Болонезе-размер-монтажи

Модератори: Paublo_Eskobar, emo vasilev

snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Мнение от snegk »

INCUBUS написа:То и аз утре съм на риба,ама от какъв зор на язовира да ползвам болонезе?Просто не става с дължината си за риболов от въжен мост,на дълбочини от 6 до към 14 метра-естествено с подвижна плувка.Иначе имам две такива пръчки.Съобразно характера на реките тук и на пресечения терен,съм се спрял на 5 метра дължина и максимална лекота- "Тика Уондър" /акция 5-40 / и "Тика Пауърфул" /акция 5-15/.6 метра не ми вършат работа,да не говорим пък за 7 или повече.Просто тук по Арда или другите рекички няма такива участъци /толкова дълги /,че да не може да се контролира добре линията с дължина на пръчката по-малка от 6 метра.
Не от зор а защото така михаресва.Локал ти обясни,че има много по лигави мачове и пак се лови на язовир.Лових лятото със спининг2,10,с ваглер на дистанция от 20м. и вадех доста риба,и то на язовир.На морето лових 4 години платерина с болонезе 4м, и то на дъно.С шарански пръчки съм ловил калкан.С болонезето на трабуко,ловя с лек фидер и удоволствието е голямо.
Изображение
Изображение
Стова мавърче вадех такива и по големи риби,с удоволствие.Не разбрах за въжения мост,ще скачаш с бънджи,или ще ловиш риба. :lol:
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Мнение от snegk »

А сега серьозно по темата.Болонезето е измислено в Италия,за риболов на река,за кефал,на недостъпни места с изкуствени примамки.Отам нататъка се започва с имровизацията(риболов с плувка-близалка и др.)Основните използвани размери са до 8м., има ипо-дълги,те се ползват много рядко и то от профита.Дължината се определя от това в зависимост къде ловим(ширина,дълбочина на реката и модел плувка)Разликата от другите въдици е,че водачите са издължени за да не залепва влакното по пръчката,дължината и грамажа..За слайдера,с него се достига по голяма дистанция,дирктно засичане на рибата и няма опасност при рязко дърпане да ти излезе телчето.За задържане мисля,че не става.Извода от всичко което съм чел,пробвал и разбрал стигнах до заключение,че никъде не казано да не се използва на затворени водоеми.И в крайна сметка всичко е въпрос на личен избор.Аз това се сещам,нека другите да допълнят това което съм пропуснал.
Аватар
Local
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6874
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 1:31 pm
Местоположение: Асеновград/Пловдив

Мнение от Local »

Разбира се, че могат да се ползват на затворени водоеми, не е нужно да имаш отделна пръчка за всеки вид риболов. Особено Daytona-та , която си взел ти. А относно слайдерите... не виждам как с тях ще се постига по-голяма дистанция на хвърляне, като това зависи от формата на плувка, дебелината на влакното, строя на пръчката ти и мястото на риболов. А като не искате да ви се изкъртва телчето на антената слагайте шлаух, точно над телчето влактното да минава оттам. Има и друг вариант с инлайн плувки. Моделите на Cralusso Spirit и Capri са страхотни, особено като им обърнеш телата са перфектни за изтичане. Плюс това са нечупливи.
Клавиатура риба не лови!!!
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Мнение от snegk »

Когато отижнението е групирано долу и плувката е подвижна се постига по голяма дистанция.Същото е и с ваглера,с фиксиран се замята помалко от колкото с подвижен.Това е мойто виждане.
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

СЛАЙДЕР

Мнение от Бачо Илия »

По начало англичаните викат "слайдер" на всички подвижни плувки. Ваглера се явява вид"слайдер" , със съответните му разновидности По принцип няма значение дали влакното минава през две точки или само през точка (както при ваглерите). Основното което има значение е че самата плувка НЕ Е УТЕЖНЕНА и е предназначена да се ползва за големи дълбочини и много бързо сваляне на линията долу. Слайдера(неутежнена плувка с голяма носимост) има и други предимства-много по-лесно определяне на дълбочината , пълен контрол във всеки един момент- при придърпване с болото плувката не се скрива и няма как да се пропусне кълване и т.н.
По-долу поствам и една статия от Алън Скоторн по въпроса:
От Алън Скотърн

