Воблери за сом!

Модератор: bobopeli

Публикувай отговор
Аватар
robber_79
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 541
Регистриран на: Чет Дек 30, 2010 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора-Казанлък

Re: Воблери за сом!

Мнение от robber_79 »

Troli Rapala написа: Съб Окт 15, 2022 10:50 am Няма как да закачиш малък воблер на повод 0.60мм и основна линия 0.30мм плетеняк и да ти удари голяма риба,защото играта на Воблера не е същата.Плетеняк 0.30мм изобщо не е 0.30мм в това е голямата заблуда!Отделно всички навиха японски плетеняци които изобщо не отговарят на посочените данни


Някои воблери тип кранкове, 50-70мм. носят и по-дебели линии, без това да им се отразява особено на играта. Пример хорнета,или кранка на йо-зури ,да не изброявам всички..
Но, ако удари голяма риба, а такъма ти е като за атлантик блуфин туни(визирам повечето колеги със 50-100либри геги,канапи, и мултита, тежки по кило, и канче…то примамката няма как да издържи.
Тролка, не зная кои японски влакна не ти допадат, но аз най-много от тях съм доволен. Впечатленията са ми за размери до 1,5 по тяхната номерация, и цени около 30-40 евра за 100-150 метра ролка.
Бюджетните са верно пълен боклук.
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

През 2004-та имаше само два вида плетеняци,едните по технология Динеема и Спектра на Пауърпро и Баркли.Едната технология беше немска,а другата Щатска и даваха данните в милиметри и либри!Идеята на плетеняка е да ти е по-тънка линията.А сега с тия японски плетеняци въобще не е ясно колко милиметра и колко либри издържат,при тестовете са трагедия и не се знае по коя технология са направени!Плетеняците и технологията им за направа не са ги измислили те! Затова съм с Пауър про и Уиплеш и до днес!Първата ми риба 30кг. беше на Файърлайн на Баркли и данните бяха 0.10мм с тест 10либри.Сега влача Уиплеш 0.10мм с тест 14кг.Останах си верен на старите Марки и технологии!Не виждам никаква разлика от китайски и японски плетеняк.За мен е важно диаметъра да не надхвърля 0.30мм защото това е максимума който препоръчват Рапала за Денсърчето и Шадрапа!Салмо не казват с каква линия да влачиш Хорнет или другите модели.
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Да някои модели на Салмо са доказани бойци за сом на Тролинг,но лично аз ги пренебрегвам защото основателя на Салмо твърди,че сома не атакува воблера с очи и цвета нямал значение! :rolleyes: Това ми взривява цялата схема в тролинга и означава,че всички риби са ми на късмет!Моята цел в улова на сом е да го разгадая, защото не знаехме нищо за него!Никога не съм тролил специално за 100кила риба и вече 18години съм със старите спининги с акция 10-30 и 15-40!Добавих трета въдица от стъклопласт на Филстар за 25лева с акция до 100грама и колега извади без проблем 60-ка с нея!Ако знаеш къде са сомовете и си сигурен,че ще ти удари то третата въдица е излишна!Пича с Рекорда от Ивайловград се оплете яко с двете въдици и добре,че Славе дойде да му помага,просто извадиха късмет в много отношения!Последния сом който извадих беше се оплел в другите линии,бях сам с три въдици и е неприятно!
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Основателя на Салмо Петър Пискорски твърди,че сома е със слабо зрение и цвета няма значение!Въпросния човек колко хванати сома има на Тролинг?До скоро,нито един! :mrgreen: Видях му снимка на един сом на Тролинг и в устата му Синьо лъскаво Салмо Джойнтед,що не го е боядисал бял или черен :wink: Търся тия дни някакво инфо,кой в Европа влачи за сом за да си сверя часовника и нищо!Искам да знам дали рибите които са ми удряли са случайни срещи или се дължи на нещо друго!Влача си и нищо,слагам един Шадрап 8SH-силвер шайнър и ми удря сомче и за два часа в един район хващам още два само на този воблер с тунинг на коремчето и си викам,този го пиша в графата цвят-бияч за сом!Обаче според Петер от Салмо съм тъпак и съм се вкарал в заблуда относно стимулацията за атака чрез цветовете!
Аватар
nkolev66
Модератор
Модератор
Мнения: 335
Регистриран на: Съб Дек 31, 2011 6:29 pm
Местоположение: Бургас

Re: Воблери за сом!

