възможноли е...

Информация за риболовния билет

Модератор: sapuna

taririra
новобранец
новобранец
Мнения: 11
Регистриран на: Пет Окт 21, 2011 3:08 pm

възможноли е...

Мнение от taririra »

здравейте, днес ходих в иара да извадя риболовен билет на майками за пръв път. тя е инвалид първа група с придрожител телковото и решение е изтекло 2005 година. тогава е била на 58 години сега е на 65. стова телково решение от 2005г получава инвалидна пенсия,интеграционни,пари за чужда помощ,пари за балниолечение,безплатна карта за грацкия две годишни патувания с влак или реис,годишна безплатна винетка, може да внесе кола без мито, неплаща данак на колата, 20 безплатни минути от емтел към всички оператори. демек и държавата и общината и частната фирма признават това телково решение което остава пожизнено при навършване на пенсионна възраст само иара не. казаха ми че неможе да си извади безплатен билет защото 2005 не е имала 60 г. е тая иара даржава в даржавата ли е :shock: :P приемам съвети всякакви
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: възможноли е...

Мнение от Vid »

Стига смешки, че майка ти ходи ли на риболов? Аман от тарикати, ама билета е поименен и дори да и извадиш, ако те хванат ИАРА да ловиш с нейния билет се приема за нарушение и пак ще си отнесеш акта.

п.п. Баба ми е не 1-ва, а дето се вика "нулева" група инвалид с тежък инсулт, но дори не съм си помислил да вадя или прехвърля нещо нещо на нейно име било то кола, телефон, винетка и т.н.
Ама тарикатлъка май ни е генетично заложен: http://www.haskovo.net/index.php?module ... &id=104744 Те такова нещо може да се случи само в скапаната ни държавица..., няма друга такава държава, но държавата я правят хората живеещи в нея. :lol:
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
taririra
новобранец
новобранец
Мнения: 11
Регистриран на: Пет Окт 21, 2011 3:08 pm

Re: възможноли е...

Мнение от taririra »

:D аз също съм инвалид и билета ми е безплатен. и да ще ходи за риба. поне няколко пьти докато и писне и едва ли ще хване нещо. а пък проверка от иара едва ли, мен за 25 години риболовен сташ още не са ме проверявали. и нестава въпрос за регистрация на бронирани джипове и фирми на инвалиди и индианци а за спазване на закона от доколкото знам държавна институция. и ще станеме държава когато всеки почне да спазва закона, добър или лош. всъщност питах правили са иара а не колко съм тарикат.
indzaghi
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 316
Регистриран на: Нед Май 10, 2009 1:53 pm

Re: възможноли е...

Мнение от indzaghi »

Vid написа:Стига смешки, че майка ти ходи ли на риболов? Аман от тарикати, ама билета е поименен и дори да и извадиш, ако те хванат ИАРА да ловиш с нейния билет се приема за нарушение и пак ще си отнесеш акта.

п.п. Баба ми е не 1-ва, а дето се вика "нулева" група инвалид с тежък инсулт, но дори не съм си помислил да вадя или прехвърля нещо нещо на нейно име било то кола, телефон, винетка и т.н.
Ама тарикатлъка май ни е генетично заложен: http://www.haskovo.net/index.php?module ... &id=104744 Те такова нещо може да се случи само в скапаната ни държавица..., няма друга такава държава, но държавата я правят хората живеещи в нея. :lol:
Защо в мозъка ти веднага се завърта мисълта,че човека иска да ползва билета на майка си?Отиди на Панчарево да видиш,че е пълно с възрастни хора.Наистина имаме някаква генна мутация.
Аватар
Ачо ♣
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5826
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 10:45 pm

Re: възможноли е...

Мнение от Ачо ♣ »

taririra написа:Здравейте, днес ходих в ИАРА да извадя риболовен билет на майка ми за пръв път. Тя е инвалид първа група с придружител,телковото и решение е изтекло 2005 година......
Ако решението издадено от ТЕЛК е за определен срок,след изтичането му,то автоматически става невалидно.Трябва ново явяване пред комисията,като лицето/в случая майка ти/ извади необходимите медицински документи! Така че служителите от ИАРА са в правото си да не издадат риболовен билет/който за инвалидите е безплатен/,тъй като той се издава въз основа на актуално решение от ТЕЛК . А тези социални добавки,които си описал,че майка ти получава е доста странно,тъй като те са въз основа на социална оценка,която се прави от комисия към Регионална дирекция социално подпомагане,като преценката се прави въз основа на степента инвалидност,а основния документ установяваш това е пак актуално решение на ТЕЛК,придружаващи го с още куп други медицински експертизи . :wink:
Последно промяна от Ачо ♣ на Съб Юни 09, 2012 11:43 am, променено общо 2 пъти.
Не можеш да отложиш неизбежното. Защото рано, или късно стигаш до мястото, където неизбежното просто седи и чака.!!!
taririra
новобранец
новобранец
Мнения: 11
Регистриран на: Пет Окт 21, 2011 3:08 pm

Re: възможноли е...

