ПАНЕГА

Форум на Клуб Балканка. Всичко свързано с клуба, беседи, организации и мероприятия.

Модератор: Кърцата

pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

ПАНЕГА

Мнение от pitcha »

Пускам го в този форум, понеже тук тази тема не е коментирана официално.
Ето какво е свършено досега от няколко клуба и отделни хора. И каква идея и призив има на друго едно място:
S.Mankov написа:Здравейте, колеги днес се връщам от река Златна Панега. Отидохме с колегата Митрев без въдици, да разходим кучето и да видим какво се случва на реката. Ето каква е ситуацията от днес.

Рибния проход не е бутнат... но нека изчакаме да дойде 14 ти.

Реката над мелницата продължава да е отбита, но след малко усилия от моя страна вече не е чак толкова отбита. Ако имахме една лопата нямаше въобще да е отбита.

Мъртви риби няма. Явно от рибарника ще излезнат точни. Да видим до кога.

Намерихме едно срекме или някакво подобие на такова, скрито в шумата и го унищожихме.

Риболовци нямаше.

Боклук в реката има в изобилие, но не толкова че да не може да го съберем, за един ден с една добра бригада.

Направих си една разходка с гащеризона от Веца където изтича водата, до бента на въпросния където да се надяваме ще бъде построен рибния проход. На места водата е доста застояла, ако искаме всичко да се случва както трябва трябва да се намесим малко. Обърнах се за съвет към моя приятел Рой Кристи, който е възстановил реката от детството си в Ирландия и участва в поредица от други проекти за възстановяването и опазването на реки и потоци. Той също каза, че трябва да се намесим, да стесним реката, да направим прагове, така че да може да тече... това не е никак лесна задача...

Не знам дали ще можем да направим реката резерват, но ако вдигнем малко шум и не спираме да действаме по различни проблеми, може да върем малко живот на реката.

Взимането на балканска пъстърва трябва да се забрани поне в следващите 2 години!

...Така че колеги риболовци и приятели предлагам Ви да се съберем, за да почистим река Златна Панега и да решим какво още можем да направим за нея... Аз предлагам, това събитие да се случи на 24 ти и 25-ти Ноемрви. Като аз ще съм на реката и двата дни, ако не е заваляло сняг, защото тогава почистването ще е доста по трудно.

Нека всеки помогне с каквото може да върнем живота в реката, аз мисля, че каузата има смисъл. Нека направим нещо за реката донесла малко или много емоции и незабравими спомени на всички...

Поздрави и до нови срещи по по-чисти реки !
Викам да ударим едно рамо, защото каузата е благородна. Ако се съберем повечко народ – можем да стреснем престъпниците от района поне малко. Още повече – ако дойде някоя телевизия.
Браво на всички за усилията досега. Най-много на Мънков, Данчо Савов и Бат Стан.
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: ПАНЕГА

Мнение от pitcha »

Още нещо за Панега:
S.Mankov написа:Взимането на балканска пъстърва трябва да се забрани поне в следващите 2 години!
Пускам сега част от нашето становище за Целогодишна Забрана 2013г., което е внесено в ИАРА – да видим доколко ще ни послушат. Някои неща са стари, някои са нови:

.....Във връзка с казаното дотук, изразяваме и нашето твърдо убеждение за основните принципи, по които тази забрана трябва да се оформя за следващи години:
1. Във всяка област забранените реки да са само толкова на брой, колкото е възможно да бъдат реално охранявани – с ресурсите, които държавата отделя за това. В останалите реки да се осигури възможност да ходят добросъвестни риболовци, защото недобросъвестните ходят независимо от забраната.
2. В забраната да се включват само реки, които са зарибявани през последните две години, или реки в които има поне минимален брой риби – за да могат да се размножават. Безмислено е да се забраняват реки, които не са зарибявани и в които популацията от Балканска Пъстърва е намаляла под критичния минимум, след който да не може да се самовъзстанови. Тези реки е най-добре да бъдат зарибени. В последните години много риболовци и клубове го правят, но никой от тях не зарибява реки от забраната.
3. За участъци или цели реки, които постоянно присъстват в забраните всяка година, без да се променят - трябва да е възможно рибите да се разселват към разрешени участъци – по примера на област Ловеч. По този начин тяхната популация ще се саморегулира, според възможностите на реката да ги изхранва.
4. Реки – независимо зарибени или не - за които това не е възможно, т.е. не се вливат в по-голяма река в пъстървовата зона – да не се задържат в забраната за по-дълъг период от три години. След този период е разумно те да се извадят от забраната и в нея да влезат други от същия регион. В противен случай - в съответната област ще има реки с много риби, които са забранени и реки без никакви риби, които са разрешени. /Това с многото риби щеше да е вярно, ако не се броят бракониерите/.
5. В случай че местните ръководства на структурите на ИАРА по региони не споделят настоящото становище – предлагаме основна промяна на стратегията - в Целогодишната забрана да се въведат два режима на ограничения:
– Реки или участъци, които са забранени за риболов
– Реки или участъци, които са разрешени за риболов, но е забранено да се задържа улов. /Практикува се само Хвани и Пусни/
И за двата вида реки – да се прилага цикличност в забранителния режим – съгласно принципите, залегнали в т.1 до т.4.
6. Някои реки у нас представляват уникално национално богатство. Такива, за които сме сигурни са Панега, Искрецка и Треклянска. Вероятно същото важи за Велека, Въча, Чая, Рилска и др. Тези реки не могат да бъдат забранени по цялата им дължина, защото това ще предизвика основателни бунтове в риболовните среди.
Предлагаме определени участъци от такива реки да се задържат постоянно в режим на ограничения „Разрешени за риболов със Забрана за задържане на улова”. Тези участъци могат да бъдат определени или само от местните структури на ИАРА, или много по-добре - съвместно с местни риболовни сдружения и неправителствени организации, имащи отношение по въпроса. Разбира се – този режим трябва да е валиден извън Забраната в размножителния период на пъстървите.


Забележки:
1. Точка №5 съдържа нова идея, която не е застъпвана в предишни наши становища по повод Целогодишната Забрана за минали периоди. Тя е провокирана от настоящата Забрана – за 2012г., в която за област Благоевград са включени неприемливо много реки. Уважаваме вярата на ИАРА – Благоевград, че ще се справи с бракониерските набези по забранените реки в тяхната област. Искрено им желаем успех, но се съмняваме, че реките ще бъдат опазени успешно. Вероятно броят на забранените реки в тази област е по-голям от броя на служителите на ИАРА. Не е ясно как тези служители ще могат да опазят само забранените реки - без съдействие и сигнали от добросъвестни риболовци, Да не говорим за опазването на останалите водни обекти.
За бъдещи Забрани - в тази област половината от забранените реки биха могли да преминат към реките със забрана за задържане на улова и това ще е много по-добро решение, отколкото е сегашното положение.
2. В точка №6 допълнително предлагаме във всяка област за една – две от всеизвестните реки – в определени участъци да бъде въведен споменатият режим на ограничения – Забрана за задържане на улов, който да остане постоянен през годините напред. Този режим не е добре да се въвежда за цялата река – за да не бъдат ощетени местните риболовци, които не могат да си позволят високи разходи за транспорт. Но дори и те ще имат полза от новото ограничение – защото риби ще могат да мигрират и в разрешените за прибиране на улова участъци.
3. Специално за Панега – считаме, че забрана за задържане на улов е по-добре да се въведе за цялата пъстървова зона на реката.

Използвам случая да напомня на всички заинтересовани от Забраната, че сега е момента да направят нещо по въпроса за техния регион. Събират се, обсъждат и поискват среща с регионалните звена на ИАРА, на която дават своите предложения.
Аватар
misho_tsakov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 415
Регистриран на: Чет Юли 17, 2008 4:17 pm
Местоположение: София

Re: ПАНЕГА

Мнение от misho_tsakov »

Ako не мо мине котка път, ще отида поне в единия от дните. Ако има други мераклии - да казват за да се комбинираме с колите.
Който ходи в мола - умира!
Риболовен клуб Балканка http://www.balkanka.bg
Аватар
Paviljon
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 274
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 9:21 am
Местоположение: на реката !!!
Обратна връзка:

Re: ПАНЕГА

Мнение от Paviljon »

Аз съм също мераклия, защото ходя на тази река чат пат, но по-конкретно ще зная като наближи моментът!
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://www.balkanka.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
mita4eto
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1745
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 10:42 am
Местоположение: Ямбол - София
Обратна връзка:

Re: ПАНЕГА

Мнение от mita4eto »

И аз съм ЗА идеята, ще следя развитието на темата и като наближат датите ще знам със сигурност дали ще мога да дойда (силно се надявам на което).
Истинският рибар е най-вече истински природозащитник, нека мислим за природата!
Риболовен клуб Балканка http://www.balkanka.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
niki71
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 305
Регистриран на: Чет Апр 03, 2008 7:43 pm
Местоположение: София

Re: ПАНЕГА

Мнение от niki71 »

Специално за Панега – считаме, че забрана за задържане на улов е по-добре да се въведе за цялата пъстървова зона на реката- много важен момент ! Миналата година "колега " ми се похвали с 12 пъстърви които уловил там на стръв за 1 ден. Много били вкусни , поканил и съседи- класика!
Бат Стан
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 11:17 am

Re: ПАНЕГА

Мнение от Бат Стан »

niki71 написа:Специално за Панега – считаме, че забрана за задържане на улов е по-добре да се въведе за цялата пъстървова зона на реката- много важен момент ! Миналата година "колега " ми се похвали с 12 пъстърви които уловил там на стръв за 1 ден. Много били вкусни , поканил и съседи- класика!
Според мен той е ловил американки от тези, които пускат от рибарника. Балканки в реката вече останаха много редки.
starlight
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 376
Регистриран на: Пон Окт 12, 2009 12:38 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: ПАНЕГА

Мнение от starlight »

И американки да са ...
Пак не е оправдание!!!
Бат Стан
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 11:17 am

Re: ПАНЕГА

Мнение от Бат Стан »

starlight написа:И американки да са ...
Пак не е оправдание!!!
Да да, просто уточнявам, че в Панега толкоз балканка вече не остана, че да се наловят 12.
Аватар
Paviljon
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 274
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 9:21 am
Местоположение: на реката !!!
Обратна връзка:

Re: ПАНЕГА

Мнение от Paviljon »

Има ли някакво промяна в плана за датите на акцията по Панега? Предполагам, че и двата дена 24 и 25 ще се състои! Аз така или иначе само за единия ден ще мога!
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://www.balkanka.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: ПАНЕГА

Мнение от pitcha »

Промяна няма или поне не се чува. Началото на другата седмица ще се обадим на Мънков да проверим.

Викам ние да се изтипосаме на 24 – другата събота. Неделя ще е кофти връщането.
Ще осигуря чували за нашата група. Желателно е да сме поне в две коли и да има някой, който познава района – къде има контейнери за боклук например – да не го връщаме до София.
Ще е добре тези, които могат - да се обозначат.
Аватар
atufektchi
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 244
Регистриран на: Вто Апр 13, 2010 9:32 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: ПАНЕГА

Мнение от atufektchi »

Председателя ;)
Риболовен клуб "Балканка"
www.balkanka.bg
Аватар
lachezarnb
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 311
Регистриран на: Сря Май 25, 2011 6:51 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: ПАНЕГА

Мнение от lachezarnb »

Пиши ме и мен.
Големите умове обсъждат идеи. Средните умове обсъждат събития. Малките умове обсъждат хора.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://balkanka.bg/
Аватар
Paviljon
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 274
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 9:21 am
Местоположение: на реката !!!
Обратна връзка:

Re: ПАНЕГА

Мнение от Paviljon »

Аз съм на линия, но кой от двата дена незнам още! Ще се доиндикирам допълнително :mrgreen:
Клуб по спортен риболов "Балканка"
http://www.balkanka.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
Попивай красотата с очите и душата !!!
http://www.concept.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
vikuser
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 104
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 5:48 pm

Re: ПАНЕГА

Мнение от vikuser »

И аз съм на линия.
Публикувай отговор

Обратно към “Клуб Балканка”