сом на река Марица

Всичко за сладководния риболов.

Модератор: bobopeli

Аватар
петър власев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 735
Регистриран на: Чет Апр 28, 2005 9:19 am
Местоположение: пловдив

сом на река Марица

Мнение от петър власев »

та искам да попитам има ли някой стаж в ловенето му по река Марица и ако има нека сподели техники , стръв на какви места го търси итн.

аз лично имам няколко слуки миналата година но малки от 3 до 4.5 кг.

има и един изтърван който сигорно беше около 10 /тва малко като клише звучи/ удари на неподходящата пръчка

аз иначе лятото почти през вечер съм на марица да чакам за майки
попринцип ходя на бента до с.Маноле като отида в 20.00 и си трагвам към23.00

монтажа ми е влакно 0.45 на lazerline олово плоско за течение и повод
о.35 кука черна кована една 0

за стръв предимно букет земен или воден червей ,рядко слагам жаба щото в течението бързо мре пробвал съм и на мряна и на кефал но за 2 год. нито един удар

ще ви бъда благодарен ако споделите некой морфет ако знаете де
я чувствась себя очен хорошо
Ivak
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3426
Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:14 pm
Местоположение: София, Русе
Обратна връзка:

Мнение от Ivak »

Пробвай на слънчевка, имам познати които си го ловят сома по Марица доста успешно на такава стръв, явно се дразни от нея. Според мен не използвай повод, слагай направо от основното, сома е почти сляп и не му пречи поне по Дунава :D
Аватар
Local
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6874
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 1:31 pm
Местоположение: Асеновград/Пловдив

Мнение от Local »

Колега преди 2 години видях пръчка как се чупи на 3 от удар на сом на бента на гр. Садово , колега (възрастен ) я беше сложил между камъните и беше хвърлил за сом ...... Аз мятах за мряна там. Не съм сомаджия , но на този бент имат доста удари на букет от земен червей. Бента на с. Скобелево по надолу към сепарциите има едни тихи и много дълбоки места , там гоня шаран всяко лято и излизат доста прилични шарковци ... Под нас имаше сомаджии и на попово прасе и земен червей взеха 4 сома на 7 кг. Почти всеки път бяха там и винаги имаха удари. Такъма им е като твоя , то за марица най-важно е плоското олово . Хващаха , но с много здрави такъми 0.60 - 0.70 - корда и 2 нули куки ... заради закачките и течението почти не пускаха аванс.
Клавиатура риба не лови!!!
Аватар
DOCTORA
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 281
Регистриран на: Вто Авг 10, 2004 12:48 am
Местоположение: АННГЛИЯ

Мнение от DOCTORA »

Имам прияте от Пловдив който цяло лято спи на Марица заради тези сомове.
Той ми разказа как веднъж захранвал за сом с умряло куче:
Моят приятел е ветеринарен лекар. Преди 4 години намерил един подмол дълбок към 4 метра, под една голяма върба.
В кабинета си имал едно умряло бездомно куче ( от опитите му да се прави на ветеринарен хирург).
Той взел кучето и го натъпкал с камъни. Отишъл на реката и го хвърлил в подмола да се разлага и да настървява огромният сом, който живеел в дълбоката дупка. След една седмица се върнал на зарибеното място да хваща сома. Като пристигнал, какво да види. Кучето висяло на клоните на върха на върбата 5-6 метра над водата. Седи моят човек и тъпее - как е възможно това умряло куче да се покатери на върха на върбата?
В това време оттам минава един местен селянин-овчар с овцете. Като видял моят човек с един наръч яки прътове и макари в ръце му казал:
- Само времето си губиш, момче. Тук вече риба няма.
Вчера едни мутри минаха с един джип и такава бомба хвърлиха във вирчето че на три къщи в края на селото всичките прозорци ипотрошиха...... :shock:
BORN TO FISH, FORCED TO WORK!
Аватар
петър власев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 735
Регистриран на: Чет Апр 28, 2005 9:19 am
Местоположение: пловдив

Мнение от петър власев »

е значи съм на прав път де ивак ще го пробвам това със слънчака щомто щуката си е взима що и сомчо да не е вземе

локале и бента на село Маноле държи също добър шаран

тази година викам да си хвана един по големичък

док аза тези с бомбата :axe: :smt021 :smt062

тенкс за ммнениятя ви колеги
я чувствась себя очен хорошо
Аватар
Кърцата
фен клуб-скобар
Мнения: 2590
Регистриран на: Чет Авг 04, 2005 1:46 pm
Местоположение: София

Мнение от Кърцата »

