Сом на тролинг

Модератор: bobopeli

Публикувай отговор
dimgodim
новобранец
новобранец
Мнения: 13
Регистриран на: Сря Юни 16, 2004 2:37 pm
Местоположение: Botevgrad
Обратна връзка:

Re: Сом на тролинг

Мнение от dimgodim »

Колеги аз троля по Дунава само след като сам минал и прегледал цялото дъно с сонара. Предимно влачим покрай островите където държи повече бяла и респера играе сутрин. Миналата година имаме 2 добри респера и една бяла. Това всичко на всичко за ден влачене, защото предимно си падаме по кльонка.
И моето мнение е, че не става за тролене когато Дунава се покачва, защото точно тогава има много водорасли и влачи какви ли не боклуци и дървета. Другата причина тогава да не взима е рязкото покачване на водата и повишеното атмосферно налягане и рибата не се храни активно. Същото беше и този weekend....за 24 часа нивото се покачи с 70 см и никакво пипане на кльонка, а тролене беше безсмислено да се пробва.
Аватар
oldman
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Юли 13, 2005 9:33 am

Re: Сом на тролинг

Мнение от oldman »

Ето и моето скромно мнение:
Цветът има значение. Слагал съм еднакви воблери с различен цвят.
За влакното: Аз предпочитам монофил. Плетеното някакси е по-рязко при управление на рибата, освен това и ударът е рязък и се случва да се откачи рибата, според мен от късане на част от устата. Особено, ако е бяла риба. Монофилът има известна разтегливост - не знам дали това ми помага, ама ми е по-приятно да го вадя с монофил. Слагам вирбел с карабинка - достатъчно здрав! Използвам линия по-здрава от съпротивлението на лодката - т.е. като обирам влакното да се движа с лодката към рибата (закачката), а не - да къса! Троля с 4 въдици - 2-ма души в лодката - справяме се! Скоростта има значение! Зависи от моментното състояние на рибите - удря и на бавна и на по-бърза. Важно е воблерите да играят! По-ефективно е когато се движат на тласъци с променлива скорост - това се получава, когато има вятър и лодката се повдига и спуска по вълните! Рибата от различните язовири е с различни вкусове! Но не иска ли да яде - не помага нищо!
Сомът обича смелите!
Ivak
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3426
Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:14 pm
Местоположение: София, Русе
Обратна връзка:

Re: Сом на тролинг

Мнение от Ivak »

Троли има един модел който е универсален за всички водоеми и риби. И не е на Рапала :lol:

Впечатленията ми са че малко по-мудно играе воблера с монофил.
Много зависи и от карабинките. Ползвах два модела на Оунър с единия кълвеше с другия не. :roll:

Монфила сякаш е по-добре за сомовете, по няма да се откачат. Така си мисля де. :oops:

По нагоре стана въпрос за хардуера, демек лодките и мотора.

Според мен вибрациите, които издава мотора имат огромно значение. По-баласиран и тих мотор повече риба. :roll:


Ааааа забравих чак си решавате проблема със задника, аз като сляза все едно са ме ритали от София до Варна. :lol: :lol: :lol:
Аватар
lorda
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1412
Регистриран на: Пет Ное 24, 2006 9:05 pm
Местоположение: plovdiv

Re: Сом на тролинг

Мнение от lorda »

Troli Rapala написа:Не е възможно да има по-успешни воблери за тролинг от Рапала! :wink: Моят голям сом,на Старчето,Златаря и десетки други трофеи е удряла на тях! :roll: Е има изключения,но те са малки изключения! :oops: :D :drinkers:
Тия изключения са стотици :wink:
Ама айде.
Тва, че ти не знаеш за тях си, е лично твой проблем.

Искам да те питам най приятелски и те моля да ми отговориш честно.
Ползвал ли си други воблери освен на рапала.

Тоест дали си им давал шанс да хванат?

Мисля, че ме разбираш :wink:
Изображение

Рибата не е толкова много, че да я разхищаваме.
Аватар
lorda
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1412
Регистриран на: Пет Ное 24, 2006 9:05 pm
Местоположение: plovdiv

Re: Сом на тролинг

Мнение от lorda »

Troli Rapala написа:Вервай ми,бре! :D

Ха, ха...

Иска ти се.

Ама като не прилагаш докъзателства няма никой да ти повярва.

Виж сега какво.
Тва, че съм спинингист не ме прави по малко разбирач на воблерите.
Една добра примамка няма как да бъде сбъркана.

