Съвет при морски спиниг риболов

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
Аватар
ivalpetkov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 867
Регистриран на: Нед Ное 22, 2009 10:00 am
Местоположение: Бургас - Созопол

Съвет при морски спиниг риболов

Мнение от ivalpetkov »

Здравейте колеги.Практикувам от скоро морски спининг.Но миналата година се натъкнах на проблем,който не зная дали е само при мен.Вероятно греша някъде.При риболов с пилкери на зарган установих ,че след 10..15 замаха ми се протрива плетеното дори губих 2..3 пилкера.При риболов на лефер пък се получава странно осукване около първи върхов водач понякога и така при замах загубих също примамка.
Та по първия проблем не разбирам защо става така. Морските ми линии на спинингите са плетено и около 40 см. флуорокарбон 0.25..и 0.30..Водачите са си нормални сик и са хубави...пръчките са нови...Не разбирам къде е проблема.Защо протрива плетеното ??? И защо осуква понякога около 1 водач ??? Само при мен ли е това явление ?? Дали ако сложа по дълъг флуоркарбон ще избегна това протриване ?? Къде е грешката ?? Възела си е ок. при свръзката и си минава гладко през водача.Плетеното е 8 нишково.Протрива го там където при замах се натоварва при водача плетеното.Дали да не отпусна повече флоркарбон за да контактува той с водача ??
ТТ лови по реки
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 583
Регистриран на: Чет Окт 08, 2015 3:44 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Съвет при морски спиниг риболов

Мнение от ТТ лови по реки »

Виж плетеното да не ти е калпаво,или да не си си наранил водача някъде.
Аватар
ivalpetkov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 867
Регистриран на: Нед Ное 22, 2009 10:00 am
Местоположение: Бургас - Созопол

Re: Съвет при морски спиниг риболов

Мнение от ivalpetkov »

Не..уж е хубаво плетеното.Не разбирам флорокарбона ли трябва да е вътре във водачите при замятане и да обере натоварването или плетеното..а възела и флорото вън от водачите ??? Кое е правилно.
Водачите са чисто нови и пръчката и тя.
15 грамов пилкер толкова да товари при замах че чак да протрива плетеното.Нещо не е ок.
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2273
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Съвет при морски спиниг риболов

Мнение от bobopeli »

ivalpetkov написа: Пет Яну 19, 2024 10:25 pm
15 грамов пилкер толкова да товари при замах че чак да протрива плетеното.Нещо не е ок.
.

Прегледай си водачите, преди доста години имах същия проблем с нова пръчка. Оказа се, че върховият водач е спукан, Трудно се забелязва, аз ползвах лупа. Другото което се сещам е ролката на бигела- огледай внимателно и нея.

Успехи!
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3650
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Съвет при морски спиниг риболов

Мнение от dantho.mihov »

ivalpetkov написа: Пет Яну 19, 2024 12:29 pm .... след 10..15 замаха ми се протрива плетеното ...
По мое мнение проблема е в плетката.
Преди три-четири години ме домързя да си сменя влакното и сложих макарата от фидера с навита плетка на Шимано нисък клас, забравих й името.
Риболова бе много кратък, защото нямаше обичайната активност и на следващата седмица отиваме с трима авери на един язовир с фидерите. Същата плетка от солената вода се е разтегнала или загубила плътност или се е разрушило покритието му, но не искаше да потъва и правеше корем на линията. И нормално имах най-ниския резултат този ден.
След тази случка, не мисля, че всяка плетка е подходяща за морската вода. Класиката си е по-дебело монофилно влакно и на края на линията е флуорокарбона.
А относно оплитането на върховия водач според мен обичайния заподозрян е малкият пилкер. Нужен е пилкер с тегло съобразено с теста за изхвърляне на пръчката - в случая по-тежък пилкер.
Аватар
sa_sko
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 155
Регистриран на: Пет Яну 22, 2010 9:00 pm

Re: Съвет при морски спиниг риболов

Мнение от sa_sko »

Здравей, ловя от години на море единствено на спининг с джигове , воблери и силикони. Такова нещо не ми се е случвало. Флуорокарбоновият повод го пускам с дължина зависимост от пръчката - примерно на тази дето е 290 см повода ми е около 1метър на тази 240 е по къс около 80 см а на лайта е сигурно е 60 см. Гледам да мога да хвърлям добре без да минава възела през водача на върха но се е случвало и не съм имал проблем , като имаш в предвид че на ден правя хиляди замятания. Морето ми е далеч и гледам да използвам времето максимално. Според мен проблема ти е или във водача или ролката на бигела и ли ръба на шпулата ако е ударена някъде и има грапаво място. Не мисля че е от конеца защото , съм ловил с различни конци и 4 нишкови и не се е случвало такова нещо . Сега даже на джигарката съм с конец от алито и мятам по 80гр пилкери и няма късане . Евтините брейдове според мен са доста здрави само дето са по дебели от написаното и пият много вода , което си е проблем при големи дълбочини , но при зарган не мисля че има значение. Провери такъма добре за дефекти и както е казал колегата трябва теста на пръчката да отговаря на теглото на примамката , а и трябва практика.
Аватар
luky78
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 108
Регистриран на: Нед Апр 18, 2010 4:00 pm

Re: Съвет при морски спиниг риболов

Мнение от luky78 »

Точно, че като пие вода брейда и събира сол по него, от която в последствие се разкъсва. Вариант са също и наранени водачи или наранен ръб на шпулата.
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси свързани с морския риболов.”