Качествени ли са щеките и другите пръчки от Англия или митовете царуват?

Модератори: Paublo_Eskobar, emo vasilev

horsta88
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Май 23, 2016 3:09 pm

Качествени ли са щеките и другите пръчки от Англия или митовете царуват?

Мнение от horsta88 »

Нека да поговорим ние ли сме по напреднали и иновативни или хората от острова.Само слушам всеки един продавач в БГ да ме облъчва как били тъпи,ловили с меки провиснали въдици по патичарници и колко ние сме били по умни и нашият пазар на такъми колко по изгодни и качествени неща продава.Визирам хора който не са пипали дори нещата който обсъждат.Да условията ни са различни,но методите ги видяхме и научихме от тях май,или греша?Изкажете вашите виждания като собственици за да разберем къде е истината.Моля да не пишем и спамим с чули недочули,а да направим качествена дискусия и да обменим опит.
Аватар
bobolinzer
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 223
Регистриран на: Съб Апр 19, 2008 5:53 pm
Местоположение: София

Re: Качествени ли са щеките и другите пръчки от Англия или митовете царуват?

Мнение от bobolinzer »

За щеките мога да кажа, че повечето клонят към шаранджийски. Повечето all-around модели са меки и по по-дходящи за по-тежък риболов. Имах Match this 2, Genesis и още един Maver, всичките бяха с къси топсети и бавни.
Jimi
новобранец
новобранец
Мнения: 88
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 4:16 pm
Местоположение: София

Re: Качествени ли са щеките и другите пръчки от Англия или митовете царуват?

Мнение от Jimi »

Няма как да разбереш става ли или не (за теб) без да си ловил с дадена пръчка. За свободен риболов всяка би трябвало да става. Като понапреднеш и (ако!) започнеш да имаш изисквания към пръчките ще си накупиш различни. Разни хора, разни идеали. Ходя на състезания с фидер и понякога е по-лесно, ако имаш дадена пръчка - къса или по-дълга, мека или по-твърда, лайт или хеви модел в зависимост от терена. Това не означава, че няма да ловиш с каквото имаш, просто ще ти е малко по-удобно или е ще си по-бърз. Не е гаранция за победа.
horsta88
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Май 23, 2016 3:09 pm

Re: Качествени ли са щеките и другите пръчки от Англия или митовете царуват?

Мнение от horsta88 »

Споделям мнението ми като собственик на 5 пръчки закупени от Англия,ето го и тях-

http://www.drennantackle.com/products/r ... 3ft-float/

http://www.drennantackle.com/products/r ... der-combo/

http://www.drennantackle.com/products/r ... od-feeder/

Както и на две пръчки за шаран,спод и маркер на Wichwood.Много съм доволен както от цената,така и от материалите на изработка,никога не съм имал проблеми с някоя от тях и ловя и до ден днешен.По меки са и работят по цялата дължина на бланката,което ми харесва като усещане.Мятат доволно надалеч.Не са от скъпите серий на двете марки,а от средният им сегмент,но за свободен риболов са ми перфектни.
Относно предстоящото закупуване на щека,най вероятно пак ще е от там.Да знам че са по меки и тежки,но аз искам да ловя главно по едри риби и ми е нужна повече здравина докато отработя рутината на щекарският риболов.Накратко това е от мен и моят опит.Доволен съм,чета доста по чуждите форуми по темите и затова не вярвам на комерсиални продавачи който изглежда искат да си пробутват стоката.

П.С. Колега и аз имам по няколко фидера и мача,различни акций и дължини според мястото и рибата,няма как с една две пръчки да покриеш всичко,а и крастата си го иска,друго си е да пипнеш нова хубава въдица да ти направи кеф на душата.
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Качествени ли са щеките и другите пръчки от Англия или митовете царуват?

Мнение от chirusa_bg »

Сериозно бъркаш нещата.
Сравняваш тукашните топ риболовци с масовия англичанин. Така погледнато, да, по-"тъпи" са англичаните. Ловят по локви и паткарници, ползват отвратителни въдици и са тотално неграмотни.

А сега ги сравни с нашия масов риболовец - месар, любител на ракията, чалгата и стрелбите по водоемите. Разбира се, екипиран с несменяемите къси дънарки накичени с пружини рошави от куки....
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
horsta88
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Май 23, 2016 3:09 pm

Re: Качествени ли са щеките и другите пръчки от Англия или митовете царуват?

