Маркиране на уловена риба !?

Модератор: sapuna

Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Маркиране на уловена риба !?

Мнение от garfield_90 »

Здравейте колеги !
Първо искам да помоля, ако темата не е за този раздел да бъде преместена.
От доста време ми се върти в главата, дали има някакъв удачен начин да маркираме вече хваната от нас риба ? Мисля си за това понеже основната ми цел са щуките и хишниците като цяло и доста от излетите ми са на едно и също място и евентуално ако хвана повторно някоя риба която съм пуснал да наблюдавам растежа и популацията им. Ясно ми е че много от тези маркери ще заминат от някой , който няма да я пусне но все пак има някакъв шанс да бъде уловена повторно та дори и повече пъти стига да бъде пускана във водата. Все пак и за мен ще бъде приятно да хвана някоя вече пусната от мен риба с надявам се хубава разлика. Дайте предложения за нещо което няма да нарани самата и риба и да и пречи в развитието. Единственото за което аз се сещам е тези маркери, които използват при селско стопанските животни, но не знам какви размери има, понеже не всички риби са големи. От там остава единствено да ги надписвам с дата и размери на рибата, което няма да е толкова трудно предполагам.Дано идеята да ви е харесала и се надявам и на повече последователи в това ми начинание.
Благодаря и наслука !
Аватар
mrenka
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 483
Регистриран на: Чет Апр 09, 2015 12:09 am

Re: Маркиране на уловена риба !?

Мнение от mrenka »

Кауза пердута, колега... Става, ако имаш частен водоем и следиш с кеф как наддават добичетата :wink:
Все пак виж тук - http://www.azgfd.gov/w_c/Fish_Tagging_M ... ques.shtml, как се справя братския аризонски народ с тия въпроси. Има и цветни маркери /VIE/, но кой ги знае колко струват и как точно се поставят.
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Мнение от garfield_90 »

Ясно ми е, че е загубена кауза но не пречи човек да опита.Аз си мислех за тези дискове на Патерсон или за тези които се поставят на хрилните капаци. Видях няколко такива каквито търся в интернет но не мога да ги намеря никъде за сега.Едни синь-зелени плоски и се поставят на хрилния капак.А колкото до надписването, мисля че перманентен тънкописец и безцветен лак 1-2 ръце би трябвало да свърши работа и да не се заличи с времето под водата. Единствения недостатък на тези маркери е че остават доживот с животното, но не мисля че биха му навредили по някакъв начин и дано да е така
Аватар
Rex Hunt_2
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 138
Регистриран на: Сря Апр 04, 2012 2:10 pm
Местоположение: София

Re:

Мнение от Rex Hunt_2 »

garfield_90 написа:Ясно ми е, че е загубена кауза но не пречи човек да опита.Аз си мислех за тези дискове на Патерсон или за тези които се поставят на хрилните капаци. Видях няколко такива каквито търся в интернет но не мога да ги намеря никъде за сега.Едни синь-зелени плоски и се поставят на хрилния капак.А колкото до надписването, мисля че перманентен тънкописец и безцветен лак 1-2 ръце би трябвало да свърши работа и да не се заличи с времето под водата. Единствения недостатък на тези маркери е че остават доживот с животното, но не мисля че биха му навредили по някакъв начин и дано да е така
Здравей колега,
Със сигурност ще вредят на рибата. Все пак това е чуждо тяло за нея.
Хващай ги и ги пускай, така ще най-добре за рибите и нейната популация, която и без друго е доста оскъдна.

Пожелавам ти много и все големи риби! :fishing1:
Поздрави,
Rex Hunt_2
Hills
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 772
Регистриран на: Нед Окт 27, 2013 11:42 pm

Re: Маркиране на уловена риба !?

Мнение от Hills »

Да да много филми си гледал с маркиране затва си изпляскал .
Ти вярваш ли на легендата за щуката маркирана от Барбароса и уловена 200-300 години след това ?
Да ти кажа имах един приятел будист и веган в началото не ядеше месо а заместители от соя .
Но хапваше рибка цаца с биричка .
После след 20 години спря да яде и риба и леко изпляскваше ,но не му личеше много .
След още 20 години без да е вкусил риба оплешивя сам си говори и само кришна му е в главата .
Та мухите ги лови живи у тях и ги пуска да живеят през терасата .
Защото според него ще се преражда в различни животни .
Та тая щука на Барбароса трябва да се е прераждала поне 20 пъти за два века .
А плочката трябва да е златна иначе ще изгние от водата пък като е хване друг ще си има златна плочка .
Ама ги прави от 18 карата нагоре защото в заложните къщи под тези карати не дават пари .
Харе Кришна -харе харе :lol:
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Маркиране на уловена риба !?

Мнение от garfield_90 »

Аз така или иначе ги пускам повечето под 2 кг, освен ако не са хванти лошо и не бъде грубо наранена при махането на куката.А колкото до колегата с Кришна хах, не вярвам на тази легента просто ми дойде като идея с която да се занимавам доката си хващам риба на любимото място и да си гледам как растът ако евентуално ги хвана.Не съм от параноиците за които ти говориш, правя го за мен....да хванеш риба пораснала с килограм два след като си я пуснал си е удоволствие от стореното преди време. Не мисля че малка пластмасова плочица плътно хвана за гръбната перка или хрилния капак ще навреди, поне там няма кръвоносни съдове или са много малко
Аватар
oneillbgm
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Окт 09, 2011 8:25 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Re: Маркиране на уловена риба !?

Мнение от oneillbgm »

Хората от WWF България поставят микрочипче на всяка пусната от тях риба в р.Дунав. А именно чига и руска есетра. В чипа има исновна информация като дата на излюпване, пускане и единен номер на рибата. Имат си и мобилни четци. Това е идеята - чипосват, зарибяват реката и после следят популациите. Убеден съм, че няма да е евтина тази твоя идея.
Fishing gear - Quick Effzett DAM/MAD Madcat
– Ще имаме едно знаме, на което ще пише: „Свята и чиста република“. - Апостолът на свободата
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Маркиране на уловена риба !?

Мнение от garfield_90 »

Да за чиповете знам, за това и не ги споделям тях. Най-малко заради това че самия чип е скъп четеца също и най-важно че е нужно да се кодира и да се вкарът в него данните , които искаш а това ще бъде трудно в полеви условия.
Hills
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 772
Регистриран на: Нед Окт 27, 2013 11:42 pm

Re: Маркиране на уловена риба !?

Мнение от Hills »

Какво ще разбереш за популацията ако хванеш една и съща щука три пъти да речем ?
А другите щуки не ти харесват примамките примерно и са по-големи и съответно по-хитри или наядени до пръсване .
Аватар
oneillbgm
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Окт 09, 2011 8:25 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Re: Маркиране на уловена риба !?

Мнение от oneillbgm »

Виждал съм по предавания да поставят много малка марка на гръбната перка на уловената риба. Малък уред, който щраква и бум, рибката е маркирана. Или нещо от сорта, провери инфо.
Fishing gear - Quick Effzett DAM/MAD Madcat
– Ще имаме едно знаме, на което ще пише: „Свята и чиста република“. - Апостолът на свободата
Публикувай отговор

Обратно към “Риболовни такъми”