Балканка-национален рекорд?

Форум на Клуб Балканка. Всичко свързано с клуба, беседи, организации и мероприятия.

Модератор: Кърцата

saksi
фен клуб-скобар
Мнения: 2656
Регистриран на: Нед Юни 12, 2005 8:34 pm
Местоположение: Божурище

Балканка-национален рекорд?

Мнение от saksi »

Вчера бях в Разлог при един братовчед.
Пихме по ракия по две :D и взе да ми разправя ,за разни риби.
Той по принцип си е ловец,но от време на време си ходи и за балканки.
По едно време ми разказва...миналата година ,една балканка ...четири кила :D .
Викам ..глупости :D :D .
Той се обади на еди кой си,и му вика..изкарай я от фризера ..идваме да я видим.

Изображение

Изображение.

Това е най горната риба,каза че тежала 3870гр.,...72 см.
Рибата е хваната с въдица на някакъв приток на Места.

Та въпроса ми е ,колко е най-голямата балканка ,хващана в България.
Последно промяна от saksi на Съб Мар 31, 2012 9:12 pm, променено общо 1 път.
vilicvett
новобранец
новобранец
Мнения: 32
Регистриран на: Чет Фев 24, 2011 8:16 pm

Re: Балканка-национален рекорд?

Мнение от vilicvett »

4.29 кг 73 см хваната на 1 .07.2011г на р.Искрец от Трофонов- има го колегата сниман с рибата в ТОП 10 на www.ribi.bg
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14928
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Балканка-национален рекорд?

Мнение от Павел Иванов »

Националният рекорд , по едно съвпадение точно тогава за момента е бил и световен такъв , е от 1980г. на балканка дълга 97см. с тегло 11.100 кг. Рибата е уловена на яз. "Голям Беглик" . Последствие действащият световен е американски - 18,8 и 18,82 кг, уловени съответно в река Манистий, Мичиган, САЩ и в езерото Мичиган край Расийн, САЩ.
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Балканка-национален рекорд?

Мнение от pitcha »

Павел Иванов написа:Националният рекорд , по едно съвпадение точно тогава за момента е бил и световен такъв , е от 1980г. на балканка дълга 97см. с тегло 11.100 кг. Рибата е уловена на яз. "Голям Беглик" . .
Потвърждавам. Единствено – доколкото аз знам, е хваната в Беглика, а не на „Васил Коларов” /Голям Беглик/. Но не съм сигурен, а не е и важно.

По-интересно е другото – доколко рибите от снимките са от нашенските Балканки. Тая тема е доста интересна, и преди време си мислех дали да не я започнем – що е то „Балканка”. Бях се отказал, най-вече защото не исках да се пълни с всякакви снимки. А това ни води до Най-важното:

Имам молба към всички – поне в тоя подфорум да не се пускат снимки на риби от фризери, бани, мивки и прочее подобни места. Който се интересува защо – най-добре да прочете в съседния форум, подфорум Хвани и Пусни, темата „Пъстърва – опазване при снимки”. Не мога да пусна линк, защото го напуснах и нямам достъп, но се надявам да не са я изтрили.

P.S.
С последното не искам да кажа, че е лошо да се прибират риби в рамките на закона. Не казвам и да не се снимат на споменатите места – за който чувства вътрешна необходимост от това. Молбата е – не ги пускайте в тоя подфорум, такива снимки. Тука никой няма да се учуди, а се надявам и никой да не се възхити.
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2585
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Балканка-национален рекорд?

Мнение от Диканаров »

Борка, аз знам за хваната балканка в яз. Доспат от братовчед на жената 6.330кг. през 1976 или 77г., когато бе там на работа, като ветеринарен лекар! Мисля, че за онова време бе национален рекорд! Виждал съм две балканки, над метър в кръглото езерце на двореца Бистрица през същите години и снимка на уловена от Иван Ралев от Батак пъстърва, за която помня, че е над 6.5кг. през 1983г. в устието на един поток в яз. Батак под почивната станция Орфей! Рекордните риби, за които пише Павката са направо шокиращи! :rolleyes: Не знаех, че и в Америка има балканки! :oops: Сигурно ли е? :shock:
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Аватар
петър власев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 735
Регистриран на: Чет Апр 28, 2005 9:19 am
Местоположение: пловдив

Re: Балканка-национален рекорд?