Как да използваме слайдера?
Най-подходящите условия за работа със слайдер е, когато ловим на дълбочина над три метра и използването на ваглер е доста трудно. Тази характеристика отговаря на повечето водоеми и в България. По принцип е добре да няма течение и силен вятър, но ако сте построили правилно линията, ще се справите и с тези условия.
След като сме подготвили въдицата, идва ред да се забърка подхранката. Ако ловях на фидер, нямаше да храня допълнително, но с ваглера идва ред на топките и прашката. Във водоема, в който ловя, ми е необходима тежка и лепкава подхранка, която ще стигне дъното, без да се разпадне. В случая съм забъркал 2 кг Van Den Eynde RECORD GOLD, 2 кг Van Den Eynde SUPER ROACH и 1 кг Van Den Eynde DYNAMIC FEEDER, която е много лепкава и прави сместа стегната.
Ако ловях платика, храната щеше да изглежда доста по-различна. Ще припомня накратко коя подхранка за кои случаи е подходяща:
Лепкава подхранка: Secret, Natur, World Champion, Super Black, Super Roach, Black Roach.
Лека подхранка: Super Lake, Super Match, Super Cup, Galeta, Special.
Подхранка за червеноперка: Secret, Super Roach, Super Black, Galeta, Super Match.
Подхранка за платика: Super Lake, World champion, Super Match, Special, Galeta.
В началото на риболова повечето колеги замятат внушително количество подхранка с убеждението, че трябва да образуват хранително петно. Аз лично никога не правя така. Просто подавам по една топка храна след всяко презамятане. Това може да отнеме повече време, докато завъртя рибата, но в продължение на 5-часовото състезание ще хващам риба еднакво през цялото време.
След като сте си направили системата и сте подхранили добре, проблем може да възникне единствено при замятането. Наблюдавал съм много пъти колеги, добри състезатели да замятат погрешно слайдера. Правилното замятане се състои в това цялото движение да протече плавно, а не рязко или много засилка.
При погрешно замятане крайният резултат е неприятно оплитане. Друг начин да предотвратите това е да изпънете линията, преди да падне във водата. Това се постига, като секунда преди ваглерът да падне във водата, поставите пръст върху шпулата.
Започвам риболова на три червени (бели) червея и не след дълго вадя първата червеноперка. Има доста силен вятър, който ми създава проблем, но когато утихва, успявам да направя добра серия от червеноперки. Поради лошите атмосферни условия се налага да използвам клипса на шпулата, за да съм сигурен, че ловя на едно и също място. След 5-часов риболов мога да кажа, че излетът беше успешен. Хванал съм 20 кг риба, не е зле, като се имат предвид атмосферните условия.
Монтажът за подвижна плувка
Започнете с основното влакно 0.20 мм. Все пак ще замятате тежка плувка и има възможност за заплитане, така че по-дебелото влакно е по-добрият вариант. Освен това по-дебелото влакно се контролира по-лесно. Подберете плувка, която подхожда на условията. Аз използвам 3SSG (4.8 г) за дълбочина до 4.5 м и тихо време, 4 SSG (6.4 г) за дълбочина над 5.40 м и за лошо време, а за екстремни дълбочини и бурен вятър - 5 или 6 SSG (8 или 10 г).
След като прекарате плувката върху основното влакно, идва ред на утежнението. Използвам винаги един и същи начин, в който съм убеден, че рядко се оплита.
Първо слагам група от олово на 1.20 м от куката. Групата се състои от SSG (1.6 г) олово и една съчма ААА (0.8 г) най-отгоре. Малката съчма спомага плувката да не се отделя от групата олово по време на полета. 60 см по-надолу слагам една съчма №2 (0.3 г) и на още 45 см още една съчма № 2. След това идва ред на вирбела и повода, който е 0.14 мм Shimano silk shock и кука Mustad bream feeder № 14.
Подвижен възел
Над плувката слагам подвижен възел, който ограничава перото на желаната от мен дълбочина. Оставям дълги мустаци – около 1.5–2 см, като по този начин не пречи на замятането. Ако ги отрежете прекалено къси, те стават твърди и влакното се закачва по водачите. За връзването на възела виж схемата.
Измерване на дълбочината
След слагането на стоперния възел ще измерим дълбочината. Махам една съчма SSG от групата олово, като по този начин линията става по-лека, а антената на плувката изскача повече от водата. Това улеснява измерването на точната дълбочина. Слагам тежък дълбокомер и замятам. Ако съм нагласил линията много плитко, плувката потъва. Налага се да преместя стопера нагоре. Ако обаче съм надвишил дълбочината, плувката ще стърчи повече от необходимото и ще се наложи да сваля стопера надолу към куката.
Изображение
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Подвижни плувки за болонезе

