Гребла за лодка

Допълнителна екипировка, която ще направиви къмпингуването ви по-лесно и удобно.

Модератори: emo vasilev, Ачо ♣

Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Гребла за лодка

Мнение от kiril_bulgaria »

Ще си правя гребла за лодка, искам да намерим оптималните размери.

Дървените гребла са класика.
Повече се използват на дървените лодки, цената на добри гребла са около и над 200лв за чифт. Всеки уважаващ себе си рибар и притежател на дървена лодка задължително има дървени гребла. Традиция и малко магия.
И запомнете - крив човек се оправя, но криво гребло няма оправяне, както казваше дядо ми Васил Камъша.

Гребла, направени от алуминиева тръба Ф35мм.
Дебелината на тръбата е 1мм, 2мм, 3мм, 5мм, 6мм. Тези дебелини намерих в справочниците.

С тръба, с дебелина 2мм са повечето гребла, които се продават в магазините.

Тръби, с дебелина 5 и 6мм нямаше никъде, в никои склад в Бургас. И не само в Бургас, по интернет правих запитване по различни складове.

Намерих само на едно място в Бургас, тръба с дебелина 3мм, цената беше около 50лв за 6м. Срязаха ми я на две, по 3м, за да я сложа в колата.

Втулки, гребно перо, гребен ключ и дръжка намерих от интернет магазин. Само искам да ви кажа, че цените в магазините МНОГО се различават, а всички предлагат едни и същи модели. Ако вземате от интернет, нека да бъде от един магазин, така транспорта е по ЕКОНТ е 5лв .
Изображение
Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Re: Гребла за лодка

Мнение от kiril_bulgaria »

Правилните размери, които съм намерил от книгите са:

Греблата с размер 2.45 м. са подходящи за лодка до 4.40м

Греблата с размер 2.65м. са подходящи за лодка от4.50 до 5.10м

Греблата с размер 3.40м са оригиналните гребла на Ял6. Лично измерени и от мене.

В книгите пише, че дължината на греблата е правопропорционална на :
•дължината на лодката
•ширината на лодката,
•височината на надводният борд.
Но никъде не намерих формулата, по която се изчисляват. Ако някои я има, нека да я даде за благото на народа.
Изображение
Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Re: Гребла за лодка

Мнение от kiril_bulgaria »

И така, след като споделих всичката информация, която имам, нека колеги да споделите информация
как се правят греблата, тънкости в изработката, на какво трябва да се обърне внимание
и въобще всичко от опита и практиката при изработването им.
Изображение
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Гребла за лодка

Мнение от rikitikitavi »

Забравил си да отговориш на основният въпрос!
Колко часа на влизане смяташ,че ще работиш с греблата?
Като имаш три категории
До един час
От един до три
Цял ден
От там и греблата са различни.....по удобство и цена.

Аз съм сметнал,че ще е по малко от час и съм купил две с акуминиеви дръжки от декатлона....още държат
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Re: Гребла за лодка

Мнение от kiril_bulgaria »

Следя темата.

Колко време на гребла?
При мене, греблата са помощни, докато отблъсна от пристанището няколко метра и когато се прибирам на пристанището няколко метра, като приставам. Както повечето хора с лодки с моторче.

Но тук има едно но. И това е важното
Греблата са помощно средство, но ако двигателят откаже в морето...Затова греблата трябва да са здрави, добре направени и да могат да се ползват и при лошо време.

Греблата не се избират аматьорската "колко часа", а се избират за безопасно прибиране от морето при лошо време.

И още нещо да спомена:
Не подминавайте лодка с вдигнати нагоре гребла,със сигурност ѝ трябва помощ.


Колеги, търся коректна информация,
как се правят греблата от ал. тръба, тънкости в изработката, на какво трябва да се обърне внимание
и въобще всичко от опита и практиката при изработването им.
Изображение
Людмил Иванов
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 162
Регистриран на: Съб Май 01, 2010 5:00 pm
Местоположение: София

Re: Гребла за лодка

Мнение от Людмил Иванов »

Ето тези гребла . Правил съм ги на един приятел преди 10-12 години. Тръба алуминий 2 мм. Ламарина алуминий 2 мм. Дръжка -крак от стол- варен бук. ключове желязна тръба.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Re: Гребла за лодка

Мнение от kiril_bulgaria »

Добре направени гребла, по снимките вечни.

Имам въпрос за непотопяемост:

•Алуминиевата тръба може ли да се запълни с пяна? И ако може, с каква пяна, модел или номер. Обикновена 6-7лв или монтажна 14-16лв? Идеята е непотопяемост и уякчаване на конструкцията.
А как пяната ще запълни тръбата? Ами имам едно маркучле, дълго около 3м, слагам го вътре и постепенно го изтеглям, като по него пускам пяната.

•Може ли да се набие вътре дървена чамова пръчка? То може и да може, но откъде такава пръчка? Вътрешният размер е Ф29.05мм. И още - чамова или букова? Букова - от дръжка на лопатите от железарският магазин и на струг да се престърже до Ф29?