Мнение от петър власев »

Рибата е хваната на Малък Беглик,имам снимка с трофея,който се съхранява в ловната хижа на Тошков чарка...
я чувствась себя очен хорошо
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Балканка-национален рекорд?

Мнение от pitcha »

Диканаров написа: Не знаех, че и в Америка има балканки! :oops: Сигурно ли е? :shock:
Това, което е сигурно е, че в Америка има риби от вида Salmo trutta, към които се причислява и нашенската Балканка, която е от подвид Salmo trutta fario /ручейна, речна/, доколкото знам.
По тоя въпрос не съм специалист. Най-добре е някой ихтиолог да се изкаже.
В Америка нахалните англичани са замъкнали от техните риби – в опит да завладеят света и по тая линия. После са мъкнати риби от цяла Европа. И са се завъдили доста успешно.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14928
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Балканка-национален рекорд?

Мнение от Павел Иванов »

Диканаров написа:... Сигурно ли е? :shock:
Сигурно е :D През 1883г. Salmo trutta fario е пренесена в Северна Америка където си прихваща като всяка риба заселена там и добива размери доста над тези които постига в естественият и ареал . По-късно ще поровя да намеря снимки на Любака където си лови в парка на Уинсконти разни басамаци от порядъка 5 - 9кг. , ей така , за кеф :D
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
Paublo_Eskobar
Модератор
Модератор
Мнения: 3794
Регистриран на: Вто Ное 20, 2007 8:05 pm
Местоположение: София

Re: Балканка-национален рекорд?

Мнение от Paublo_Eskobar »

Ето една статистика която намерих,мисля че ще е интересна!
:arrow: http://www.fishing-worldrecords.com/sci ... fario/show
Изглежда че в Хърватска и Албания(в графата "съмнителен") също има доста голями екземпляри.
Последно промяна от Paublo_Eskobar на Нед Апр 01, 2012 12:19 pm, променено общо 1 път.
Този който никога не е грешил, никога не е опитвал нещо ново!
Алберт Айнщайн
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14928
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Балканка-национален рекорд?

Мнение от Павел Иванов »

Да де , в тази статистика е отбелязано че реалните рекорди са два :

rod & reel* 18,80 kg 41 lb 7 oz Manistee River USA 2009
other methods 25,50 kg 56 lb 3 oz Lokve Reservoir Croatia 1958

Като Хърватският не се знае какъв точно е "дугият метод" но рекорда с въдица за сега си е 18.800кг.
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Бат Стан
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1333
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 11:17 am

Re: Балканка-национален рекорд?

Мнение от Бат Стан »

На Франция рекордът беше подобрен миналата година през юли от Фредерик Занела,риболовец от град Тонон ле Бен. Рибата с дължина 106 см и тегло над 15 кг е от типа езерна пъстърва - разновидност на кафявата, която обаче живее в Женевското езеро и през времето на високите води излиза нагоре по течението на река Дранс. Всъщност си е кафява, но заради езерния живот добива различна окраска. Рибата е уловена на стръв лешанка, като вместо макара Занела използва рамка - стар традиционен метод за този край. Борбата е продължила повече от час, накрая Занела вади рибата на ръка, след като му омотава влакното. Налага му се в един момент да плува, влачен от нея по реката. Ето видео от битката:

http://www.youtube.com/watch?v=Ai8eR-QqlZM

За Бг претенции за рекордна пъстърва има бившият депутат Петър Димитров - Шарана, 11 кила и нещо на Батак.
Аватар
Митев
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6591
Регистриран на: Чет Фев 22, 2007 6:13 pm
Местоположение: Добрич

Re: Балканка-национален рекорд?

Мнение от Митев »

[youtube1]<object width="420" height="315"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/2pa_keWYMMc?ve ... ram><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/2pa_keWYMMc?version=3&hl=bg_BG" type="application/x-shockwave-flash" width="420" height="315" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed></object>[/youtube1]
s4etovod
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 518
Регистриран на: Пет Фев 22, 2008 12:38 pm
Местоположение: София

Re: Балканка-национален рекорд?

Мнение от s4etovod »

Да, и аз знам, че Банскалии и Разложани хващат /и папат/ трофейни балканки, ама що никой не си признава от къде ги хващат, а?

Едва ли им е интересно да ходя чак до Беглика или Доспат, като езерата в национален парк Пирин или Рила са им на един х...й място.
Публикувай отговор

Обратно към “Клуб Балканка”