Мнение от Бачо Илия »

Ползвам плувки от моделите по-долу. Доста здрави са и не им се вадят телчетата:

ИзображениеИзображениеИзображение

Тези ,които са на Колмик , предполагам ще са още по-добри- ще си взема и от тях при първа възможност!!!
Изображение
s_v_e
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 313
Регистриран на: Пон Мар 26, 2007 8:00 pm
Местоположение: Ловеч

Мнение от s_v_e »

разликата от тези на Колмик и тези които си показал е просто огромна и няма смисъл на коментар
Team Filstar-Bobi Fisher
shekira
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 929
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 2:25 pm
Местоположение: Карлово

Мнение от shekira »

s_v_e написа:разликата от тези на Колмик и тези които си показал е просто огромна и няма смисъл на коментар
Тези на Колмик да не хващат рибата сами.
КЪЛВЕ ВЧЕРА И УТРЕ, ДНЕС НЕ ЩЕ
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Мнение от Бачо Илия »

s_v_e написа:разликата от тези на Колмик и тези които си показал е просто огромна и няма смисъл на коментар
Предполагам че има разлика , аз основно ползвам влакна и куки на Колмик , ползвам и плувки но не тези. Тези които ползвам като качество и точни грамажи не се различават кой-знае колко от "Видракс" и "Топ-Флот" , различават се в цената 1:3. Предполагам и със слайдерите ще е същото :wink: В тази насока , пропуснах да спомена- тази статия на Алън Скоторн е специално за БГ-риболовците , след поредния провал на националния ни отбор-не може да замята със "Слайдер" без да уплита :wink: Мислех да премълча , ама погледнах във фотоалбума че си от "бранша" :D
Поздрави :D
Изображение
INCUBUS
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3795
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 9:20 pm
Местоположение: Смолян

Мнение от INCUBUS »

Не знам как успявате да им късате телчетата-може би щото купувате пълни ментаци,само че украсени с логото на супер-фирми.Всичките ми слайдери и ваглери са от български марки,ама нямам нито една дефектирала плувка от замятане /признавам си,че съм строшил няколко по тъп начин -като ги натисна,настъпя или прочие просташко изпълнение/.
shekira
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 929
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 2:25 pm
Местоположение: Карлово

Мнение от shekira »

INCUBUS написа:Не знам как успявате да им късате телчетата-може би щото купувате пълни ментаци,само че украсени с логото на супер-фирми.Всичките ми слайдери и ваглери са от български марки,ама нямам нито една дефектирала плувка от замятане /признавам си,че съм строшил няколко по тъп начин -като ги натисна,настъпя или прочие просташко изпълнение/.
Колега напълно подкрепям твоето мнение.Българските плувки саси много хубави само боята хич я няма,затова моите ги топя в лак.
КЪЛВЕ ВЧЕРА И УТРЕ, ДНЕС НЕ ЩЕ
s_v_e
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 313
Регистриран на: Пон Мар 26, 2007 8:00 pm
Местоположение: Ловеч

Мнение от s_v_e »

shekira написа:
s_v_e написа:разликата от тези на Колмик и тези които си показал е просто огромна и няма смисъл на коментар
Тези на Колмик да не хващат рибата сами.