Мнение от horsta88 »

Изобщо не съм имал в предвид сравняване на класите риболовци,а като цяло.А за класата на тукашните топ риболовци говори представянето ни на световни и европейски първенства,което е много слабо.Темата е за представяне на опит с техни такъми в България,било то топ модели или по бюджетни.Качествени ли са за цената си спрямо продаваните тук или не?Ето пример,дайте щека на цена до 1000 лв в България по добра и с комплектовка(калъф,топ китове,къпинг,чашки)сравнима с тяхната.Говорим за нови,не използвани пръчки.
Jimi
новобранец
новобранец
Мнения: 88
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 4:16 pm
Местоположение: София

Re: Качествени ли са щеките и другите пръчки от Англия или митовете царуват?

Мнение от Jimi »

Яко си се увъртял в избора на такъми. На малкото, където ти обясняваме се опитваш да ни вкараш във филми ама дайте пример, дайте цена за ново. Ние сме минали по тоя път и сме си платили и продължаваме да си плащаме. Купи нещо каквото и да е, за да имаш база за сравнение. 100% няма да ти е последно и завинаги. Сега тоя казал, оня рекъл - всеки има различни доходи, харесва различни неща и няма как (поне е доста малко вероятно) да получиш еднакъв съвет за марка и модел от няколко човека. А имаш и бюджет.
horsta88
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Май 23, 2016 3:09 pm

Re: Качествени ли са щеките и другите пръчки от Англия или митовете царуват?

Мнение от horsta88 »

Не съм се увъртял,а съм проучил и съм свел избора си до 3 модела.MAP TKS 101 2G,Shimano Technium 13m,Daiwa Matchwinner C1.Цените са между 800 и 1000лв.,Имат и екстри в комплектите,къпинг, китове и други.В България няма нищо за тези пари,или само гола щека.Каквото и да избера,ще половя и тогава ще пусна мнение.Може и да не е топ модел,но ще върши работа.
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Качествени ли са щеките и другите пръчки от Англия или митовете царуват?

Мнение от chirusa_bg »

horsta88 написа:.Темата е за представяне на опит с техни такъми в България,било то топ модели или по бюджетни.Качествени ли са за цената си спрямо продаваните тук или не
Такъмите са абсолютно същите. У нас се продават същите неща, като и в Англия. Опитах се да ти обясня, че на техния пазар обаче, съществува сегмент, който е насочен към масовия риболовец. Това са ентри левъл такъми предназначени за хора, които си почиват с риболова, не ходят често, нямат амбиция да трупат знания и опит. Не са претенциозни, нямат изисквания към оборудването си и не са склонни да дават пари за по-високо качество. В този сегмент попадат всякакви такъми, много щеки, включително и избраните от теб модели.
У нас имат своя аналог и той е евтините китайските боклуци, които заливат пазара. Разликата идва единствено от разлика в стандарта на живот.

ПП. Купих си платформа на черния петък. Матрикс, от Англия. Сега ще видим дали ще се справи по стръмните и кални брегове или е паркетно лъвче за английските паркове и градинки.
:fishing11:
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
horsta88
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Май 23, 2016 3:09 pm

Re: Качествени ли са щеките и другите пръчки от Англия или митовете царуват?

Мнение от horsta88 »

Видях и поседнах на платформа на Матрикс в склада на Вижъна,но с 36мм крака и беше уникална.За 25мм не знам,но като гледам имат качествени нещица,даже и ролера съм си избрал от тях.
https://www.chapmansangling.co.uk/matri ... 23292.html

Аз също нямам претенции и не ловя само на щека за да си купя по скъп модел.Просто една от въпросните пръчки ще ми начеше крастата да пробвам и този вид риболов и според мястото да ми даде предимство и удоволствие.
trangelov
новобранец
новобранец
Мнения: 73
Регистриран на: Сря Авг 01, 2007 12:44 pm
Местоположение: София

Re: Качествени ли са щеките и другите пръчки от Англия или митовете царуват?

Мнение от trangelov »

[quote="chirusa_bg"] Не са претенциозни, нямат изисквания към оборудването си... В този сегмент попадат всякакви такъми, много щеки, включително и избраните от теб модели...

