Въпрос за дължината на стандартните топ китове в Англия и Европа.

Модератори: Paublo_Eskobar, emo vasilev

trangelov
новобранец
новобранец
Мнения: 73
Регистриран на: Сря Авг 01, 2007 12:44 pm
Местоположение: София

Re: Въпрос за дължината на стандартните топ китове в Англия и Европа.

Мнение от trangelov »

Привет, уважаеми колега, минаващ през терзанията при избор на първа щека. Не случайно по-опитния колега ти споменава за висок клас, но втора употреба. Ниския до среден клас по правило са по-тежки, по-небалансирани и по-меки. Могат да те откажат от щекарския риболов.
Ние тези мотики сме ги настъпвали...
А ако не ходиш на състезания: и 11.5м. са напълно достатъчни. Аз притежавам топ модел, но не ми се е налагало да ловя от години на 13м. (имам по-дълги предни крака на платформата, вкарвам я малко във водата и пак си ловя на 11.50м.).
Във форумните обяви изпадат доста добри щеки на половин цена. Някой си купува новия модел, друг преминава на друг вид риболов... А и са оластичени. И топсетите им са съобразени с нашите водоеми.
Просто трябва да се огледат преди покупка.
Успех.
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Въпрос за дължината на стандартните топ китове в Англия и Европа.

Мнение от chirusa_bg »

Друг фактор при избора е, какво смяташ да ловиш основно. Ако ходиш за шарани и други едри риби не е проблем да ползваш по-тежка въдица. Щеката е на гредата през голяма част от деня и няма проблем. Не се бута напред - назад непрекъснато, няма да се оплиташ, дори да е по-мека.
Обаче, ако като мен, ловиш основно на река или дребна риба по язовирите, тогава ти трябва твърда и лека въдица с добро покритие. Държиш цял ден в ръце, буташ непрекуснато (100-200) риби за ден, бориш се с вятъра и течението.
Подбери си въдицата правилно и ще си доволен. Не е задължително да е скъпа щеката.
Примерно, миналата седмица в събота лових с леката си щека на близалка 8гр. Maver match this 6 plus на 11.5 метра. Страшен кеф.
Неделя бях на друго място с 40гр плувка. Ползвах старата и здрава Maver 151. Сменям ги без никакви предрасъдаци и още не съм се отказъл от риболова. :)
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
horsta88
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Май 23, 2016 3:09 pm

Re: Въпрос за дължината на стандартните топ китове в Англия и Европа.

Мнение от horsta88 »

Мисля да ходя основно за шарани и по едри каракуди,с дребосъци не ми се занимава.Може и по река да ходя за скобар и мряна,но ако ми е тежка ще ловя на 11.5м.Затова и търся по евтина щека,не си заслужава да се дават повече пари.
Jimi
новобранец
новобранец
Мнения: 88
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 4:16 pm
Местоположение: София

Re: Въпрос за дължината на стандартните топ китове в Англия и Европа.

Мнение от Jimi »

Както обясняваше един руснак във видео за риболов на щека - "всички минават през Англия и Франция, за да стигнат в Италия." Ние поне ти го казваме в началото, да не бъркаш. Такъв клас, за който ще платиш 1000 и повече лева от Англия нова, може да купиш тук втора ръка за макс 500 и то с повече окомплектовка. Не знам дали си струва 500 лв. само да ти е нова, щом средствата са проблем за момента. Успех с избора!
trangelov
новобранец
новобранец
Мнения: 73
Регистриран на: Сря Авг 01, 2007 12:44 pm
Местоположение: София

Re: Въпрос за дължината на стандартните топ китове в Англия и Европа.

Мнение от trangelov »

horsta88 написа:Мисля да ходя основно за шарани и по едри каракуди,с дребосъци не ми се занимава.Може и по река да ходя за скобар и мряна,но ако ми е тежка ще ловя на 11.5м...
Точно това ловя и аз. И само на 11.5м.
Особено на река, на 13м., дори с топмодел ще ти дойде тежко.
horsta88
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Май 23, 2016 3:09 pm

Re: Въпрос за дължината на стандартните топ китове в Англия и Европа.

Мнение от horsta88 »

Не съм очарован и не купувам италиянски въдици,просто защото не стават и са слабо познати у нас,но кажи кой модел визираш и на коя фирма да търся ако изпадне някоя читава?Така и не разбрах след като почти никой не е ловил с английски щеки и то модели от 2017,как им правите сравнение,малко чули недочули се получава.
Jimi
новобранец
новобранец
Мнения: 88
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 4:16 pm
Местоположение: София

Re: Въпрос за дължината на стандартните топ китове в Англия и Европа.