Мнение от taririra »

е да но при навършване на пенсионна възраст телковото решение остава пожизнено. и защо е невалидно за ИАРА а за НАП, социално министерство, община и незнамси още какви институций е валидно. Чл. 23. (1) (Изм. – ДВ, бр. 94 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г.) Физическите лица могат да извършват любителски риболов без билет във водите на Черно море при спазване изискванията на глава четвърта.

(2) (Доп. – ДВ, бр. 94 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. – ДВ, бр. 36 от 2008 г.) Децата до 14-годишна възраст и хората с увреждания могат да извършват любителски риболов с безплатен риболовен билет в обектите за любителски риболов, като:

1. на децата до 14 години се издава билет за любителски риболов с валидност до навършването им;

2. на хората с увреждания до навършване на 65-годишна възраст се издава билет за любителски риболов за срока на валидност на документа, удостоверяващ увреждането;

3. на хората с увреждания, на които увреждането е определено пожизнено, се издава безсрочен билет за любителски риболов.
и защо в подточка 2 изрично се споменава до навършване на 65–годишна възраст.
Аватар
Ачо ♣
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5826
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 10:45 pm

Re: възможноли е...

Мнение от Ачо ♣ »

taririra написа:е да но при навършване на пенсионна възраст телковото решение остава пожизнено............
Колега, не е вярно,че решението на ТЕЛК автоматично става пожизнено след навършване на каквато и да е възраст,просто в самото решение това изрично трябва да е упоменато,а това зависи от степента на заболяването или увреждането.В населеното място където живееш предполагам,че имате Дирекция социално подпомагане, там ще получиш нужната ти информация! :wink:
Изображение
Не можеш да отложиш неизбежното. Защото рано, или късно стигаш до мястото, където неизбежното просто седи и чака.!!!
taririra
новобранец
новобранец
Мнения: 11
Регистриран на: Пет Окт 21, 2011 3:08 pm

Re: възможноли е...

Мнение от taririra »

благодаря ти колега сигорно за някои неща трябва подновяване на телковото решение но със сигорност майками неплаща данак на колата получава някакви пари–интеграционни а тази година си взе и винетка и говори 20 минути от емтел. и в ИАРА ми казват че няма да и издадът билет не защото и е изтекло телковото решение а защото в момента на изтичането през 2005 не е имала навършени 60 години и ме пратиха в НОИ да и ударат печат върху решението че е пожизнено. и аз наивника утивам в нои там хората ми викат "тва не е наш документ за да ме удряме печати" :D :D и ме пратиха в картотеката на ТЕЛК от там естественно ми казаха че без да мине на телк немогат да удрят печати че е пожизнено. ясно е че за един билет които стува 12 лева няма да се занимава с иследвания скенери ядрено магнитни резонанси и куп глупости. можеби затова при достигането а пенсионна възраст някои права на инвалидите се запазват без да се явяват на телк. и защо в нормативната уредба на ИАРА изрично е написано 65 години, а след 65.?? (2) (Доп. – ДВ, бр. 94 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. – ДВ, бр. 36 от 2008 г.) Децата до 14-годишна възраст и хората с увреждания могат да извършват любителски риболов с безплатен риболовен билет в обектите за любителски риболов, като:

1. на децата до 14 години се издава билет за любителски риболов с валидност до навършването им;

2. на хората с увреждания до навършване на 65-годишна възраст се издава билет за любителски риболов за срока на валидност на документа, удостоверяващ увреждането;
Аватар
real1980
новобранец
новобранец
Мнения: 82
Регистриран на: Нед Окт 30, 2011 2:32 pm
Местоположение: ИСПАНИЯ

Re: възможноли е...

Мнение от real1980 »

Колегата риболовец "vid" веднага съзря опит за измама и започна да дава краини оценки и заклучения. Въпроса е принципен защо "НЕ" може.
за сметка на копувача!
INCUBUS
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3795
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 9:20 pm
Местоположение: Смолян

Re: възможноли е...