Допълнение:

W HomeMax намерих липа, Ф30мм. Дърводелците да кажат: Дали е подходяща за вода? с леко пристъргване с шкурка, ще намаля диаметъра.
https://www.home-max.bg/profil-30-mm/


А това решение е по-добро. В HomeMax намерих корнизи, 15лв за 2.50м в HomeMax, Ф28мм. Понеже имаме такива корнизи, и имаше някакви парчета останали на тавана, пробвах - влиза почти без луфт в тръбата. Което значи, че ако го обмажа със смола, сглобката ще бъде плътна и здрава. И материала е буков. А най-добрите дървени гребла са от парен бук.
https://www.home-max.bg/komplekt-za-vto ... eh-2-50-m/
Изображение
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Гребла за лодка

Мнение от КИРО »

kiril_bulgaria написа:И така, след като споделих всичката информация, която имам, нека колеги да споделите информация
как се правят греблата, тънкости в изработката, на какво трябва да се обърне внимание
и въобще всичко от опита и практиката при изработването им.
Амааа,за дървените,или "тенекиените"????
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Re: Гребла за лодка

Мнение от kiril_bulgaria »

И за двата типа гребла, адаш.

Нека да стане тема, която да е в полза на всички колеги. Защото, за мене, греблата са важни за спасяване на човешкият живот на море. Всеки един от нас знае какво е неуправляема лодка, когато ти спре двигателя.

А аз, каквото направя по моят замисъл за здрави гребла, каквито идеи ми дойдат в главата в минути на размисъл, ще го пиша тук.

Но пак повтарям - колеги, всякакви идеи, тънкости в изработката, на какво трябва да се обърне внимание
и въобще всичко от опита и практиката при изработването им, нека патилите колеги го споделят тук.
Изображение
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Гребла за лодка

Мнение от rikitikitavi »

Ади пак да се включа.
На гребла съм карал....доста време.
За в момента има само един вариант ,който бих избрал за дълго гребане.
Отива се в някой яхтен магазин. Там има разни пластмасови лопати за гребла. Избирам най масивната. С дебели ребра по нея. После измервам диаметъра за дръжката и си взимам алуминии със стена 2мм. Размера на греблото...като седнеш в лодката ,оставиш двайсетина санитиметра между дръжките и при загребване да имаш малък ъгъл на атака на греблото към водата. Обикновенно за нормалните лодки излиза към 2м дръжка +лопатата
От там режа двете дръжки. В единия край набивам дървена тапа ама малко навътре и заливам с друкомпонентно до изравняване. На другия край набивам по съшият начин. После обмазвам с двукомпонентно лепило греблата отвътре и ги нахлузвам.
Много важно е обаче свръзката лодка гребло. Най често тя е проблема и там се дънят нещата.
Пп греблата за които говорех в началото са на съшия принцип но поради малката и лека лодчица която имам са малки и леки.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Re: Гребла за лодка

Мнение от kiril_bulgaria »

От дебелите книги, а не да ме препраща rikitikitavi пак в магазина. Не само ме праща в магазина, но казва и неверни критерии, по които да си търся гребло. Защото гребло с обща дължина 2м (дръжка + лопата) може да бъде на някоя гуменка, а не на лодка 4,65м. А дебелина на стената 2мм е малка за морско гребло.

Традиционната английска кралска формула за определяне на правилната дължина на греблото, използва широчината на лодката, за да се определи зоната на комфортно гребане.

1. Измерете разстоянието между ключовете на греблата.
Пример:
48" е разтоянието

2. Разделете полученото разстояние на две и добавете 2 инча.
Пример:
48инча : 2 = 24“
24 + 2 = 26“

3. Разделете резултата от т.2 на 7
Пример:
26“ : 7 = 3.714“

4. Умножете резултата от т.3 по 25
Пример:
3.714“ х 25 = 92.857“

5. Конвертираме инчовете във футове, като се раздели резултата на 12.
Пример:
92.857“ : 12 = 7.73

6. Закръгляме резултата до най-близкият фут, в нашият пример 8 фута.
Последно промяна от kiril_bulgaria на Пет Май 22, 2020 8:24 pm, променено общо 3 пъти.
Изображение
Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Re: Гребла за лодка

Мнение от kiril_bulgaria »

В моят случай, лодка 4.65м, разстояние между ключовете 1.70м. Следвам написаното от умни хора:

1.•1.70м = 66.92913in

2.•66.92913in : 2 = 33.464565“

2.•33.464565“ + 2“ = 35.464565“

3.•35.464565“ : 7 = 5.06636“

4.• 5.06636“ х 25 = 126.659160“

5.• 126.659160“ : 12 = 10.554930

Закръглям на 10 фута, което е равно на 3.05м
Закръглям на 11 фута, което е равно на 3.35м

Поради причина, че знам дължината на греблата на Ял6 – 3.40м, приемам за Ял4 - 3.05см
ЯЛ 6, Стандартный ВМФ, шестьвесельный ЯЛ, которым вооружались русские парусники (бриги, шхуны, тендеры). Размеры его стандартные:
•наибольшая длина — 6,11 м,
•ширина — 1,85 м

Така, днес след проба на лодката Ял4, приемам, че дължината на греблата за лодка 4.65м и разстояние между скарлозите 1.70м ще бъдат 3.00м.

