Зарибяване

Всичко за което не намирате подходящ форум

Модератор: dantho.mihov

Публикувай отговор
saas
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Нед Фев 11, 2024 7:12 pm

Зарибяване

Мнение от saas »

Здравейте колеги,
може ли да помогнете с малко информация относно зарибяването на езеро с площ малко повече от декър, дълбочината в плитката част е 120см и 180см в най-дълбоката част. Дъното е покрито с едър чакъл а бреговете са с едър речен камък. Притока е от малка рекичка, която и в най-големите горещини и суша не пресъхва, оттокът е през изградени преливници и изпускателен кран, ако дойде повече вода и преливниците не могат да смогнат. Езерото не е за промишлени цели и не търся ефекта "хвърляш вадиш". Ще се ползва за любителски риболов от мен и децата. Рибите на които съм се спрял са шаран, бял амур, толстолоп(тук се колебая), костур, червеноперка и уклей. Белия амур до колкото четох е най-добрия вариант за биологична борба срещу водната растителност в езерото, но тъй като за момента езерото все още е сухо и няма никаква растителност по дъното, не знам дали е удачен вариант, но ако трябва ще го храня с пелети. В разни англииски и аржентински форуми четох за шарана (и за размерите които имам), че могат да се гледат от 500 до 1000 големи риби над 2 кг или 6000 едногодишни малки шаранчета (размер 100–150 g), но това според мен е за промишлен риболов и не се вписва в това което търся. Пак казвам не искам да хвърля и да ударя риба с плувката. Пък и в крайна сметка не искам само шарани да мърдат насам натам. Също така намерих информация за съотношения вода/кг риба 1 кг. риба на 40 – 80 литра вода или 12,5 – 25 кг/м3, но нямам представа дали отново не става въпрос за промишлени цели. Опитах се да потърся някаква информация по БДС относно методиката на зарибяване, но не намерих нищо конкретно. И да си дойдем на въпроса, дали някой е зарибявал водоем с подобни размери, така че хем да има риба, хем да не се задушава или разболява, а по-скоро да живее в някаква симбиоза без да си пречи.
П.С. в езерото ще има и костенурки :)
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14826
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Зарибяване

Мнение от G.Petkov »

Има подобни теми в предишни години, макар и отдавна.
Сигурен съм, поне аз съм ги прочел.

Пробвай да потърсиш с търсачката - бутон с лупа.
Пробвай първо в "Разни", ака не стане - в други раздели.
Публикувай отговор

Обратно към “Разни”