Избор на макара за фидер

Модератор: Paublo_Eskobar

kevlar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 21, 2010 6:12 pm

Re: Избор на макара за фидер

Мнение от kevlar »

Vega Commander, 460грама с пълна шпула, 6 лагера, 60мм диаметър на шпулата. А и цената , от 80 лева не е за пренебрегване.
Formax Bullet Feeder 6000
Sherman Feeder 6000br-Formax
Trabucco CASTFORCE FEEDER XT
''Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме'' - Васил Левски
Аватар
isavkov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 300
Регистриран на: Вто Дек 01, 2015 10:57 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Избор на макара за фидер

Мнение от isavkov »

butnik написа:
kevlar написа:Еееех, само ако знаехте, колко много можете да научите от Бутника, явно не искате!
Не искат,защото са "зелени"още.Аз от където се връщам,те сега вървят на там. Начетох се на ....ами и минава мерака да пиша заради такива нелепи изказвания.И това което пиша като съвети съм го изпитал на собствен гръб,а не съм го копи пейстнал,както правят доста.
И една загадка за колегата с водача и загуба на строй и кво ли не:кои са оригиналните и койм е сменения водач
Изображение
Нелепи изказвания? Колега, не претендирам да знам кой-знае колко и не претендирам че съм световен шампион по риболов, както около 90% от потребителите тук твърдят базирайки се само на ЕГН-то си. Единственото, за което претендирам е че като потребител на определена стока, каквато е въдицата, не искам да рискувам да си прецакам нещо, което много по умни и кадърни глави от теб и мен са направили вече.

Ок, да примем че си прав. Искаш да ми кажеш, че можеш да ми дадеш повече от 100% гаранция, че ако сменя първия си водач на fox warrior-a шаранджийската ми пръчка, няма да забележа? Тоест - водача ще е същия но по голям, ще си имам пак матовото черно покритие и никъде, подчертавам никъде, няма да има никаква визуална разлика нито в боята, нито в лакирането, нито в нищо? Все едно е заводско?
Прости невежеството ми, но недей ме прощава за това, че не вярвам за крайния продукт и качество.
Във форума всички мятат по километър дистанции, хващат по 100 килограмови риби и са ултра-шампиони...
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Избор на макара за фидер

Мнение от butnik »

Къде отиде бе човек,ГОВОРИМ за фидери.Да,няма да личи по нищо,че е сменян водача на каквото си искаш въдица.При шаранджийките има други изисквания,ама явно и тва не знаеш-разстоянието от първият водач до макарата.При фидер въдиците няма как да се достигне това и поради тази причина ПЪРВИЯТ им НЕДОСТАТЪЧНО с добър диаметър водач, не може да навакса развиването на влакното и доста често се омотава около него и се къса линията и недай се боже ВРЪХ.Доста спам се събра,няма какво да разисквам повече.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: Избор на макара за фидер

Мнение от Slavi_82 »

Eй начетох ви се на какви ли не глупости......
Бутник ли си къв си ти от фидер дънарка ли искаш да правиш бе мой човек?
За чий ... ти се притрябвало 1-во да гониш голяма дистанция с фидер вие малумни ли сте какви сте не мога да разбера?
И Кво като мога да да хвърля 70-80 метра с моя фидер например?
Къде ми е ефекта от фидера и мога ли да си направя концентрирано петно с храна каквато е целта на фидера?

Плямпате си на изуст без да мислите ама грам.
Целта на фидера е да се храни на точно определено място и да се привлекът рибите точно там ! Следователно колкото
петното ви е по далеч от брега , толкова повече няма да успявате да си захраните точно определения периметър и ще си разсеете петното.
Чета ви глупостите и ви се чудя на акъла...... фидера никога няма да измести тежката дънната въдица за дистанция, ама никога.
И никога фидера няма да извади по лесно риба от дънарката ! Контрола на рибата, драга на макарата и т,н, просто си чешате езиците тука
elderonth
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 275
Регистриран на: Пет Ное 28, 2008 8:18 pm

Re: Избор на макара за фидер

Мнение от elderonth »

Колега игледай едно клипче в Youtube на Dome Gabor и виж как човека спокойно си лови с фидер на 100 и повече метра дистанция без проблем,пък и хваща риби доста,да не повярваш.Преценил съм ,че искам пръчка с която да практикувам този тип риболов,не виждам какъв ви е проблема .
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Избор на макара за фидер

Мнение от butnik »

Slavi_82 написа:Eй начетох ви се на какви ли не глупости......
Бутник ли си къв си ти от фидер дънарка ли искаш да правиш бе мой човек?
За чий ... ти се притрябвало 1-во да гониш голяма дистанция с фидер вие малумни ли сте какви сте не мога да разбера?
И Кво като мога да да хвърля 70-80 метра с моя фидер например?
Къде ми е ефекта от фидера и мога ли да си направя концентрирано петно с храна каквато е целта на фидера?

Плямпате си на изуст без да мислите ама грам.
Целта на фидера е да се храни на точно определено място и да се привлекът рибите точно там ! Следователно колкото
петното ви е по далеч от брега , толкова повече няма да успявате да си захраните точно определения периметър и ще си разсеете петното.
Чета ви глупостите и ви се чудя на акъла...... фидера никога няма да измести тежката дънната въдица за дистанция, ама никога.
И никога фидера няма да извади по лесно риба от дънарката ! Контрола на рибата, драга на макарата и т,н, просто си чешате езиците тука
От поста ти се разбира,че толкова ловиш и с фидер или ако не ти кълве не търсиш причина и дистанция.Намеси и драга и....
Там е работата,че се хвърля точно в петно,ама това е висша класа,не да разпъваш с лодката.И не ме учи какво е фидер,защото не си знаел таблицата за умножение когато започнах да ловя с тях.
Кой ти спори за изместване на дънарките бе човек-има си определени моменти когато си иска хеви фидер и булит хранилки.
Глупостите написа ТИ,ако не вярваш си пейстни поста във Фидер форума и много ще ти се посмеят.
И последно-да взема да си изхвърля и ваглерите ,които са ми +15 грама,по твоята "логика", защо да се мъча с голямата прашка и дистанция,като мога да си ловя на късо в "краката".
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Juniur86
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 182
Регистриран на: Чет Юни 04, 2009 8:30 am

Re: Избор на макара за фидер

Мнение от Juniur86 »

Аз да попитам, че четох ама така и не разбрах: Какво печелим/губим от подмяната на 1,2.........n-ти водач на Фидера си ? Защо и по-каква причина да си сменя водача, с каква цел ?
Изображение
kevlar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 21, 2010 6:12 pm

Re: Избор на макара за фидер

Мнение от kevlar »

Juniur86 написа:Аз да попитам, че четох ама така и не разбрах: Какво печелим/губим от подмяната на 1,2.........n-ти водач на Фидера си ? Защо и по-каква причина да си сменя водача, с каква цел ?
С подмяната на водача, се подобрява кастинга. По-голям водач, по-малко триене.
Новите водачи на Fudji, са по-високи и линията няма да опира в пръчката. Отделно, е проектиран така, че да няма оплитания на линията около водача.


Slavi_82 - Ти си този, който си чеше езика и няма да те питам, дали не ти омръзна, защото явно ти харесва?!
Никой, не говори за сравнение на дънна въдица и фидер. Ама да те попитам, фидера каква въдица е?
С метод фидер(пружина), не може ли да се лови на 100 метра например?
И само не ми казвай, че не може да се постига такава дистанция с фидер!


https://www.youtube.com/watch?v=ELBWW5BkQpE
:axe:
''Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме'' - Васил Левски
Juniur86
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 182
Регистриран на: Чет Юни 04, 2009 8:30 am

Re: Избор на макара за фидер

Мнение от Juniur86 »

И за тази цел сменяме един, два или няколко водача с тези горепосочените? А ако не са всички, кои сменяме и на какъв принцип избираме кой да сменим и кой не ?
Изображение
kevlar
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 609
Регистриран на: Чет Окт 21, 2010 6:12 pm

Re: Избор на макара за фидер

Мнение от kevlar »

Оспамване темата. По-добре на лично, питай Бутника
''Времето е в нас и ние сме във времето,то нас обръща и ние него обръщаме'' - Васил Левски
GGGG
новобранец
новобранец
Мнения: 30
Регистриран на: Вто Апр 19, 2016 9:52 pm

Re: Избор на макара за фидер

Мнение от GGGG »

Имам Ryobi Zauber 4000 и Shimano Aero Match.

Като усилие за навиване и мощ - Ryobi-то определено е по-добро според мен.
Аватар
Naas
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 444
Регистриран на: Съб Апр 30, 2011 7:25 pm
Местоположение: Казанлък

Re: Избор на макара за фидер

Мнение от Naas »

Мале мале, начетох се на глупости, 90% от даващите съвети тук са не компетентни, и са доста далеч от истината. Аз поне в началото не си позволявах да давам съвети, от гледна точка да не объркам някого, а сега всеки втори е много разбиращ и държи на своето, въпреки че греши тотално. Не знам на колегата Бутник как му се занимава да спори, по някога просто няма смисъл...
- Ице, малко хора ще те разберат, не си хаби клавиатурата :wink:
А сега по въпроса:
След като колегата си е купил фидер въдица с дължина 4.20 и тест 120гр. значи си е решил че такава му трябва и си е направил сметката. Всеки който е решил да се занимава по сериозно с този вид риболов, трябва да има поне три или повече фидер пръчки покриващи различни дистанции и ситуации. И размера на макарата расте право пропорционално на размера на въдицата. Не може да се сложи една и съща макара на пръчка 3.00 метра и на 4.20 т.е. не че не може но е смешно, все едно да сложиш джанти от лека кола на голям джип. Смятам че колегата разбра какво му трябва. Аз също мисля да не си търкам клавиатурата вече, бях спрял за повече от година да пиша в този форум и май е време да се скатавам пак. Поздрави на всички и преди да пишете помислете малко!
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: Избор на макара за фидер