Мнение от nkolev66 »

Troli Rapala написа: Пон Окт 17, 2022 8:07 am .....,че сома не атакува воблера с очи и цвета нямал значение! :rolleyes: Това ми взривява цялата схема в тролинга и означава,че всички риби са ми на късмет!Моята цел в улова на сом е да го разгадая, защото не знаехме нищо за него!Никога не съм тролил специално за 100кила риба и вече 18години съм със старите спининги с акция 10-30 и 15-40!Добавих трета въдица от стъклопласт на Филстар за 25лева с акция до 100грама и колега извади без проблем 60-ка с нея!Ако знаеш къде са сомовете и си сигурен,че ще ти удари то третата въдица е излишна!...
Тролка, изгледах клипчетата и имам два въпроса към теб:
1. Надявам се, че не смяташ цвета за важен в бозата от, която са уловени сомовете?
2. Смяташ ли, че влакната и пръчките на пича са финни спинингови такъми.
Не ми отговаряй, просто с пръчка 10-40 грама и влакно 20 либри нямаш никакъв шанс срещу наистина голяма риба.
Големия сом, който закачих на Малко Шарково с влакно номер 3/50 либри по японската номерация, с пръчка 40 либри (не грама), въпреки натегнатия почти до край аванс, разхождаше лодката и вземаше аванс, така, че дори с тези такъми не бях сигурен в шансовете ми.
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Колев, твоя такъм е направен за влачене на големи воблери като Супершадрап,Сливър,Магнум и т.н.Ако закачиш Хорнет тракащ 6.5 или Шадрап 7,няма да хванеш нищо!Идеята в тролинга е да накараш сома да ти удари на нещо и доста често големите риби искат малко воблерче!Много голяма част от тролингистите бързат да извадят голямата риба и напъват яко!Въдиците които ползвате са за линии до 40либри и са за морски Тролинг! :wink:Мънцата нали закачи Митичния на баятата схема и след часове на битка,резултата е нула!Дали въдицата е баята или финна няма никакво значение за крайния резултат!Големия сом не можеш да го вдигнеш и с най-баятата пръчка! :wink: Той винаги сам идва до лодката,а не защото здравата въдица го е повдигнала!Във всеки вид риболов важи едно и също правило,за да накараш капризна риба да ти удари,изтъняваш линията и кукичката и според мен това важи и в тролинга!
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Между 40-60-80 и 100килограмов сом няма никаква разлика при ваденето,независимо колко ти е здрава въдицата! :wink: Предимството на голямата кука на воблера,дебелата линия и баятата пръчка е,че можеш да напъваш по-здраво и евентуално рибата да дойде по-бързо до лодката,но не виждам причина да се бърза независимо на колко баяти воблери,линии и пръчки се е закачила!
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Колев,представи си, че се е закачил 60кила сом на Сливър с 50либри плетеняк и баята пръчка 40либри!И почваш да напъваш яко без да си видял къде е закачена тройката!Оказва се,че е закачена на едното жило на тройката в горната част на главата и при напъването разцепваш кожата и рибата си заминава!Докато не видиш воблера къде е закачен не се бърза и не трябва да се напъва зверски според мен!
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Аз съм закачал на една и съща Карбонова с Кевлар въдица с акция 10-30гр. сом 40кила и 80кила на една и съща линия и воблер Денсър дийп7 и разлика в поведението на рибата няма!Дали една голяма риба ще излезе по-бързо до лодката не зависи от такъма а от поведението на рибата!Един се хвали,че на някакво воблерче Киши е извадил 40кила сом за 3минути,друг на Шадрапче 7 се е борил 4часа с 30кила сом!От това не следва,че единия е супер майстор на спорта,а другия е некадърник,просто някои риби са много борбени,а други излизат до лодката по-бързо!Въпроса е колко често ще накараш някой голям сом да ти удари,а самото вадене е въпрос на много фактори! :wink:
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Screenshot_20221011-124051.png
Мен ме вбесяват и се спуквам от смях ,от разни умозаключения!Пича е капо два дена,а другите ловят сомчета и бели риби обаче поради някаква случайна среща със сом 100кила и рибата решава да хапне Хъски13 с Цвят костур,атакува го но не го уцелва и не успява да го глътне и при затварянето на устата куките са изкривяват и рибата се откача!Пак по някаква щастлива случайност сома атакува втория воблер Сашими и успява да го глътне след което рибата е преборена успешно!Та този късметлия вместо да е благодарен на Хъскито костур,че е успял да активира сома за атака,обявява куките на воблера за боклук,което е пълен абсурд!Каквато и да е куката,попадне ли в четките се криви или не може да пробие!По същия начин съм виждал глътнат Фридайвър от 60кила сом успешно изваден и Фридайвър с изкривени тройки след 10минутна борба!Куките на Салмо и Рапала не са боклук а внимателно избрани и изкривяването се дължи изцяло от това къде е закачена и колко се напъва!
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

