Бяла риба на дъно

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
snoppy
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Пет Апр 06, 2012 8:30 pm

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от snoppy »

Здравейте на всчки колеги :
1 . подвижно олово между 30/80 грама повод 50./100 см , 0.30/0.35 .О
Оставям бигела отворен и слагам или (закачам) 1 парче стиропор , кат има кълване чакам 5/най-много 10 м и засичам :) И съм имал добри резултати с таранки колкото четиритеми пръста уклей или червенеоперка , в нашия район уклейите и червенеоперката са редки в язовирите ни така , че на таранка прави чудеса .
На слука на всички :)
mari0
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Нед Юни 30, 2013 7:29 am

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от mari0 »

Такъма за сом,щука и бяла риба ми е един и същ.Понеже по нашите водоеми е пълно с раци,поводът ми изглежда така:80см повод с олово 50гр,троен вирбел,метален повод,закачен за едно от ушетата на тройния вирбел,и още един повод с тапа (15гр-25гр) дълъг 1м и отгоре още един вирбел с карабинка,за да не правите такъма всеки път.Стръвта,която аз предпочитам е бабушка или в краен случай червеноперка или уклей.Просто го откачате от карабинката и си го пазите за следващия път.Вие какво мислите? :)
Аватар
uragann
новобранец
новобранец
Мнения: 13
Регистриран на: Пон Сеп 26, 2011 3:09 pm
Местоположение: София

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от uragann »

Таз тема ми хареса мерси за съветите
Като дете ме беше страх от тъмното, a сега, когато получавам сметки за електроенергия, ме е страх от светлото.
Аватар
Val848
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 148
Регистриран на: Сря Май 25, 2011 9:33 am
Местоположение: Варна

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от Val848 »

Колеги,аз на дъно рибките съм свикнал през гърба да ги закачам.Правилно ли е?

Наслука на вс..... :)
Аватар
vali - carp
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 269
Регистриран на: Чет Авг 18, 2011 10:49 pm
Местоположение: Видин

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от vali - carp »

io6kata написа:Аз ги търся по Дунава монтажа е на така нареченото "копче" . Най от долу слагам полпавък непосредствено след него подвижен метален повод , от поплавака до оловото се оставя половин метар за движение на повода , следва вирбел гумено топче за амортисиор и накрая подвижно олово 100 - 150 г. в зависимост от течението. Кордата която използвам е минимум 0.40 - все пак говорим за риболов по Дунава ;) и аванса винаги е отвъртян до край.
Колега така с този отвъртян аванс докрай няма ли течението да развие конеца от шпулата ?
Аватар
ivanst
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 445
Регистриран на: Сря Авг 07, 2013 6:51 am

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от ivanst »

Ето монтажа за бяла риба с който ловя аз - Изображение
Изображение

Фейсбук група на яз.Искър -https://www.facebook.com/groups/iskar2014/
Аватар
ebro86
новобранец
новобранец
Мнения: 39
Регистриран на: Сря Яну 23, 2013 11:26 pm
Местоположение: Trarragona(Spain)

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от ebro86 »

Основно 0,25 повод плетено влакно 0,14 дължина 30/40см подвижно олово 20/25 гр. Между първите два водача за шпионка слагам щипка за простирване:-) пускам и корем 50/60 см като повдигне щипката Засечка:-) така ги ловя, немахам бихели нито и давам 30 метра аванс
gergi762
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 741
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 6:16 pm
Местоположение: Плевен

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от gergi762 »

Монтажа за бяла риба е много прост.Подвижно олово.пред него повод 40-50см и кука 4 нули.Сега тънкия момент е как да оставим въдицата.Най-успешно според мен е да се остави много голям корем от отпуснато влакно на което се слага парче стиропор или някакъв друг лек материал да индикира кълването.Бялата риба първо хваща рибката и се мести малко,след това я гълта,та като мръдне маркера изчакваш и при второто дърпане засичаш.Успеха тогава е много голям,почти 100%Минусита на това обаче са:
1-При вятър свободното влакно ходи на където го духне вятъра и се оплита с водорасли,което затруднява свободното му движение,рибата усеща съпротивление и изплюва рибката.
2-При този метод рибата нагълтва стръвта и куката и е в гърлото,ако обаче сме хванали малка риба не може да я пуснем защото наранена от куката тя умира.
Другия метод е с изпъната линия,като между два водача се слага на влакното звънец да виси,и при кълване веднага се засича.Тогава рибата е закачена винаги за устата и без проблем може да се пусне,но гелетата са повече.
Остави само стъпки
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2580
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от Диканаров »

