Воблери за сом!

Модератор: bobopeli

Публикувай отговор
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

https://youtu.be/Ko03EdPU2A0
От този клип става ясно,че преследва и атакува отзад воблера и засмуква стръвно червеноперката!
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Искам да знам дали сомовете през годините са ми удряли на късмет или е било плод на моята хипотеза,че прави разлика между воблер костур и червеноперка ,редхед или файъртайгър и т.н.? :rolleyes: :drinkers:
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

През годините изчетох всичко от Сабанеев до не знам си кой и се оказа,че Европейския сом е най-малко проучената риба,защото няма стопанско значение! :rolleyes: :drinkers: А за Тролинг на сом да не говорим!Никой нищо не знае и всичко е въпрос на късмет! :mrgreen: Факт е,че на някои воблери се хващат повече или по-големи риби от други,но защо е така никой не знае!Сигурно е едно,че понякога преследва воблера както прави всяка хищна риба,а друг път го атакува странично!От Салмо ме ядосват,че Хорнет9 е специално за сом,но не им вярвам защото не могат да ми обяснят-Защо?! :mrgreen: :drinkers:
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

У Фейса се появи една шушумига и почна да обяснява за даден язовир какви са Сомските воблери! :rolleyes: Следва три дена капо,но иначе е Спец по сомовете на Тролинг! :mrgreen: Проучих му внимателно биографията и се оказа,че влачи от няколко години и има един случаен сом 30-40кила,оплаква се как ходил 7пъти и се капотирал а другите вадели сомове и т.н.! :rolleyes: И това е масова болест,всеки с няколко сома е супер специалист и ги е разгадал завинаги на 100%! :mrgreen: Няма такъв филм,виждал съм Специалист с 20дена капо на гьола,още не е изучен достатъчно сома! :wink: :drinkers:
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

След като сома обича да преследва воблера,както прави бялата риба логично е да се предположи,че в даден ден може няколко сома да дойдат до воблера и да се откажат,както се случва често и на кльонк! :rolleyes: :drinkers: Защо се отказват и в двата случая не знаем,можем само да предполагаме!Но някой да ми се изпъчи с голяма риба и да твърди :-Сложи този Сомски воблер и ще хванеш сом е пълна идиотия! :mrgreen: :drinkers:
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Един вика,спуках ги на Халко а друг го влачи две години и няма удар! :mrgreen: :drinkers: Ще повярвам,че даден воблер е Сомски ако този който твърди,че е Сомски ми обясни подробно колко и какви риби е извадил на него или е закачил една случайна Голяма риба за три-четири години.Ако Вестел хване 20-тина риби на един и същи Понтуун,ок!Но да го влача три години без резултат,няма да стане! :wink: :drinkers:
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

На тема воблери пия вода от извора и следя от 2004-та година развитието на Рапала и Салмо! :wink: Преди да пуснат нов воблер или цвят воблера се тества хиляди часове от професионални риболовци на различни континенти! :wink: Някои от моделите на Салмо са разработени с помощта на финландски майстори,например модела Тено или Уаки!Цветовите комбинации ги измислят винаги Рапала,при Салмо леко променят някои нюанси!Нарочно дадох пример с двамата братя Ферари и червения Денсър с три огромни риби!Първо,при хора хванали 1800сома нищо не е случайно и за да изберат точно определен модел и цвят воблер си има точна причина!Те знаят точно къде,кога и с какво да привлекат огромна риба!Този цвят го измислят Рапала през 2004-та и се нарича Ред Тайгър RDT,а Салмо го въвеждат на Хорнет 9 през 2011-та с обозначението RT!Има сом 57кила на Денсъра 9,за Хорнет9 не знам какъв е рекорда на този цвят,а не за модела!На едно откриване хванах сом на този цвят и спасих капото!
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Моите амбиции са всеки път като отида през уикенда е да хващам сом на тролинг,но не винаги ми се получава!Големия сом ми трябва само заради битката и емоциите,а не за хвалба!И затова вече 18години влача с максимално тънки линии и гледам да слагам малки воблерчета защото смятам ,че на сома му е по-лесно да ги улови и не е толкова мнителен! :rolleyes: Ако на всяко влизане ми удря сом или сомче,значи съм ги разгадал в голяма степен и не съм си загубил времето и парите напразно!Ако изляза без сом,значи не съм уцелил къде и какво да му предложа в дадения ден и целия уикенд отива по дяволите,загубил съм си времето! :mrgreen: :drinkers:
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Легендите на Сабанеев за сомовете се оказаха неверни,като например тегло 300кила и 5метра!Друг мит,че през зимата лягат на огромни групи в дълбоки ями и не се хранят също не важи за България и в нашите язовири те си се движат през зимата на различни дълбочини,иначе някой джигит със силикона щеше да набара ямата и голямото струпване,па да ги разбие! :rolleyes: Щом се хваща през Март на Тролинг на 9метра дълбочина,глътнал воблер 12санта или на 3метра пак с глътнат воблер означава ,че това са агресивно хранещи се риби и не подбират какво засмукват! :wink: :drinkers: През зимата никой не влачи воблери и затова не сме хванали още защото легендите гласят,че сомът ляга и не се храни.Дали е така никой не знае докато не се появи някой по-луд от мен за да го докаже! :mrgreen:
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