и такъма и стръвта са ти както трябва колега. ловил съм сом по марица около пловдив и любимеци по тунджа около ямбол и елхово изключително на грозд червеи. всички удари са ми на тази стръв с изключение на един удар на уклейка, а иначе съм пробвал и жаби и дроб но ударите са само на червей. специално за марица започва да кълве около 22ч. и трае около час, но за това време съм улавял и по7-8 броя. както писаха и други колеги повод не е нужен. от възлите само отслабва линията. плоско олово фиксирано със съчма на около 50см. над куката. и по често презамятане че дребосъка разкъсва червейте
само русалки НЕ ловя и то защото не им знам мезето

http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=25&t=18972- ПАК ЩЕ ДОЙДЕМ!!!!!!!!!

http://standartparket.com/
Аватар
man1966
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 585
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 1:52 pm
Местоположение: Свиленград

Мнение от man1966 »

Начи включвам се тоо път за сомовете ..
На колегата Власев само ще му препоръчам като ходи по Марица за сом
да си преправи такъма малко -в смисъл по здрави поводи и основни влакна. 0,35- 0,45-на Марица даже идва малко слабо и за шаран.
Иначе подхода си е верен-жива рибка-най- добре отМарица или пък грозд от торен червей . Само за червея да кажа че ако се ползва за стръв през деня ще има много да го дърпат пустите каракуди и кефали.
Еиии напраих сефтето в тоз форум- ай хаирлия да е... :lol: :lol: :lol:
Я елате рибенца при батко...
Аватар
МИЛЧО
новобранец
новобранец
Мнения: 47
Регистриран на: Сря Ное 30, 2005 10:40 am
Местоположение: ПЛОВДИВ

Мнение от МИЛЧО »

До колкото разбирам стравта да лежи на дъното В такъв случай не ми трябва и тапа така ли да разбираме
Аватар
Кърцата
фен клуб-скобар
Мнения: 2590
Регистриран на: Чет Авг 04, 2005 1:46 pm
Местоположение: София

Мнение от Кърцата »

е плувка не ти трябва.хвърляш по течението и изпъваш линията. сома като налапа се обръща и потегля. пръта ти трябва да е добре застопорен, защото ако добичето е по едро си го отнася.
само русалки НЕ ловя и то защото не им знам мезето

http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=25&t=18972- ПАК ЩЕ ДОЙДЕМ!!!!!!!!!

http://standartparket.com/
Аватар
петър власев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 735
Регистриран на: Чет Апр 28, 2005 9:19 am
Местоположение: пловдив

Мнение от петър власев »

man1966 написа:Начи включвам се тоо път за сомовете ..
На колегата Власев само ще му препоръчам като ходи по Марица за сом
да си преправи такъма малко -в смисъл по здрави поводи и основни влакна. 0,35- 0,45-на Марица даже идва малко слабо и за шаран.
Иначе подхода си е верен-жива рибка-най- добре отМарица или пък грозд от торен червей . Само за червея да кажа че ако се ползва за стръв през деня ще има много да го дърпат пустите каракуди и кефали.
Еиии напраих сефтето в тоз форум- ай хаирлия да е... :lol: :lol: :lol:
готооово бре ша турим по дебели поводи къф е проблема :lol:

междо другото на тоси монтаж на марица съм хващал мряна 600гр.

то ръфала ръфала червея и накрая са набола на куката нейната м......ама

а и велкоме то дъ форума
я чувствась себя очен хорошо
MarviN
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 358
Регистриран на: Нед Фев 12, 2006 9:44 pm

Мнение от MarviN »

е аз мога да ти дам малък съвет понеже доста ходя за сом по мариза а и не само там.Значи основното влакно трябва да 0.60 0.70 не по малко а и трябва да е качествено да кавем на Костенурка Трабуко или Шимано.Е скъпичко си е но качествено.Може и плетено влакно аз лично ловя с такова да кажем FIrewine ili Whipwash на Barkley.За куката използвам самоOwner по твой избор 2/0 до 5/0.Рано напролет 2/0 след това по - голяма.Монтажа е следният: вързваш здраво куката на основното влакно и на 60 -80 см. по нагоре връзваш повод със 100гр. плоско олово.Възелът го правиш срещу куката като възелът е такъв какъвто използваш при вързването на куката.КОгото е от срещуположната страна оловото остава неподвижно.Пробвай този монтаж - Френски е и дава резултати.За стръв ползваи воден и торен червей в началото на пролетта а през лятото вечер мряна.Мряната е естествената храна на сома в Марица.При замятането гледай стръвта да попада точно на ръба на ямата която си избрал.Ако ходиш към Р.Конаре и надолу по течението предлагам да използваш колец а не монофилно влакно зашото там ми е късало 0.50 Whipwash, ако ти говори нещо ще разбереш за какви животни става дума.АКо има нешо не ясно с радост ще помогна отново
ГОЛ ШАРАН ...
Аватар
RiverFisher
новобранец
новобранец
Мнения: 84
Регистриран на: Нед Фев 06, 2005 1:44 pm