При визуално премерване на гребла за Ял6, „топуза“ (балансьора) от скарлоза до краят на ръкохватката е 70см. Дядо ми казваше, за дървените гребла, ръкохватките да са на широчината на раменете на гребеца +10см до 15см. Затова ги оставих 70см, като има възможност впоследствие да ги отрежа и намаля до 65см.

И така, утре започвам да сглобявам греблата. Резултата ще го публикувам тук.
Изображение
Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Re: Гребла за лодка

Мнение от kiril_bulgaria »

Варианта „отиваш в рибарски магазин“, за мене не е избор. Там има ширпотреба, няма това, което аз искам за море. Пък и кефа да си направиш гребла е по-голям, отколкото да си купиш.

Както казах, аз си правя греблата. Защото ще ги направя сто пъти по-здрави, отколкото да ги купя.

Материали:
•2бр лопата (перо) за гребло х10лв = 20лв
•2бр ръкохватки (дръжки) за гребло х 2.50 = 5лв
•4бр стопор (втулка) за гребло х 2лв = 8лв
•2бр ключ за гребло INOX – имах го
•6м Алуминиева тръба Ф35 х 3мм = 48лв
•2бр х 2.50м Ф28мм дървен буков корниз за пердета х 20лв = 40лв
•Двукомпонентно лепило за захващане на перата, стопора и ръкохвтката = 8лв
•Смола за лодка 0.5кг = 5лв

Какво направих:

•Ключът за греблото го взех големият размер, а на менгемето го натиснах и го направих кръгъл, да не може да излиза от стопора (втулката). Когато го монтирах, сложих го помежду две втулки, да не може да излиза. (виж смимката)

•Дървеният корниз го вкарах 1см в алуминиевата тръба. Отгоре в тръбата налях 200-300гр смола и избутвайки дървеният прът като бутало, смолата хем служеше за смазка, по-лесно да влезе пръта, хем и луфта от 1мм между тръбата и пръта се запълни плътно. Стана плътна, здрава сглобка. Около 10-15 минути въртях тръбата, докато смолата се втвърди, за да не се получи така, че смолата да остане само от едната страна.

• По формулата изчисли, че за комфортно гребане на дълги разтояния греблото трябва да е с обща дължина 3.05м.
Отидох до лодката. Ял4, 4.60м, с 15см вдигнат борд. След пробите и направените замервания, стигнах до извода, че греблата трябва да са с обща дължина 3,00м, а ключа трябва да е на 0.70см от края на ръкохватката.

•Когато разгледах лопатата, видях, че тръбата в полен размерФ35 влиза само 6см, а навътре е под конус. При рязането направих този скос, така, че скосът на тръбата плътно влезе в лопатата, до самият край.

•Обмазах с двукомпонентно лепило където трябва да са детайлите. Сложих детайлите. Разпробих, но не с преминаващ отвор, а само колкото да пробия детайла и тръбата. Всеки детаил е захванат с нит, като от страна на пластмасовият детаил съм сложил неръждавейка шайба.

Считам, че така конструираните от мене гребла станаха здрави, могат да се използват в море за преход на гребла. Доволен съм от работата си и техническите решения, които вложих.

Да не забравя – греблата плуват във водата и най-важното са леки, човек не се изморява, като гребе. Като казвам леки, визирам дървените гребла, но са по-тежки от празните алуминиеви гребла. Това се дължи на вложеният буков корнизен прът вътре.

Дано да съм Ви в помощ, колеги. И отново да повторя – станаха хиляди пъти по-добри от магазинските.

Цена: 145лв за 2броя 3 метрови гребла, здрави, морски.

Надявам се адаша Киро да се включи с идеи и съвети за направата на дървени гребла. Мисля, че той е колегата, които има най-много опит и знания в тази дискусия.

Гребла огъване на сларлоз на менгеме.jpg
Гребла огъване на скарлоз2.jpg
Гребла скарлоз.jpg
Гребла Корнизи в опаковка.jpg
Гребла дървени корнизи в тръбата.jpg
Гребла скос за перото.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Изображение
Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: Гребла за лодка

Мнение от rikitikitavi »

Ша извинявяш значи. Не съм искал нито да те засегна нито да те подценя. Мнението ми е такова и опита ми е дотолкова.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Re: Гребла за лодка

Мнение от kiril_bulgaria »

rikitikitavi, като се видим, ще почерпя. Бирата е от мене.

А греблата наистина станаха хубави, и най-важното здрави, морски.
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Екипировка”