За толкова години Тролинг,само една 40-ка ми глътна воблера 7-ка през Април,видях още Рекорда 100 да гълта 10-ка воблер през Март и 60-ка на 12-ка воблер пак през Март! :roll: Какво се случва?Как някои воблери ги гълта с цялата си ярост без да се замисли,а други не?Моя анализ за рекорда е следния!Първо е атакуван Хъски13 костур който е минал странично спрямо позицията на сома,той се вдига и го засмуква странично и при затварянето на устата е уцелил само двете тройки и ги е изкривил!Ако беше атакувал отзад щеше да остави драскотини от четките по воблера!Спорния момент е дали е атакувал Хъскито защото е костур или е атакувал нещо което минава близко пред устата му!Вече при втория удър съм сигурен,че воблера е атакуван отзад и отдолу светкавично и е успял да го засмуче целия!
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Относно заблудите на тема сом малко ще се отклоня и ще дам пример,че още нищо не знаем за поведението и реакциите на този върховен хищник по нашите водоеми!Помагал съм с канджа на шаранджии при голям сом и са ми я връщали изкривена! Всички си мислят,че на царевичката за шаран се хваща малка риба и после е засмукана от големия сом,а ето какво се случва в действителност! :wink: :rolleyes: :mrgreen: :drinkers: Директно си лапа царевицата!https://youtu.be/nOJVXNE99sk
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

В едно съм сигурен на 100%,че ако сомът е озверял от глад или е ядосан,въобще не му пука какво ще ГЛЪТНЕ,дали ще е воблер,силикон или метална блесна,няма значение !Уцелиш ли тази активност всичко е лесно и примамката няма значение а майсторлъка в тролинга е да хванеш сом когато сомовете не са активни и всички останали са капо! :wink: :drinkers:
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Тръпката във всеки риболов е да разгадаеш големите риби от даден вид какво искат и да ги привлечеш по някакъв начин! :wink: Цялото удоволствие в риболова е в търсенето и пътя към големите риби,без значение дали са хищни или мирни!В случая със сом на Тролинг в България все още не сме открили тайната на успеха и много от рибите са ни случайни,а точна рецепта за воблер няма,това е интересното и едновременно изнервящото! :finga: :drinkers: Всеки си е изградил някаква теория,но не може да я докаже!Но едно е сигурно в природата,върховния хищник има някакви предимства пред останалите и е въпрос на проучване какви са те! :wink: :drinkers: Бялата акула доста често оглежда многократно жертвата преди да се реши да атакува и съм забелязал,че и при сома е така! :rolleyes: :drinkers:
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Влача в един район и виждам голям сом да се обръща,минавам няколко пъти отгоре и нищо! :roll: Решавам привечер да се върна на мястото и ми удря 10-ка на костурче Денсър7!Давам воблера на Тролина и закачам друго костурче!На втория тигел удря 20-ка на Тролина!Какъв извод да си извадя от конкретния случай?Че сома се активира привечер на определено място е 100% сигурно!В кое не съм сигурен на 100%?Че тайната на успеха е в костурската окраска! :wink: :drinkers:
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Воблери за сом!

Мнение от Troli Rapala »

Абсолютно същия случай е с двете 20-ки на откриването,удариха на едно и също място на червеноперка 7см.,единия рано сутринта а другия на свечеряване! :roll: Извод-на 100% е сигурно,че се активира сутрин и вечер! :wink: :drinkers: А дали цвета на червеноперка има значение за успеха,не мога да кажа да със 100% сигурност! :rolleyes: :drinkers:
Публикувай отговор

Обратно към “Тролинг”