличието на повече кислород в момента е бил още един бонус, че рибите да се въртят там. От това, че си наблюдавал множество балончета е ясно, че в този момент рибите са се хранили усилено, но не сди успял да им предложиш правилната стръв или монтаж :wink: Успех следващия път, а ако има нужда пак ще помогна :P

Публикувано на: Вто Авг 07, 2007 3:48 pm
от Jerry Maguire
Здравейте колеги!Нов съм във форума но си позволявам да споделя мнение по въпроса.
От няколко месеца ходим с аверите на едни зарибени гьолове около Камчия.В началото(юни месец) беше чудесно-кълвеше си идеално и всеки се връщаше с по 4-5 парчета по едно кило и всички бяхме доволни!Юли обаче почна да заслабва почнахме да се връщаме с по 1-2 на човек и така до последните два пъти(края на юли) когато се върнахме без нищо!Искам да отбележа че риба със сигурност има защото през цялото време плющеше на повърхността обаче не яде и тва е!Вече от няколко места чувам че това е заради жегите-нивото на водата падало и шарана изпадал в накакво странно състояние и не ядял!
Сега си викам нали валя,та сигурно се е вдигнало нивото!Ще я пробвам тая седмица и ще рапортувам.
Ако междувременно накой има обяснение да сподели че мноо ме гложди тоз въпрос!

Публикувано на: Съб Сеп 29, 2007 12:12 pm
от Vaneto_99
и според мен шарана не кълве на жегите понеже някои хора(рибари)са ми казвали 4е ако температурата на водата е над 25градуса просто те спират да кълват :wink:

Публикувано на: Съб Сеп 29, 2007 5:44 pm
от sapuna
Вярно е!Тогава не кълват,направо лапат! :lol: