Воблери за сом!

Модератор: bobopeli

Публикувай отговор
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Всеки си фантазира нещо,обаче като го видиш на подводна камера как реално се случват нещата и разбираш колко си заблуден! :rolleyes: Май ще купувам камери,явно само с воблери нищо няма да науча относно предпочитанията на сомовете от 20-кила нагоре!Направих пълна ревизия на Денсърите и се оказа,че в Русия бил легенда и един магазинер продава оригинала и 5вида имитации!Гледах и един клип как цели стада от бели риби го подгонват варианта на 9метра и нито една не го хапна!Дали е сом или бяла,идват до воблера от дълбоко и понякога директно го захапват,а друг път се отказват!Един и същи бияч лови или бягат от него,е това ме вбесява и искам да намеря решението! :mrgreen: :drinkers:
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

https://www.oceanbluefishing.com/magazi ... ter-chart/
Понеже в България се внасят ментета от Китай си сверявам часовника редовно с белите страни и прилагам тази статия за линиите,защото по тези измервания всички тествани линии превишават теста за якост,а тук Купуваш Дайва с тест 20либри-10кила а при теста се къса на 5! :rolleyes: Идеята при мен е тънка линия и малко воблерче за да играе перфектно и да не се усъмни голямата риба!За Сливър и Магнум линията е 0.40-0.50мм монофил и не е фатално,но за воблерче което тежи 7гр. и му препоръчват 0.20-0.30мм. монофил според мен ще лови повече на 0.20мм.По Японската схема РЕ 1 е 0.16мм с 25либри реален тест,а РЕ 3 е 0.30мм.с 50либри при теста!А в България се продават някакви ментета от Китай и въобще не си отговарят на данните,да не пускам един клип от Ивайловград как напъва яко и му се скъса ментето плетеняк!Влизам при Дайва в Япония и имат 30модела с плетеняци и нямат нищо общо с тукашните!
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Ами тази идиотия да удрям сома по главата за да проверя дали е изморен? :mrgreen: И 100пъти да го удариш и 100-те пъти ще се гмурне рязко! :rolleyes: Или го вадиш с ръка или грипер ако си решил да го пускаш,ако не прас с канджата и у фризера!Тези учители по Тролинг на 100-килограмови сомове от Форумите повече от 6-кила не хванаха за 10години влачене!Едни влачат,а други тролят за сом и има разлика! :wink: :drinkers:
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Рекорда на Росен е изваден с китайска спинингова пръчка, на Медичков също!Пише ли либри на една пръчка се бега от нея,защото е колец за домати понеже не се огъва достатъчно,да не говорим за отчитането на играта на Воблера,идеята е пръчката да да бъде гъвкава за да обира тласъците на рибата в отвес иначе се стига до откачане или изправяне на тройката!Колкото и да напъваш,тя тройката на воблера и възела си имат предел!Сто грама горна акция е достатъчна независимо дали е Карбонка от 100-1000лева или от 25лв.на Филстар!Ей го колеца за уплашени тролингисти!
Screenshot_20221020-151224.png
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

https://www.fishingtackle24.de/lng/fr/c ... -125g.html
Ето примерно среден клас въдица за Тролинг на сом с която могат да се тролят всякакви воблери!Първо се тръгва от воблерите които ще тролиш и според тях си изграждаш линията,макарата и въдицата!Големите риби не са тъпи и затова не удрят всеки ден и на всеки воблер!След като Старчето има три сома по 40кила на един и същи воблер в един язовир,а останалите имат по един случаен,значи е уцелил воблера за сом и успеха му не е случаен а обмислен и схемата му на Тролинг за сом работи! :wink: :drinkers:
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Разучих прехваленото ловящо Халко Сорцерер,което руснаците се избиват да купуват от Алиекспрес под името Герман Агресор! :rolleyes: Измисля го Петър Нюел в Австралия през 1988г. и го продава на фирмата RMG,която после е купена от Халко през 1995г.!RMG Skorpion се е казвал бияча и е правен от Дърво с алуминиева лопатка,а Халко почват да го правят от пластмаса,демек Сорцерер е менте на Ловящия Скорпион!Не знам сома какво толкова му харесва да удря на Сорцерер,но съм сигурен че ако беше от дърво като Скорпиона щеше да лови повече!Това е историята на австралийските воблери и биячите за Барамунди!
https://www.lurehuboz.com/rmg-lures---rob-gaden.php

В Австралия още си го продават под старото име!
https://anglerswarehouse.com.au/product ... _lure_7976
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Проучих тъпите руснаци,че са ми роднини на какво ловят сомове на Тролинг и изпаднах в шок какви ментета влачат и след три сомета ги препоръчват ! :rolleyes: Толкова са назад от нас,че съм потресен!Докато китайците не извадят менте на Салмо Хорнет9 няма и да разберат за него! :mrgreen: :drinkers:Нито един модел нямаше Редхед,такъв не са виждаааалеее! :rolleyes: :drinkers:
Аватар
robber_79
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 541
Регистриран на: Чет Дек 30, 2010 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора-Казанлък

Re: Воблери за сом!

