Макара за фидер

Модератор: Paublo_Eskobar

Публикувай отговор
Limanov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 326
Регистриран на: Пон Юни 30, 2008 1:22 pm
Местоположение: Варна

Re: Макара за фидер

Мнение от Limanov »

Balakchia написа:До тук разбрах каква макара да си търся.Визирах SHIMANO AERO FEEDER 4000 ,защото тя се оказва най-евтина от тази серия Шимана.Все пак модела и е фидер и аз търся макара за такъв вид риболов.На кое влияе негативно това по-високо предавателно число?А основната ми цел бе да разбера дали този модел макари са надеждни и издръжливи.
По-високо е за да прибираш по-бързо кошницата като си я метнал на далечна дистанция. Макарата си е здрава и издръжлива все пак е SHIMANO :oops:

Ако искаш да минеш тънко виж и тази машинка https://bulit2000.com/formax-elegance-feeder-4000
Balakchia
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 193
Регистриран на: Сря Сеп 04, 2013 5:31 am

Re: Макара за фидер

Мнение от Balakchia »

Limanov написа:
Balakchia написа:До тук разбрах каква макара да си търся.Визирах SHIMANO AERO FEEDER 4000 ,защото тя се оказва най-евтина от тази серия Шимана.Все пак модела и е фидер и аз търся макара за такъв вид риболов.На кое влияе негативно това по-високо предавателно число?А основната ми цел бе да разбера дали този модел макари са надеждни и издръжливи.
По-високо е за да прибираш по-бързо кошницата като си я метнал на далечна дистанция. Макарата си е здрава и издръжлива все пак е SHIMANO :oops:

Това е ясно , но има ли някакъв негатив това високо предавателно число върху фидер риболова, понеже един колега мално по-нагоре ми написа ,че макарата нестава ,понеже е с високо предавателно число.
Аватар
Port_Royal
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 674
Регистриран на: Нед Апр 21, 2013 4:20 pm

Re: Макара за фидер

Мнение от Port_Royal »

Познавам колеги които ползват въпросния модел за който питаш и не са много доволни от макарата.До тук разбрах че в този форум колкото и да се опитваме да помагаме с колегите на вашите въпроси относно различни теми,мисията невъзможна.Остава другия вариянт,проба-грешка.Взимаш макарата и ако не ти допадне има раздел продава се.Успех !!!
Бъди себе си, доверявай се на вълшебството, следвай сърцето си, мечтай по много и се забавлявай!
kevlar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 21, 2010 6:12 pm

Re: Макара за фидер

Мнение от kevlar »

https://carpmania.net/makari/278--forma ... -3500.html
Ей това макаре, слага заубера в задния си джоб!!!
Aero серията е с възможност за ъпгрейд с до 4 лагера, аз съм с по-малкия размер 2500 и съм го направил с 8 лагера
''Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме'' - Васил Левски
Balakchia
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 193
Регистриран на: Сря Сеп 04, 2013 5:31 am

Re: Макара за фидер

Мнение от Balakchia »

Благодаря за отговорите
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: Макара за фидер

Мнение от Slavi_82 »

Ще се опитам да кажа няколко думи и аз за въпросните макари :)
Въроса с предавателното число на Шимано Аеро макарите е че по ниско оборните макари винаги са
били с по мощен драг ! Или си задай въпроса защо няма шаранджийска макара с високо предавателно
число и си отговори сам :)

Към Александър : Въпросния модел на Тика Камбрия винаги са имали едно леко клатене на шпулата при
по охлабен аванс което по никакъв начин не може да се нарече луфт, тва го има при доста модели
от ниския клас макари което е нормално :) Купи си скъп модел тика и ще видиш разликата . Първата тика е на над 3 години а 2-рата на 1 сезон :) Двете общо са на над 100 шарана над 7 кг , смятай сам. На река
не съм ловил с тях но ми е интересно в камъните ли би тая макара да отима за 10 риболова луфтове :D

И накрая за формаксите : И двете макари са нови модели на марката и си заслужават парите според мен.
Формакс правят доста добри макари в последно време, аванса им е доста фин, имат навика да копират
тук таме от реномираните марки тва онова, но за парите си правят наистина много качествени макари.
Те са отлично решение риболовец с средно голям бюджет без да се изхвърля с големи суми за
топ продукти на скъпите марки.

