ДА ПУСКАМЕ ЛИ СОМОВЕТЕ ?

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
тарзан
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Съб Дек 09, 2006 7:52 pm

ДА ПУСКАМЕ ЛИ СОМОВЕТЕ ?

Мнение от тарзан »

Въпросът с пускането на сома , след като си го хванал е интересен и затова искам да разбера кой какво мисли по този толкова нашумял проблем? Кои сомове са за пускане : малките или големите? Колко сома е редно да си прибереш , ако си пет дена на риба и
си хванал примерно 12 бройки различни размери ? Има ли значение , че сомът е вкусен? Кои риби са по-вкусни : малките или гоемите ?
blesnar
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 102
Регистриран на: Вто Дек 19, 2006 7:43 pm
Местоположение: пловдив

Мнение от blesnar »

колега моето лично мнение за малките сомове е че са много вкусни но трябва да се пускат за да не намаляваме излишно популацията!! макар че големите не са толкова вкусни колкото малките сомове!!така че колега ако искаш и поколението слет теб да хваща сомове вращай малките!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :evil: :evil:
Аватар
gembala
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 199
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 12:29 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от gembala »

Мое мнение е че сомчета под 2.5 кг. трябва да се пускат
Като говоря за риболов на река на дъно
Emo-83
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1605
Регистриран на: Сря Ное 29, 2006 11:21 pm

Мнение от Emo-83 »

Ти какво искаш сега.Да те навием да пуснеш някой.Това си е проблем на индивида.Аз немога да те виня,но на твое място бих пуснал един заради Никито.Щото много те яде.Даже за да учудиш всички-даже и мен,като хванеш голям го пусни без да го мериш.Направи се на Еркек.-Кажи ни дреме ми-аз такива колко съм ловил.Тъка и на тате няма да му се е....м...та от чистене.А Калоян ще го отрази подобаващо на корицата на списанието.Предлагам му заглавие-ДАЖЕ И ТАРЗАН ПУСНА
Emo-83
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1605
Регистриран на: Сря Ное 29, 2006 11:21 pm

Мнение от Emo-83 »

Не отбелязах-Владо пуска до 4кг-ама големите неще.А ,като помислиш колко завист има.По-добре го пусни.Те пък тогава те емват за друго.Така ,че не пускай-пак ще ти говорят.Чакай малко-аз нещо се размечтах.
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Мнение от Troli Rapala »

Най-добре е законово да се приеме до 70см.и над 1.70см.,да се пускат обратно!
отец Ми Го Нафърфорий
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1345
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 3:40 pm
Местоположение: Светия синод

Мнение от отец Ми Го Нафърфорий »

хехехех....еданите викаш са масови...удраяме всеки риболовец, а другите са на майсторите...да ги наебем и тях :idea: :idea: :idea:

ами да ловиме на некому куро тогава а ?

тия сомове са си поживяли достатъчно...45 години никой не ги тормозеше...поне не масово...

сеха да видят малко жега и те...

категорично съм против пускане на уловена риба... :idea: :idea: :idea: имам свой доводи за това...наблюдавал съм години наред за да се изкажа сега така грозно звучащо за вас...

за вас...да, но за мен...не !

чудим се работа немате ли си та пущате тия фитили ???????? нали знаете колко екориболовци никога невлизали във вода ей сега ша нарипат ???

Тарзанеее...наливаш масло с барут в огъня :twisted: :twisted: :twisted:

Амин Господи..шефе...тия са полудели...не го зимай на сериозно...айде и рибка пак пекната ша оставя в параклисчето и винца за твое здраве ши пийна :lol: :lol: :lol: :lol:
Последно промяна от отец Ми Го Нафърфорий на Съб Дек 23, 2006 10:01 pm, променено общо 1 път.
Господ може всичко чада мой !
тарзан
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Съб Дек 09, 2006 7:52 pm

Мнение от тарзан »

Споделям мнението ти/ на Т.Рапала/, но горната граница да е поне 2,00 метра, защото т0ва са около 50 кг.- една хубава риба.
m_nanchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 570
Регистриран на: Нед Яну 15, 2006 3:37 pm

Мнение от m_nanchev »

първо да спрем бракониерите посли да спираме наз си
аз ,ти ,или някои друг ще я пусне .Да си видял бракониер да пуска риба.И ако ти хванеш една те хваштат 100.
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Мнение от Troli Rapala »

Тарзане,от 50кг.реално качественото месо е 9-10кг. на гърба!Остава ти глава за трофей,но ти вече имаш от преди! :wink: От опашката става и сапун! :D Аз,лично имам един трофей и го вадихме два часа.Бях гроги и ми дожаля за сома,но не го пуснах.Не съм вадил 12бр.за три дена и не мога да преценя колко да пусна. :?: Като има закон и се спазва няма кво да мислим.
тарзан
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Съб Дек 09, 2006 7:52 pm

Мнение от тарзан »

На практика от 50 кг. сом се вадят около 25 кг. / 50% -като при прасето/ чисто и хубаво месо, освен филета и коремчета, другото са тлъстини, кожа, опашка и глава.
Аватар
barutchiata ©
Администратор
Администратор
Мнения: 5592
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 9:35 pm
Местоположение: България & Österreich

Re: ДА ПУСКАМЕ ЛИ СОМОВЕТЕ ?