Мнение от RiverFisher »

Само да добавя нещо за стръвта. Колеги стръвта по Марица за сома е различна за различните сезони. Пролетта /когато се ловят и най-едрите сомове/ букета червеи е незаменим. Следват скакалците/има едни едри зелени - убийци за сомове/, по-късно следват жабчета и накрая през есента рибенца. За такъмите мога само да кажа , че нищо по-здраво не е излишно :).Повечето "легенди" за страховити удари по реката са верни. И последно - сома се търси , ако спрете на едно място, колкото и добро да ви се струва много е вероятно да не хванете нищо.
Аватар
man1966
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 585
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 1:52 pm
Местоположение: Свиленград

Мнение от man1966 »

RiverFisher написа:Само да добавя нещо за стръвта. Колеги стръвта по Марица за сома е различна за различните сезони. Пролетта /когато се ловят и най-едрите сомове/ букета червеи е незаменим. Следват скакалците/има едни едри зелени - убийци за сомове/, по-късно следват жабчета и накрая през есента рибенца. За такъмите мога само да кажа , че нищо по-здраво не е излишно :).Повечето "легенди" за страховити удари по реката са верни. И последно - сома се търси , ако спрете на едно място, колкото и добро да ви се струва много е вероятно да не хванете нищо.
Забравил си за попово прасе-в момента некои хора които не ебават забраната мъкнат сомета на таз стръв.. 8)
Я елате рибенца при батко...
amateure
новобранец
новобранец
Мнения: 19
Регистриран на: Пет Юни 16, 2006 8:01 am
Обратна връзка:

Относно стръвта

Мнение от amateure »

Само искам да допълня, че ако искате да имате успех на Марица действително най-добре взема на грозд червей ама не точно торен. Иска маришки червей накопан от брега (дебело кебапче, синьо-лилаво) дето дребосъка само може да го цмуче ама не и да го изяде по 5-6 на грозда. Иначе за такъмите сте прави оловото може да застопорите и с клуп и фас, така че влакното никога да не се нарани при мятането.
Простия такъм е най-ефективен.
За шарана препоръчвам ДА НЕ СЕ ЗАХРАНВА С КУПЕШКИ ЗАХРАНКИ само ще го разсмеете, използвайте хляб или жито, царевица и не ги омирисвайте.
Аватар
Franko
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 629
Регистриран на: Пон Окт 10, 2005 9:15 am
Местоположение: пловдив

Мнение от Franko »

MarviN написа:е аз мога да ти дам малък съвет понеже доста ходя за сом по мариза а и не само там.Значи основното влакно трябва да 0.60 0.70 не по малко а и трябва да е качествено да кавем на Костенурка Трабуко или Шимано.Е скъпичко си е но качествено.Може и плетено влакно аз лично ловя с такова да кажем FIrewine ili Whipwash на Barkley.За куката използвам самоOwner по твой избор 2/0 до 5/0.Рано напролет 2/0 след това по - голяма.Монтажа е следният: вързваш здраво куката на основното влакно и на 60 -80 см. по нагоре връзваш повод със 100гр. плоско олово.Възелът го правиш срещу куката като възелът е такъв какъвто използваш при вързването на куката.КОгото е от срещуположната страна оловото остава неподвижно.Пробвай този монтаж - Френски е и дава резултати.За стръв ползваи воден и торен червей в началото на пролетта а през лятото вечер мряна.Мряната е естествената храна на сома в Марица.При замятането гледай стръвта да попада точно на ръба на ямата която си избрал.Ако ходиш към Р.Конаре и надолу по течението предлагам да използваш колец а не монофилно влакно зашото там ми е късало 0.50 Whipwash, ако ти говори нещо ще разбереш за какви животни става дума.АКо има нешо не ясно с радост ще помогна отново
само ти си в час. :smt023 А тези които го търсят на скакалец и попово прасе,трябва да знаят ,че кефала ги бута от раз
http://www.vbox7.com/play:1dbd3caf
Кой знае на къде?Кой знае до кога?....
Публикувай отговор

Обратно към “Сладководен Риболов”