Сланината - универсалната зимна стръв

Модератор: Paublo_Eskobar

Аватар
Николай Неделков
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5489
Регистриран на: Пет Сеп 09, 2005 12:25 am
Местоположение: Перник

Сланината - универсалната зимна стръв

Мнение от Николай Неделков »

През зимния сезон речните риби имат особен афинитет към бялата стръв. Случва се понякога те да бъдат безразлични към всякакви други примамки с цвят различен от белия.Това може да ни доведе до мисълта , че през студената част от годината приоритет има визуалното възприятие на храната в речна обстановка. Класическата бяла стръв - тестото от брашно и вода , вкарано в спринцовка , е трудно приложима в зимни условия , когато температурата е около и под нулата. То се втвърдява , трудно се изстисква от спринцовката , а освен това лесно пада от куката. За най-достоен негов заместител през този сезон се приема парче жилава сланина. Сланината стана вече популярна зимна стръв. Ефикасна е от първото есенно застудяване до тряйното затопляне на времето през март. На сланина може да се лови успешно скобар , кефал , морунаш , тоест тези речни риби , които се хранят и през зимата. Риболовът на сланина е най-ефективен в речна обстановка и поради това тази стръв е популярна предимно сред речните риболовци. Вероятно е така поради факта , че възможностите за улов в затворени водоеми през зимните месеци са ограничени.


Някои тънкости при избора на подходяща сланина


Сланина за стръв се избира от коремните тлъстини на прасето.Още в прясно състояние се изрязват няколко тънки ивици от най-жилавата сланина по корема и без да се осоляват се поставят във фризер докато замръзнат. Преди риболов се нарязват кубчета , не по-голями от зарчетата за табла. Когато се размекне във водата , сланината увеличава обема си.
Разфасоването на сланината трябва да се извършва само когато е замръзнала. Ако се размекне , трудно се поддава на обработка и още по-трудно се оформят малки кубчета. Ако сланината е качествена , тоест жилава , с едно зареждане може да се работи часове без да се налага презареждане. Веднъж забодена на куката , тя постепенно се обезформя и добива кръгла или овална форма , удивително наподобяваща тестото.
При поставяне , кубчето сланина се нанизва на извивката , така че контрата да го прободе. Ако изпада от куката или запазва формата си на куб , значи не е подходяща. Всяка друга сланина - обработена термично , пушена или солена , не отговаря на най-важното условие - да бъде максимално мека и жилава.



Сланината може да се комбинира

и с друга стръв , най-често бял червей. Възможно е нанизване на 2-3 по-дребни парчета сланина , които да се разположат в различни части на куката.
Рибата приема сланината смело , без особено проучване , като обикновенно потопява плувката.
Сланината е изключително лека и пусната свободно , изплува на повърхността. С тази й особеност трябва да се съобразим при построяването на линията и най-вече при избора на куки № 10-12. Може и по-голями , но в никакъв случай не по-малки. Малките куки са леки и сланината ги издига на горе. Преди замятане е добре да направим проба , като пуснем стръвта до брега и установим положението на куката. Ако тежестта й е достатъчна и тя потъне с парченцето сланина към дъното , значи изборът ни е правилен.
http://www.krakra-fishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Сланината - универсалната зимна стръв

Мнение от butnik »

Искам да допълня-внимавайте след нанизването на куката,контрата да е свободна и чиста,понеже се затлачва от сланината и може да има гелета.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
сандански карп
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 256
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 10:26 pm
Местоположение: слънчев бряг

Re: Сланината - универсалната зимна стръв

Мнение от сандански карп »

епа аз си ловя скобара на сланинка от 20г :) :) :) така че за мен не е нова стъв :) :)
YOU LL NEVER WALK ALONE
Аватар
ExTaZzY
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1750
Регистриран на: Пон Апр 23, 2007 8:58 pm
Местоположение: гр.Пловдив
Обратна връзка:

Re: Сланината - универсалната зимна стръв

Мнение от ExTaZzY »

сандански карп написа:епа аз си ловя скобара на сланинка от 20г :) :) :) така че за мен не е нова стъв :) :)
Ти аз и повечето рибари да ама има хора които са чували само,че за мезе става :lol: :lol:
Изображение
Без риболов няма любов !
milo69
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 546
Регистриран на: Чет Ное 17, 2005 4:49 pm
Местоположение: plovdiv

Re: Сланината - универсалната зимна стръв

Мнение от milo69 »

не знам дали е типична зимна стръв,но аз преди 10-на години септември месец на едно микроязовирче разбих каракудата точно на сланина...трябва да се пробва и през летните месеци...
Аватар
rumci
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5748
Регистриран на: Вто Окт 31, 2006 4:28 pm
Местоположение: Бургас

Re: Сланината - универсалната зимна стръв

Мнение от rumci »

Сланината като стръв намира приложение и по морето. Зимно и пролетно време е добра алтернатива за попчетата. :wink:
Публикувай отговор

Обратно към “Стръв и захранка”