Мнение от Slavi_82 »

kevlar написа:
Juniur86 написа:Аз да попитам, че четох ама така и не разбрах: Какво печелим/губим от подмяната на 1,2.........n-ти водач на Фидера си ? Защо и по-каква причина да си сменя водача, с каква цел ?
С подмяната на водача, се подобрява кастинга. По-голям водач, по-малко триене.
Новите водачи на Fudji, са по-високи и линията няма да опира в пръчката. Отделно, е проектиран така, че да няма оплитания на линията около водача.


Slavi_82 - Ти си този, който си чеше езика и няма да те питам, дали не ти омръзна, защото явно ти харесва?!
Никой, не говори за сравнение на дънна въдица и фидер. Ама да те попитам, фидера каква въдица е?
С метод фидер(пружина), не може ли да се лови на 100 метра например?
И само не ми казвай, че не може да се постига такава дистанция с фидер!


https://www.youtube.com/watch?v=ELBWW5BkQpE
:axe:
Фидера се води т.н. леко дънно. Тоест пръчката е много по финна и нежна. лови се само с 1 кука
и няма нищо общо с пружината. Стандартната пружина не е фидерска та било то и ин-лайн пружините.
Целта на този риболов е да се храни с много по малко храна от стандартната пружина но да се подава често и на по малко.
Стандартната пружина вдига много повече шум и тва пляскане често пъти плаши рибата, колкото по малко шум се вдига толкова риболова
ти е по ефикасен. Също така и колкото по на близко се лови се фидера е по ефикасен защото се пляска по малко и петното се цели по лесно
и се концентрира храната на едно място. Хубаво е тия неща да се знаят без да се спори излишно за това може ли или не може с фидера
да се лови на 70-80 метра например (може но няма да е до там ефективен риболова)
И по мой лични наблюдения с хранилки до 50 грама не съм видял никакъв зор нито тиката нито с формакс булета. Даже тиката по скоро
размера и е около 4000 макар да пише 3000 може някой да направи сравнение и сам да види и се справя много добре с много по борбени
риби за размера си. Пробвал съм други макари мачови и подобни на шекспир и шимано и честно казано размер 3000 ( берат душица ) с по големи риби тотален болкаж са просто. Не съм човек дето да си хвали своето само защото съм си дал парите за тях защото са по 60-65 лв макарите не са кой знае какво, но не бих ги заменил с други, просто защото си вършат отлично работата за която са купени. Само на булета лекия проблем и е че е малко по тежка и голяма макара 405 грама :) Но ако има пича пари един рийв 4000 или максимум 5000 и забравя кога е купувал фидер и макари да бере ядове с въдицата :) Но поне за мен лично даже и само 100 грама повече ми уморяват ръката много затова избягвам тежките макари за фидер, защото ако направи един Богров и има днеска 15-20 риби веднага ще разбере разликата когато въдицата ви е по цял ден в ръката
Аватар
naskobo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2319
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 5:15 pm
Местоположение: София

Re: Избор на макара за фидер

Мнение от naskobo »

Поредната фидер тема, която не ме разочарова откъм емоции :mrgreen:
В Бг условията, ползването на 4,20 хеви фидер в затворени водоеми е оправдано когато се търси риба на далечна дистанция, като за целта трябва да се изхвърля освен далеч, но и с лекота за да се постигне точност. Това предполага по-тежка макара тип "Long-distance" със специфична за целта шпула. Модели има бол за всеки вкус и джоб. На линка е едно не лошо, бюджетно решение:

http://tackle4all.com/browning-long-cas ... p-557.html


Ако разгледате фидер въдиците с означения " speed cast", " long distance", " long cast" и т.н, всички те са със сравнително по-широки водачи на върховете, мин 2.5 мм, така,ч е Бутника е прав(както винаги :wink: )
Нещата трябва да са възможно най-прости, но не и повече от това! - А. Айнщайн
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Избор на макара за фидер

Мнение от butnik »

Насковцииии,/Софийския и Казанлъшкия?така е,тук не може да се скучае.Слави пак се отплесна да ни обяснява общи приказки.Риболова е една импровизация,това е роля,нямаш ли въображение,няма овации.Преди няколко дена ми се наложи да ловя на една рекичка/разрешена е през забраната/ с куршум по точно жабка-сонда закачена на първия дропер с директен телескоп със шпиц връх,че искаха яко задържане,аз имах само директен с мен,че отскачам след работа.Та не се ли ориентираш,няма ли резервен вариант пиеш капочино.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”