Колегата за н-ти път се опитва да те предпази от грешки... обаче ти си решил да си настъпваш мотиките...
Между другото: когато съм продавал щека, която съм купил нова, за направени няколко риболова съм губил 50% от цената. А при продаване на щека взета втора ръка: почти нищо.
horsta88
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Май 23, 2016 3:09 pm

Re: Качествени ли са щеките и другите пръчки от Англия или митовете царуват?

Мнение от horsta88 »

Не ме вълнува че може да загубя част от средстата който съм дал.По добре отколкото да купя щека с ремонти и кой знае какви други скрити пукнатини от някой хитрец,да ми се разпадне в ръцете и да съм дал същите пари.Продават се стари модели на който нямат намиране резервни части,това за мен не е маловажно.Да купува втора ръка от непознати който пожелае.
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Качествени ли са щеките и другите пръчки от Англия или митовете царуват?

Мнение от chirusa_bg »

horsta88 написа:Видях и поседнах на платформа на Матрикс в склада на Вижъна,но с 36мм крака и беше уникална.За 25мм не знам,но като гледам имат качествени нещица,даже и ролера съм си избрал от тях.
https://www.chapmansangling.co.uk/matri ... 23292.html
Екстра е ролера.

Аз си избрах 25мм крак. Идеята ми е, че ще е по-лека. Дори килограм да спестя, добре дошло, защото са доста тежки столовете им. 15кг за S25, а на S36 не са посмяли да напишат :)
Сегашната ми е 18кг пълна, дано новата не излезе по-тежка накрая.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
trangelov
новобранец
новобранец
Мнения: 73
Регистриран на: Сря Авг 01, 2007 12:44 pm
Местоположение: София

Re: Качествени ли са щеките и другите пръчки от Англия или митовете царуват?

Мнение от trangelov »

horsta88 написа:...По добре отколкото да купя щека с ремонти и кой знае какви други скрити пукнатини от някой хитрец,да ми се разпадне в ръцете и да съм дал същите пари.Продават се стари модели на който нямат намиране резервни части,това за мен не е маловажно...
Продават се и щеки на 1/3 от цената си като нови, които са на няколко риболова, без ремонти и пукнатини, и резервни части не им трябват, но ако потрябват: поддържат се до 10г., след производството, а вносителя е коректен и ги внася до 30-тина дни(проверено лично).
И са класи над цитираните по-горе модели.
И като отидеш на Струма(изтичаш 6-7часа) ще може много ясно да усетиш разликата между твърдата, лека и балансирана щека, и посочените по-горе нисък клас тояги... Дори и да си много здрав в ръцете(и пренебрегнеш теглото на щеката), то с меката щека, като засечеш: върха тръгва надолу и чак след 1-2 секунди прави откат нагоре, а през това време скобара е изплюл стръвта...
horsta88
новобранец
новобранец
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Май 23, 2016 3:09 pm

Re: Качествени ли са щеките и другите пръчки от Англия или митовете царуват?

Мнение от horsta88 »

До колегата chirusa_bg,колкото и да гледам и аз да е лека платформата,все тежи.Преди имах Сенсас с 25мм крака и беше с колан,тежка и много мразех да я мъкна,освен това и краката и изпускаха а аз съм 90 кг,не 110.Новата взех на CAPERLAN,пак с 25мм крака,тежи 25кг с греда и куфар под седалката на 4 нива.Много стабила, с пълна комплектовка и големи колела,който ми позволяват да я правя на количка и си мъкна целият багаж на нея,така не се усеща.Голямо облекчение за кръста.Виж за твоята какво предлагат Matrix
https://www.fishmatrix.co.uk/home/produ ... =transport
и тази не е лоша
https://www.youtube.com/watch?v=P4pTWMdrQwc
Дано да съм бил полезен.

За колегата trangelov.Виж и аз искам да ловя с нещо хубаво,просто не ми се рискува с пратки по Еконт и разни селски номера на некоректни колеги.Ако е в София и мога да я огледам на място,например в магазина на Аква Спорт Н,при Лоди Коцев който ми е приятел и майстор от много време нямам против.Мога да дам до 1000 лева на този етап и затова съм се спрял на посочените от мен модели,като те са комплекти а не само щеки.Кажи ми кой вносител и модел/и визираш да отида на място да видя някоя и друга пръчка,да обсъдим там за резервни части,пък тогава да го мисля.Всяко мнение е от помощ за мен.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с щека, уип и директен”