Риболов на бяла мряна

Модератор: sapuna

Gratisi
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Яну 08, 2008 7:08 pm
Местоположение: София

Риболов на бяла мряна

Мнение от Gratisi »

Аз съм голям почитател на речния риболов.Десетки години обикалям по реките на Западна България.Във повечето от тях се среща бялата мряна.Ловенето на тази риба не е от най-трудните,но е много емоционално и вълнуващо.Бих искал да споделя някои мои наблюдения за тази риба и как най-успешно я хващам.
Има я навсякъде във чисти и средно бързи води.Под паднали дървета,в подмоли,под камъните по речното корито и дори в крайбрежната подводна растителност.Понякога се събира във по-големи вирове и тогава риболовът е доста успешен.Основната стръв през цялото лято,която използвам е ручейникът.Знам,че кълве и на червей,но ручейникът мисля е най-сполучлив.Хубаво е стръвта да е от същия водоем,а не купена от магазина.За куките и влакната мисля, че е ясно.По-интересното,което ми е направило впечатление е,че мряната много се влияе от атмосферните условия.
Например,когато е облачно и хладно след дъжд,когато реката е пълноводна и мътна,успеха е невероятен.А когато е много горещо и водата е малка,мряната се крие във подмолите дълбоките вирове и рядко кълве.Сутрин още на развиделяване около 5-6 часа започва истинския риболов на мряна.Приключва към 12-13 часа.След това почти замира до 18-19 часа и после за по-упоритите риболовци,до мръкнало.Има и нещо друго.Понякога когато вали кълването намалява, особено ако замяташ в по-бързи води.А като спре дъжда,започва отново.Въпреки,че не е толкова страхлива риба като пъстървата,е хубаво да се пази тишина и да се използва прикритие.Дава резултати.През месеците август и септември съм хващал големи риби,които направо бяха с претъпкани търбуси.Не знам дали е заради предстоящите студени зимни месеци,но рибата направо започва да се тъпче с храна.Тогава слуката е много голяма.Дори движенията и са забавени и почти няма съпротивление при изваждането.Най-едрите се хващат края на септември и началото на октомври.
Колеги,споделете вашите мнения за риболова на бялата мряна.
GRTS ви желае много щастие!
kapakyga
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Апр 09, 2008 1:14 pm

Re: Риболов на бяла мряна

Мнение от kapakyga »

Колега и аз съм хващал Бяла Мбяна по Дунав и Искър Ловиме я най-много на кашкавал и попово прасе ! :wink:
БЕЗ КОМЕНТАР
SONY
учете се от него
учете се от него
Мнения: 4590
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: Риболов на бяла мряна

Мнение от SONY »

Колега много ми се е искало да хвана въпросната риба.Мисля , че по Пловдив не е особено разпространена.В Марица не съм чул някой да е изкарал.Някъде около Пловдив дали някой е изкарвал и ако да къде? Също така и по Стряма много сме били и нито следа от бялата мряна.Иначе черна колкото искаш :wink:
TICA FAN
Аватар
MIR4EV
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Юли 19, 2006 10:23 pm
Местоположение: враца

Re: Риболов на бяла мряна

Мнение от MIR4EV »

съгласен съм с колегата това найстина е вълнуваща риба за риболов моето лично постижение е 2.500кг уловена по миналото лято на любимата р дунав на стръв суха царевица покрай улов на амур ударът направо беше много рязък и не очакван просто опъна линията без да отпуска .сега ми предстой уйкенд по долното течение на р искър и задължително ще има и две дънни за мустакатата красавица има индикаций за уловени досто добри екземпляри-успех на всички който ще ходят на риба през уикенда че не остана :smt010 :smt010 :smt010 :partyman:
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Риболов на бяла мряна

Мнение от Бачо Илия »

SONY написа:Колега много ми се е искало да хвана въпросната риба.Мисля , че по Пловдив не е особено разпространена.В Марица не съм чул някой да е изкарал.Някъде около Пловдив дали някой е изкарвал и ако да къде? Също така и по Стряма много сме били и нито следа от бялата мряна.Иначе черна колкото искаш :wink:
В южна България няма бяла мряна- нито една :wink: Никога не съм хващал бяла мряна , но и никога не съм ловил риба в сверна България :oops: Това е едно от нещата които трябва да направя в обозримо бъдеще :D
Изображение
Аватар
Trias
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1064
Регистриран на: Съб Юни 03, 2006 12:36 am
Местоположение: София

Re: Риболов на бяла мряна

Мнение от Trias »

Да, в Южна България просто я няма, както казва колегата . Също я няма и във всички черноморски реки . Има я в р. Дунав и притоците , което значи Северна България . На село и викат "дунавица" . Реката е Огоста -там има и бяла , и черна мряна , но няма приморска мряна ,каквато е мряната в Камчия , Караагач или Велека ! По р.Струма или р. Марица бялата мряна също я няма ! Проблема е там , че освен бялата ....и черната мряна я няма :P :shock: /имам пред вид реките в Южна България - Струма,Марица,Места и др./ Там се въди един друг вид мряна - "струмска мряна" , досущ като черната мряна , ама пак с малка разлика . На латински видовете риби се разбират най-лесно ! :arrow:


Бяла мряна - Barbus barbus
Черна мряна - Barbus meridionalis petenyi
Маришка/Струмска/ мряна - Barbus cyclolepis
Barbus tauricus (по Черноморието)
Последно промяна от Trias на Сря Апр 09, 2008 11:07 pm, променено общо 1 път.
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Риболов на бяла мряна