Мнение от robber_79 »

Troli Rapala написа: Чет Окт 20, 2022 1:47 pm https://www.oceanbluefishing.com/magazi ... ter-chart/
Понеже в България се внасят ментета от Китай си сверявам часовника редовно с белите страни и прилагам тази статия за линиите,защото по тези измервания всички тествани линии превишават теста за якост,а тук Купуваш Дайва с тест 20либри-10кила а при теста се къса на 5! :rolleyes: Идеята при мен е тънка линия и малко воблерче за да играе перфектно и да не се усъмни голямата риба!
Това на дайва, ако говориш за ширпотребата j-braid-a, определено не става.И въобще не вярвам да е правено в Япония. Също не вярвам, да си използвал качествена японска плетка, и да си толкова краен.
Пауър про, Спайдър, и Бъркли, също не отговарят на показателите си, като изключим, че про-то, е безумно здраво, ама шуми, и е доста твърдо. Отделно пие вода, и диаметъра му значително набъбва.
Харесвах ги и аз, преди да открия
Gosen, Sunline и YGK .Gosen Don Pepe, 4 нишковото, е най-доброто съотношение цена, качество ама почти никъде не се среща.
Аватар
robber_79
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 541
Регистриран на: Чет Дек 30, 2010 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора-Казанлък

Re: Воблери за сом!

Мнение от robber_79 »

Troli Rapala написа: Пон Окт 17, 2022 11:35 pm Ако някой не го е срам,нека покаже големия си сом хванат за гърба или опашката в euro-som.de и да им види реакциите на сомаджиите от цял свят! :mrgreen: :drinkers:
Вчера се разходих до близкия риболовен магазин, да пия едно кафе, и да полафя с момчетата.
Направих две-три снимки, специално за теб:
Като говориме за такъми , за сом на кльонк, друго освен Zeck, и MAD CAT (Black cat) не съществува за тях.
Прикачени файлове
5269093A-3DCC-4A27-8F9B-6CA676A28314.jpeg
966518A2-28E2-49F6-8CB0-8BDC85CF6739.jpeg
694B25A5-FAC9-4D06-B3C1-8DA3F0DF5486.jpeg
0071002D-2CB2-48E3-AA5A-CCF081AD268E.jpeg
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Да,падам си по маркови и доказани неща! :drinkers: Вчера един приятел закова една 40-ка Салмо Фридайвър на язововира на който щях да ходя,но го отложих по финансови причини,някак си усещах че там сома се е раздвижил!За 5минути днес е имал два удара при които му се е завъртяла лодката! :rolleyes: Заради такива емоции и екшън ми се Троли отново!
Screenshot_20221022-133515.png
Screenshot_20221022-134633.png
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Роби,какви плетеняци ползват? :wink: Че между френски,немски и български кренвирш има разлика според сомовете! :mrgreen: :drinkers:
bai mile1
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2707
Регистриран на: Сря Яну 06, 2016 11:13 pm

Re: Воблери за сом!

Мнение от bai mile1 »

Тройките сменени с Декойски сякаш на тоз фридайвер.Не са оргиналните :drinkers: Бравос на човека!При мене вoдата вече 14*
Има два важни момента в живота на човек – единият е, когато се е появил на тоя свят, другият – когато е разбрал защо.
Марк Твен
Аватар
robber_79
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 541
Регистриран на: Чет Дек 30, 2010 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора-Казанлък

Re: Воблери за сом!

Мнение от robber_79 »

Troli Rapala написа: Съб Окт 22, 2022 1:00 pm Роби,какви плетеняци ползват? :wink: Че между френски,немски и български кренвирш има разлика според сомовете! :mrgreen: :drinkers:
Sufix основно :lol: Spiderwire, и някакви японски имитации имитации от по 2000м. ролката :lol:
Аватар
robber_79
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 541
Регистриран на: Чет Дек 30, 2010 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора-Казанлък

Re: Воблери за сом!

Мнение от robber_79 »

bai mile1 написа: Сря Окт 19, 2022 6:56 pm Тролка имаш шест,за всичко написано!Но,за плетеняците смея да твърдя,че не си прав!Точно уйплеша ,не си отговаря ама никак на дебелината!!!!!!!!Японските конци са най близо до заявеното!!!!Ползвам ги за трол и жиг,и съм очарован!Същото важи и за флорото,и за макарите! :drinkers: Тез кавали отвъд локвата ,не могат нищо друго освен да печатат пари! :lol: :lol: :drinkers: Поздрави на оня камилар от источната страна на Европа :lol: :lol: :wink: :drinkers:
https://www.youtube.com/watch?v=CXT1SM4pQns
Един не лош сет , за избор на въдица и макара :drinkers:
angel81
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 381
Регистриран на: Съб Май 26, 2007 3:18 pm
Местоположение: Пловдив, Паничерeц

Re: Воблери за сом!

Мнение от angel81 »

Troli Rapala написа: Сря Окт 19, 2022 6:06 pm https://youtu.be/tG65JLW6Bdk
В този тролингист има бъдеще,а Салмо Хорнет9 Файъртайгър добре се представи! :wink: :drinkers: Анализ,мултипликатора е неудобен и се извъртя надолу когато хвана въдицата и се опита да прокара въжето,а това с прокарването на ласото не ми допада има си грипове!Пръчката е съвършенната за тролинг Филстарка за 25лева!
Изключително неудобна позиция има спрямо рибата тоз човек, аз му гледам клиповете, не знам как всички възможни риби ги вади гърбом.. извинявай че ти се меша в темата.
късмет работа . .
Публикувай отговор

Обратно към “Тролинг”