В момента избора е голям от към макари и пръчки, така че всичко си зависи и от задвъдичното
устройство най вече. Аз като купувах тиките всеки каваше че лесно им се трошели пружините на бигела .
Ми как па една не иска да се счупи при мен да кажа и аз нещо негативно за тая макара не знам .......
Но каквото и да избереш важно е да го ползваш с мерак
MyaHue
новобранец
новобранец
Мнения: 16
Регистриран на: Пет Юни 22, 2012 12:40 am
Местоположение: Монтана

Re: Макара за фидер

Мнение от MyaHue »

Slavi_82 написа: Въроса с предавателното число на Шимано Аеро макарите е че по ниско оборните макари винаги са
били с по мощен драг ! Или си задай въпроса защо няма шаранджийска макара с високо предавателно
число и си отговори сам :)
Колега ще ме извиняваш, но моето лично мнение е че предавателното число на макарата и драга са различни неща. Драга на макарата е максималната спирачна сила при затегнат аванс . А предавателното число е моща на макарата с която прибира кошницата в случая. Та двете нямат общо, а това че макарите с по-голямо предавателно число имат по малка мощ идва от това че самата корона е по малка като размер а при бавно оборотните силови макари са с по големи корони и имат яка тяга на прибиране. За това колегите смятат, че Шимано Аеро фидер е не подходяща защото е по-бързо оборотна и има по малка тяга. Другите минуси на Аеро серията според мен е фтулката от дясната страна на короната трябва си лагер там и самата ролка на бигела съм чул че се преебават. Тва последното незнам дали е истина аз имам Аеро Мач и съм доволен тя е 5.2:1 с двоина дръжка и за мач прибира над 90см влакно заради широката шпула :) ама пустинята тегне 385гр. :) Живи и здрави и повече рибоци :)
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: Макара за фидер

Мнение от Slavi_82 »

MyaHue написа:
Slavi_82 написа: Въроса с предавателното число на Шимано Аеро макарите е че по ниско оборните макари винаги са
били с по мощен драг ! Или си задай въпроса защо няма шаранджийска макара с високо предавателно
число и си отговори сам :)
Колега ще ме извиняваш, но моето лично мнение е че предавателното число на макарата и драга са различни неща. Драга на макарата е максималната спирачна сила при затегнат аванс . А предавателното число е моща на макарата с която прибира кошницата в случая. Та двете нямат общо, а това че макарите с по-голямо предавателно число имат по малка мощ идва от това че самата корона е по малка като размер а при бавно оборотните силови макари са с по големи корони и имат яка тяга на прибиране. За това колегите смятат, че Шимано Аеро фидер е не подходяща защото е по-бързо оборотна и има по малка тяга. Другите минуси на Аеро серията според мен е фтулката от дясната страна на короната трябва си лагер там и самата ролка на бигела съм чул че се преебават. Тва последното незнам дали е истина аз имам Аеро Мач и съм доволен тя е 5.2:1 с двоина дръжка и за мач прибира над 90см влакно заради широката шпула :) ама пустинята тегне 385гр. :) Живи и здрави и повече рибоци :)
И ти си прав аз не го обясних правилно макар че се разбира за какво иде реч.
Аз за плувка си ползвам евтините серии на шимано, просто са направени една идея по добре от
всички останали и са по леки, и една идея по качествени от всички останали .
Но за фидер и за дъно доста хора започват да робуват на топ марките за да бъде най най
което е малко смешно, защото и фидера и дънарката не ти е цял ден в ръката както при един речен
риболов да речем и избора на такава макара може да е и с по голямо тегло за сметка на по високото
качество. Така че всеки трябва сам да си направи сметката за теглото на фидера, макарата и какво
качество и цена гони, а не от 2 риболова да става "шиманист " :)
aleksandyr99999
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Авг 25, 2015 8:13 am

Re: Макара за фидер

Мнение от aleksandyr99999 »

Slavi_82 написа:Ще се опитам да кажа няколко думи и аз за въпросните макари :)
Въроса с предавателното число на Шимано Аеро макарите е че по ниско оборните макари винаги са
били с по мощен драг ! Или си задай въпроса защо няма шаранджийска макара с високо предавателно
число и си отговори сам :)

Към Александър : Въпросния модел на Тика Камбрия винаги са имали едно леко клатене на шпулата при
по охлабен аванс което по никакъв начин не може да се нарече луфт, тва го има при доста модели
от ниския клас макари което е нормално :) Купи си скъп модел тика и ще видиш разликата . Първата тика е на над 3 години а 2-рата на 1 сезон :) Двете общо са на над 100 шарана над 7 кг , смятай сам. На река
не съм ловил с тях но ми е интересно в камъните ли би тая макара да отима за 10 риболова луфтове :D

И накрая за формаксите : И двете макари са нови модели на марката и си заслужават парите според мен.
Формакс правят доста добри макари в последно време, аванса им е доста фин, имат навика да копират
тук таме от реномираните марки тва онова, но за парите си правят наистина много качествени макари.
Те са отлично решение риболовец с средно голям бюджет без да се изхвърля с големи суми за
топ продукти на скъпите марки.