Мнение от sapuna »

IDA написа:
SONY написа:В южна България няма бяла мряна- нито една :wink: Никога не съм хващал бяла мряна , но и никога не съм ловил риба в сверна България :oops: Това е едно от нещата които трябва да направя в обозримо бъдеще :D
В северна България бачо Илия има многоооооооооооого риба!А за бяла-аз съм насреща! :wink:
Бъдещето е пред теб и бялата/мрЕна/ те чака! :D Знай,че не се гъбаркам!
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
crazy_dani
новобранец
новобранец
Мнения: 65
Регистриран на: Пон Фев 25, 2008 10:05 am

Re: Риболов на бяла мряна

Мнение от crazy_dani »

Кои ти каза 4е по река Струма няма бяла мряна. Я си направи 1 излед до с. Пастух много пати сам хва6тал и бяла и 4ерна мряна.
crazy_dani
новобранец
новобранец
Мнения: 65
Регистриран на: Пон Фев 25, 2008 10:05 am

Re: Риболов на бяла мряна

Мнение от crazy_dani »

можете ли да ми кажете как да ка4вам снимки
Regar
фен клуб-скобар
Мнения: 254
Регистриран на: Съб Май 29, 2004 4:17 pm
Местоположение: София

Re: Риболов на бяла мряна

Мнение от Regar »

crazy_dani написа:Кои ти каза 4е по река Струма няма бяла мряна. Я си направи 1 излед до с. Пастух много пати сам хва6тал и бяла и 4ерна мряна.
В Струма няма бяла мряна и не е възможно да си ловил
Аватар
Mitak
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 639
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 2:55 pm
Местоположение: Дупница

Re: Риболов на бяла мряна

Мнение от Mitak »

Regar написа:
crazy_dani написа:Кои ти каза 4е по река Струма няма бяла мряна. Я си направи 1 излед до с. Пастух много пати сам хва6тал и бяла и 4ерна мряна.
В Струма няма бяла мряна и не е възможно да си ловил


аз също съм чувал от колеги че по Струма са хващали бяла мряна но аз от три години съп в тоя край и такова добиче не съм виждал тука..... хващал съм бяла мряна на Дунав
Изображение
Аватар
Dedy
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5133
Регистриран на: Вто Сеп 04, 2007 12:12 pm

Re: Риболов на бяла мряна

Мнение от Dedy »

Mitak написа:... такова добиче не съм виждал тука ...
:!: :!: :!: :!:

Няма и да видиш! В Струма бяла мряна няма, няма и да има! То това е ясно, ама на Лудия Дани не му е ясно, че в нашия форум се пише само с буквички. Ползването на 4-ворки и 6-тици е забранено и се наказва строго!
Бат Мирче-5кила
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 4365
Регистриран на: Нед Мар 20, 2005 9:41 am
Местоположение: Ямболската баня
Обратна връзка:

Re: Риболов на бяла мряна

Мнение от Бат Мирче-5кила »

ць,ць, ЦЬЬЬЬЬЬЬЬЬЬЬЬЬЬЬЬЬЬ :shock: де га излови на пастух бе брато?я кажи,че ми стана интересно :wink: и като ви пита момчето нещо конкретно защо го заблуждавате с тьпотии?-друг е вьпроса,дали тук изобщо му е мястото на вьпроса за бЕлата мрЕна при положение,че толко има изписано по вьпроса на други места :D :D само за сведение-са се вьрнаха от цибьр-преди забраната,по 6 кила екземпляри-евала-неам снимки,че не са мои,ама ги видех-един брой шестица и неколко три/четри литрови :wink: :wink: нещо такова:


Изображение

месара така работи... :D :D :D :D
"Всички животни са равни, но някои са по-равни от други".
Аватар
patlak
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 104
Регистриран на: Съб Апр 12, 2008 7:49 pm

Re: Риболов на бяла мряна

Мнение от patlak »

Колега , голям кеф е риболова на бяла мряна !!! :D В устиетата и по течението на ОГОСТА все още се срещат екземпляри ( имаше ги и на стената на язовира, лично аз сам ловил 2 бр - по 1,5 и 1,25 кг) взимат предимно на бял червей (на грозд) и ручейник! На язовира ловихме само на бял и с такъв захранвахме! Два пъти чука и после....борба..., ама отдавна не сам вийдал такива животни! Остава само тихия -бял ДУНАВ! Наслука! :D :D :D :drinkers:
niki_kolev
новобранец
новобранец
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Май 01, 2009 12:01 pm
Местоположение: Италия

Бяла мряна - наблюдение.

Мнение от niki_kolev »

Да споделя и моя метод за ловене на черна мряна.Значи аз я търся по дъното,в дълбоките вирове,при мътна вода (бара и при бистра но в пъти по слабо).Залагам си бяло червейче,захранвам си цял ден с бяло пак-и ела гледай. :P Хващам мрени с основно 0,14 , повод 0,10 и кука 18-20.Не знам дали ще повярвате но излизат мрени по кило и нагоре,а чат пат излизат и шаранчета (1-2 кг.) :wink: .Това е от мен.Наслука на всички

Изображение

Изображение

Изображение

П.П. Проблема е че тези мрени (кучета направо) са в Италия.
П.П 2 Гарантирам,че всички риби са върнати във водата (ЖИВИ)
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мирни риби”