Помощ за комплект.

Подфорум за начинаещите риболовци, които тепърва навлизат в необятните пространства на риболова.

Модератор: sapuna

Аватар
goshet0365
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Нед Юни 09, 2013 2:44 pm
Местоположение: Ветрен Дол

Помощ за комплект.

Мнение от goshet0365 »

Добър ден на всички.
Трябва ми малко помощ.Значи ходя на риболов от близо 9 години (на 17 съм :D),но съм ловил само на плувка и то статична и въдиците ми са много стари,даже вече за нищо не стават. Сега мисля като за начало да си взима този комплект: http://akvasport.com/product/6382/kompl ... t-240.html . Можете ли да ми кажете дали е подходящ за риболов на плувка и дали би бил подходящ за по-големи риби от порядъка на 3,4 кг. ? Също така ако може да ми предложите други комплекти които биха ми свършили работа (около 30 лева ) ? И да добавя,че до сега не съм имал спининг. :D
161
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 181
Регистриран на: Пет Яну 21, 2011 8:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: Помощ за комплект.

Мнение от 161 »

30 лв въобще няма да те оправят !
За риболов на плувка не ти трябва такъв прът. Той е предназначен за блесни и изкуствени примамки( в описанието си го пише). СПОРЕД мен за риболов на плувка ти трябва прът 4 м ( всеки си има предпочитания), но масовия прът който се ползва е 3,90 - 4 м . И макара не по малко от размер 3000 ( пак според мен ) макарите от този размер събират някъде около 200 м - 0,20 влакно . Мисля си че ти трябва нещо такова, защото си нов в този риболов и с по тънки корди ще ти е по трудно. Но като цяло един що годе добър комплект отива около 100 лв ( едно средно прътче към 50 , 60 лв и макара поне 35 лв всичко на доло няма да е много качествено. Минал съм по този път и знам - я аванс няма да работи добре, я корда няма да изхвърля и всякакви затрудняващи риболова дефекти. Посъбери някой лев почети и успех ! Знам че на тези години парите са кът, но няма смисъл да трупаш пръти, които след време ще те дразнят и ще се чудиш какво да ги правиш. А сетих се като си търсиш прът да е 4 м с акция ( тежината която да носи 25 - 30 гр ) това са плувкаджийските пръти .
Димитър Димитров ( 161)
161
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 181
Регистриран на: Пет Яну 21, 2011 8:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: Помощ за комплект.

Мнение от 161 »

http://ribibg.com/shop/index.php?p=s_ge ... bgroup=322" onclick="window.open(this.href);return false;

http://ribibg.com/shop/index.php?p=s_ge ... ubgroup=62" onclick="window.open(this.href);return false;


Оринтировачно нещо такова ти трябва ! Има много варианати и се надявам и други колеги да се сетят откъде са тръгнали и да се включат в твоята тема и да ти помогнат. Друг варианат е да следиш обявите в ПРОДАВА и ако имаш късмет да попаднеш на нещо добро.
Димитър Димитров ( 161)
Аватар
goshet0365
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Нед Юни 09, 2013 2:44 pm
Местоположение: Ветрен Дол

Re: Помощ за комплект.

Мнение от goshet0365 »

Разбирaм,но просто не мога да дам толкова пари за въдица колкото и за ми се иска.Някакво друго решение няма ли,понеже не пътувам по водоеми а ловя само на едно място и мисля,че не ми трябват толкова скъпи въдици?
П.С Пръта от какъв тип трябва да е за най-успешен риболов на плувка ?
Алфонсо
новобранец
новобранец
Мнения: 97
Регистриран на: Сря Апр 01, 2009 2:32 pm
Местоположение: гр.София

Re: Помощ за комплект.

Мнение от Алфонсо »

Мач ;)
Като за начало и за малко пари, взимаш нещо такова:
http://shop.fishbg.org/index.php?main_p ... cts_id=815
Макари има и за по 20лв, ще ти трябват и влакно, куки, тежести, няколко ваглера, и т.н. и си готов.
Този комплект за 30лв... няма да ти свърши работа, така да се каже.
Русалката: най-лошото нещо - ни го ядеш, ни го е*еш...
Алфонсо
новобранец
новобранец
Мнения: 97
Регистриран на: Сря Апр 01, 2009 2:32 pm
Местоположение: гр.София

Re: Помощ за комплект.

Мнение от Алфонсо »

Сигурно е малко дървен мача, но за непретенциозен риболов на плувка става. Макарата май е същата като от предишния комплект. Ако това е което си решил и избрал- взимай, за тия пари е добре. Ще си ловиш каракуди и костури без никакви грижи.
Все пак това е комплект за плувка. В пъти по-добре е от спининговия комплект за 30лв
Русалката: най-лошото нещо - ни го ядеш, ни го е*еш...
Аватар
goshet0365
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Нед Юни 09, 2013 2:44 pm
Местоположение: Ветрен Дол

Re: Помощ за комплект.