По принцип съм виждал изкривени куки 8/0 на кльонк и пак се прави прибързано заключение,че конкретната марка е боклук,трябвало Еди каква си! :mrgreen: Попадне ли в четките една кука и да стисне здраво сома ,няма значение коя марка е! :wink: Сома има силата да счупи стоманена канджа,та какво остава за една кукичка! :wink: Въпросът е,че на Сашимито нямам данни някой редовно да хваща сом иначе не се съмнявам,че някоя 20-ка ще му сплеска тройките,които според рекламата били правилните! :mrgreen: След като воблерче китайско менте 66мм. изважда с миниатюрните си тройки 40кила сом,правилното заключение е че не здравината е важна,а къде е закачена и колко се напъва!Едно е да напъваш със Сливър,друго е с Хорнетче!И двата хващат еднакви сомове!
Аватар
nkolev66
Модератор
Модератор
Мнения: 335
Регистриран на: Съб Дек 31, 2011 6:29 pm
Местоположение: Бургас

Re: Воблери за сом!

Мнение от nkolev66 »

Troli Rapala написа: Пон Окт 17, 2022 10:55 am По принцип съм виждал изкривени куки 8/0 на кльонк и пак се прави прибързано заключение,че конкретната марка е боклук,трябвало Еди каква си! :mrgreen: Попадне ли в четките една кука и да стисне здраво сома ,няма значение коя марка е! :wink: Сома има силата да счупи стоманена канджа,та какво остава за една кукичка! :wink: Въпросът е,че на Сашимито нямам данни някой редовно да хваща сом иначе не се съмнявам,че някоя 20-ка ще му сплеска тройките,които според рекламата били правилните! :mrgreen: След като воблерче китайско менте 66мм. изважда с миниатюрните си тройки 40кила сом,правилното заключение е че не здравината е важна,а къде е закачена и колко се напъва!Едно е да напъваш със Сливър,друго е с Хорнетче!И двата хващат еднакви сомове!
Добре, съгласен съм. :lol: :lol: :lol:
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

През годините сомовете на Тролинг в България се хванаха на какви ли не марки,размери,форми и цветове и ми е все по-трудно да разбера дали има нещо специално в дадения воблер което ги активира за атака или е тъпа риба,която не подбира когато воблера мине близо до нея!Абсолютно всички тролингисти които хванат сом са откриватели и добавят по нещо ново в знанията ни за сома!Защото колкото повече знаеш навиците и предпочитанията на сома,толкова повече вероятността да хванеш се увеличава!
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Цялата истерия по сома на Тролинг,е че се появиха много учители и разбирачи,Величия и Гурута които в крайна сметка не знаят абсолютно нищо за навиците и предпочитанията на сома към воблерите!Например няма как да селектираш чрез воблера колко голяма риба ще ти удари!Може в един ден по средата на язовира да ти удари кило сом на Сливър,а на някой на 5метра от брега да му тресне 50кила на Кишипро чупещо 7санта! :mrgreen:
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Единствения въпрос на който засега няма категоричен отговор е дали сома има време да разгледа воблера и някаква цветова комбинация да го провокира към атака или атакува директно без да се замисля? :roll: Гледал съм два клипа по въпроса и в единия случай сома атакува огромен воблер червеноперка след като плуваше секунда-две след нея,не знам как да кача клипа!Другия клип беше на Спокимиро и там сома се отказа от атака,плуваше зад воблера и се отказа!От двата клипа си направих заключение,че сомът преследва воблера точно както прави и бялата риба и би трябвало да вижда щом в единия случай се отказва? :roll:
Публикувай отговор

Обратно към “Тролинг”