В момента избора е голям от към макари и пръчки, така че всичко си зависи и от задвъдичното
устройство най вече. Аз като купувах тиките всеки каваше че лесно им се трошели пружините на бигела .
Ми как па една не иска да се счупи при мен да кажа и аз нещо негативно за тая макара не знам .......
Но каквото и да избереш важно е да го ползваш с мерак

Към Александър . От тежките хранилки, въпросната тика няма и тягя, докато заубера ги тегли с лекота.. също имам и риоби вертиго 5200 на другото хеви, също добре се справя.
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: Макара за фидер

Мнение от Slavi_82 »

Сашко, пиле ти ако ползваш 100 грамови хранилки по дунава може и да се мъчи макарата :D
Аз лично с повече от 60 не съм ловил и няма ядове. А пак тя макарицата мощ няма само 11 кг шаран
побих на челна стойка в водата :D Ама ти ако вадиш дънери и павета по дунава с 3000 макара тва е друга
тема :D
doktora27
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 143
Регистриран на: Вто Май 27, 2008 9:30 am
Местоположение: Варна

Re: Макара за фидер

Мнение от doktora27 »

aleksandyr99999 написа:......От тежките хранилки, въпросната тика няма и тягя, докато заубера ги тегли с лекота.........
Аз също не съм доволен от камбрията ,но от 2000 модела . Разбира се не я ползвам за фидер .

Колега ,уточни моля те ,колко точно тежки хранилки имаш в предвид ?
ilkoks
новобранец
новобранец
Мнения: 59
Регистриран на: Сря Дек 07, 2011 8:44 pm

Re: Макара за фидер

Мнение от ilkoks »

следя темата отначало и реших и аз да напиша нещо-каква трябва да е макарата за фидер-1-по големина-ще използвам мярката за размер на шимано като най популярна сред риболовците и тъй като фидерите започват от пикер та до тежък фидер,то и размера на макарите трябва да е различен-от 2000 до 5500. 2.-аванс-тук избора може да бъде между-преден аванс,заден аванс или двоен,така наречен байт рънър-накойто както му е удобно.3.-брой лагери-според мене минимума е 5 съчмени + 1 ролков-централен стоп,ако има по вече лагери-по добре.4.-предавателно число-може да варира от 1:4.6 до 1:5.2-по голямо предавателно число ще товари системета.5.-материал и качество на шпулата-за предпочитане е метална лека сплав,ако е алуминий добре е да има титаниев ръб,ако е от друга сплав по добре,но и по скъпо.6.-водещата ролка-за предпочитане да е титаниева или керамична,нешо което е износоустойчиво и ролката да се върти на лагер,ако са 2 още по добре.7.-и не на последно място-цената-нещо с такива изисквания може да се намери минимум за 60-70 лева,взависимост от размера.Това накратко според мене.Ако някой иска да добави нещо,тогава темата ще стане по пълна и точна-на слука!
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: Макара за фидер

Мнение от Slavi_82 »

Задния аванс е по бавен и не тръгва винаги така бързо както предния, което създава доста проблеми
и предпоставка за фидера да ти излети в водата ако не е добре закрепен.
Задния аванс е добър динамичен и бърз риболов като този на река или мач, но не и за фидер
Balakchia
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 193
Регистриран на: Сря Сеп 04, 2013 5:31 am

Re: Макара за фидер

Мнение от Balakchia »

Здравейте , какво Ви е мнението за Шимано Сахара 4000?Ще стане ли за фидер с акция 140гр. и дължина 3.90?Ще се лови на паткарник риби между 1.5 и 4 кг.
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: Макара за фидер

Мнение от Slavi_82 »

Balakchia написа:Здравейте , какво Ви е мнението за Шимано Сахара 4000?Ще стане ли за фидер с акция 140гр. и дължина 3.90?Ще се лови на паткарник риби между 1.5 и 4 кг.
Да сахарата е добра макара за спининг и за фидер.
Сахара и седона ги има в 2 разновидности с 6,2:1 и 4,7:1 с бавна осилация ,2-рата е твоята .
Аз също се бях спрял на нея но се отказах в последния момент, ще ловя с друго шимано :)
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”