Питанка относно новият модел на Shimano Exage 1000 FD

Счупили сте любимия си такъм? Попитайте останалите как да се справите с проблема

Модератор: emo vasilev

Публикувай отговор
Аватар
m65
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 285
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 7:22 pm
Местоположение: Горна Оряховица

Питанка относно новият модел на Shimano Exage 1000 FD

Мнение от m65 »

Наскоро попаднах на едно клипче в youtube на което един руснак представя новите модели на Shimano за 2014 г. Питанката ми е относно модела Exage FD за който от 9:40-та минута нататък става въпрос че има втулка която много лесно и бързо може да се замени с лагер. Само, че не разбрах за къде точно става въпрос, за шпулата или не.
Ако някой знае нещо по въпроса нека сподели.
Благодаря предварително.
Ето и въпросният клип:

https://www.youtube.com/watch?v=EtAOfVRGPA4" onclick="window.open(this.href);return false;
"Ние можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо." К. Иричек
toshiro
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 307
Регистриран на: Пон Юни 25, 2012 2:23 pm
Местоположение: Димитровград

Re: Питанка относно новият модел на Shimano Exage 1000 FD

Мнение от toshiro »

Лагерът, който може да се добави, е на мястото на втулката в долния край на пиньона и макарата става с X-ship :D Изглежда ми да е хубава макаричка но сега нямам излишни пари за да я пробвам само :) Успех
Аватар
m65
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 285
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 7:22 pm
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Питанка относно новият модел на Shimano Exage 1000 FD

Мнение от m65 »

Благодаря за инфото. Имам една такава джвъчка с размер 1000, та утре ще я отворя да видим за какво иде реч.
"Ние можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо." К. Иричек
Аватар
m65
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 285
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 7:22 pm
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Питанка относно новият модел на Shimano Exage 1000 FD

Мнение от m65 »

Отворих, преди малко, макаричката за оглед. Действително въпросната втулка е на лесно достъпно място. Размерите и са следните: 5x8x3 mm. Тъй като лагер с такива размери не откривам, поне в Интернет пространството в България, ще поръчам лагер с размери 5x8x2.500 mm. което според мен няма да е проблем.
Ето и малко снимков материал относно вътрешността на Shimano Exage 1000 FD:

ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
"Ние можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо." К. Иричек
Аватар
falco2
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 479
Регистриран на: Сря Мар 30, 2011 8:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Питанка относно новият модел на Shimano Exage 1000 FD

Мнение от falco2 »

Благодарности за снимките колега, възнамерявам и аз да тунинговам моя Exage 3000FD.
Аватар
stefan4etoo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1212
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 8:06 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Питанка относно новият модел на Shimano Exage 1000 FD

Мнение от stefan4etoo »

m65 написа:Отворих, преди малко, макаричката за оглед. Действително въпросната втулка е на лесно достъпно място. Размерите и са следните: 5x8x3 mm. Тъй като лагер с такива размери не откривам, поне в Интернет пространството в България, ще поръчам лагер с размери 5x8x2.500 mm. което според мен няма да е проблем.
Ето и малко снимков материал относно вътрешността на Shimano Exage 1000 FD:

ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
И аз като съм поръчвал лагери не са отговаряли точно на измерените от мен втулки,та не проблем де :wink: :drinkers:
Аватар
m65
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 285
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 7:22 pm
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Питанка относно новият модел на Shimano Exage 1000 FD

Мнение от m65 »

Ето две снимки на лагерчето (съпоставимо с втулката) и на лагерчето на мястото на втулката в корпуса.
Поставих лагерче с рамери 5x8x2.500 mm.
Макаричката е вече с 5+1 лагера.

ИзображениеИзображение

Тъй като макаричката е нова-неизползвана (купих я единствено заради ниското тегло) не мога да дам мнение дали има разлика с лагерчето на мястото на втулката или няма разлика.
Сравнявайки я с RYOBI SLAM (която също заприходих, наскоро, заради ниското тегло) мога да се ангажирам с мнение, че Ryobi-то се върти по-мазно, ако мога така да се изразя, и по-леко, навива влакното (монофил) по-добре. Shimano-то е с по-компактни размери, има в комплекта втора шпула-алуминиева, и бигела работи по-добре, докато при Ryobi-то е доста стегнат което не е проблем понеже всички (или почти всички) спинингисти които познавам затварят бигела посредством обръщане с ръка.