:smt018 :smt018 :smt018
Team Filstar-Bobi Fisher
Diman
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1135
Регистриран на: Съб Май 31, 2008 3:12 pm

Re: Болонезе-размер-монтажи

Мнение от Diman »

...
Последно промяна от Diman на Вто Авг 25, 2009 5:01 am, променено общо 4 пъти.
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Болонезе-размер-монтажи

Мнение от butnik »

Diman написа:Здравейте любители на риболова с болонезе! Ако трябва да споделя скромния си опит с моята 4ка Trabucco сигурно ще прозвучи като реклама. Универсална въдица. Твърд строй, супер лека и удобна. Риболова на плувка с това италианско чудо е голямо удоволствие. Постигането на дистанции от 20-25м е като детска игра, както с неподвижна, така и с подвижна плувка. Ползувам основно влакно 0.16, плувки 1.5-2.5г и поводи 0.08, 0.10, 0,12(рядко 0,14-при риболов на шаран на платени водоеми по време на забраната). Ползувам я навсякаде. При риболов на язовир и силен страничен вятър прави корем, ето защо трябва да се използува бързо потъващо влакно. Мисля, че 4-5м е мултифункционалната дължина за болонезе и матч. По-дългите болонезе са по "лигави", което за мен вече си е проблем, а и теглото значително се увеличава.
Относно плувките-винаги дообработвам новите с "Яхтен лак"(има го във всеки строймаркет).
Относно твърдия строй на въдиците ще ти кажа само едно,ползвай дебели влакна,а 4м. си е телескоп.А лигавите болота си вадят рибата без проблем, уморяват по бързо рибата и щадят влакното като обират силните напъни на рибата,позволяват да ловиш с тънки влакна,спокойно хвърляш и по-леки плувки,под 1 гр.А колкото до плувките ,купувам такива които не се нуждаят от лак,има много български такива.А при лека такава ,лака променя грамажа.По добрия начин е да е залееш със секундо лепило и то само между ухото-телчето и кила,при местене да не се врязва кордата.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Бат Мирче-5кила
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 4365
Регистриран на: Нед Мар 20, 2005 9:41 am
Местоположение: Ямболската баня
Обратна връзка:

Re: Болонезе-размер-монтажи

Мнение от Бат Мирче-5кила »

след доста опити в тая насока се спрях на 6мт-според мен универсална за нашите реки.повече ми тьпее,тежи,дразнещо е :!: с по малко-става-имам и една петица имах и една седмица,която впрочем подарих.много рядко се налага замятане по средата на реката,да не говорим,че ако кьлве по кьм другия бряг....е,все пак има и ДРУГ бряг :wink: ако зацепвате кво искам да кажа :D не разбрах нещо ИДА що ги пласира тия подвижните плувки тука за боло.странно ми се стори-както и да е?фирмите колмик и браунинг за мен са красота.а като здравина-бях си взел няколко на рива,с куха антена,дето нямаха повреди на по 10 риболова,ама нещо са не мога да ги намеря по магазините.инак и аз си ги мааам превантивно с някькьв лак.горещо препорьчвам ,а и не само за болото, следните модели на колмик,както и сьвсем не лошия(и значително по евтин) бьлгарски вариант по в дясно. :wink:

Изображение

пропусна бутник да сподели,че всичко е главно тренировка :D :D утежняването го правя по най различен начин,който няма много общо сьс схемите на деди.може би греша,ама неам такива наблюдения-понякога слагам дори подвижна оливетка на около метьр над повода,понякога си правя синджирче,което ми се струва най удачно за бавни и средни течения.не твьрдя,че сьм прав-просто споделям.
Последно промяна от Бат Мирче-5кила на Вто Юли 01, 2008 2:11 pm, променено общо 1 път.
"Всички животни са равни, но някои са по-равни от други".
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на болонезе”