Мнение от INCUBUS »

Нищо лично,ама драги taririra,сериозно ли твърдиш,че на баба-инвалид І група с придружител,е дотрябвал риболовен билет ?По твоята логика,сигурно утре ще искаш,да извадиш без пари на нейно име и разрешително за търговия с взривни вещества,оръжия и боеприпаси?Драги колеги,виждам,че четете закона-ми там много ясно си пише,що непрекъснато трябва да се търси "под вола теле"?Колегата Vid много ясно се е обосновал,няма защо да го обвинявате в "лов на вещици".С такъв случай,няма как да има опит за измама,само носителят на такъв билет /ако не е в инвалидна количка на брега на водоема/при една проверка от ИАРА ще понесе предвидената административно-наказателна отговорност.
Аватар
ribolovcho
фен клуб-скобар
Мнения: 2082
Регистриран на: Чет Сеп 10, 2009 12:19 pm
Местоположение: Някъде по Река Искър
Обратна връзка:

Re: възможноли е...

Мнение от ribolovcho »

Защо на една баба и то инвалид да не и се доходи за риба малко да разсее скуката..било то и със придружител..Засрамете се и не се излагайте..Ако на колегата баба му е заплаха за рибите то аз съм трамвай...Щом има такова право защо да не и се признае и да се издаде съответния документ..То колко бракониери им се издава право за риболов със мрежи а на една женица да не може...ебахти скапаната държава...
Изображение
Най добрите са тук
taririra
новобранец
новобранец
Мнения: 11
Регистриран на: Пет Окт 21, 2011 3:08 pm

Re: възможноли е...

Мнение от taririra »

драги колега INCUBUS няма значение аз какво твърдя. за боеприпаси и оръжия няма да и вадя разрешително защото не и трябва, можеби само за одглеждане и притежание на марихуана ако закона разреши :D :D . е чета закона но неми е ясно затова питам във форома. ако можеш да ми обясниш ще съм ти благодарен. защо при изтичането на срока на телковото решение през 2005 ако имаше навършени 60 години а е не 58 щяха да и издадът билет.и защо в нормативната уредба изрично е посочена 65 годишна възраст. като за жените в момента пенсионната възраст е 60 год случаино ли, е недоглеждане ли е, или законодателя е имал нещо в предвид (2) (Доп. – ДВ, бр. 94 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. – ДВ, бр. 36 от 2008 г.) 2. на хората с увреждания до навършване на 65-годишна възраст се издава билет за любителски риболов за срока на валидност на документа, удостоверяващ увреждането; благодаря.
Аватар
real1980
новобранец
новобранец
Мнения: 82
Регистриран на: Нед Окт 30, 2011 2:32 pm
Местоположение: ИСПАНИЯ

Re: възможноли е...

Мнение от real1980 »

Сега се появи и заштитник на "vid" (INCUBUS),които пак си пее същите глупости. Дали мирише на измама или направо си е измама,всеки сам да прецени! НЕ Е ТОВА ТЕМЕТА! Ама българина е такъв,да гледа в двора на другия и да прави коментари извън темата. Ако човека иска да измами има кои да се занимава с него.
за сметка на копувача!
Аватар
kodek
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 483
Регистриран на: Вто Сеп 22, 2009 7:42 pm
Местоположение: Пазарджик

Re: възможноли е...

Мнение от kodek »

Здравейте колеги, защо във всеки "спорен" казус се търси измама?Типично по Български. Щом закона допуска съответна ситуация,за улеснение на хора в неравностойно положение - веднага търсим -измама!.Вярно има хора използващи познати и роднини за ползване на инвалидно право за паркиране на определени места за инвалиди в центъра на София и т.н.Но всеки си носи своята отгорорност.Въпроса е принципен.Защо тогава закона го разрешава?
taririra
новобранец
новобранец
Мнения: 11
Регистриран на: Пет Окт 21, 2011 3:08 pm

Re: възможноли е...

Мнение от taririra »

ми незнам дали го допуска защото измененията и допълненията са след 2005г. а през 2005 пенсионната възраст за жените е била 58г на колкото е била и майками. мисля че тези 65г за мъжете и 60г за жените са именно да се съобрази с пенсионната възраст. много нелогично ми се стува след като веднъж си се пенсионирал с телково решение и достигане на пенсионна възраст да трябва да се явяваш отново на ТЕЛК за един риболовен билет. ма знае ли човек :D http://www.vbox7.com/play:2cafa403
Публикувай отговор

Обратно към “Риболовен билет и документи”