Риболова на маздруга

Модератор: sapuna

Аватар
silvestar
новобранец
новобранец
Мнения: 70
Регистриран на: Пет Май 02, 2008 3:26 pm
Местоположение: София

Риболова на маздруга

Мнение от silvestar »

Колеги,има ли такива с опит в ловенето на тази риба,навици,местообтание и т.н?За тази риба само бях чувал и нищо друго и преди 2 седмици като отидох за риба на реката с надежди за кефал и скобар(който не съм сигурен даже дали го има в тази река)хванах тези животни,като ги мислех за едри червеноперки.В последствие като разгледах из нета установих че това не е нито перка,нито бабушка,а маздруга.Удоволствието беше на макс,защото най-малкото след 3 часа без пипане и местене по различни места вече предвуксвах с горчивина капото.Рибите излезнаха близко до брега на самото дъно,дълбочина около 2,30м. на бял.Реката беше доста над нивото си,преди седмица отидох и се капотирах защото беше огромна и бърза.Преди 2 дни пак бях там,беше почти като първия път,малко по-високо ниво и хванах 4 уклея,1 дребна колкото тях и една по-голяма от шамар кавито излезнаха и първия път.Забравих да кажа също че първия път подавах бели като за кефал,а последния забърках захранка пакет река и пакет черна глина с бял
stich
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2708
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 4:44 pm
Местоположение: "Резерват Северозапад"
Обратна връзка:

Re: Риболова на маздруга

Мнение от stich »

Поне на Дунав не знам да има определени места където да излиза специално мЪздруга или както тук я наричаме Шутовица.Пасажна риба е и дойде ли на захранката може количества да се уловят.Привлича се от всякаква храна.Кълве на бял и хляб.Торният сега е най-удачната стръв.Мъздругата е хищник и често когато е активна може много успешно да се лови на спининг с малка блесна.Имам уловена на 7-8см.воблер :) Достига добри размери.
Преди около 4 години извадих 2 броя от по над 2 кг на хвърлени за шаран дънарки на качамак.
Така че това е една всеядна риба,но пак ще драсна,че в момента мисля торният е най-удачен като ако имаш и ароматизатор със същият аромат в захранката още по-добре.

п.п.Преди години когато работеше тукашният месокомбинат на тръбата която отвеждаше кръвта в реката се ловяха ненормални като количества и размери от тази риба.Лично не съм пробвал,но някои колеги за да привлекат специално мъздругата потапят мамката (Дунавска мамка-мрежеста торба пълна с натрошен хляб) в кофа с кръв от заклано животно,като я оставят добре да се напои след което я вкарват в реката на желаната дистанция.
Изображение
Аватар
hristoogi
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 255
Регистриран на: Нед Апр 25, 2010 11:31 am
Местоположение: London,Plovdiv

Re: Риболова на маздруга

Мнение от hristoogi »

Много правилно е написал Stich . Тя е Дунавска риба , която се среща и по долните течения на Янтра и Искър .Мъздругата наистина се завърта повече около изтичащи се канали от свинеферми или от месокомбинати .Поне преди години беше така , като визирам района около Силистра . Най добра стръв - бял червей .
Аватар
topspin
фен клуб-скобар
Мнения: 2785
Регистриран на: Нед Юли 17, 2011 12:32 pm

Re: Риболова на маздруга

Мнение от topspin »

тази риба ми е любимата ,за рибилов , а и е с отлични вкусови качества (най добрата дунавска риба за скара).при нас по дунава я ловиме успешно на ГАЦА(мрежово чувалче пълно с захранка предимно хляб и кюспе).лови се на плувка с директен телескоп ,като се пуска край гацата,стръв бял червей на голям грозд.много силна и борбена риба .и в река янтра я има доста. но основно излиза по дунава в бързеите с каменисто дъно.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мирни риби”