Мнение от Jimi »

Темата стана излишна - купувай нещо ново от Англия и бягай да ловиш.
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Въпрос за дължината на стандартните топ китове в Англия и Европа.

Мнение от chirusa_bg »

horsta88 написа:Така и не разбрах след като почти никой не е ловил с английски щеки и то модели от 2017,как им правите сравнение,малко чули недочули се получава.
Недей така. Може покрай теб да не дават пари за щеки, но на брега е пълно с всякакви въдици. Колегата е напълно прав в коментарите си. Личи си, че има поглед върху пазара.

Що се отнася до това, че италианските въдици са слабо познати...ами точно обратното е. На всяка английска въдица се падат поне 10 италиански и френски. Мавър, Колмик, Тубертини, Сенсас и тн. са в пъти по-популярни от английските марки.

ПП. За да не е спам,
ловил съм с МАП 425. Слаба изработка, дебела, без никакво покритие(нагрява се, лепне в ръцете). Модела беше с фабричен дефект на 5-то коляно. Вместо да ги изтеглят от пазара, МАП предпочитаха да си траят и да заменят всяко счупено коляно без пари.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
horsta88
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Май 23, 2016 3:09 pm

Re: Въпрос за дължината на стандартните топ китове в Англия и Европа.

Мнение от horsta88 »

Това мнение е точно,благодаря колега.Не очаквам кой знае какво от МАП,за начало мисля да я ползвам,ако е ок
ще я оставя,ако не ще я продам.
trangelov
новобранец
новобранец
Мнения: 73
Регистриран на: Сря Авг 01, 2007 12:44 pm
Местоположение: София

Re: Въпрос за дължината на стандартните топ китове в Англия и Европа.

Мнение от trangelov »

Колега, ако си направил своя избор: кажи да спра да тормозя клавиатурата...
Ако не си: кажи, за да ти разкажа как аз реших дилемата между английските и италианокитайските щеки...
horsta88
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Май 23, 2016 3:09 pm

Re: Въпрос за дължината на стандартните топ китове в Англия и Европа.

Мнение от horsta88 »

Не съм решил,сега си взех платформа тъкмо и я пробвах през уикенда в Гърция.Имам да събирам още неща като ролер,трипод с гребени за топ китове и разни дреболии.След това идва щеката.Просто проучвам и чета по английските форуми и тук в нашият за информация.Не може да няма сносни модели за начинаещи до 1000лв,цените доста са паднали от преди,когато цифрите бяха безумни.
Jimi
новобранец
новобранец
Мнения: 88
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 4:16 pm
Местоположение: София

Re: Въпрос за дължината на стандартните топ китове в Англия и Европа.

Мнение от Jimi »

Събота и неделя на Арена Митерсон до село Търновлак има състезание на щека, дълбоко е няма метър и половина. Иди виж как се лови на щека, какви щеки ползват хората, какви топ сети, питай каквото искаш - всеки ще ти отговори. Така според мен най-лесно ще се ориентираш.
horsta88
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Май 23, 2016 3:09 pm

Re: Въпрос за дължината на стандартните топ китове в Англия и Европа.

Мнение от horsta88 »

Ще посетя нашумялата арена,но имайки в предвид собственика.не очаквам кой знае какво.Имам къща до Кюстендил и съм пазарувал много пъти от магазина му и си е чист печалбар,лъже и продава стара стръв.За гледане съм гледал много пъти на Червена могила щекари и на състезание дори.Честно казано те всички са със оборудване за по няколко хиляди лева и не ми е удобно да заговарям и притеснявам хората.Ясно ми е че по колкото по скъпо,толкова е по качествено и хубаво,но не всеки има възможност.
trangelov
новобранец
новобранец
Мнения: 73
Регистриран на: Сря Авг 01, 2007 12:44 pm
Местоположение: София

Re: Въпрос за дължината на стандартните топ китове в Англия и Европа.

Мнение от trangelov »

А реши ли на 13м. или на 11.5м.
Това също е от значение.
horsta88
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Май 23, 2016 3:09 pm

Re: Въпрос за дължината на стандартните топ китове в Англия и Европа.

Мнение от horsta88 »

Да ти кажа честно не съм имал колебания за дължината,13м.Дори ако ми изпадне 14.5м,пък ако имам нужда ще ги разглобявам на по къса дължина.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с щека, уип и директен”