Има и друг начин за индикация, който е доста разпространен. На дръжката на въдицата , преди макарата се слага ластичен пръстен. Пръчката се слага ниско, като влакното се изпъва. После се отваря бигела и влакното се подпъхва под ластичето на неповече от 1-2 мм. На влакното непосредствено преди върха се нанизва стиропорено парченце с размер половин кибрит. Така при потегляне на бялата, влакното се измъква изпод ластичето и показателя влиза във водата. Няма съпротива на влакното и рибата спокойно обръща живото рибе с главата към стомаха и гълта . Така няма оплитане от вятър, закачане по трева и папур, правене на голями кореми а индикацията е отлична. :wink:
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
gergi762
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 741
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 6:16 pm
Местоположение: Плевен

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от gergi762 »

Диканаров написа:Има и друг начин за индикация, който е доста разпространен. На дръжката на въдицата , преди макарата се слага ластичен пръстен. Пръчката се слага ниско, като влакното се изпъва. После се отваря бигела и влакното се подпъхва под ластичето на неповече от 1-2 мм. На влакното непосредствено преди върха се нанизва стиропорено парченце с размер половин кибрит. Така при потегляне на бялата, влакното се измъква изпод ластичето и показателя влиза във водата. Няма съпротива на влакното и рибата спокойно обръща живото рибе с главата към стомаха и гълта . Така няма оплитане от вятър, закачане по трева и папур, правене на голями кореми а индикацията е отлична. :wink:
Бива :smt023
Остави само стъпки
Аватар
Антон Тонев
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2163
Регистриран на: Чет Ное 11, 2010 9:51 pm
Местоположение: Кърджали

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от Антон Тонев »

gergi762 написа:
Диканаров написа:Има и друг начин за индикация, който е доста разпространен. На дръжката на въдицата , преди макарата се слага ластичен пръстен. Пръчката се слага ниско, като влакното се изпъва. После се отваря бигела и влакното се подпъхва под ластичето на неповече от 1-2 мм. На влакното непосредствено преди върха се нанизва стиропорено парченце с размер половин кибрит. Така при потегляне на бялата, влакното се измъква изпод ластичето и показателя влиза във водата. Няма съпротива на влакното и рибата спокойно обръща живото рибе с главата към стомаха и гълта . Така няма оплитане от вятър, закачане по трева и папур, правене на голями кореми а индикацията е отлична. :wink:
Бива :smt023
Аз от известно време, за Бяла Риба ползвам само Байтрънър.Не оставям бигела отворен, а си настройвам авансите, и на върха на сопата имам стиропор/не е задължителен/.Така, че и да има вятър, не се образува корем.
Как обичам да си блажа със сланина,
как обичам с винце и на месечина,
да си лафя със дружина!
Антон Тонев
жоро ценев
новобранец
новобранец
Мнения: 38
Регистриран на: Чет Апр 25, 2013 10:25 am

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от жоро ценев »

Основно - 0,22 , подвижно олово - 40/50 гр , повод - 0,18/0,20 около 60 см с уклей на куката.Пръчката ниско долу със стиропор на върха и ластик до макарата , отворена шпула.Засечка след второто повличане.Целта на ластика е най-вече да не прави корем кордата при вятър...
Аватар
vankatagb
новобранец
новобранец
Мнения: 66
Регистриран на: Нед Май 08, 2011 1:07 pm
Местоположение: Бургас/Свищов

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от vankatagb »

Колеги моя монтаж мисля е стандартен - основно 0,25 и подвижно олово 30гр на него, вирбел с повод около 80см и кука. С този монтаж става ли да се лови и на река(Дунав) разбира се с плоско олово и колко по-тежко да е за течението?
Аватар
old fox
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 640
Регистриран на: Вто Апр 12, 2005 10:52 pm
Местоположение: СОФИЯ

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от old fox »

За Бяла най добре е привечер близо до брега, повечко дребни рибета от същия гьол и на не повече от две пръчки ! :axe: - Със три пръчки се ошашавих :rolleyes: Монтажа е според дъното - дали има закачки. При мен най върви на подвижна плувка ако има закачки но пък там най много кълве - защото там е дребосъка от гьола.

Но Бялата риба вече изчезна от някои гьолове благодарение на мрежарите - за зарибяване не става и дума. Едно време по плиткото имаше пасажи от дребна Бяла към 20 тина см и нарочно ходих на тоя същия гьол - но уви нито раци нито бяла покрай брега :roll:
РИБОЛОВА Е КАТО СЕКСА - ИЛИ МОЖЕШ -ИЛИ ГЛЕДАШ 1 1 1Р
Аватар
ivanst
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 445
Регистриран на: Сря Авг 07, 2013 6:51 am

Re: Бяла риба на дъно

Мнение от ivanst »

Някой може ли да сподели как точно закача живата рибка за куката.Аз лично най-често я закачам през очите но пък бързо умира ... имаше някакъв метод където влакното минава през крилете или нещо подобно ... въпросът е рибката да е жива по дълго време ...
Изображение

Фейсбук група на яз.Искър -https://www.facebook.com/groups/iskar2014/
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”