Това е от мен. Дано съм бил полезен с тази тема, тъй като Shimano Exage е доста спряган като спининг модел макара, а един лагер в по-вече никога не е излишен.
"Ние можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо." К. Иричек
Аватар
fotty
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Вто Мар 25, 2008 7:31 pm
Местоположение: Пловдив/Antwerpen

Re: Питанка относно новият модел на Shimano Exage 1000 FD

Мнение от fotty »

И аз благодаря за снимките и информацията. Моя exage 3000sfd вече е с добавен лагер. Само за информация ще спомена, че размера му е същия като на 1000 - 5х8х2,5. За работата на макарата не мога да кажа нищо, защото не съм капацитет в тази област, а и още не съм я пробвал в бойна среда. От въртенето на сухо ми се струва малко по-тежко или тромаво ако мога така да се изразя.
Аватар
m65
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 285
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 7:22 pm
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Питанка относно новият модел на Shimano Exage 1000 FD

Мнение от m65 »

fotty написа:И аз благодаря за снимките и информацията. Моя exage 3000sfd вече е с добавен лагер. Само за информация ще спомена, че размера му е същия като на 1000 - 5х8х2,5. За работата на макарата не мога да кажа нищо, защото не съм капацитет в тази област, а и още не съм я пробвал в бойна среда. От въртенето на сухо ми се струва малко по-тежко или тромаво ако мога така да се изразя.
Не би трябвало с поставянето на лагер вместо втулка да се затормозява, или да се върти по-тромаво механизма. По-скоро би трябвало да се осети разлика към по-добро, или да е на същото положение като с втулката.
Да не би да е в по-вече поставената смазка, или да е сглобена неточно.
"Ние можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо." К. Иричек
Аватар
fotty
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Вто Мар 25, 2008 7:31 pm
Местоположение: Пловдив/Antwerpen

Re: Питанка относно новият модел на Shimano Exage 1000 FD

Мнение от fotty »

Сглобката е точна, но смазката май ми се поизплъзна. Реших да я почистя и да я смажа наново, но нямам изобщо опит та я напляках доволно. Къде и как трябва да я смажа? Само по зъбните колела? Май ще я отварям да я чистя и смазвам наново.

Ps
След отваряне и леко почистване избягвайки зъбните колела, макарата си върти нормално. Дали както преди или по добре се надявам утре "на вода" да разбера. Още веднъж благодаря колега.
joda
новобранец
новобранец
Мнения: 16
Регистриран на: Вто Окт 15, 2013 1:35 pm

Re: Питанка относно новият модел на Shimano Exage 1000 FD

Мнение от joda »

Аз също си купих такова лагерче за 4 лв и сега моят ексейдж е с 5 лагера :supz:
Аватар
pojara28
фен клуб-скобар
Мнения: 301
Регистриран на: Сря Окт 07, 2009 12:29 pm

Re: Питанка относно новият модел на Shimano Exage 1000 FD

Мнение от pojara28 »

Не откривам тема която да ми помогне и тъй като макарата за която ще попитам е същия модел ще си позволя да разширя темата. Знаете че макарата има резервна шпула и моята също. Но сина я е харесал и тъй като го влече към риболова но е на три е пръснал някъде всички шайби на резервната шпула. търсих нова резервна шпула но без успех. Ако имате идея помогнете.
скобара е риба проклета
Изображение
Аватар
pojara28
фен клуб-скобар
Мнения: 301
Регистриран на: Сря Окт 07, 2009 12:29 pm

Re: Питанка относно новият модел на Shimano Exage 1000 FD

Мнение от pojara28 »

Та тъй като си пиша сам, стигнах до извода, че е готино да си пишеш с умен човек проблема ми се реши от един колега от Карлово срещу 5 лв повтарям 5 лв. Евала на колегата открих го в OLX, изпрати ми вс шайби без тази с ушетата и сега си имам резервна шпула.
скобара е риба проклета
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Как да си поправя или направя...?”