Мнение от goshet0365 »

И бих ли могъл да извадя и нещо по-голямо като например мaлък шаран или нещо подобно с този комплeкт ?
Алфонсо
новобранец
новобранец
Мнения: 97
Регистриран на: Сря Апр 01, 2009 2:32 pm
Местоположение: гр.София

Re: Помощ за комплект.

Мнение от Алфонсо »

Да можеш, стига да знаеш какво е аванс и да го използваш.
Вадил съм 7,5кг шаран с основно влакно 0.18, но с умело боравене с аванса.
Тръгнеш ли да дърпаш хамалската и да сецаш има два сценария- или да скъса или да се строши въдицата.
Шарани по 1-2кг ще ловиш без никакви ядове.
Русалката: най-лошото нещо - ни го ядеш, ни го е*еш...
Аватар
goshet0365
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Нед Юни 09, 2013 2:44 pm
Местоположение: Ветрен Дол

Re: Помощ за комплект.

Мнение от goshet0365 »

Знам за аванса ,но не ми се е налагало да го използвам.И един последен въпрос: каква е разликата между болонезе и мач ? Тъй като се чудя дали да не си взема и болонезе.

За това става въпрос: http://akvasport.com/product/8711/bolon ... -4-00.html
Алфонсо
новобранец
новобранец
Мнения: 97
Регистриран на: Сря Апр 01, 2009 2:32 pm
Местоположение: гр.София

Re: Помощ за комплект.

Мнение от Алфонсо »

goshet0365 написа: каква е разликата между болонезе и мач?
За това става въпрос: http://akvasport.com/product/8711/bolon ... -4-00.html
Огромна :mrgreen:
Единствената прилика е, че и с двете въдици се лови на плувка. :D
Въдиците от този тип (боло) са телескопи (за разлика от класическия триколенен мач), с по-малко водачи са 4-5, докато при мача достигат 12-13.
При риболова с болонезе се използват неподвижни плувки, главното предназначение на тези въдици, е речният риболов, по-специално метода "на изтичане". Дават по-добър контрол върху линията при течение. Предимството им е, че са леки и не изморяват ръката (качествените и скъпи) но и хубавите мачове не са много тежки.
Аз лично много много рядко ходя на река, ловя главно в затворени водоеми и затова предпочитам мача. Твърдо ти препоръчвам да си вземеш мач.
Русалката: най-лошото нещо - ни го ядеш, ни го е*еш...
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: Помощ за комплект.

Мнение от antivik »

goshet0365 написа:Благодаря!А какво ще кажете за това : http://akvasport.com/product/5129/kompl ... h-360.html
Аз започнах с този комплект, като за начинаещ става, а ако ти хареса ще тръгнеш да търсиш нещо по-добро, що на туй чудо макарето му е калпаво и на първата година почва да трака като Беларус. Сопата колегата правилно е забелязал, че седи малко дървена и тежичка, но поне е здрава, а и ако имаш стойки до теб може да се пренебрегне тежината, хубаво я огледай при купуването що може да ти се случи както при мен връхната бланка да седи леко крива /да бяга на една страна/. Щом до сега си карал само със стационарни /неподвижни/ плувки, ще ти е малко трудно да свикнеш със стоп-възлите - на Мачовете връхните им водачи са доста тесни и без тези възли няма да се разминеш, но се научават.
Другата де я гледаш правилно са ти рекли, че е за река, за язовири при тихо време да, но излезе ли вятър.... :smt017 :smt089 . Та хубаво си направи сметка къде ще мяташ, не че по нататък няма да земеш и да се оборудваш и с двата вида, па и по-убави и по - скъпи ще тръгнеш да търсиш :wink: , но всяко нещо с времето си.
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
Аватар
goshet0365
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Нед Юни 09, 2013 2:44 pm
Местоположение: Ветрен Дол

Re: Помощ за комплект.

Мнение от goshet0365 »

Благодаря и на двамата за изчерпателните отговори ! Предложих болонезето, защото там където аз ловя е доста дълбоко (5+m) и си мисля,че с по-дългото болонезе ще ми е по-лесно с дълбочината и може би да извадя нещо по-голямо от 10см червеноперка :D
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: Помощ за комплект.

Мнение от antivik »

Ще се мъчиш ако задуха ветер, колегата ти го е казал - болото е за река - да можеш от далеч да контролираш и задържаш линията, за язовири си земи мача, дълбочината се постига с подвижни плувки и ваглери /че можеш постигна и по-големи дълбочини от 5 метра :wink: /+с по-тежък ваглер ще можеш да задържаш линията при силен вятър и вълни.
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
Аватар
goshet0365
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Нед Юни 09, 2013 2:44 pm
Местоположение: Ветрен Дол

Re: Помощ за комплект.

Мнение от goshet0365 »

Благодаря на всички,спрях се на мача.А да ви питам можете ли да ми покажете 1 проста схема за монтажа на ваглер ?
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси и съвети при ловенето на риба”