Давам ти пример с Магнума.
Страшен, е и за влачене и за спининг.

Нали?

Сега кажи под "трофейни" сомове какво разбираш.
Над колко кила.
Колко, е твоя?
Изображение

Рибата не е толкова много, че да я разхищаваме.
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: Сом на тролинг

Мнение от krokibg »

Васко,сома е бил на пътя на конеца и конеца е минал по гърба на сома и някоя от тройките го е закачила зо гърба или другаде но се откача.Втория вариант е сома да е ударил,закачил се е слабо и след удар с опашката си оставя слузта по конеца и баз дати каже чао сиотива.Има няколко варианта но докато невлезнеш да плуваш след него и да го видиш какво прави след като се закачи,всичко написано ще е в сферата на догатките.

Троли,на тебе ти трябва смяна на стереотипите :lol: Ти ловиш само на Рапала и нищо друго не си ползувал.На това му се вика стереотип :lol: Аз ловя по всякакви начини,ползувам всякакви видове примамки,ловя и на спининг и на тролинг и на дъно и шаран на дъно,на леко/перо/,лавял съм и на блесни,спенери,силикони и всичко което го има и се продава и унас ив чужбина и т.н и т.н.Има ,убеден съм в това много луди,направо маняци на темата риболов като мене.Едни са мислещи риболовци и ловят всичко със еднакъв успех и такива като тебе,пак мислещи - дето като се хванат за нещо и изобщо него пускат :shock: каквото и да става.Вземи да пробваш и други примамки,това те съветвам и недей да робуваш само на Рапала,недей да подценяваш другите воблери.Има хванати сомове и на други примамки,но хората не пишат по форумите или нямат компютри.Павката/сестрата/ извади онзи ден сом на примамката с която най-добре се лови распера,но удрят и кефали и бяла и т.н.Надявам се да те убедя съвсем скоро че ще има голям сом и на други модели воблери на тролинг,само чакай че нещо немога да се отърва за няколко дни та да се отдам на събирането на доказателствен материал :idea: :lol: :wink: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Сом на тролинг

Мнение от Тедо »

Ivak написа:знам,че не се гаси. Тогава го загасих по енерция без да искам. Иначе веднага си вкарвам на задна ако се запъне нещо.

Хардуера ми е цървул надуваем с алуминиево дъно 2,90 с 6 коня мотор. Изключително любителски и неподходящ, но нямам възможност за друго. :oops:

Относно големия отърван сом.
Единия ден ми удари на праг , на следващия ми удари на праг на 100 метра от предишния. Различни воблери и различни дълбочини. И двата пъти бяха сериозни риби.

Може би трябва да се запомни мястото и да се опита пак след 5-6 часа на друг воблер. :roll:
не е толкова важен хардуера - сам виждаш и с твоя такъм хващаш...
аз бих опитал и след 1 час - едва ли рибата се е наплашила чак толкова, та да не кълве 5-6 часа...

за слузта по влакното бях ученик в първи клас, когато ходихме с баща ми 1 седмица на палатка на р. Вит и там местен корифей ни показа как се лови сом на блесна... Човека /лека му пръст!/ казваше= Времето е хубаво, водата е хубава - днес ще хванеме! и след 2-3 замятания с блесната каза "Тука е! усетих го как играе с блесната"... Ние естествено се изсмяхме, защото баща ми беше хванал мускулна треска 3-4 дни да маа с блеснарката и нищо...
Тогава майсторът извади и ни показа слузта по влакното... След още 2-3 замятания го закачи и извади... Не беше голям сом, но в моите детски очи си беше монстър :D
Аватар
lorda
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1412
Регистриран на: Пет Ное 24, 2006 9:05 pm
Местоположение: plovdiv

Re: Сом на тролинг

Мнение от lorda »

xenohаck написа: Та питах за слузата по конеца ама никой нищо конкретно не каза ! Айде някой да се включи !
Много често сомлетата удрят с опашка примамката преди да я налапат или ако изобщо я налапат след това.
Туй, е много спицифично.
Аз съм имал такива "удари" след които рибата прави следващ при който вече, е с устата или пък решава, че просто няма да лапа.
По-вероятно обаче ми се вижда първото обяснение на Кроки, че просто сома, е бил на пътя на промамката.

А Троли от теб чакам да ми кажеш "трофеен" сом на тролинг аджаба, колко, е :?:
След това и примери ще ти дам.

