Savage gear SG4 - 2,21 или 2,51?

Модератори: Павел Иванов, sestrata

Аватар
to4kata
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2011 9:36 am

Savage gear SG4 - 2,21 или 2,51?

Мнение от to4kata »

Колеги харесъл съм си тези въдици, но се колебая относно дължината. Ще се ползват основно от брега по река Искър и по-рядко по стоящи водоеми. Теста по примамки вероятно ще бъде 5-18 или 7-25 г. Лови се основно кефал, но се появявиха и щуки в района /сомчета има в изобилие, но не са ми е основна цел/. Щи ги ползвам предимно с воблери и блесни по 5-15 г., а през есента и зимата мисля да пробвам и на джиг. Нека да отбележа, че си имам типично кленски прът (1-7 g), но ми се ще и нещо по-жилаво, с което да подпра и по-едра риба и да мята по-едри примамки. Проблема поне при мен е, че дължината в магазина изглежда по един начин, а на брега нещата са по-различни. В магазина 2,51 ми се вижда дълга, пък и на този модел въдици дръжките също са въздлъжки /стърчи зад лакътя поне 2-3 см, все едно е болонезе/, което не ми допада хич. Другата, 2,21 изглежда на книга ОК, но всъщност пак поради дългата дръжка, реално тя няма разлика ако я сравните със спининг 2,15. На мен лично, късата дължина ми е ОК, но само на чисти брегове или ако газя във водата. При високи и обрасли брегове ми се ще по-дълга въдица за по-добър контрол. Ясно е, че под дървета късата е с предимство. Моля, някой колега с опит по по-големите реки да сподели своя опит.
stoik
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Нед Авг 25, 2013 5:43 pm

Re: Savage gear SG4 - 2,21 или 2,51?

Мнение от stoik »

за мен отговора е във въпроса,до голяма степен. От години ползвам спининг на 2.70 м. за щуки на ужасни откъм клони и др. места и само в много редки случаи съм имал проблем с дължината, който обаче се преодолява с малко чалъм. Късата пръчка за мен е за лодка, а по- дългата често дава една крачка повече, което си е важно.
Та, твърдо един глас за по- дългата. А в магазина и на вода и щеката късее, май....
Поздрав !
Аватар
to4kata
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2011 9:36 am

Re: Savage gear SG4 - 2,21 или 2,51?

Мнение от to4kata »

Да, благодаря. То въпросът всъщност касае повече въдицата с по-големия тест по примамки, понеже 5-18 г. на 2,51 дължина може би ще е доста лигава.
ToshoFish
новобранец
новобранец
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Апр 08, 2016 2:17 pm

Re: Savage gear SG4 - 2,21 или 2,51?

Мнение от ToshoFish »

Здравей колега!
Лично аз не съм фен на спининг с дълга дръжка, но това е лично предпочитание. За същите цели ползвам st.croix premier ps70mlf2. Напоследък е голяма рядкост да я подлагам на изпитания. Най-големите риби с нея са 3 кг щука и 2 кг сомче. Аз съм от Червен бряг и основно ходя по долното течение на река Искър. Ползвам я 2-3 пъти по Огоста-под бента на Софрониево и 1 път в годината правя 2-3 риболова на река Марица в района Димитровград-Симеоновград-Харманли. На Марица най-голямата ми риба е 3+ кг распер и 60 см клен, но хванати с Tailwalk Backhoo Rize 1.93 0.9-7g.
Имам приятел, който имаше ps70mlf2 , но я продаде и си купи SG4 5-18 на 2,21/като се мислеше за по-големият вариант/. Мятах няколко пъти с нея и определено дръжката ми идваше дълга. Имам Filstar black shadow 2.30, 3-15, която ползвам мн.рядко със силикони. При един риболов му дадох филстара да я пробва. Хареса му, махна SG4-та и си взе Filstar black shadow 2.30, 3-15. Има търсената от него дължина, къса дръжка, стегната. Но ... съжалява че продаде st.croix premier ps70mlf2.
Не разбирам за какво ти е дължина над 2,30, но всеки сам избира.
За мен въдицата за тази цел е st.croix premier ps70mlf2.
Успех!
Аватар
to4kata
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2011 9:36 am

Re: Savage gear SG4 - 2,21 или 2,51?

Мнение от to4kata »

Здрасти Tosho,
аз съм от Роман и предимно в този район ловя - Малък и Голям Искър. SG4-та за мен е хубава въдица за цената си: лека, добре балансирана, а и дизайна хваща окото, но дългите дръжки са ми проблем, особено на моделите на 2,51. За мен 2,28 -2,30 е универсална дължина, но модела обявен на 2,21 реално не се различава от спининг 2,15 /по-голямата му дължина отива в дръжката/. Не зная защо така са ги направили, сигурно има защо. Аз лично никога не замятам с 2 ръце лайтови въдици, та даже и медиум лайт, но и нямам много опит в спининга. От друга страна с тези ВЕЦ-ове Искъра на места стана като язовир и си трябва кастинг, та затова се чудя. Може и да взема късата за воблери, пък дългия модел за джиг ... и така.
ToshoFish
новобранец
новобранец
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Апр 08, 2016 2:17 pm

Re: Savage gear SG4 - 2,21 или 2,51?

Мнение от ToshoFish »

Здеавей колега!
Не те разбирам - хем казваш, че дългите дръжки са ти проблем, а мислиш да купиш два такива спининга !?!
Пък и е къде е Роман - може да направим съвместен риболов. Ще взема с мен няколко различни като строй спининга/нито една с дълга дръжка/ и ще ги пробваш. Щото то дизайна е едно, ама да хванеш в ръка е най-добре.
Аватар
to4kata
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2011 9:36 am

Re: Savage gear SG4 - 2,21 или 2,51?

Мнение от to4kata »

Ами всъщност на 2,21 пръта, дължината на дръжката е що-годе нормална, не ми пречи толкова при тиучването, но при 2,51 вече стърчи доста /сигурно ще закача в дрехите/. Пуснах темата просто защото не разбирам много от спининги и реших, че това може и да има някакво предимство /баланс, по-удобно замятане/. Освен това гледайки рекламния клип https://www.bing.com/videos/search?q=sa ... M%3DHDRSC4 ми се струва, че съобразно техниката която се демонстрира в него, тази дължина не пречи изобщо. Затова ми беше въпроса. А освен дизайна, самата въдица ми се струва доста качествена: Тoray карбон, осезаемо по-лека е от сходни въдици на пазара в момента на тази цена, което предполага по-качествени материали и по-висока чувствителност. Те така ...
Публикувай отговор

Обратно към “Спинингов риболов”