Има ли гъбари?

Всичко за което не намирате подходящ форум

Модератор: dantho.mihov

Публикувай отговор
tomov-1
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 100
Регистриран на: Чет Яну 08, 2015 6:07 am

Re: Има ли гъбари?

Мнение от tomov-1 »

Сярната гъба за мен е "универсална". Така съм си кръстил и манатарката, пачия крак, булката... т.е. това са ми гъбите, които могат да се готвят на супи, каши, манджи, да се панират, пържат и мариноват. Не ми хареса само пържена без каквито и да било добавки (на голо). Олиото и "разказва играта"- изпива и всичката влага.. Става жилава и суха една такава. Миналата година експериментално сложихме даже в гювеч-консерва (извадихме 3-4 буркана от направените през пролетта "натюр" и след запържване с лук ги разпределихме на 40-те буркана, в които допълнихме зеленчуци). Колкото и невероятно да ви се струва - точно този вид гювеч отдавна го няма в мазата. Наистина има вкус на пилешко месо. И туршията става трепач!
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Има ли гъбари?

Мнение от lusienn »

Искам да Похваля Борето от форума,за маринованите гъби с които почерпи на Националната среща.

Беше направил Букет-страхотни,но нека той да каже от какви гъби и какво слага като материял.

В София е Суша-напука се земята,а имаше много влага преди 2 седмици-гъби няма,на при първия по сериозен дъжд,ги очакваме.

На Гергьовден беше над 30 градуса жега.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2583
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Диканаров »

И при нас от вчера заваля спокоен, напоителен дъжд, та и аз съм с оптимистично настроение. Ще почнат. Слушам ги как растат сега! :D
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Аватар
mateev
новобранец
новобранец
Мнения: 74
Регистриран на: Пон Дек 07, 2009 8:56 pm

Re: Има ли гъбари?

Мнение от mateev »

Здравейте приятели. Аз съм още капо, но се надявам след дъждовете през последните 2 дни, нещата да потръгнат! По традиция по Кюстендилско (поне аз) откривам сезона с порцеланова копринка, която покарва още в края на април. Не и тази година, но заменям слаб април и май за силни юни и юли... :) Вече сме средата на май и няма да съм изненадан, ако до седмица колегите от по-топлите райони покажат и първите манатарки!
lubomirpanov
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Пет Ное 06, 2009 11:58 am

Re: Има ли гъбари?

Мнение от lubomirpanov »

Днес се поразходих по поляните около София и открих първите челядинки за сезона.В крайна сметка със зор за една чорба ги докарах.Според мен влагата е малко и ще е добре да повали още, но божа работа.Наслука на всички и дано до дни да започне по-сериозен гъбобер.
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Има ли гъбари?

Мнение от lusienn »

Абе то тая нощ си наваля доволно-обаче,днес не съм имал време за гъби сега се прибирам от бачкане.

Според мен тая събота и Неделя ще е прекрасно за гъби-дават го и пак да вали-тъй че,

който има време ще си набере.Температурата е подходяща.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Mega
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 9:08 pm

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Mega »

Ето ви снимки от централна софийска улица днес. За съжаление трафика е много засилен и няма смисъл да я взимам. ;)
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14826
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от G.Petkov »

СУШААААААААААААААААААА,


По моите места гъби няма,
Обиколих днес три много дашни ливади,
Ама няма,
Само тези попреминали, понаядени и позасъхнали челадинки :D !




Изображение




Като си спомня, как миналата година по това време вече събирах първите манатарки ..............




Хубава снимка на Mega !
Има такива попадения в София !
Не можах да разбера обаче къде е :D !
Mega
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 9:08 pm

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Mega »

ул. "Гео Милев" на пресечката с ул. "Благородна". ;) Парадокса е, че дъщеря ми я видя. Нали ние възрастните си гледаме в краката, отдавна не гледаме небето. ;)
Последно промяна от Mega на Съб Май 16, 2015 11:54 pm, променено общо 1 път.
Аватар
кирил великий
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 983
Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 2:22 pm

Re: Има ли гъбари?

Мнение от кирил великий »

Ето ви снимки от централна софийска улица днес. За съжаление трафика е много засилен и няма смисъл да я взимам.
Mega,
Единствено че е попревтасала и ще иска подварка в солена вода и после панировка, трябваше да я вземеш, не може да усвои кой знае колко вредни вещества от въздуха, даже никакви. Яде плътта на дървото, а самото дърво си има защитна система един път и второ самата гъба си има защитна система. Това е една от най-хубавите гъби по дървото.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Mega
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 9:08 pm

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Mega »

Как я разбирате, че е позастаряла? Бях готов да се закълна, че е млада още. ;)
Аватар
кирил великий
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 983
Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 2:22 pm

Re: Има ли гъбари?

Мнение от кирил великий »

Изображение

При гъба на до три дни местата, едно, две и три трябва да са снежнобели. Но аз бланширам и съвсем пресните с подсолена вода. Иначе изваряване.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Mega
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 9:08 pm

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Mega »

Благодаря много. Виждам по другите форуми, че излизат първите манатарки. Тези дни ще се разходя из горите да видя има ли нещо интересно.
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14826
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от G.Petkov »

Mega написа:... Виждам по другите форуми, че излизат първите манатарки...

Този пост на Mega ме амбицира и тези дни направих една разходка до познати места в Стара планина, та ще споделя, че не само няма манатарки, ами никакви, ама никакви гъби НЯМА!

Влага има, топло е - гъби няма!

Та къде берат манатарки ???
Mega
новобранец
новобранец
Мнения: 22
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 9:08 pm

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Mega »

Ами няма? В кюстендилско масово сярна гъба и челадинки. В монтанско се хвалят с манатарки и печурки. Покрай морето има разни находки, както и в южна България. Не съм бил на вилата да видя тези дни, но там е по-високо и тръгват малко по-късно.
Публикувай отговор

Обратно към “Разни”