Може и до 3 да ги събера (примерите) както ти искаше. :wink:
Изображение

Рибата не е толкова много, че да я разхищаваме.
Ivak
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3426
Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:14 pm
Местоположение: София, Русе
Обратна връзка:

Re: Сом на тролинг

Мнение от Ivak »

Айде пак се почнаха дразгите :lol: :lol: :lol:

Много ясно, че не кълве сома само на Рапала :lol: :lol:
Аз по случайност открих един трепач за сомове и бели но няма да го кажа да не вземе да ги изкупи Троли или да излови рибата :lol: :lol: :lol:

Воблера е на Алекс с костурска окраска, дълбоко газещ.

Да питам как се процедира при удър на голям сом на тролинг. За първите десетина секунди.
Почти винаги пускам максимума от влакното 70-80-90 метра и в двата ми скорошни случая нямах достатъчно плетеняк за да отреагирам.
Включвам назад и гяз към него, но какво става с охлабването на линията, контролирането на рибата и втората въдица :roll:
m_nanchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 570
Регистриран на: Нед Яну 15, 2006 3:37 pm

Re: Сом на тролинг

Мнение от m_nanchev »

за това не се лови сам,за всичките отговори е вторият човек
Краси_поборника
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2753
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 1:59 pm

Re: Сом на тролинг

Мнение от Краси_поборника »

Ивак отпуснеш ли го ляга на дъното и трудно се вдига,има еди номер :wink: опъваш влакното вертикално и почваш по самото влакно да дрънкаш като по струна на китара, това го дразни и той се вдига или в повчето случаи тръгва на някъде тогава убираш с макарата и го мориш, но това е вече за по трофейни екземпляри които много рядко удрят на тролинг.
Краси_поборника
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2753
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 1:59 pm

Re: Сом на тролинг

Мнение от Краси_поборника »

Troli това с канджата малко зловещо, ама ако е решил човека да си направи кефа и да го пусне. :roll: :roll:
Аватар
lorda
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1412
Регистриран на: Пет Ное 24, 2006 9:05 pm
Местоположение: plovdiv

Re: Сом на тролинг

Мнение от lorda »

Поборников написа:Troli това с канджата малко зловещо, ама ако е решил човека да си направи кефа и да го пусне. :roll: :roll:
И кво толкова ще му стане от канджата?

П.П.
Тролкааа отговор чакам :!:
Изображение

Рибата не е толкова много, че да я разхищаваме.
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: Сом на тролинг

Мнение от krokibg »

Ивак,процедурата е проста.Изключваш двигателя на неутрална и веднага хващаш въдицата.
никакви задни скорости и т.н.аз поне така процедирам.Само не можах да разбера защо ти взима целия конец ??? Явно просто скороста ти е голяма или реакцийте са ти бавни.Иска се максимална концентрация веднага след удара и никога да не се отпуска линията,иначе рибата си заминава,каквато и да е.Опа,сега се сетих !!! Май каза че тролиш на висока скорост и явно е много висока и линията я отпускаш много назад и това ти е проблема.Аз пускам максимално 70м и много рядко по-далеч към 80-85 но имам поне 250 м конец на макарата.Що се отнася до втората линия,при удар ако веднага вземеш мерките описани по-горе,рибата отива надоло а втората линия все още стои испъната и ако наблюдаваш внимателно и водиш закачената риба правилно няма да има проблем.Ако е голяма риба,тогава мисля че опасността е много голяма защото такава риба неможеш да я контролираш от първия момент и при такава ситуация Троли е прав,набираш и се концентрираш само във вадената риба а с линията на втората въдица да си стои и ако се оплетат ще има рязане или по-късно разплитане ако не е фатално.Така поне аз процедирам и бих процедирал при много голяма риба.Майната му на конеца ако рибата е трофейна :lol: :lol: :lol:
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Ivak
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3426
Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:14 pm
Местоположение: София, Русе
Обратна връзка:

Re: Сом на тролинг

Мнение от Ivak »

Marco Polo написа:
Krokibg написа:... много рядко по-далеч към 80-85, но имам поне 250 м конец на макарата....
Абе, началник... :shock: Ти с какви макаренца влачиш?! :shock: Щото предполагам, че не си с десетина либри брейд...?

Това го разбрах от горчив опит 100 метра плетеняк не стигат и стандартните спинингарски макари са слаби за тролинг :D
Публикувай отговор

Обратно към “Тролинг”