Мнение от barutchiata © »

тарзан написа:Въпросът с пускането на сома , след като си го хванал е интересен и затова искам да разбера кой какво мисли по този толкова нашумял проблем? Кои сомове са за пускане : малките или големите? Колко сома е редно да си прибереш , ако си пет дена на риба и
си хванал примерно 12 бройки различни размери ? Има ли значение , че сомът е вкусен? Кои риби са по-вкусни : малките или гоемите ?


Интересна тема.Пускал съм ги доста ама в Италия на По,и да си призная сърцето ми се късаше.Ама не си струва да се батиса толкова риба .Верно има хладиник ,а и рибата дава и сме за седмица ....хващат се от 1 до 15 риби на денонощие, а някой и повече .....рибите са от 1 до 73 кг. Поне това съм виждал.И като решиш да хапнеш някое по малко соме за да не батисваш месо те гледат като се едно си убиец.А в същото време не ядът сом, щото била мръсна риба :shock: ...на баба им шортите :lol: :lol: :lol: .Толкова за Италия.
Тука нещата са други.Кога дава си дава.И тогава ако си съвестен е нормално да си вземаш по риба за ден.Ако хвана 10 за седмица е нормално да взема 7 риби.Сега друг е въпроса дали по големите или по малките....естествено говориме за тези в нормата.Всеки се ръководи от негови си виждания.За мене колкото е по голяма рибата хвърля повече хайверни зърна :idea: :idea: :idea: ,което ще рече е по добре да се пуска.Иначе това дето говорят,че големия сом бил мазен или миришел е приказка за лаици.Големия сом е вкусен колкото и малкия стига да се транжира правино .Има едни филета на гърба ,както и под аналното отверстие, които трябва да се отстраняват..Ако не се отстрани това мазно месо, то се разтваря в олиото и от него се просмуква в самото месо на рибата, като предава неприятен аромат и привкус.Иначе от тази мазни филета се прави най-хубавия "балък".Понеже е мазно месо, осолява се и се суши. 8) Та всичко в този случай е въпрос на личен избор и разбиране на сомския риболов. :wink:
тарзан
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Съб Дек 09, 2006 7:52 pm

Мнение от тарзан »

За правилното транжиране си много прав, трябват си и специални инструменти, а също и опит, но за пловитостта на рибата съм чел, че най-пълноценни са сомовете между 8 и 20 кг., 100% от хайверът им се излюпва. Големите дават количество, но не и качествен хайвер.
отец Ми Го Нафърфорий
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1345
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 3:40 pm
Местоположение: Светия синод

Мнение от отец Ми Го Нафърфорий »

Тарзанкааа, преди една година съм писал и как...!!!

А колкото е по голям сома...толко е по вкусен драги ми колеги :idea:

и 1000 пъти казах че има специален начин...за транжиране на сом!!!!

и тая приказчица за 25 % ...е за добрите пионерчета в тоя спорт

освем карантия перки гръбна лой и анални коремни мазнинки...друго нищо излишно няма :idea:
barutchiata написа:Иначе това дето говорят,че големия сом бил мазен или миришел е приказка за лаици.Големия сом е вкусен колкото и малкия стига да се транжира правино .Има едни филета на гърба ,както и под аналното отверстие, които трябва да се отстраняват..Ако не се отстрани това мазно месо, то се разтваря в олиото и от него се просмуква в самото месо на рибата, като предава неприятен аромат и привкус.Иначе от тази мазни филета се прави най-хубавия "балък".Понеже е мазно месо, осолява се и се суши. 8) Та всичко в този случай е въпрос на личен избор и разбиране на сомския риболов. :wink:
ей дърта школооо ти кво се разприказва бре...я нау зад пердето и само едното очо да ти наднича...като на дневален на пост

аз взимам по 50 лв на урок....ти земи го разкажи даром :lol: :lol: :lol:

така нема да губите повече % бре... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Господ може всичко чада мой !
Miki-Fox
новобранец
новобранец
Мнения: 53
Регистриран на: Съб Дек 23, 2006 9:58 pm
Обратна връзка:

Мнение от Miki-Fox »

ПИШИ НА КИРИЛИЦА!!!МОДЕРИРАНО! БАРУТЧИЯТА
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на хищници”